Jump to content

Τι κάνουμε σε απώλειες νερού αν δεν έχουμε Α/Ο;


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! 

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ με το φόρουμ λόγω προσωπικών θεμάτων, αλλά το ενυδρείο μου πάει ευτυχώς καλά, το προσέχω όσο μπορώ. 

 

Πριν λίγες μέρες κατάφερα και βρήκα χρόνο αφού έπιασαν οι ζέστες για τα καλά να βάλω ένα 60mm ανεμιστηράκι να φυσάει το νερό για ψύξη. 

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω πολύ απώλεια νερού, περίπου 2 λίτρα την εβδομάδα. Ξέρω ότι δεν πρέπει να συμπληρώνω από τη βρύση γιατί θα ανεβάζω συνέχεια τα άλατα και άλλες ουσίες.

 

Χρήματα για Α/Ο δεν παίζουν ούτε για δείγμα. Αλλαγές νερού κάνω 10 λίτρα από βρύση κάθε εβδομάδα. Τι μπορώ να κάνω μέχρι να μπορέσω να πάρω Α/Ο;

 

Έχω ακούσει για απιονισμένο, αλλά σαφώς κάτι που γράφει ότι δεν είναι πόσιμο δεν θα είναι καλό για τα ψαράκια μου.

 

Υπενθυμίζω ότι το setup μου είναι:

54L με καπάκι

23w φωτισμός x 8 ώρες

Εσωτερικό φίλτρο

Φυτεμένο

CPD και Cherry barbs

CO2 με Excel

Θερμοκρασία ~27C

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω πιο πάνω, 10 λίτρα κάθε βδομάδα! Αλλά, επειδή πέφτει η στάθμη, βγάζω λίγο λιγότερο, προσθέτω περισσότερο για να "γεμίσει"

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα να συμπληρώνεις με νερό βρύσης .

Η αλλαγή νερού που κάνουμε είναι άσχετο με την απώλεια απο εξάτμιση .

Την αλλαγή σου θα την κάνεις κανονικά , μην υπολογίζεις το νερό που εξατμίστηκε σαν νερό αλλαγής , ας βάζεις περισσότερο νερό .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα τζάμια μου μαζεύει άλατα λόγω της εξάτμισης, τα οποία μετά δεν θα καταλήξουν μαζί με τα άλλα; 

 

Αν έβαζα κάθε μέρα νερό δηλαδή να συμπληρώνω θα ήταν εντάξει; Ή να το αφήνω να κατεβαίνει η στάθμη και να αλλάζω όπως τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού είναι κάθε όποτε έχεις προγραμματίσει να γίνονται .

Το ενδιάμεσο συμπλήρωμα μπορείς να το κάνεις .

Αν συμπληρώνεις τακτικά δεν θα έχεις το πρόβλημα με τα άλατα στο τζάμι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Σταμάτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρεις οτι το ανεμιστηράκι στη περίπτωσή σου χρειάζεται για τα φυτά .

Τα ψάρια σου δεν έχουν πρόβλημα και να ανέβεις στους 29-30 βαθμούς ακόμα και 32 αν δεν είναι μόνιμα .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το καλοκαίρι που είναι πιο έντονη η εξάτμιση , είναι καλύτερα να μεγαλώνουμε λίγο τις αλλαγές, σε συχνότητα ή σε όγκο , έτσι έχουμε κατά κάποιο τρόπο μικρότερη αύξηση της σκληρότητας αν δεν μπορούμε να βάζουμε νερό από Α/Ο , και δεν είναι δύσκολο τα 10 λίτρα αλλαγή να τα κάνεις 20 ή και λίγο παραπάνω, αν και τα 10 λίτρα αλλαγή μου φαίνονται λίγα για 55 λίτρα ενυδρείο, θα πρότεινα λίγο μεγαλύτερες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να την κάνω κάθε 5 μέρες αλλά δεν έχω τόσο χρόνο μεσοβδόμαδα! 

 

54L είναι ονομαστικά, τα καθαρά τα έχω υπολογίσει στα 42L, οπότε τα 10-11 που αλλάζω (το δοχείο είναι 11L) είναι το 1/4!

 

Την Κυριακή έχω προγραμματίσει να κάνω μεγάλη αλλαγή, θα αλλάξω 20 λίτρα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να την κάνω κάθε 5 μέρες αλλά δεν έχω τόσο χρόνο μεσοβδόμαδα! 

 

54L είναι ονομαστικά, τα καθαρά τα έχω υπολογίσει στα 42L, οπότε τα 10-11 που αλλάζω (το δοχείο είναι 11L) είναι το 1/4!

