Jump to content

Φίλτρο για 185lt


ReaperX

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω..

 

JBL E901

JBL E1501

Eheim Professionel 3 350

 

Τι προτείνετε για να με καλύψει??

Σίγουρα όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο,αλλά  είναι κ το οικονομικό στη μέση (όπως και η κατανάλωση)....

 

 

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα, με βάση την κατανάλωση αλλά να σε καλύπτει καλά στα λίτρα σου

 

Με διπλό κυκλοφορητή 

aquael ASAP 1600

 

Μετά με οριακή κάλυψη, αλλά πολύ καλή τιμή

aquael ASAP 800

 

Πολύ καλή τιμή, πλεονέκτημα ότι προσθέτεις κάδους, ανάλλογα με τις δικές σου ανάγκες

AQUAEL MULTIKANI 800   

Link to comment
Share on other sites

απο τα τρια που αναφερεις το δευτερο πιστευω θα σε καλυψει πληρως,εχει τη περισσοτερη πραγματικη ροη και ογκο βιολογικου υλικου σε σχεση με τα αλλα δυο!απο εκει και περα σιγουρα υπαρχουν και αλλες επιλογες! :bigemo_harabe_net-82: βεβαια βασικο ρολο στην επιλογη θα παιξει και τι ψαρακια θα βαλεις μεσα καθως και ο αριθμος τους!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πρωτεινα κατι σε eheim. δες  το 2215 ή 350 το ιδιο ειναι.

http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom1.tpl&product_id=192&category_id=72&option=com_virtuemart&Itemid=180

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια πολυ καλη επιλογη με ροη χωρο για υλικα,χαμηλη καταναλωση και ανταλλακτικα καθως και πολυ καλες περγαμηνες!

Link to comment
Share on other sites

Σε 180 λιτρο ενυδρειο εχω 2 eheim ecco pro 2036 δεν εχει τρελη ροη.

Αν παρεις ενα φιλτρο μονο παρε με  ονομαστικη ροη 1000-1200 λιτρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για τα 3 που ανέφερα πιο πάνω,λόγω διαθεσιμότητας κ εγγύησης.

Σίγουρα δεν θέλω να τσιγκουνευτώ στο φίλτρο που έιναι η καρδιά του ενυδρείου..Η αλήθεια είναι βέβαια πως υπολόγιζα κάτι γύρω στα 130-140 κ κυρίως το Ε901,αλλά απ' ότι έψαξα δεν είναι κ τόσο δυνατό..

 

Τα νούμερα που έχω βρει...

 

 

             Ονομαστική ροή        Πραγματική με 1,5 σωλήνα και υλικά*     Κάδος    Κατανάλωση

E901     900l/h                                 380-450l/h                                       7,6L          11W

Ε1501  1400l/h                                800-900l\h                                       12L           20W

 

350      1050l/h                                   ??                                                 7,4L          16W

 

 

*μετρήσεις στο manual της jbl.

 

 

Jbl 1501 και Eheim Prof. 3 350 τα έχω βρει περίπου στα ίδια λεφτά,βέβαια με το jbl θα πρέπει να αγοράσω και βιολογικό υλικό γιατί έχει σφουγγάρια στα 3 απ' τα 4 καλαθάκια ενώ το Eheim είναι πλήρες.

 

Σαν νούμερα το eheim μου φαίνεται πιο ιδανικό αλλά με προβληματίζει ο τόσο μικρός κάδος που έχει,κ το έχει ένα χρόνο εγγύηση λιγότερο...

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

και τη πραγματικη ροη του eheim που ειναι περιπου στα 700 λιτρα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου!αλλα ολα ειναι συναρτηση του τι ψαρια θα βαλεις μεσα και τον αριθμο τους!με το 1501 θα εισαι καλυμενος και στο μελλον αν αποφασισεις αναβαθμιση του ενυδρειου!οσον αφορα το βιολογικο υλικο μια οικονομικη λυση ειναι και η ελαφροπετρα με 2-3 € περνεις  ενα τσουβαλι!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση χλωμό λόγω χώρου...Άσε που ακόμα δε μου έχει έρθει το ενυδρείο..Το Σάββατο το περιμένω με το καλό!! :D

 

Ψάρια σκέφτομαι μια σύνθεση σαν την παρακάτω σε βάθος χρόνου πάντα...

