Jump to content

Συμπληρωση φορμας


Recommended Posts

Το τελευταιο διαστημα, αυτο που εχω παρατηρηση ειναι το εξης:

 

Στα προφιλ των μελων δεν εχουν καποια στοιχεια τους που κατα την γνωμη μου ειναι απαραιτητα.

Απαραιτητα ( οχι για φακελωμα, δεν ειμαστε εφορια ), αλλα για να εχουμε μια γνωση, στο περιπου

με τη εχουμε να κανουμε.

 

Συχνα ρωταμε το καθε μελος τη λιτρα εχει με τη ψαρια ειναι και ουτο καθ εξης.

Πιστευω οτι κι απ τα ιδια τα μελη, θα πρεπει να μας προσφερουν αυτη τη γνωση.

 

Αν εχουν την καλοσυνη και τα ιδια τα μελη να κανουν μια επεξεργασεια στο προφιλ τους και να

δωσουν καποια παραπανω στοιχεια. 

 

Σας ευχαριστω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλή σωστή παρατήρηση!

 

Θα γλίτωνε άπειρο χρόνο στο να γίνονται οι ίδιες ερωτήσεις ξανά και ξανά!

 

Στο προφίλ του κάθε μέλους υπάρχει πεδίο που αναφέρεται " τα ενυδρεία μου".

 

Αν ειναι συμπληρωμένο αυτο θα ξερει ο οποιοσδήποτε στο τι αναφέρεται το μέλος!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Πιστευω οτι αυτα θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα ( γνωμη μου )

 

  • Ηλικία:
  • Γενέθλια
  • Φύλο
     
  • Τα Ενυδρεία μου

     
  • Location
     
Previous Fields
  • Εμπειρία
     
  • Νομός
     
  • Χώρα
     

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

<p><p>

  • Πιστευω οτι αυτα θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικα ( γνωμη μου )
  • Ηλικία:

  • Γενέθλια

  • Φύλο

  • Τα Ενυδρεία μου

  • Location

Previous Fields

  • Εμπειρία

  • Νομός

  • Χώρα

Ηλικία σου γράφω εγω οτι θέλεις, μωρό ξαναγίνομαι. Γενέθλια ειναι περιττότατο νομίζω (δεν έχει κανένα νόημα εκτός αν θέλεις να του πεις χρόνια πολλά). Εμπειρία μμμμμμ κι εδω σου γράφω οτι έχω άπειρη και αν κάτσεις και με ακούσεις σε αυτα που θα σου προτείνω σε ενα σου πρόβλημα και δεις οτι την έχω και μεγάλη (την εμπειρία) σε σχέση με άλλους, θα σου κανω το ενυδρειο καλοκαιρινό. Η εμπειρία λοιπόν ειναι περιττή επίσης. Τα ενυδρεια που έχει ο άλλος στη κατοχή του δεν εχουν νόημα αν δεν υπάρχει αναλυτικη παρουσίαση. Ίσως εδω να μπορει κάποιος να βάλει το λινκ με την παρουσίαση που έχει κάνει στο/στα ενυδρειο/α του οπότε να ανατρέχει ο κάθε ενας (και πάλι περιττό μου φαίνεται). Τωρα η τοποθεσία ναι, ειναι καλο να αναγράφεται.
Link to comment
Share on other sites

Πανο πιστευεις οτι τα περισσοτερα ειναι περιττα?

Οπως προ αναφερθηκα, δεν ειμαστε εφορια η αστυνομια να κανουμε διασταυρωση στοιχειων.

Ειναι στη θεληση του καθε μελους να γραψει αληθη στοιχεια.

Πολλες φορες εχουν γινει παρεξηγησεις απο αυτες τις ανακριβειες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου βάλεις την ηλικία υποχρεωτική, οκ, σου πετάω εγω ο 13χρονος μια 45αριά χρόνια, σου πετάω μια πείρα "Τεράστια", σου πετάω και μια ημερομηνία γέννησης 13 Μαρτίου να μου λες και χρόνια πολλά και όλα καλά. Το γεγονός οτι θα ειναι υποχρεωτικά πεδία, δε με εμποδίζει να αναγράφω οτι θέλω εγω. Που αποσκοπεί λοιπόν αυτο το "υποχρεωτικό";

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Πανο πιστευεις οτι τα περισσοτερα ειναι περιττα?

