Jump to content

Juwel 110


Recommended Posts

Ποτίζεις ένα πανί και το περνάς.Αν δεις οτι φευγει συνεχίζεις.

Οπως και να έχει δεν παθαίνει τίποτα το τζάμι και δεν αγχώνεσαι να το ξεπλύνεις.

 

Απλά επιμένω για το νερό γιατί εγώ είχα βάλει azax για να το ξεπλύνω και είχε ντουμανιάσει όλο το σπίτι :(

τι άζαξ του έριξα τι ασετόν τα πάντα από υγρά. και τι κατάρες έριξα σε αυτον που το είχε γιατί με κορόιδεψε και για τον θερμοστάτη. τεσπα θα πάω να πάρω ακουαφόρτε να δοκιμάσω και με αυτό την τύχη μου

Link to comment
Share on other sites

μολις εριξα και ακουΦΌΡΤΕ. τίποτα

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτο αν θες γιατι στο τέλος θα έχεις ανακαλύψει τα αλατα που δεν φευγουν ποτέ!

 

Με ξύστρα δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτο αν θες γιατι στο τέλος θα έχεις ανακαλύψει τα αλατα που δεν φευγουν ποτέ!

 

Με ξύστρα δοκίμασες?

στις φώτο που έχω ανεβάσει φαίνεται... είναι πίσω από το πιθάρι κάτι στίγματα. δεν ξέρω αν είναι απλά άλατα ή είχε βάλει καμιά κόλα ο πρώην και για αυτό. μέχρι και με το συρματάκι για τις κατσαρόλες δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα τα πάντα στο γυαλί αλλά δεν φεύγει με τίποτα ο λεκές. άλλη μια απορία. τα ψαράκια τα ταίζω 2 φορές την ημέρα από μια πρέζα. είναι καλά η θα γίνουν παχύσαρκα?

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα πλυντηρια αυτοκινητων εχουν ενα υγρο που βγαζουν τα αλατα απο τα μπαμπριζ..δεν υπαρχει περιπρωση αμα το περασεις να μεινει πανω και χωρις υποψια ζημιας...στο λεω γιατι ειχα και εγω ενα ιδιο θεμα και τοτε δουλευα σε πλυντηριο....εγινε γιαλι και σαν εφανιση και λειο ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα το δικομάσω και αυτό. αλλά πώς το ζητάω?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η εταιρεια λεγεται sonax...αν θυμαμαι καλα γιατι εχουν περαδει και καμμια εξαρια χρονια...αλλα αν πας σε μεγαλα πλυντηρια και ζητησεις υγρο για τα αλατα του μπαμπριζ και ιδικα σε αυτα που κανουν και βιολογικους στανταρ θα εχουν...μην ψαρωσεις και σου πουλησουν ολοκληρο μπουκαλι..ζητα τους λιγο ενα τεταρτο του λιτρου και λιγοτερο ισα να κανεις την δουλεια σου απο χυμα...αν εισαι αθηνα μπορω να σου πω και πλυντηρια που εχουν σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η εταιρεια λεγεται sonax...αν θυμαμαι καλα γιατι εχουν περαδει και καμμια εξαρια χρονια...αλλα αν πας σε μεγαλα πλυντηρια και ζητησεις υγρο για τα αλατα του μπαμπριζ και ιδικα σε αυτα που κανουν και βιολογικους στανταρ θα εχουν...μην ψαρωσεις και σου πουλησουν ολοκληρο μπουκαλι..ζητα τους λιγο ενα τεταρτο του λιτρου και λιγοτερο ισα να κανεις την δουλεια σου απο χυμα...αν εισαι αθηνα μπορω να σου πω και πλυντηρια που εχουν σιγουρα...

