Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Με μεγάλη χαρά ξεκινάω το στρώσιμο του ενυδρείου μου! Κι έχω την εξής απορία, αγόρασα βακτήρια από το pet shop που πρέπει να βάζω στο νερό για δέκα μερες, όμως θα λείψω εκτάκτως μια βδομάδα και δεν έχω κάποιον να έρχεται καθημερινά.. έχω βάλει δύο μέρες, μπορώ να το αρχίσω εκ νέου μόλις γυρίσω ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα ? Το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια, μόνο χαλίκι προς το παρόν. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

'Αστο να τρέχει όσο λείπεις. Βάλε και τα βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες..... εξ άλλου ακόμη ειναι αρχή. Ξαναβάλε βακτήρια όταν με το καλό επιστρέψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όταν επιστρέψεις , βάζεις και ψαράκια (ανάλογα με το ενυδρείο και τις απαιτήσεις τους φυσικά ) και συνεχίζεις κανονικά με ελάχιστο ταισμα.

 

Κάνε έναν κόπο και ρίξε μια ματιά στο link που έχω στην υπογραφή μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα χωρίς ψάρια .

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Υπάρχουν βακτήρια που λένε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να αρχίσεις να βάζεις ψάρια και άλλα που δεν λένε τίποτα (σαν της waterlife το bacterlife που έβαλα εγώ).

Βακτήρια και τροφή σε τούλι. Βέβαια η διαδικασία αυτή κράτησε κανένα μήνα.

Ακολούθα τις οδηγίες!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Η aquarioum munster εχει ενα προιον το bactosprint...στην ουσια βακτηρια σε κρυοψυξη στο πανω μερος και θρεπτικο υλικο στο αλλο..γυριζοντας το μπουκαλακι αυτα τα δυο ανακατευονται και ενεργοποιουνται...η εταιρεια δυπλασιαζεται η αποικιση...κατα την γνωμη μου..καλο ειναι να κρατησεις και μπολι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα βακτήρια που χρειάζονται για να συντηρήσουν τα ψάρια μας , θέλουν ψάρια για να ζήσουν και αυτά .

Μπορεί κάποια είδη βακτηρίων να μπορούν να τραφούν και διαφορετικά , υπάρχουν όμως και αυτά που θέλουν τα ψαράκια μας , για να μπορέσει τελικά να έρθει σε ισορροπία όλο το ενυδρείο .

Παρ όλα αυτά δεν θα πάθει καμία ζημιά είτε έτσι είτε αλλιώς αφού δεν θα βάλει ψάρια τώρα .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Υπάρχουν βακτήρια που λένε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να αρχίσεις να βάζεις ψάρια και άλλα που δεν λένε τίποτα (σαν της waterlife το bacterlife που έβαλα εγώ).

Βακτήρια και τροφή σε τούλι. Βέβαια η διαδικασία αυτή κράτησε κανένα μήνα.

Ακολούθα τις οδηγίες!

 

Και ψαρια να εβαζες τοσο θα ηθελε για να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς βακτήρια με ψάρια; Πιο γρήγορα δεν θα έστρωνε σε αυτή την περίπτωση αφού θα υπήρχε αμμωνία μέσω των αποβλήτων τους;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μαλλον θα επιβαρυνες την υγεια των ψαριων σου...το μπολιασμα σε συνδιασμο με βακτηρια ακομα και αν δεν εχεις ψαρια μεσα ειναι μια πιο ασφαλης λυση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μαλλον θα επιβαρυνες την υγεια των ψαριων σου...το μπολιασμα σε συνδιασμο με βακτηρια ακομα και αν δεν εχεις ψαρια μεσα ειναι μια πιο ασφαλης λυση...

 

Αν κανεις σωστα τα βηματα που πρεπει,μπορεις ανετα να στρωσεις ενυδρειο με ψαρια και βακτηρια χωρις προβλημα.