 

 

(το πανέμορφο ψαράκι που έχεις στην υπογραφή σου τι είναι?)

post-60292-0-75017100-1438203471_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ομορφο αλλα πολυ απαιτητικο σε ολα δυστυχως!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά το JBL 1501.

 

Ποιο θα ήταν το ιδανικό στήσιμο;

 

Τώρα έχει 2 προφίλτρα 10ppi στο πρώτο καλάθι  μετά έχει micromec (μπιλάκια),ακολουθούν 2 καλαθάκια που το καθένα έχει από 2 σφουγγάρια 20ppi κ καταλήγει στο τελευταίο που έχει 1 σφουγγάρι 20ppi και ένα 30ppi.

 

Δε θα ήταν καλύτερο να βγάλω μερικά σφουγγάρια και να βάλω άλλο ένα καλάθι micromec και μηχανικό ή βιολογικό μακαρόνι;

 

Επίσης αν θελήσω να προσθέσω τύρφη σε ποιο σημείο θα πρέπει να μπει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το έχεις όπως στην 1η φωτό

Κάντο όπως στην 2η φωτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θελήσω να προσθέσω τύρφη σε ποιο σημείο θα πρέπει να μπει;

Τύρφη ειναι καλύτερα να επεξεργάζεσαι σε βαρελι, εκτός του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν την πρώτη είναι όλο σφουγγάρια με τη διάφορα ότι κάτω εμένα δεν έχει μακαρονι αλλά μπίλιες.

Μακαρονι να βάλω απλό μηχανικό ή βιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Ποια φίλτρανση θέλεις να ενισχύσεις? Μηχανική ή βιολογική?

 

Προσωπικά θα κρατούσα τις "μπίλιες" που ήδη έχεις και θα πρόσθετα ελαφρόπετρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση που σχεδιαζεις νομιζω ειναι υπερ- υπερβολικη.

Δοκιμασε ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μαγαλο αριθμο, το ιδιο και για τα κορυ. Ενα ζευγαρι ανσιστρους και μερικα σαλιγκαρακια αν τα θες οπωσδηποτε.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια φίλτρανση θέλεις να ενισχύσεις? Μηχανική ή βιολογική?

Προσωπικά θα κρατούσα τις "μπίλιες" που ήδη έχεις και θα πρόσθετα ελαφρόπετρα

Απλά θέλω να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα.. Δεν γνωρίζω πολλά παρά μόνο ότι διαβάζω γι αυτό κ ρωταω εδώ άτομα που έχουν κάποια εμπειρία. Απλά μου έκανε εντύπωση που έχει τόσα σφουγγάρια μέσα.

Η ψαροσυνθεση που σχεδιαζεις νομιζω ειναι υπερ- υπερβολικη.

Δοκιμασε ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μαγαλο αριθμο, το ιδιο και για τα κορυ. Ενα ζευγαρι ανσιστρους και μερικα σαλιγκαρακια αν τα θες οπωσδηποτε.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή τη σύνθεση την είχα αναφέρει πριν καιρό..

Πλέον σκέφτομαι να περιοριστω σε καρδινάλιους ροδοστομους κ ίσως μερικά serpae tetra μαζί με τα στάνταρ κορυ κ 2 ancistrus.Σαλιγκάρια κ γαρίδες πιο πολύ για να βοηθούν με τις άλγες τα σκεφτόμουν αλλά αυτά έτσι κ αλλιώς θα μπουν πιο μετά αν είναι αφού στρωθεί λιγάκι κ ο βυθός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...