 

Την Κυριακή έχω προγραμματίσει να κάνω μεγάλη αλλαγή, θα αλλάξω 20 λίτρα δηλαδή.

 

Καλο ειναι να κανεις αλλαγη νερου το 30% οχι το 1/4,ειναι λιγο ειδικα τωρα το καλοκαιρι.

Απο νιτρικα πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Η εξατμιση 2 λιτρα την εβδομαδα που εχεις (εστω κι αν υποθεσουμε οτι τα 54 λιτρα ειναι μικτα, και οτι ειναι  40  τα καθαρα λιτρα νερο), ειναι μηδαμινη.

Αυτο σημαινει οτι χρειαζεται πολυ μεγαλο διαστημα για να ανεβουν αισθητα οι σκληροτητες και το pH στο ενυδρειο σου.

 

Τα ζωντανα που εχεις, σε συναρτηση με την εξατμιση που εχεις λοιπον και τις τιμες νερου που συνηθως εχει ο τοπος κατοικιας που δηλωνεις (Αθηνα), φαινεται να εχουν πολυ μεγαλο ακομα περιθώριο στις σκληροτητες και στο pH, για να εχουν προβλημα.

 

Ενα κολπο για την αναπληρωση της εξατμισης ,με νερο βρυσης οταν δεν υπαρχει ΑΟ (και εφοσον τα ζωντανα και οι τιμες τις βρυσης δεν ειναι ηδη στο οριο τιμων), ειναι να κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου (πχ 50%) καθε καποιο διαστημα (πχ καθε 4η αλλαγη).

Ετσι γινεται κατα ενα ποσοστο, reset στην ανοδικη πορεια των τιμων του νερου.

 

Επισης για τις αλλες περιπτωσεις (οριακες τιμες και ψαρια) μπορει να γινται επεξεργασια στο νερο αλλαγης με τυρφη για να μαλακωνει.

Οπως και να εχει ομως για αυτες τις περιπτωσεις, μια ΑΟ (εφοσον ξεκινανε οι τιμες απο 40e και δεν χρειαζομαστε κατι πιο ιδιαιτερο) ειναι η πιο ευκολη και οικονομικη λυση.

Ακομα και οταν τη χρειαζομαστε μονο για αναπληρωση, τα αξιζει και τα βγαζει τα λεφτα της, σε σχεση με απιονισμενα, τυρφες κλπ.

 

ΥΓ με μπετονακια απιονισμενο ειχα παθει ζημια στην αρχη

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η εξατμιση 2 λιτρα την εβδομαδα που εχεις (εστω κι αν υποθεσουμε οτι τα 54 λιτρα ειναι μικτα, και οτι ειναι  40  τα καθαρα λιτρα νερο), ειναι μηδαμινη.

Αυτο σημαινει οτι χρειαζεται πολυ μεγαλο διαστημα για να ανεβουν αισθητα οι σκληροτητες και το pH στο ενυδρειο σου.

 

Τα ζωντανα που εχεις, σε συναρτηση με την εξατμιση που εχεις λοιπον και τις τιμες νερου που συνηθως εχει ο τοπος κατοικιας που δηλωνεις (Αθηνα), φαινεται να εχουν πολυ μεγαλο ακομα περιθώριο στις σκληροτητες και στο pH, για να εχουν προβλημα.

 

Ενα κολπο για την αναπληρωση της εξατμισης ,με νερο βρυσης οταν δεν υπαρχει ΑΟ (και εφοσον τα ζωντανα και οι τιμες τις βρυσης δεν ειναι ηδη στο οριο τιμων), ειναι να κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου (πχ 50%) καθε καποιο διαστημα (πχ καθε 4η αλλαγη).

Ετσι γινεται κατα ενα ποσοστο, reset στην ανοδικη πορεια των τιμων του νερου.

 

........................................................................................

 

:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανεις αλλαγη νερου το 30% οχι το 1/4,ειναι λιγο ειδικα τωρα το καλοκαιρι.

Απο νιτρικα πως πας?

NO3 έχω πάντα ελάχιστα, ίσα ίσα μετρίσημα, ούτε 5 δηλαδή.

 

Η αλλαγή που κάνω είναι 25%, πριν ένα χρόνο ήταν hot το 25%, τώρα έγινε το 30%? :P ντάξει, στα λίτρα μου μιλάμε για κανένα λίτρο παραπάνω, δεν αξίζει να αγοράζω νέα δοχεία καν από τα 11άρια που έχω.

