Jump to content

ιδού οι παράμετροι του ενυδρείου μου


Recommended Posts

παρακαλώ δείτε τις παραμέτρους του νερού μου και πείτε μου τι πρέπει να κάνω... συγνώμη αν απλοποιώ το πρόβλημα ζητώντας τη λύση στα χέρια αλλά κόλλησα...μια ακουω για αντίστροφη όσμωση απο την άλλη διαβάζω οτι τα ψάρια προσαρμόζονται ...δε ξέρωpost-7493-0-73388500-1438106864_thumb.png πραγματικά..

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά λίγα  <=10

Νιτρώδη μάλλον έχεις από όσο μπορώ να δω <= 1

GH πολύ ψηλα , νομίζω πως για Αφρικάνικα ακόμα είναι ψηλά  >=21

ΚΗ και αυτό ψηλά >= 15

PH (Με τόσο GH & KH λογικό να είναι ψηλά) >= 8 (από όσο μπορώ να δω)

Ποιος σου είπε πως τα ψάρια προσαρμόζονται ; και σε τι προσαρμόζονται ; Θα βάλεις δηλαδή ψάρια Αμαζονιου σε τέτοια νερά και θα προσαρμοστούν ;

δεν την γλειτώνεις την Α/Ο , εκτός και αν πας για Αφρική που και εκεί ακόμα δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αν είναι πολύ ψηλά ή όχι, ακόμα και για ζωοτόκα ή χρυσόψαρα είναι ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Να αποφεύγεις να μετράς με στικ. Πάρε υγρα τεστ καλύτερα που ειναι πιο αξιόπιστα και έχεις σωστά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Να αποφεύγεις να μετράς με στικ. Πάρε υγρα τεστ καλύτερα που ειναι πιο αξιόπιστα και έχεις σωστά αποτελέσματα.

 

τα ιδια τεστακια ειχα χρησιμοποιησει στην αρχη που εστηνα το πρωτο μου ενυδρειο.

Ειναι αλλα και αλλα , μην το εμπιστευεσαι ... :)

Εδω εχω πιο σκληρο νερο , 24gh 22kh.

Σε αυτα τα νερα προτεινω, πλάτυ αναλογως και τα λιτρα του ενυδρειου. 

Αλλιως για αλλα ψαρια πχ τετρα θελεις οσμωση.

Τα ψαρια τα οποια μενουν καιρο σε σκληρο νερο , ενω θελουν μαλακο , συνηθως εκτος οτι μειωνεται το προσδοκιμο ζωης τους και θα εχεις συνεχεια προβληματα με ασθενειες, μενουν στειρα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΘΤΓΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ ΘΟΥΡΧΟΜΑΙ!

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να προσαρμόζουμε τα νερά μας, ανάλογα με το είδος των ψαριών που φιλοξενούμε. Πολλές φορές όμως αυτό δεν είναι εφικτό, η είναι πολυ <<κουραστικό>> για να το καταφέρουμε. Τότε προτιμότερο είναι με βάση το νερό της περιοχής μας χωρίς κόπο και εξοδα να φιλοξενούμε και τα ανάλογα είδη χωρίς να περιμένουμε αυτά να προσαρμοστούν στο όποιο δικό μας νερό. Αν τώρα δεν μπορούμε να συμβιβαστούμε η όσμωση είναι απλά μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...