Jump to content

Βοήθεια για νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι ένα νέο μέλος στο aqua zone.Εχω ένα ενυδρείο 25 lit με 1 αρσενικό guppy και 6 θηληκα, 2 θηληκα platy με ένα αρσενικό και έναν μικρό pleco. Η ερώτηση μου ειναι η εξής.Εχω 5 θηληκες που εγκυμονούν η μια ειδικά ειναι παρά πολυ φουσκωμένη τι μπορω να κανω για να σώσω τα μικρά αφού δεν εχω φυτά αλλα μονο πέτρες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Το προβλημα ειναι οτι το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για τα ψαρια που ηδη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου προτείνεις να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες.

Πολύ φοβάμαι πως και φυτά να είχες πάλι θα υπήρχε πρόβλημα.

Έχεις υπερβολικά μικρό ενυδρείο για όλα αυτά τα ψάρια, και αν γεννήσουν οι θηλυκές το πρόβλημα θα διογκωθεί , και τότε δεν υπάρχει μόνο ο φόβος να χάσεις τα μικρά αλλά φοβάμαι πως θα δημιουργηθεί πρόβλημα και στα υπόλοιπα.

Πρέπει να βρεις πιο μεγάλο ενυδρείο και αφού θες να έχεις ζωοτόκα θα πρέπει να έχεις αρκετά φυτά και ειδικά επιφανείας για να κρύβονται τα μικρά, επίσης να προσέξεις τις αναλογίες στα χαρέμια , 1 αρσενικό για κάθε 3 θηλυκά. Επίσης ο πλεκο θέλει προσοχή, αν είναι ο κλασσικός φοβάμαι πως θα γίνει τεράστιος

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

για να σώσεις τα μικρά μπορείς τα βάλεις σε μία γεννήστρα ή σε ένα άλλο ενυδρείο-γεννήστρα.

Έστω ότι τα έχεις σώσει. Μετά τι θα τα κάνεις τα μικρά; Τα γκάπυ γεννάνε συνέχεια και σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, θα έχεις προβλήματα.

Ένα ενυδρείο 25 λίτρων δυστυχώς δεν κάνει για τα ψαράκια που έχεις επιλέξει.

Έχεις λοιπόν 2 επιλογές αν θέλεις να μην έχεις προβλήματα στο ενυδρείο:

1. Τα δίνεις πίσω και κρατάς το ενυδρείο σου με ένα μονομάχο ή γαρίδες.

2. Κρατάς τα ψάρια (εκτός από τον πλέκο, θέλει άλλες συνθήκες από τα γκάπυ και πλάτυ) και τα βάζεις σε ένα μεγαλύτερο, κατάλληλο ενυδρείο. Τα παιδιά εδώ θα σου πούνε ακριβώς τι χρειάζεσαι, πόσα λίτρα, κλπ.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

α) δινεις τα ψαρια αυτα και παιρνεις μονομαχο (διαβαζωντας βεβαια και γιαυτον τι αλλο χρειαζεται εκτος απο το ενυδρειο - πχ οι πετρες δεν ειναι καταλληλες, φυτα και ξυλα ειναι καταλληλοτερα)

ή

β) παιρνεις καταλληλο ενυδρειο διαβαζωντας κι εδω πληροφοριες για οτι χρειαζονται τα ψαρια σου
http://www.aquazone.gr/forums/topic/36958-pterygoplichthys-pardalis-castlenau-1855/
http://www.aquazone.gr/forums/topic/42317-xiphophorus-maculatus-guenther-1866/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36906-poecilia-reticulata-peters-1859/

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ειναι ο pleco

Αυτός ειναι ο pleco

Αυτός ειναι ο pleco Έγινε επεξεργασία - Τηλεμαχος Μπενεκος
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τον ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην εξελιγμένη επεξεργασία κάτω δεξιά και κανε επισύναψη τη φωτογραφία η οποια να μην ειναι πολυ μεγάλη σε μέγεθος για να την πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου.

 

Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίζει περισσότερο είναι αν θα τα καταφέρουν οι γονείς και όλα τα υπόλοιπα μεγάλα ψάρια που έχει στο ενυδρείο σου

και όχι τα μικρά.Δυστυχώς αυτά τα λίτρα είναι απαγορευτικά για τόσο πολύ πληθυσμό και με τις αυξημένες θερμοκρασίες τα πραγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο.

