Jump to content

hailea 60 λίτρα PL λάμπα 24


nydreio28

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα hailea 60L φοράει μια λάμπα PL με 4 ακίδες .ενώ είναι μια λάμπα έχει δύο διαφορετικά χρώματα ένα μπλε κ ένα άσπρο.δεν μπορώ να βγάλω τη μπλε κ να αφήσω την άσπρη πρέπει να την αντί κατά στήσω με μια ίδια που να έχει 4 ακίδες 24w που να ειναι PL για γλυκό νερό. την έχω ψάξει σε διάφορα μαγαζιά κ δεν μπορώ να την βρω πουθενά .Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που να μπορώ να την βρω ?Κ να μου πείτε τι χρώμα πρέπει να είναι για κιχλιδες ?

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο Hailea F60 δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε την λάμπα που έχει το ενυδρείο κ το καπακι

του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι? https://www.google.gr/search?q=Hailea+F60&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCoQsARqFQoTCICTzdy59sYCFYgTLAodL24N6Q#imgrc=cQwJTfsADBqOWM%3A

Δεν ξερω αν θα την βρεις Ελλαδα....κανε μια ερωτηση αν θες στην κατηγορια των καταστηματων.....αλλιως ιντερνετ,ebay ισως....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλ εδώ να ρωτήσεις

ΑΦΟΙ ΤΟΛΙΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛOΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ
ΧΑΛΚΟΚΟΝΔΥΛΗ9
ΑΘΗΝΑ
Τηλ:210.5221555
E-mail:info@afoitolia.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε και ενα θεματακι εδω http://www.aquazone.gr/forums/forum/126-αναζήτηση-προϊόντων/

Εχει παρει το ματι μου PL σε καποια καταστηματα αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι 2pin ή 4pin

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ .!!! κ με νερό άτι ακόμα έχω βάλει ασβεστολιθικες πέτρες από Pet city τις πλατιές που είναι άγριες στην υφή τους κ μπορούν να σπάσουν εύκολα που έχουν τρυπούλες. τι ενυδρείο πριν το είχα καμία 15 μέρες στο στρώσιμο. με τροφή, φίλτρο ,denitrol,στην αρχή είχα βάλει κ biotopol .είχα σκευτει να βάλω φυτά κ είχα βάλει 2 υποστρωματα ένα καφέ σαν λίπασμα. Κ χαλίκι τοσσυνηθισμένο. μεσαίο μέγεθος. κατέληξα στην επιλογή να βάλω κιχλιδες στο60ρι. Έτσι άδειασα το νερό σε μια μεγάλη λεκάνη που δεν έχει χρησιμοποιηθει ξανά. Το ένα 3 του νερου το πέταξα. έβαλα το φίλτρο να δουλεύει μέσα στο νερό της λεκάνης. άδειασα τα παλιά υποστρωματα καθαρήσω το ενυδρείο με νερό. έβαλα ένα νταούν αφρόλεξ στον πάτο μέσα στο ενυδρείο από πάνω εριξα την άμμο την άσπρη δεν θυμάμαι πως λέγετε αγωνιτης κ μετά έβαλα τις πέτρες ασβεστολιθικες μαζί με κάτι άλλες άρες πάλι ασβεστολιθικες κ κάτι μικρά βότσαλα και όλα αγορασμένα από πέτρα σιτυ κ καλά πλην ένα πριν μπούνε. έριξα σιγά σιγά το νερό της λεκάνης έβαλα κ το φίλτρο

συνέχισα το γέμισμα με νερο μεχρι να φτασει εκει που επρεπε.εβαλα παλι biotopol denitrol με διαφορά μεταξύ τους μια ωρα.συνεχιζω το στρωσιμο όπως πριν .με τις νιφάδες (τροφή για ψάρια novobel ) έχω βάλει κ το φως της λάμπας που είχε το ενυδρείο. Πρέπει να είναι αλμυρού νερού ή συγκεκριμένη. αν πατήσετε στο YouTube το ενυδρείο πογ έχω το έχω γράψει πιο πάνω θα δείτε ποια είναι ακριβώς. ερωτήσεις που έχω είναι .Αν αφήσω αυτήν την λάμπα θα πειράξει τα ψάρια? σκευτομαι να μην βάλω φυτά με τις κιχλιδες σωστό ή λάθος? Ανουμπιες θα έβαζα αν έβαζα αλλά θέλω να μην έχω άλγη. Έτσι θα αποφύγω να βάλω φυτά. θα έχω άλγη κ χωρίς φυτά? οι πέτρες μετά από 2 μέρες έχουν βγάλει πάνω τους κάτι σαν ινες ιστού αράχνης τι είναι αυτό? είναι φυσιολογικό? κ το νερό έχει κάτι σαν πολυ ψιλους άσπρους κοκκους πέρα από τις φυσαλίδες που δημιουργεί το φίλτρο κ η ταλάντωση του νερου.τι είναι η κόκκοι που είναι σε όλο τι νερό κ είναι λες κάνουν παρτυ μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις σ αυτο το ενυδρειο?Λες κιχλιδες,ποιες εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

2 ζευγάρια το μόνο που θέλω είναι σαν ψάρια να έχουν ωραία χρώματα μου αρέσει που είναι τσαμπουκάλεμενα κ ο τρόπος που κινούνται ωραια τα demasoni κ κάτι άλλα που είδα στο πετσιτυ.

Link to comment
Share on other sites

2 ζευγάρια το μόνο που θέλω είναι σαν ψάρια να έχουν ωραία χρώματα μου αρέσει που είναι τσαμπουκάλεμενα κ ο τρόπος που κινούνται ωραια τα demasoni κ κάτι άλλα που είδα στο πετσιτυ.

 

Με τιποτα δεν μπαινουν αυτα που σκεφτεσαι σ αυτα τα λιτρα.

Στα λιτρα σου μπαινουν μονο κοχυλοψαρα της λιμνης Ταγκανικα και ενα ειδος μονο.

Βασικα εχεις ξεκινησει πολυ λαθος και εχεις κανει λαθος αγορες.

Διαβασε εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό διάβασα πριν πάρω τα πράγματα. Απλά δεν έχω χώρο για μεγαλύτερο ενυδρείο. Έχω το 60ρι κ θα φτιάξω κάτι πολύ σωστό. Έχω βάλει ακριβώς τα πράγματα που χρειαζετε όπως το γράφει το άρθρο που μου έστειλες.απλα έχω μερικές απορίες κ θα τις βρω.οπως τι είναι αυτό που έχει βγει πάνω στους βράχους που έχω στο ενυδρείο. σαν ιστός αράχνης διαλυμενος πάνω στους βράχους κ επιπλέει. θα το βρω.σε ευχαριστώ. ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...