 

Η εξατμιση 2 λιτρα την εβδομαδα που εχεις (εστω κι αν υποθεσουμε οτι τα 54 λιτρα ειναι μικτα, και οτι ειναι  40  τα καθαρα λιτρα νερο), ειναι μηδαμινη.

Αυτο σημαινει οτι χρειαζεται πολυ μεγαλο διαστημα για να ανεβουν αισθητα οι σκληροτητες και το pH στο ενυδρειο σου.

 

Τα ζωντανα που εχεις, σε συναρτηση με την εξατμιση που εχεις λοιπον και τις τιμες νερου που συνηθως εχει ο τοπος κατοικιας που δηλωνεις (Αθηνα), φαινεται να εχουν πολυ μεγαλο ακομα περιθώριο στις σκληροτητες και στο pH, για να εχουν προβλημα.

 

Ενα κολπο για την αναπληρωση της εξατμισης ,με νερο βρυσης οταν δεν υπαρχει ΑΟ (και εφοσον τα ζωντανα και οι τιμες τις βρυσης δεν ειναι ηδη στο οριο τιμων), ειναι να κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου (πχ 50%) καθε καποιο διαστημα (πχ καθε 4η αλλαγη).

Ετσι γινεται κατα ενα ποσοστο, reset στην ανοδικη πορεια των τιμων του νερου.

 

Επισης για τις αλλες περιπτωσεις (οριακες τιμες και ψαρια) μπορει να γινται επεξεργασια στο νερο αλλαγης με τυρφη για να μαλακωνει.

Οπως και να εχει ομως για αυτες τις περιπτωσεις, μια ΑΟ (εφοσον ξεκινανε οι τιμες απο 40e και δεν χρειαζομαστε κατι πιο ιδιαιτερο) ειναι η πιο ευκολη και οικονομικη λυση.

Ακομα και οταν τη χρειαζομαστε μονο για αναπληρωση, τα αξιζει και τα βγαζει τα λεφτα της, σε σχεση με απιονισμενα, τυρφες κλπ.

 

ΥΓ με μπετονακια απιονισμενο ειχα παθει ζημια στην αρχη

Αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ, να κάνω τώρα μία μεγάλη αλλαγή για να έρθει λίγο στα ίσα του το νεράκι. 

 

Για pH κλπ δεν ασχολούμαι πια, με τα cherry barbs βρήκα την ησυχία μου με το νερό της βρύσης.

 

Α/Ο θα πάρω ούτως ή άλλως, είναι το πρώτο στάδιο για μετάβαση σε θαλασσινό :P

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις ΝΟ3 χαμηλό σημαίνει οτι και πολύ συχνά κάνεις αλλαγές νερού .......... για μένα μπορείς να χαλαρώσεις γενικά με το ενυδρείο σου και να το αφήσεις ήσυχο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος και το λέω γιατί έχω κάνει και 3 βδομάδες να αλλάξω νερό την άνοιξη και τα NO3 ήταν κοντά στα 3-5 πάλι.

 

Τώρα αλλάζω κάθε εβδομάδα λόγω εξάτμισης  :thumbsu:

 

Το μόνο φυτό που έχει επιβιώσει είναι το polysperma και η anubia μου που ευδοκιμούν, τα υπόλοιπα που είχα μέσα δεν ευδοκίμησαν ακόμη και μετά από καιρό.

Έγινε επεξεργασία - jpavly
Link to comment
Share on other sites

Να προσεχεις μονο στις μεγαλες αλλαγες νερου, τις αποτομες μεταβολες στις παραμετρους (και της θερμοκρασιας).

Να τις κανεις με αργο ρυθμο.

 

Αλλαγες νερου να κανεις ασχετα απο τα χαμηλα νιτρικα, γιατι στο  νερο εκτος απο τα βλαβερα που ισως λιγο πολυ προσθετονται, χανονται και χρησιμα συστατικα για φυτα και ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Η εξατμιση 2 λιτρα την εβδομαδα που εχεις (εστω κι αν υποθεσουμε οτι τα 54 λιτρα ειναι μικτα, και οτι ειναι  40  τα καθαρα λιτρα νερο), ειναι μηδαμινη.

Αυτο σημαινει οτι χρειαζεται πολυ μεγαλο διαστημα για να ανεβουν αισθητα οι σκληροτητες και το pH στο ενυδρειο σου.

 

Τα ζωντανα που εχεις, σε συναρτηση με την εξατμιση που εχεις λοιπον και τις τιμες νερου που συνηθως εχει ο τοπος κατοικιας που δηλωνεις (Αθηνα), φαινεται να εχουν πολυ μεγαλο ακομα περιθώριο στις σκληροτητες και στο pH, για να εχουν προβλημα.

