Jump to content

Επιλογή ράτσας σκύλου


Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας, για την επιλογή της "σωστής" ράτσας σκύλου, με τις παρακάτω προδιαγραφές

 

1. Το μέγεθος θα προτιμούσα να είναι μικρό εώς μεσαίο, χωρίς να αποκλείω και τα μεγάλα σκυλιά (Στην ουσία δεν μ απασχολεί το μέγεθος)

2. Ο σκύλος θα ζει κυρίως σε εξωτερικό χώρο και σε κλειστό υπογειο, με δυνατότητα να κινείται σε κηπο και λιγότερο θα κινείται μέσα στο σπίτι

3. Θα πρεπει να ειναι φιλικός (και υπομονετικός) με τα παιδιά

4. Θα μένει αρκετές ώρες "μόνος" αλλά με δυνατότητα να κινείται στον κήπο

5. Δεν μ απασχολεί αν είναι καλός φύλακας.

6. Θα ήθελα να αποφύγω ευαίσθητες ράτσες

7. Θα υπάρχει δυνατότητα για βόλτα, εως 2 φορές την ημέρα (οχι περισσότερο)

8. Θα υπάρχει δυνατότητα για άθληση μόνο τα ΣΚ

 

Η αλήθεια ειναι πως έχω καταλήξει σε κάποιες ράτσες, ωστόσο θα ήθελα τις απόψεις σας, κυρίως από άτομα που είναι ιδιοκτήτες σκύλου και ταυτόχρονα έχουν και παιδιά

Αυτά που κοιτάω ειναι:

1. Γαλλικό μπουλντογκ

2. Μπάσε Χαουντ

3. Μπιγκλ

4. Μπόστον Τεριέ

 

Εννοείται πως θέλω να διαβάσω κι άλλες προτάσεις

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν

 

Link to comment
Share on other sites

Eχω γερμανικο ποιμενικο και μπιγκλ..Απ την εμπειρια μου και συμφωνα με τα παραπανω χαρακτηριστικα που αναφερεις θα σου προτεινα γερμανικο ποιμενικο.Ας πουμε πως τα μπιγκλ ειναι πιο '' ευαισθητα'' σκυλια και θελουν συνεχεια την ανθρωπινη παρουσια κοντα τους..Καλως να το δεχτεις το νεο σου μελος οποιο και αν ειναι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνει ο δικός μου σκύλος στα ερωτήματά που έχεις βάλει, δεν ξέρω να σου απαντήσω για τις ράτσες που ρωτάς τι συμπεριφορά έχουν θα σου πω για το Jack Russell που έχω εγώ.

 

1. Μικρό μέγεθος εύκολο στην μετακίνηση μπορείς να το έχεις αγκαλιά ακόμα και τα παιδιά.

2. Εάν κινείται στον κήπο φρόντισε να του έχεις εμπόδια για να μην αναπτύσσει  ταχύτητα διότι πάει ο κήπος θα στον διαλύσει :D, εμείς ξαναστρώσαμε τον κήπο  :lmao:  :lmao:

3. Φιλικός πολύ με τα παιδιά

4. Εάν τον αφήνεις πολλές ώρες μόνο του βαριέται και διαλύει τα πάντα προκειμένου να ασχοληθεί με κάτι :lmao: :lmao:

5. Όχι ιδιαίτερα φύλακας αλλά θα γαβγίσει σε όποιο και ότι δεν του αρέσει.

 

6. Δεν είναι ευαίσθητη ράτσα αλλά θέλει περιποίηση το τρίχωμά του, εξαρτάται πιο θα πάρεις.

 

7. Η βόλτα είναι μεγάλη υπόθεση δεν την βαριέται ποτέ

 

8. Η άθληση είναι απαραίτητη για να τον κουράζεις αλλά δεν ξέρω εάν θα κουράσει αυτός εσένα πρώτος :D , είναι πολύ υπερκινητικός.