Αυτό που θα σου συνιστούσα να κάνεις αυριο κιολας σε πρώτη φάση είναι πάρεις κάποιο μεγάλο δοχείο από το IKEA,praktiker,leroy,jumbo ή όπου σε βολεύει τελος πάντων

και να βάλεις εκεί μέσα τα ψαράκια σου.Οπωσδήποτε πρέπει να αποφασίσεις ποιο από τα δυο είδη θέλεις να κρατήσεις και τον pleco θα τον κρατήσεις μόνο αν πας σε μεγαλύτερο

ενυδρείο.

Δώσε μας μερικές πληροφορίες ακόμα για το ενυδρείο σου όπως αν έχει φίλτρο και τι υλικά έχει μέσα,θερμοκρασία νερού και γενικά οτιδήποτε νομίζεις που θα μπορούσε να μας

βοηθήσει να σώσουμε την κατάσταση.

Επίσης καλό θα είναι να ξεκινήσεις το διάβασμα από το παρακάτω άρθρο

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

 

Για τον τρόπο που ανεβάζουμε φωτογραφίες ρίξε μια ματιά εδώ

 

Άλλαξα τον τίτλο του topic σου σε κάτι πιο κατατοπιστικό που σίγουρα θα φέρει περισσότερες απαντήσεις :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ο πλεκο

Έγινε επεξεργασία - Τηλεμαχος Μπενεκος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν γίνετε να ανεβάσω την φωτογραφία ο πλεκο μου εχει άσπρες βούλες όσον αφορά το ενυδρείο μίλησα με τον πατέρα μου και απο βδομάδα θα αγοράσουμε τα τζάμια που θα χρειαστούν το νέο μου ενυδρείο θα ειναι 264 λίτρα με χώμα και φυτά.Θελω να μου πείτε τι φυτά να βάλω και τι ψάρια αφού θα κρατήσω μονο 2 γκαπι και τον πλεκο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν γίνετε να ανεβάσω την φωτογραφία ο πλεκο μου εχει άσπρες βούλες όσον αφορά το ενυδρείο μίλησα με τον πατέρα μου και απο βδομάδα θα αγοράσουμε τα τζάμια που θα χρειαστούν το νέο μου ενυδρείο θα ειναι 264 λίτρα με χώμα και φυτά.Θελω να μου πείτε τι φυτά να βάλω και τι ψάρια αφού θα κρατήσω μονο 2 γκαπι και τον πλεκο

 

Θα κάνω μια πρόβλεψη. Οταν με το καλό στηθεί το ενυδρείο 264λτ, σίγουρα δεν θα κρατήσεις τα γκάπι και θα μιλήσουμε για άλλα ψαρια. :D

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως (για ψάρια)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις περισσότερες επιλογές μιας και μεγαλώνει το μέγεθος του ενυδρείου σου, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις να επεξεργάζεσαι το νερό της βρύσης  η οχι (κάποια ψάρια θέλουν μαλακό νερό κάποια άλλα πολύ σκληρο).

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο προφίλ των ψαριών για να πάρεις αρχικές ιδέες και να συζητήσουμε http://www.aquazone.gr/forums/forum/272-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BB-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Chromobotia Macracanthus (Bleeker, 1852) Για αυτά τα ψάρια ενδιαφέρομαι.Μπορειται να μ πείτε τι νερό χρειάζονται και με τι αλλα ψάρια μπορω να τα Βάλω μαζί τους

Link to comment
Share on other sites

Chromobotia Macracanthus (Bleeker, 1852) Για αυτά τα ψάρια ενδιαφέρομαι.Μπορειται να μ πείτε τι νερό χρειάζονται και με τι αλλα ψάρια μπορω να τα Βάλω μαζί τους

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36772-chromobotia-macracanthus-bleeker-1852/#entry323414

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μικρο.θελεις τουλαχιστον 60 λιτρα και τον πλεκο πηγενε τον πισω στο πετ σοπ γιατι και γινετε τερας και θελει τελιος διαφορετικες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας και πάλι τελικά δεν έφτιαξα το καινούργιο μ ενυδρείο απλός θελω να.βγαλω τον πλεκο για μην μου φάει το κερατοφυλο το οποίο θα αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Ο πλεκο τρώει το κερατοφυλο σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...