Jump to content

πρόβλημα με jebao rw 20


Recommended Posts

Καμια σχεση δεν εχουν.Στην αρχη εβαζα 3 ups και τους μοιραζα τις αντλιες.
Μετα εφτιαξα battery backup και ειδα το φως το αληθινο.
Η διαφορα στις ωρες λειτουργιας ηταν κολοσσιαια!
Το ups τραβαει πολυ περισσοτερο ρευμα γι αυτο κι αντεχει λιγοτερη ωρα.Ενω το backup τραβαει λιγοτερο απο την μιση καταναλωση κι εχεις διπλες και βαλε ωρες!
Η πλακα ειναι οτι σ'ενα πειραμα που εκανα πηρα την μπαταρια που ειχε μεσα του το ups και την εβαλα απευθειας να δινει ρευμα σ'εναν wavemaker,ετσι για πλακα να δω ποση ωρα θα κρατησει.Οταν πηρα πανω απο τις διπλασιες ωρες,επαθα πραγματικο σοκ.
Ειχα παρει αυτο το χαζοχαρουμενο υφος και γελουσαν μεχρι και τα μουστακια μου κι αρχισα να αναρωτιεμαι αν γινεται να φτιαχτει ενα ολοκληρωμενο αυτοματο συστημα.
 
Κι επειδη στην αρχη επαιζα με διαφορους κυκλοφοριτες πολλων εταιρων οπως tunze, jebao.(Τσιμπησα στην χαμηλη τιμη που ειχαν οι jebao και τους εδωσα μια ευκαιρια....μεχρι που για τους γνωστους λογους κατεληξα στις tunze,να χω το κεφαλι μου ησυχο).
Ετσι εφτιαξα το backup συμβατο μ'ολες τις αντλιες jebao,tunze, vortech.Ωστε να χω πανω στο backup ταυτοχρονα tunze,jebao,vortech χωρις  προβλημα.
Χρειαζεται ολοκληρο ηλεκτρολογικο συστημα με ποιοτικο φορτιστη ωστε να σου φορτιζει και να σου συντηρει την μπαταρια στην υψιστη αποδωση για χρονια.
Aσφαλως πρεπει να εχεις φιλο ηλεκτρολογο να τον στριμωξεις να στο φτιαξει.
 
Βεβαια στο battery backup που κατεληξα δεν χρησιμοποιησα τις μικρες μπαταριες του ups αλλα εβαλα γομαρα πολλων αμπερωριων.
Μην νομιζεις δεν ειναι φθηνη κατασκευη αλλα ξεγνοιασα οταν ελλειπα μερες απο το σπιτι.
Ειχα φορτωσει πανω της,της Παναγιας τα ματια.Skimmer,Biopellets,Wavemaker,Επιστροφη απο το sump.
Οχι,φυσικα κι οχι.Δεν συγκρινεται το battery backup με το ups,με τιποτα!
Link to comment
Share on other sites

 

Καμια σχεση δεν εχουν.Στην αρχη εβαζα 3 ups και τους μοιραζα τις αντλιες.

Μετα εφτιαξα battery backup και ειδα το φως το αληθινο.
Η διαφορα στις ωρες λειτουργιας ηταν κολοσσιαια!
Το ups τραβαει πολυ περισσοτερο ρευμα γι αυτο κι αντεχει λιγοτερη ωρα.Ενω το backup τραβαει λιγοτερο απο την μιση καταναλωση κι εχεις διπλες και βαλε ωρες!
Η πλακα ειναι οτι σ'ενα πειραμα που εκανα πηρα την μπαταρια που ειχε μεσα του το ups και την εβαλα απευθειας να δινει ρευμα σ'εναν wavemaker,ετσι για πλακα να δω ποση ωρα θα κρατησει.Οταν πηρα πανω απο τις διπλασιες ωρες,επαθα πραγματικο σοκ.
Ειχα παρει αυτο το χαζοχαρουμενο υφος και γελουσαν μεχρι και τα μουστακια μου κι αρχισα να αναρωτιεμαι αν γινεται να φτιαχτει ενα ολοκληρωμενο αυτοματο συστημα.
 
Κι επειδη στην αρχη επαιζα με διαφορους κυκλοφοριτες πολλων εταιρων οπως tunze, jebao.(Τσιμπησα στην χαμηλη τιμη που ειχαν οι jebao και τους εδωσα μια ευκαιρια....μεχρι που για τους γνωστους λογους κατεληξα στις tunze,να χω το κεφαλι μου ησυχο).
Ετσι εφτιαξα το backup συμβατο μ'ολες τις αντλιες jebao,tunze, vortech.Ωστε να χω πανω στο backup ταυτοχρονα tunze,jebao,vortech χωρις  προβλημα.
Χρειαζεται ολοκληρο ηλεκτρολογικο συστημα με ποιοτικο φορτιστη ωστε να σου φορτιζει και να σου συντηρει την μπαταρια στην υψιστη αποδωση για χρονια.
Aσφαλως πρεπει να εχεις φιλο ηλεκτρολογο να τον στριμωξεις να στο φτιαξει.
 
Βεβαια στο battery backup που κατεληξα δεν χρησιμοποιησα τις μικρες μπαταριες του ups αλλα εβαλα γομαρα πολλων αμπερωριων.
Μην νομιζεις δεν ειναι φθηνη κατασκευη αλλα ξεγνοιασα οταν ελλειπα μερες απο το σπιτι.
Ειχα φορτωσει πανω της,της Παναγιας τα ματια.Skimmer,Biopellets,Wavemaker,Επιστροφη απο το sump.
Οχι,φυσικα κι οχι.Δεν συγκρινεται το battery backup με το ups,με τιποτα!

 

 

Φιλε δημητρη μπορεις να πεις δυο λογια για το backup που εφτιαξες υλικα,τι βαζεις επανω,ποση ωρα κραταει. Για να μην χαλασουμε το θεμα του φιλου αν δεν ειναι κοπος ανοιξε ενα αλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω αλλαξα τροφοδοτικο κι ελυσα το προβλημα και εχω ενωσει δυο jebao wp 40 σε εναν controller. 18 volt 5 amp. Στην τροφοδοσια ειναι το προβλημα των jebao και στα φισακια που συνδεονται. Δοκιμασα 4 διαφορετικες χαλασμενες σε αλλο τροφοδοτικο και δουλευαν ρολοι. Και κατι αλλο πιυ εκανα ειναι οτι εβγαλα οκα τα φισακια και συνδεσα τα καλωδια σκετα.

Καλησπέρα φίλε μου ,

Θέλω να σε ρωτήσω πως σε μονό κοντρολερ συνδεσες και τις δυο ? Έχω ενα τροφοδοτικό απο λάπτοπ που βγάζει 19 βολτ και 4,73 αμπερ , κάνει αυτός η να πάρω αλλον

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...