 

Καλή επιλογή σε ότι διαλέξεις

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Eχω γερμανικο ποιμενικο και μπιγκλ..Απ την εμπειρια μου και συμφωνα με τα παραπανω χαρακτηριστικα που αναφερεις θα σου προτεινα γερμανικο ποιμενικο.Ας πουμε πως τα μπιγκλ ειναι πιο '' ευαισθητα'' σκυλια και θελουν συνεχεια την ανθρωπινη παρουσια κοντα τους..Καλως να το δεχτεις το νεο σου μελος οποιο και αν ειναι :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστώ για το ποστ

Ο γερμανικός ποιμενικός, μ αρεσει ως ρατσα, αλλά νομιζω πως θα εχουμε πρόβλημα στις μετακινήσεις μας (λογω όγκου)

Το μπιγκλ εφόσον θέλει συνεχώς την ανθρώπινη παρουσία, μάλλον πρέπει να το αποκλείσω από το μυαλό μου

 

Θα σου πω τι κάνει ο δικός μου σκύλος στα ερωτήματά που έχεις βάλει, δεν ξέρω να σου απαντήσω για τις ράτσες που ρωτάς τι συμπεριφορά έχουν θα σου πω για το Jack Russell που έχω εγώ.

 

1. Μικρό μέγεθος εύκολο στην μετακίνηση μπορείς να το έχεις αγκαλιά ακόμα και τα παιδιά.

2. Εάν κινείται στον κήπο φρόντισε να του έχεις εμπόδια για να μην αναπτύσσει  ταχύτητα διότι πάει ο κήπος θα στον διαλύσει :D, εμείς ξαναστρώσαμε τον κήπο  :lmao:  :lmao:

3. Φιλικός πολύ με τα παιδιά

4. Εάν τον αφήνεις πολλές ώρες μόνο του βαριέται και διαλύει τα πάντα προκειμένου να ασχοληθεί με κάτι :lmao: :lmao:

5. Όχι ιδιαίτερα φύλακας αλλά θα γαβγίσει σε όποιο και ότι δεν του αρέσει.

 

6. Δεν είναι ευαίσθητη ράτσα αλλά θέλει περιποίηση το τρίχωμά του, εξαρτάται πιο θα πάρεις.

 

7. Η βόλτα είναι μεγάλη υπόθεση δεν την βαριέται ποτέ

 

8. Η άθληση είναι απαραίτητη για να τον κουράζεις αλλά δεν ξέρω εάν θα κουράσει αυτός εσένα πρώτος :D , είναι πολύ υπερκινητικός.

 

Καλή επιλογή σε ότι διαλέξεις

Ευχαριστώ για το ποστ!

Για τη συγκεκριμένη ράτσα έχω διαβάσει τα απίστευτα!

Κι επειδή συμφωνούν μ αυτά που κι εσύ αναφέρεις, την είχα "αποκλείσει" από τις επιλογές μου (κυρίως λόγω του Νο2 & του Νο4)- Οι περισσότεροι τα θεωρούν "ατακτα" και νευρικά σκυλιά, παρόλο το μικρό μέγεθος τους

Link to comment
Share on other sites

pitbull εχω μια θηλύκια η καλύτερη ρατσα και η ποιο υπομονετική με τα παιδια .....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε puma, νομιζω πως ξεκινας πολυ λαθος την υπεροχη εμπειρια του να χεις σκυλο. Δεν ξερω πως να στο εξηγησω, ειδικα μεσα απο το κινητο και ελπιζω να μην με παρεξηγησεις, αλλα ο σκυλος δεν ειναι παιχνιδι. Κανενα σκυλι που μενει εξω η σε κλειστο γκαραζ και μονο του, αθλειται μια φορα την βδομαδα και βγαινει βολτα μονο για τις αναγκες του, δεν προκειται να μεγαλωσει σωστα, να μην κανει ζημιες και να αγαπαει τα παιδια. Το να παρεις ενα σκυλι, ειναι σαν να εχεις εναν επιπλεον ανθρωπο. Για ποιο λογο θες σκυλο αν μου επιτρεπεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε

