Jump to content

Anubias A1000 led


ReaperX

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Ενδιαφέρομαι να πάρω το Α1000 ενυδρείο της Anubias.Κατόπιν επικοινωνίας με το κατάστημα που τα φέρνει,με ενημέρωσαν πως πλέον βγαίνουν μονο με led.

Ωστόσο προδιαγραφές του led δε μπορούσαν να βρουν να μου πουν..

 

Βλέποντάς το από κοντά είναι μια μεταλλική πλάκα με ρυθμιστή και από κάτω έχει 2 σειρές με led και στο κέντρο πιο αραιά μερικά μπλε.Το τροφοδοτικό που τσέκαρα ήταν 15V 4A δλδ 60watt...

 

Η απορία μου είναι κατά πόσο έχουν καλή απόδοση και πόσο ανθεκτικά είναι..Διότι απ' ότι ρώτησα το κόστος αντικατάστασης είναι απαγορευτικό σε αντίθεση με τις T5.

 

Επίσης ποια η χρησιμότητα των μπλε led?

 

 

Nα σημειώσω πως ενδιαφέρομαι να στήσω κοινωνικό φυτεμένο με φυτά μέτριων προς χαμηλών απαιτήσεων καθώς είμαι αρχάριος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , φοβάμαι πως δεν θα μπορέσεις να στήσεις ένα φυτεμένο ενυδρείο όπως το φαντάζεσαι με τα συγκεκριμένα led.

 

Τα μπλέ λεντ θεωρώ πως δεν τα χρειάζεσαι για ενυδρείο γλυκού νερού και μου κάνει εντύπωση που βγαίνει έτσι.πλέον.

 

Δεν έχει κάποιο φυλλάδιο το ενυδρείο με τις προδιαγράφες ;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η αλήθεια είναι ότι όσα ενυδρεία της συγκεκριμένης εταιρίας έχω δει τον τελευταίο χρόνο είναι όλα με led :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα...Γενικά δεν το έχουν με τα specs..Ακόμα και διαστάσεις αλλα λένε στο site του καταστήματος άλλα στα μαγαζιά,και δεν έχω βρει κι ένα επίσημο site του κατασκευαστή..

 

Σε λειτουργία που το είδα ήταν πάρα πολύ φωτεινό αλλά σίγουρα δεν έχω μέτρο σύγκρισης..

 

 

Όπως και να έχει Σάββατο θα το παραλάβω οπότε θα ενημερώσω για ότι πληροφορία βρω και θα ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα...Γενικά δεν το έχουν με τα specs..Ακόμα και διαστάσεις αλλα λένε στο site του καταστήματος άλλα στα μαγαζιά,και δεν έχω βρει κι ένα επίσημο site του κατασκευαστή..

 

Σε λειτουργία που το είδα ήταν πάρα πολύ φωτεινό αλλά σίγουρα δεν έχω μέτρο σύγκρισης..

 

 

Όπως και να έχει Σάββατο θα το παραλάβω οπότε θα ενημερώσω για ότι πληροφορία βρω και θα ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες.

Περιμένουμε και εμείς εντυπώσεις. 

Δεν περίμενα να γίνει το μαμίσιο φωτιστικό με led! 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα..

 

Το φως τυφλώνει πραγματικά αλλά βέβαια δεν έχω εμπειρία από άλλα ενυδρεία..

 

Επισυνάπτω φωτογραφίες για να δείτε πώς είναι σαν κατασκευή..Το άσχημο είναι ότι δεν είχε manual κ ψάχνομαι λίγο για το πώς ρυθμίζεται ο χρονοδιακόπτης.

 

Όλο το φωτιστικό..

IMG_20150801_213431.jpg

 

Ο μετασχηματιστής 15V x 4 A που μας κάνει 60 Watt

 

IMG_20150801_213530.jpg

 

O ρυθμιστής με κουμπιά αφής..

 

IMG_20150801_213835.jpg

 

Όλα τα led αναμμένα

 

IMG_20150801_213648.jpg  IMG_20150801_214103.jpg

 

Λευκά led

 

IMG_20150801_213807.jpg

 

Mπλε led

 

IMG_20150801_213752.jpg

 

 

Eπίσης μέτρησα πραγματική κατανάλωση στην πρίζα με ένα μετρητή που έχω..

 

Όλα τα led αναμμένα  61,4-61,6 W

 

Λευκά led  55,4 W

 

Μπλε led 14,2 W

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το φωτιστικό αλλά, το ενυδρείο ρε συ που είναι? :D

Link to comment
Share on other sites

Nα το,να το!!! :D :D

 

11800217_10153502942624028_3767762557939

 

Έστησα κ το έπιλο τώρα αλλά δεν θα το βάλω ακόμα πάνω..Θέλω να πάρω τσόχα για τα ποδαράκια του επίπλου επειδή θα είναι πάνω σε παρκέ...

 

 

*Ανακάλυψα πώς ρυθμίζεται κ ο χρονοδιακόπτης του φωτιστικού..Έχει ξεχωριστό χρονοδιακόπτη για τα λευκά κ για τα μπλε led..

 

 

Eπανέρχομαι κ με την ερώτησή μου που δεν έχει απαντηθεί..Τα μπλε led χρησιμεύουν κάπου?Είναι καλό πχ να τα βάζω για ένα μικρό διάστημα αφού κλείσει ο κανονικός φωτισμός?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον θα χρησιμοποιούνται σαν moonlight οπως έγραψες μετά το κλείσιμο του κυρίως φωτισμού.  Αντε καλογέμιστο και ανέβασε και καμία φώτο κατά τη διάρκεια της διαδικασίας!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!!Θα ανεβάσω!!

Θα καθυστερήσει λίγο το στήσιμο όμως,γιατί την άλλη Κυριακή φεύγω για διακοπές οπότε όταν επιστρέψω θα ξεκινήσω.Να γλιτώσω και τους καύσωνες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επικοινώνησα πριν λίγο καιρό με την Liubo που τα κατασκευαζει κ μου είπαν ότι το φωτιστικό είναι 54 watt (55,4 μετρησα εγώ κατανάλωση στην πρίζα)

και αποδίδει 3200LM.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...