Η τεχνολογια εχει προχωρισει και τα βακτηρια εχουν εξεληχθει.

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια βακτηρια ειναι εκατομυρια χρονια τωρα...δεν εξελισονται..τα ιδια ειναι...εκτος αν γνωριζετε κανενα καινουργιο ειδος βατηριδιου...οι τροποι που τα χρησιμοποιουμε ισως για να κανουμε αποικιση ισως να εχουν εξελιχθει.αλλα αν δεν στρωθει το ενυδρειο δεν ειναι επικυνδινο να μπουν ψαρακια μεσα;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια μπορει να ειναι τα ιδια,αλλα οι εταιριες εχουν εξεληξει τα προιοντα τους.

Οταν κανεις τα σωστα βηματα συμφωνα με τις οδηγιες του σκευασματος,βαζεις αμεσα εναν μικρο αριθμο ψαριων για να αρχισει ο κυκλος του αζωτου και χωρις τα ψαρια να εχουν προβλημα.

Θα πρεπει να γινουν τα σωστα βηματα ομως για να πετυχει η διαδηκασια.

Τα βακτηρια μεσα στα μπουκαλια παραμενουν σε κατασταση 'υπνωσης΄' και μολις βρουν τις καταλληλες συνθικες 'ξυπνουν' και αρχιζουν να πολλαπλασιαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αρα παλι το ιδιο πραγμα λεμε....σε αυτο που διαφωνω,ισως γιατι ειμαι ππαλιομοδιτης η φοβιτσιαρης ειναι οτι δεν θα εβαζα ψαρακια πριν κλεισει ο κυκλος του αζωτου...αν και ο προσδιορισμος του χρονικα ειναι δυσκολος...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου λεω πως τα πραγματα εχουν εξεληχθει.

Μολις ριξεις τα βακτηρια,την επομενη μερα βαζεις τα πρωτα ψαρια και συνεχιζεις καποια συγκεκριμενα βηματα για να πανε ολα καλα.

Ειναι δοκιμασμενα ολα αυτα απο πολλους χομπιστες χωρις προβληματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω...για να το λες στανταρ κατι παραπανω θα γνωριζεις..εγω τα ενυδρεια μου τα μπολιαζω απο πιο παλια δικα μου...απο βακτηρια οπως εγραψα και παραπανω γνωριζω εταιριες που ισχυριζονται οτι μηδενιζουν το χρονο αποικισης...οταν κανεις κατι καιρο σαβ βιωμα και μονο δυσκολα δεχεσαι κατι καινουργιο..αλλα λεω παλι...για να το λες ετσι θα ειναι και θα το δοκιμασω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις τα σωστα βηματα για να πετυχει.Αν τα κανεις λαθος δεν θα πετυχει ποτε.

Προσωπικα το εχω δοκιμασει και σε δικο μου ενυδρειο αλλα και σε φιλου μου.

Οταν ερθει η ωρα,ανοιξε ενα θεμα να το συζητησουμε εκει,μη χαλαμε καιτο θεμα της φιλης εδω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς βακτήρια με ψάρια; Πιο γρήγορα δεν θα έστρωνε σε αυτή την περίπτωση αφού θα υπήρχε αμμωνία μέσω των αποβλήτων τους;

 

Και με την τροφη αμμωνια δημιουργειται.

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ΚΑΙ απόβλητα, αφού για να έχεις ψάρια θα έχεις και τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια.

Η ποσοτητα των αποβλητων παιζει ρολο στην ποσοτητα βιολογιας που θα αναπτυχθει και οχι στο χρονο που θα ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.

Απο τη στιγμη που υπαρχουν ρυποι (λιγοι  ή πολλοι), ο κυκλος γινεται.

Αν νομιζεις οτι με τα ψαρια υπαρχουν περισσοτεροι ρυποι, βαζεις απλα στην αποχη περισσοτερη τροφη απο οτι θα ταιζες τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...