Σε αντιθεση με τα ενυδρεια για τα σκυλια ξερω πολλα πραγματα

1 Θα πρέπει να συνηδητοποιησεις πως το να εχεις σκύλο ειναι σαν να εχεις ενα μικρο παιδι που πρεπει να το μεγαλώσεις

2 Για την καταληλη επιλογη σκυλου πρεπει να αναφερεις τον χορο που εχεις στη διαθεση σου

3 επισης αν εχεις παιδια την ηλικία τους

4 Να ξερεις πως ενα σκυλη αν δεν έχει πολυ χορο θελει 3 φορες την ημερα βολτα

Link to comment
Share on other sites

pitbull εχω μια θηλύκια η καλύτερη ρατσα και η ποιο υπομονετική με τα παιδια .....

Πόσο χρόνο τις αφιερώνεις κάθε μέρα?

Την έχεις εντός σπιτιού ή σε άλλο χώρο

 

Φιλε puma, νομιζω πως ξεκινας πολυ λαθος την υπεροχη εμπειρια του να χεις σκυλο. Δεν ξερω πως να στο εξηγησω, ειδικα μεσα απο το κινητο και ελπιζω να μην με παρεξηγησεις, αλλα ο σκυλος δεν ειναι παιχνιδι. Κανενα σκυλι που μενει εξω η σε κλειστο γκαραζ και μονο του, αθλειται μια φορα την βδομαδα και βγαινει βολτα μονο για τις αναγκες του, δεν προκειται να μεγαλωσει σωστα, να μην κανει ζημιες και να αγαπαει τα παιδια. Το να παρεις ενα σκυλι, ειναι σαν να εχεις εναν επιπλεον ανθρωπο. Για ποιο λογο θες σκυλο αν μου επιτρεπεις;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να στο ρωτήσω ανάποδα (κι απαντάς όταν θα μπορεις)

Ενα ζευγάρι, με παιδιά, με ωράριο εργασίας 7.15 με 4, μπορεί να έχει σκύλο? Κι αν ναι, υπό ποιες προϋποθέσεις?

 

Γεια σου φιλε

Σε αντιθεση με τα ενυδρεια για τα σκυλια ξερω πολλα πραγματα

1 Θα πρέπει να συνηδητοποιησεις πως το να εχεις σκύλο ειναι σαν να εχεις ενα μικρο παιδι που πρεπει να το μεγαλώσεις

2 Για την καταληλη επιλογη σκυλου πρεπει να αναφερεις τον χορο που εχεις στη διαθεση σου

3 επισης αν εχεις παιδια την ηλικία τους

4 Να ξερεις πως ενα σκυλη αν δεν έχει πολυ χορο θελει 3 φορες την ημερα βολτα

1. Συμφωνώ! Ενας βασικός λογος ειναι αυτός. Να μεγαλώσει η οικογένεια μας

2. Εναν αρκετά μεγάλο κήπο, ένα ανενεργό υπογειο γκαράζ, το οποίο οδηγεί στο πισω μερος του κήπου κι ένα μεγάλο ισόγειο μπαλκόνι, το οποιο έχει άμεση προσβαση στο σπιτι

3. 7 χρονων και 13 μηνων

4. Μόνο το ΑΦΜ μην μου ζητήσεις! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα καλή η σκέψη σου να πάρεις σκυλί αν και περίεργο το ωράριο σου,  πιστεύω δεν θα μπορέσεις να δώσεις οτι χρειάζεται ένα κουτάβι με αυτές τις ώρες δουλειάς.  

Επίσης κλείνεσαι πολύ στις ράτσες άποψη μου είναι να υιοθετήσεις/πάρεις ενα αδέσποτο απο καμιά φιλοζωική  οχι κουτάβι η τουλάχιστον πάνω απο 7-8 μηνών να μπορεί να κάτσει και μόνο του .

