Jump to content

ασθένεια χρυσόψαρου λέρναια!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω 2 Black moor τα πήρα εχθές κ τα έβαλα σε ένα ενυδρείο που στρονω εδώ κ ένα μήνα με φίλτρο βιολογικό υλικό .έκανα κ μια μέτρηση σήμερα για να δω πως παει με την αμμωνία κ όλα τα άλλα που χρειαζετε.το θέμα μου είναι το παράσητο λέρναια η άσπρη κλωστή που κρέμεται περίπου ένα πόντο κ παραπάνω. lernae elegans.το έβγαλε σήμερα το ένα από τα δύο. πως το φτιάχνουμε?ποια είναι η θεραπεία για αυτό το παρασητο .??????με τον αρακά κ την σπιρουλινα περνάει? τι χρειάζεται για να γηνει καλά το ψαράκι?

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσε τη παρακατω φορμα οσο γινεται πιο αναλυτικα για να μπορεσουμε να βοηθησουμε

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε την παραπάνω φόρμα και βάλε και μια φωτογραφία

 

Αν ειναι όντως λερναία, τότε πρέπει να την αφαιρέσεις με τσιμπιδάκι και μετά θέλει προσοχή ωστε να επουλωθούν οι πληγές

Κάποιοι προτείνουν υπερμαγγανικό κάλιο με τη βοήθεια πινέλου ή λουτρό αντιμυκιτό και αντιβακτηριακό

 

Άλλοι έχουν δοκιμάσει 1,8% αλάτι σε νερό για 5 μέρες και μετά συνέχιση της θεραπείας με sera cyprinopur

Με αρακά ΔΕΝ περνάει

 

Περίμενε κι άλλες γνώμες...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις προσεχε με το τσιμπιδακι...μπορει να το τραβηξεις να κοπει η ουρα και να μεινει το κεφαλι μεσα..πιαστο οσο μπορεις πιο κοντα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

General Cure και μη το τραβήξεις με τσιμπιδάκι .

Link to comment
Share on other sites

General Cure και μη το τραβήξεις με τσιμπιδάκι .

 

Σταμάτη πες καμια λεπτομέρια....

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις έχω εγώ μία συσκευασία με 8 φακελάκια General Cure σε σκόνη.

Την είχα χρησιμοποιήσει για να κάνω μία θεραπεία, όπως με είχε συμβουλεύσει ο Σταμάτης. 

Θα λήξει τον Οκτώβριο και είναι κρίμα να πάει χαμένο.

Θέλεις να σου τό δώσω;

Εννοείται χωρίς κάποιο αντάλλαγμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη πες καμια λεπτομέρια....

 

 

Για να πέσει απο μόνο του και να δούμε οτι πράγματι κάναμε δουλειά .

Αυτό που βλέπουμε απ έξω δεν είναι τίποτα σε σχέση με το τι έχει συμβεί μέσα στο ψάρι .

Τυχεροί είμαστε που δεν έχει βρεί ζωτικό όργανο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.τελικα δεν ηταν λερναια πηγα κ ειδα απο κοντα τι ειναι η λερναια κ δεν εμοιαζε.τα ψαρια που εχω τωρα ειναι μια χαρα .!!!τα περιτοματα τους ειναι στο χρωμα της τροφης που τρωνε προς πρασσινο γκρι ασπρα ηταν στην αρχη απ.οτι καταλαβα μεχρι να ερθουν οι παραμετροι του νερου σε μια καλη ποιοτητα χωρις no4 κ μεχρι να σταθεροποιηθει η θερμοκρασια στους 23-24 βαθμους.οταν γινοταν αυτο ειχα μεσα ασβεστολιθικες πετρες μεγαλες.κ αραγονιτη.το νερο ηταν πολυ σκληρο κ περιπου αστρωτο.κ δεν μπορουσαν να χωνεψουν ευκολα την τροφη με αποτελεσμα να εχουν γινει δυσκοιλια.!!!!!ευχαριστω για τις απαντησεις..!!! Kalliroi πολυ ενδιαφερον ολες οι απαντησεις σου κ τα θεματα που εχεις ανεβασει.!!!με εχουν βοηθησει παρα πολυ.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...