 

Ενα κολπο για την αναπληρωση της εξατμισης ,με νερο βρυσης οταν δεν υπαρχει ΑΟ (και εφοσον τα ζωντανα και οι τιμες τις βρυσης δεν ειναι ηδη στο οριο τιμων), ειναι να κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου (πχ 50%) καθε καποιο διαστημα (πχ καθε 4η αλλαγη).

Ετσι γινεται κατα ενα ποσοστο, reset στην ανοδικη πορεια των τιμων του νερου.

 

Επισης για τις αλλες περιπτωσεις (οριακες τιμες και ψαρια) μπορει να γινται επεξεργασια στο νερο αλλαγης με τυρφη για να μαλακωνει.

Οπως και να εχει ομως για αυτες τις περιπτωσεις, μια ΑΟ (εφοσον ξεκινανε οι τιμες απο 40e και δεν χρειαζομαστε κατι πιο ιδιαιτερο) ειναι η πιο ευκολη και οικονομικη λυση.

Ακομα και οταν τη χρειαζομαστε μονο για αναπληρωση, τα αξιζει και τα βγαζει τα λεφτα της, σε σχεση με απιονισμενα, τυρφες κλπ.

 

ΥΓ με μπετονακια απιονισμενο ειχα παθει ζημια στην αρχη

 

Συμφωνω...

Συμπηρωνεις νερο, και καπου καπου να κανεις μια μεγαλη αλλαγη ωστε να ερχονται οι παραμετροι στο νερο δικτυου σου.

Link to comment
Share on other sites

.............

 

Αλλαγες νερου να κανεις ασχετα απο τα χαμηλα νιτρικα, γιατι στο  νερο εκτος απο τα βλαβερα που ισως λιγο πολυ προσθετονται, χανονται και χρησιμα συστατικα για φυτα και ψαρια.

 

Ας μη πάμε όμως και σε υπερβολές , γιατί το νερό της βρύσης μας είναι ένα νεκρό νερό και θα πρέπει να το συνυπολογίζουμε και αυτό και όχι μόνο τη χημεία .

 

Link to comment
Share on other sites

Ας μη πάμε όμως και σε υπερβολές , γιατί το νερό της βρύσης μας είναι ένα νεκρό νερό και θα πρέπει να το συνυπολογίζουμε και αυτό και όχι μόνο τη χημεία .

 

 

Σταμάτη νεκρό απο πια άποψη?

Εγω απο οσο γνωριζω και δοκιμαζοντας σε ενυδρεια, μονο καλο κανει η αλλαγη νερου τουλαχιστον σε φυτεμένα ενυδρεια, καθως και τα ψαρια βλέπω να το απολαμβανουν .

Link to comment
Share on other sites

Χλώριο .

 

Εξαρταται την περιοχη ....

Το χλωριο μπορουμε να το αποβαλουμε με αεραντλια στο βαρελι ή με χρηση αντιχλωριου. 

Εγω προσωπικα εχω σταματησει τα αντιχλωρια εδω και καιρο. (6+μηνες) .

Δεν εχουμε μεγαλη ποσοτητα χλωριου στο νερο  τους δικτυου, το ειχα μετρησει δεν θυμαμαι .

Σε νερο δικτυου με πλατυ και γαριδες neocaridina orange, εχω μονο νερο δικτυου, οπως και στα γαριδακικα με μειξη οσμωσης δεν εχω παρατηρησει κατι το περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό απο τη στιγμή που περνάει απο επεξεργασία με χλώριο , βιολογικά νεκρώνετε .

Τα ψάρια δεν μπορούν να ζήσουν σε νεκρό νερό .

Το πρόβλημά μας δεν είναι το χλώριο που μπαίνει στο ενυδρείο , δεν είναι αυτό που κάνει τη ζημιά .

 

Link to comment
Share on other sites

Το νερό απο τη στιγμή που περνάει απο επεξεργασία με χλώριο , βιολογικά νεκρώνετε .

Τα ψάρια δεν μπορούν να ζήσουν σε νεκρό νερό .

Το πρόβλημά μας δεν είναι το χλώριο που μπαίνει στο ενυδρείο , δεν είναι αυτό που κάνει τη ζημιά .

 

Βρε τρελε συνεχισε το ... τι κανει την ζημια? :P

Βιολογικα ναι μεν ¨νεκρωνεται ¨απο το χλωριο , αλλα δεν μας πειραζει εφοσον στο ενυδρειο μας ξαναζωντανευει . :)

 Για πες μου το νερο της  οσμωσης το θεωρείς νεκρο νερο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...