 

Δεν θα σε κουράσει όσο ενα κουτάβι  

 

Θα βρεις κάποιο να είναι φιλικό με τα παιδιά σου

 

Και θα έχεις σώσει και ενα σκυλί απο το δρόμο  

 

αυτή είναι η άποψη μου απο εκεί και πέρα ελπίζω να βρεις αυτο που θες  :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - eja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις σας

 

Ας το κλεισουμε εδω - η συζητηση παει τελειως αλλου και δεν το θελω :bigemo_harabe_net-172:

Θα προτιμουσα να ακουσω αποψεις πανω στα ερωτηματα που εθεσα κι ευχαριστω οσους το εκαναν

 

Ας το κλεισουμε ομως εδω (δις)

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα καλή η σκέψη σου να πάρεις σκυλί αν και περίεργο το ωράριο σου,  πιστεύω δεν θα μπορέσεις να δώσεις οτι χρειάζεται ένα κουτάβι με αυτές τις ώρες δουλειάς.  

Επίσης κλείνεσαι πολύ στις ράτσες άποψη μου είναι να υιοθετήσεις/πάρεις ενα αδέσποτο απο καμιά φιλοζωική  οχι κουτάβι η τουλάχιστον πάνω απο 7-8 μηνών να μπορεί να κάτσει και μόνο του .

 

Δεν θα σε κουράσει όσο ενα κουτάβι  

 

Θα βρεις κάποιο να είναι φιλικό με τα παιδιά σου

 

Και θα έχεις σώσει και ενα σκυλί απο το δρόμο  

 

αυτή είναι η άποψη μου απο εκεί και πέρα ελπίζω να βρεις αυτο που θες  :thumbsu:

 

Kαι εγω αυτης της αποψης ειμαι...

 

Δεν νομιζω να εχει να κανει η ρατσα με την συμπεριφορα του σκυλου.

Το μικρο που ειχα βρει στον δρομο, εχει γινει τερατακι σε μεγεθος , αλλα εχει βγει ενα καλο και υπακουο σκυλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν προλαβα να σου απαντησω σε αυτα που ρωτας.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για την ιδέα του Jack Russell αλλά θα σου προτιμά και τα τύπου λασι μιας και αγαπούν τα παιδιά σαν δικά τους και είναι ήσυχα και πολύ υπάκουα και πανέμορφα

Link to comment
Share on other sites

Jack Russell θα πρότεινα κι εγω. Έξυπνα, παιχνιδιάρικα, εύκολο στη μεταφορά αν το πάρεις μαζί σου κάπου, πολυ καλη συμπεριφορά με τα παιδιά. Όσο για το οτι θα λείπεις μέχρι το μεσημέρι κι εσυ και η γυναίκα σου, το σκυλί θα ζήσει μια χαρά όπως ζει και το δικό μου, έχει φτάσει τα 14 χρόνια και ειναι υγιέστατο, ακόμα παιχνιδιάρικο και ο κτηνίατρος λέει οτι έχει πολλα ψωμιά ακόμα (φτου να μη το ματιάσω το κουκλί μου). Αναμένω την τελική επιλογή σου. Η ζωή σου θα αλλάξει πολυ όμορφα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jack Russell θα πρότεινα κι εγω. Έξυπνα, παιχνιδιάρικα, εύκολο στη μεταφορά αν το πάρεις μαζί σου κάπου, πολυ καλη συμπεριφορά με τα παιδιά. Όσο για το οτι θα λείπεις μέχρι το μεσημέρι κι εσυ και η γυναίκα σου, το σκυλί θα ζήσει μια χαρά όπως ζει και το δικό μου, έχει φτάσει τα 14 χρόνια και ειναι υγιέστατο, ακόμα παιχνιδιάρικο και ο κτηνίατρος λέει οτι έχει πολλα ψωμιά ακόμα (φτου να μη το ματιάσω το κουκλί μου). Αναμένω την τελική επιλογή σου. Η ζωή σου θα αλλάξει πολυ όμορφα!

 

Μπήκα μόνο και μόνο για να πω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ (για το μηνυμα)

Γιατί πολύ απλά σε ορισμένα θέματα, η θεωρία από την πράξη διαφέρει

 

Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό, ΟΛΟΙ (εκτός του φορουμ εννοω) μου προτείνουν μποξερ...

