Jump to content

Juwel 110


Recommended Posts

Φιλε μου η αμουμπια δεν φυτευεται. Δενεται σε πετρα η ξυλο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω την εβαλα σε ενα πρόχειρο γραστρακι την μεγαλη με τα πλατια φυλλα και το μπουμπουκι με υποστρωμα και χαλικη και μεγαλωσε και αλλο. Θα εχει πρόβλημα αν την φυτςψω δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

Θα σαπισει!

ωχ.... ωραία ευχαριστώ πολύ... θα την δέσω σε ένα ξύλο

Link to comment
Share on other sites

Να τις δεσω ξερω. Το εχω διαβάσει και δει σε βι τεο εδω μεσα πως γίνεται. Απλα το άγνωστο φυτό που δεν ηξερα οτι είναι ανουμπια οταν ρωτησα τον ιδιοκτήτη ρου μου ειπε οτι αυτός το ειχες φυτεμένο απλα να μην το βαλω πολυ βαθια. Για αυτο ρώτησα αν γίνεται να το φυτεψω γιατι αφου εχει το υπόστρωμα κατω κατω υπεθεσα μηπως της κανει καλο. Τι προβλημα εχει η ανουμπια με το φυτεμα και θα σαπισει;

Link to comment
Share on other sites

Να τις δεσω ξερω. Το εχω διαβάσει και δει σε βι τεο εδω μεσα πως γίνεται. Απλα το άγνωστο φυτό που δεν ηξερα οτι είναι ανουμπια οταν ρωτησα τον ιδιοκτήτη ρου μου ειπε οτι αυτός το ειχες φυτεμένο απλα να μην το βαλω πολυ βαθια. Για αυτο ρώτησα αν γίνεται να το φυτεψω γιατι αφου εχει το υπόστρωμα κατω κατω υπεθεσα μηπως της κανει καλο. Τι προβλημα εχει η ανουμπια με το φυτεμα και θα σαπισει;

Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Οχι το γιατι ρωταω. Γιατι σαπιζει με το φυτεμα. Εχουν θεμα οι ριζες της η δεν πρέπει να μπει μεσα ο κορμος της;

Link to comment
Share on other sites

Ο κορμος πρεπει να ειναι εξω απο το χαλικι για να μην σαπισει απλα για να αποφυγουμε το σαπισμα και επειδη δειχνει πιο ωραια δεμενη καπου  προτείνουμε να δένεται γιατι κανει και τα αντικειμενα πιο φυσικα :) αν την βαλεις σωστα δε θα σαπισει.

http://pics.davesgarden.com/pics/2011/07/10/ogon/e409b8.jpg

http://media.aquariumcarebasics.com/images/anubias-barteri-planted-rhizome.jpg

απλα θα παιδευτεις να την βαλεις σωστα χωρις λογω αφου μπορεις να βαλεις καποιο ευκολο φυτο στο χαλικι υποστρωμα τι εχει

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα την δεσεις, θα πρεπει να κοψεις τις ριζες τις αρκετα κοντα για να δωσει! Να βαλεις τις ριζες στον βυθο ειναι δυσκολο απο μονο του, ποσο μαλλον και τις ριζες κομμενες!

Link to comment
Share on other sites

ααα μάλιστα... δεν φαντάστηκα ότι και το πλατύφυλλο φυτό είναι ανούμπια αλλιώς δεν θα το έπαιρνα.. οπότε θα την δέσω κάπου και θα ψάξω να βρώ 2 εύκολα φυτά που να φυτεύονται για να έχω λίγη ποικιλία

Link to comment
Share on other sites

άμα μπορείτε να μου προτείνεται τι φυτά μπορώ να βάλω σχετικά εύκολα σε κάθε σημείο.. δηλαδή πίσω στην μέση μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα δεν το πολυ εχω. Περιμενε να τι δει καποιος φυτεμενος.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Τι βυθό έχεις, τι λάμπες έχεις, τι ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι βυθό έχεις, τι λάμπες έχεις, τι ψάρια έχεις?

Εχω 2 λαμπες 18βατ μια ψυχρη πισω μια θερμη μπροστα δεν θυμαμαι κελβιν 6000 και 4500 πρεπει ναναι εχω υποστρωμα τετρα και περιμενω ψιλοκοκο μαυρο χαλικακι και ψαρακια εχω νεον και πλατυ. Εναν πλεκο 3 αλγοφαγα κιτρινα σανν σαυρακια και 2 γατοψαρα. 2 ζεμπρα σαλογγαρους και καμια 10αρια γινανε γαριδες. Τωρα αυτές η γεννάνε η τις μετραω διπλη φορα
Link to comment
Share on other sites

120 λεει ε με τα πραγμτα μεσα 100 καθαρα

Link to comment
Share on other sites

τι κοκκομετρία πρέπει να έχει το χαλίκι στον βυθό? θέλω κατι λεπτόκοκκο αλλά όχι άμμο

 

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα παιζει ρολο;;

Link to comment
Share on other sites

Έννοιες το χρώμα του χαλικιού;

Είναι θέμα γούστου αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Έννοιες το χρώμα του χαλικιού;

Είναι θέμα γούστου αυτο.

Ναι για το χρώμα εννοώ επειδη θελω να βαλω μαυρο αλλα στην φυση δεν ξερω αν υπαρχει πουθενα μαυρος βυθος. Για αυτο ρωτησα μηπως κανει κακο στα ψαρια. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν βρισκω πουθενά μαυρο χαλικακι εδω και 1.5 μηνα
Link to comment
Share on other sites

Χαλαζιακή άμμος κοκκομετρίας 1-3 MM
αυτό είναι άμμος???

κανει για την περιπτωσή μου?


 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...