τώρα είμαι νάυπλιο αλλά από σεπτέμβρη που ξεκινάω σχολή θα είμαι μόνιμα αθήνα. οπότε αν δεν βρω εδώ κανένα πρατήριο που να το έχει θα σου στείλω να μου πεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιποοοοοννν... άργησα να γράψω λόγο του οτι έτυχαν κάποιες δυσκολίες. μετα από 3 μήνες λειτουργίας έχω πλέον ενυδρείο 110 λίτρων με: 5 πλάτυ , 2 ροζ γατοψαράκια , 1 αλγοφάγο που μοιάζει με σαυρίτσα μακρόστενο , 2 μονομαχίνες , 6 γαρίδες (3 είχα πάρει δώρο και μάλλον γέννησαν)
αγόρασα λοιπόν ένα υπόστρωμα της Tetra (μόνο Tetra μπαινει σε αυτό το ενυδρείο) και περιμένω να έρχει το ψιλόκοκο μαύρι χαλικάκι που παρήγγειλα για να φύγει αυτή η βαβούρα και η κοτρώνα. επίσης έχω 1 ανούμπια που πήρα απο ένα παιδί που την πέταγε γιατί είχε σαπίσει και με λίπασμα υγρό και δέσιμο σε μία τραχειά πέτρα έγινε θάμνος μετά απο 1 μήνα. και έχω και 1 φυτό πλατύφυλλο που έχει ένα μπουμπύκι άσπρο (σαν να έχει σποράκια) αλλά δεν ξέρω πωε το λένε....
οι απορίες μου: θέλω να βάλω μηλοσαλίγκαρα και εκείνα τα καφέ με μαύρες ρίγες αλλά έχω ένα κλοουν μέσα (φιλοξενούμενος για 2 μήνες όχι μόνιμα) θα τα φάει? επίσης χάνω τους γόνους απο τα πλάτυ.. τους τρώνε τα πλάτυ ή όι μονομαχίνες?

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία απο την σαπισμένη ανούμπια που σε ενα μήνα έγινε θάμνος; Οι ανούμπιες να βγάζουν ενα άντε δυο φύλλα το μήνα. Πιο πολυ για ανούμπια μου κάνει το πλατύφυλλο φυτο με το μπουμπούκι όπως λες. Apple snails με σαλιγκάρια Helena θα έλεγα να μη βάλεις, τα apple θα σου τα φάνε κάποια στιγμή. Τωρα για την ψαροσύνθεση, δε ξέρω, δε μου φαίνεται πολύ σωστή

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω Helena μεσα... τα ζεβρα εννοω καφε με μαυρες ριγες. κατι μεγαλα... απλα ανυσηχω μην τα φαει ο κλοουν που φιλοξενω δανεικο για να με γλυτωσει απο τα χιλιαδες μικρα στρογγυλα σαλιγγάρια που ηρθαν απροσκλητα και μου τρώνε τα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

20150914_175309.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το άγνωστο φυτό. το έβαλα σε αυτό το γλαστράκι μέχρι να στρώσω κάτω το υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

20150921_140750.jpg

η ανούμπια (έτσι μου είπαν τουλάχιστον).. δεν έχω φώτο ομως πως ήταν όταν την πήρα... μου την έδωσε 29 ιουλίου

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό μεσα στην γλαστρα ειναι ανουμπια α;; εχει τεράστια φυλλα σε σχεση με την αλλη που εχω δέσει στην πέτρα και ειναι πολύ ψηλοί οι μισχοι του

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό μεσα στην γλαστρα ειναι ανουμπια α;; εχει τεράστια φυλλα σε σχεση με την αλλη που εχω δέσει στην πέτρα και ειναι πολύ ψηλοί οι μισχοι του

 

Υπάρχουν αρκετά είδη ανούμπιας και θα δεις και διαφορετικά μεγέθη, μέγεθος και σχήμα φύλλων, χρώμα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα ωραια. Τελικα στην απορια μου. Ο κλόουν θα μου τα φαει τα μηλοσαλιγκαρα η τα ζεβρε τα μεγαλα;

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοοοον.... αφού έτρεξε το ενυδρείο 3 μήνες πλεον είπα να σοβαρευτώ και να το φτιάξω σωστό επιτέλους...  θέλω λοιπον βοήθεια... το ενυδρείο αφού διάβασα και κατάλαβα ότι δεν κάνει για γκαλαχερ πλεκο καρχαριες κλπ μεγάλα ψάρια αποφάσισα να το φυτέψω για να του δώσω φυική ομορφιά.... πήρα λοιπόν αυτό

http://ecx.images-amazon.com/images/I/513FYzv1PiL._SX300_.jpg... ειναι υπόστρωμα της τετρα για 120 λίτρα.... απορίες λοιπόν... διάβασα ώρες πολλές εδώ αλλά άλλο να στα λένε άλλο να τα διαβάζεις... τα φυτά μέχρι στιγμής είναι 3 ανούμπιες.... μαζί έχω και υγρό λίπασα sera και λίπασμα ριζον tetra σαν ντεπον αναβραζον.... τι θέλω να μάθω λοιπόν... το νερό μας είναι σκληρό με γενικά άαααπειρα αλατα... τι ψάρια μπαίνουν??? βέβαια τοσο καιρό τα πλάτυ ζουν μια χαρά παρέα με νεον που μου χάρισαν..... δεύτερον.. το καπάκι έχει 2 λάμπες 14 βατ η κάθε μια... τι θα χρειαστώ από φωτισμό? να τονίσω οτι το ενυδρείο έίναι δίπλα σε παράθυρο και έχω θέμα άλγης αλλά το λέω αυτό για να ξέρω μήπως κάνει καλό στα φυτά ώστε να γλυτώσω λίγη ΔΕΗ... και τελευταίο ερώτημα. πότε ξεκινάμε να θέλουμε CO2? αυτό δεν το κατάλαβα....