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό σκυλί το μπόξερ και υπεραγαπάει τα παιδια και είναι και δοτικό στον ιδιοκτήτη  και αν χρειαστεί α δώσει και την ζωή του.....μεγάλο σε μέγεθος και σε ενέργεια και .....αίώνιο κουτάβι (δλδ συνέχεια χοροπηδητό και γλυψίματα στον ιδιοκτήτη κτλ). Στην θάση σου θα το εξέταζα βέβαια γιατί ειναι και όμορφος σκύλος. Ακόμη δες αν σου αρέσει και το αγγλικό μπουλντόγκ (παράδοξο ακούγεται αλλά είανι ΑΑΑΑ με τα παιδιά). Αν σου αρέσουν τα τύπου κυνηγόσκυλα δες και τα επανιέλ μπρετόν....σκυλιά με μεσαίο μέγεθος, χαρούμενα προσαρμόσιμα και υποταγμένα....χαλί για τα παιδιά, με όρεξη βέβαια για παιχνίδι και ανάγκη άσκησης.

Καλή επιλογή σε ότι και αν διαλέξεις. 

Ίσως ο Θοδωρής λόγο ότι είχε χρόνια σκυλιά και μια αλλιώτικη επαφή μαζί τους μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μποξερ, εξαιρετικο σκυλι για παιδια. Κλειστο ομως σε ενα γκαραζ και το χασες το παιχνιδι.

Τζακ, οχι και πολυ ευκολη ρατσα. Χρειαζεται πολυ χρονο και πολυ δουλεια. Αν το αφησεις μονο του στην αυλη παιζει και να μην το ξαναβρεις.

Βεβαια ολα αυτα ειναι χαρακτηριστικα φυλης. Απο κει και περα ειναι θεμα χαρακτηρα σκυλου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην "κακο-χαρακτηριστώ" :angel: , όταν λέω κλειστό υπόγειο εννοώ ανενεργό υπόγειο γκαράζ, το οποίο επικοινωνεί με τον πίσω κήπο

Αν και νομίζω πως το σκυλί θα πρέπει να ζει για όλο τον χρόνο του εντός του σπιτιού. Αν δεν το καταφέρω, προτιμώ να μην πάρω

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια

 

Έχω ήδη απευθυνθεί σε εκτροφείς μποξερ και περιμένω απαντήσεις

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον συγκεκριμένο, ας μου στείλει πμ (Να μην "κουράζουμε" και τους ψαροκαμμένους του φόρουμ :bow: )

Link to comment
Share on other sites

Μια παρα πολλη καλη ρατσα μεσαιου μεγεθους ειναι το κοκονι( φιλικο με παιδια προσωπικη εμπειρια)

Το καλυτερο σκυλι ομως για μεγαλο χορο και με καλη εκπαιδευση ειναι με διαφορα το ντοπερμαν!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε πιεσω, αν θελεις πες μας αν καταληξεις καπου, αν δλδ κλεισεις καποιο κουταβακι και τι ρατσα. Ετσι κουβεντα να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε πιεσω, αν θελεις πες μας αν καταληξεις καπου, αν δλδ κλεισεις καποιο κουταβακι και τι ρατσα. Ετσι κουβεντα να κανουμε.

 

Τι να με πιέσεις βρε συ????

 

Εννοείται πως αν καταληξω, θα σας το πω

 

Ήδη έχω στειλει  μηνύματα σε 5 εκτροφείς boxer και περιμένω απαντήσεις

 

Οτι γίνει, θα γινει μετά το καλοκαίρι, να παμε πρωτα διακοπες και να γυρισουμε με καθαρο μυαλο

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μποξερ ειναι τρομερα...

Ειχα παλαιοτερα, ενα αρσενικο.

Καποια στιγμη θα ηθελα να ξαναεχω, το μονο τους "προβλημα¨ειναι τα σαλια, πολλα σάλια... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...