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοοοον.... αφού έτρεξε το ενυδρείο 3 μήνες πλεον είπα να σοβαρευτώ και να το φτιάξω σωστό επιτέλους...  θέλω λοιπον βοήθεια... το ενυδρείο αφού διάβασα και κατάλαβα ότι δεν κάνει για γκαλαχερ πλεκο καρχαριες κλπ μεγάλα ψάρια αποφάσισα να το φυτέψω για να του δώσω φυική ομορφιά.... πήρα λοιπόν αυτό

http://ecx.images-amazon.com/images/I/513FYzv1PiL._SX300_.jpg... ειναι υπόστρωμα της τετρα για 120 λίτρα.... απορίες λοιπόν... διάβασα ώρες πολλές εδώ αλλά άλλο να στα λένε άλλο να τα διαβάζεις... τα φυτά μέχρι στιγμής είναι 3 ανούμπιες.... μαζί έχω και υγρό λίπασα sera και λίπασμα ριζον tetra σαν ντεπον αναβραζον.... τι θέλω να μάθω λοιπόν... το νερό μας είναι σκληρό με γενικά άαααπειρα αλατα... τι ψάρια μπαίνουν??? βέβαια τοσο καιρό τα πλάτυ ζουν μια χαρά παρέα με νεον που μου χάρισαν..... δεύτερον.. το καπάκι έχει 2 λάμπες 14 βατ η κάθε μια... τι θα χρειαστώ από φωτισμό? να τονίσω οτι το ενυδρείο έίναι δίπλα σε παράθυρο και έχω θέμα άλγης αλλά το λέω αυτό για να ξέρω μήπως κάνει καλό στα φυτά ώστε να γλυτώσω λίγη ΔΕΗ... και τελευταίο ερώτημα. πότε ξεκινάμε να θέλουμε CO2? αυτό δεν το κατάλαβα....

 

Ας ξεκινησουμε απο τα ψαρια.

Για σκληρο νερο,υπαρχουν αρκετα ψαρια που μπορεις να βαλεις. Οπως πχ ζωοτοκα,δηλαδη πλατυ,γκαπυ,μολλυ κ.α

Αυτο το υποστρωμα που πηρες,θελει απο πανω ψιλο χαλικι με κοκκομετρια 1-2mm.

Με τον υπασρχων φωτισμο που εχεις,πας μονο για πολυ ευκολα φυτα,δηλαδη καμια ανουμπια και κανενα μικροσορουμ,τα 28 βατ σε 110 λιτρα ειναι πολυ λιγα.

Αν θες και αλλα φυτα,θα πρεπει να ανεβεις σε φωτισμο.

Αν εχεις το ενυδρειο διπλα σε παραθυρο και το χτυπαει αμεσα ο ηλιος,παντα θα εχεις προβλημα αλγης,ειναι κακο σημειο εκει που το εχεις.

Για co2 διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

ωραία.... ευχαριστώ πολύ... διάβασα για το CO2 και μου χαρίστηκε ενα σύστημα της tetra οποτε για αρχη θα κάνω με αυτό.... δεύτερη απορία... πως αυξάνω τον φωτισμο? και τρίτη πως μπορώ να δώ ποια ψαράκια κάνουν για σκληρό νερό? δεν θένω να τα βασανίζω

Link to comment
Share on other sites

ωραία.... ευχαριστώ πολύ... διάβασα για το CO2 και μου χαρίστηκε ενα σύστημα της tetra οποτε για αρχη θα κάνω με αυτό.... δεύτερη απορία... πως αυξάνω τον φωτισμο? και τρίτη πως μπορώ να δώ ποια ψαράκια κάνουν για σκληρό νερό? δεν θένω να τα βασανίζω

 

Αυτο της tetra που λες δεν κανει,εκτος οτι ειναι για μικρα ενυδρεια,δεν κανει γενικα δουλεια.

Το φωτισμο τον αυξανεις βαζοντας παραπανω λαμπες.

Μερικα προφιλ ψαριων εχει εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ευχαριστω πολυ. Τωρα για λαμπες θα κανω πατέντες λογικα γιατι το καπακι μου μονο 2 παιρνει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η αμουμπια δεν φυτευεται. Δενεται σε πετρα η ξυλο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...