Οπως προ αναφερθηκα, δεν ειμαστε εφορια η αστυνομια να κανουμε διασταυρωση στοιχειων.

Ειναι στη θεληση του καθε μελους να γραψει αληθη στοιχεια.

Πολλες φορες εχουν γινει παρεξηγησεις απο αυτες τις ανακριβειες.

Link to comment
Share on other sites

Τη ακριβως δεν εχεις καταλαβει απο το πρωτο ποστ?

Link to comment
Share on other sites

Τη ακριβως δεν εχεις καταλαβει απο το πρωτο ποστ?

Στο πρωτο πόστ δε λες και πολλά. Κατανοητό βεβαια ειναι να φαίνεται στο κάθε προφίλ τα ενυδρειο που έχει το μέλος αν και ενα λινκ που να σε παραπέμπει στην παρουσίασή του θα ηταν καλυτερο αφου αυτο που μας ενδιαφέρει να μάθουμε συνήθως ειναι όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για το ενυδρειο του μέλους. Το θέμα όμως δεν τελειώνει εκεί. Αναφέρεις οτι πρεπει κάποια στοιχεία να ειναι υποχρεωτικά κι αυτο ειναι που δε καταλαβαίνω που αποσκοπεί απο τη στιγμή που ο κάθε ενας μπορει να γράψει οτι θέλει και να παραπλανεί κι όλα τα λοιπά μέλη. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτο αναφερω οτι το μελος θα πρεπει να μας αναφερει την πραγματικοτητα και οχι ανακριβειες, για να

μπορουμε να του δωσουμε τη βοηθεια που χρειαζεται.

Οσο για το λινκ που αναφερεις θα συμφωνησω.

Τωρα οσο για την εμπειρια να ειστε σιγουρη οτι θα φανει απο τα γραφομενα του. 

Link to comment
Share on other sites

Εύλογη και πολύ σωστή η παρατήρηση και παράκληση σου αγαπητέ Δημήτρη (giorgosmarios).

Ποίος είναι λοιπόν ο λόγος ύπαρξης του προφίλ ενός μέλους; Να βλέπουμε αν έχει ωραίο avatar; Αν έχει δέκα ή δέκα εκατομμύρια δημοσιεύσεις; Πόσους και ποιους φίλους έχει; Όχι!

Είναι με μια γρήγορη ματιά να μπορούμε να δούμε πάνω κάτω με ποιον συνομιλούμε και συνεπώς πως να τον "αντιμετωπισουμε" σε πρώτη φάση.

Ηλικία: αλλά μιλάμε σε έναν δεκατριάχρονο, αλλιώς σε έναν πενηντάρη.

Φύλλο: ομοίως.

Περιοχή κατοικίας: Τι πρόσβαση έχει σε ενυδρειακά καταστήματα, αν μπορώ λόγω απόστασης να έχω κάποια συνδιαλλαγής μαζί του, και για εμάς τους γλυκούς πως είναι πιθανότατα το νερό από το δίκτυο ύδρευσης.

Ενυδρεία: δε νομίζω να χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.

Εμπειρία: Πόσο αναλυτικοί πρέπει να είμαστε στις απαντήσεις μας, και αν πρέπει κάποια πράγματα να τα θεωρούμε δεδομένα ή όχι.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική η συμπλήρωση των πεδίων αυτών. Τώρα αν κάποιοι δηλώνουν εσκεμμένα ψευδή στοιχεία, ή κακοπροαίρετοι είναι, ή ηλίθιοι! Συγνώμη για την έκφραση κιόλας, αλλά δε μπορώ να δώσω κάποια άλλη εξήγηση! Δηλαδή, αν κάποιος δηλώσει ότι είναι 18 χρονών και στην πραγματικότητα είναι 50 τι θα κερδίσει; Αν κάποιος δηλώσει έμπειρος και είναι άσχετος, πόσο καιρό νομίζετε ότι θα είναι πιστευτός; Ή ποιος ο λόγος να δηλώσω ότι έχω ένα ενυδρείο 700 λίτρα χωρίς να το έχω, πέρα από τους δύο λόγους που ανέφερα παραπάνω;

Οποίος μπαίνει στο φόρουμ για να κοροϊδέψει ή να κάνει τον έξυπνο δεν έχει θέση στο φόρουμ, αφού ούτε ο ίδιος θα βοηθηθεί σωστά από τους υπόλοιπους, αλλά και οι υπόλοιποι δεν έχουν να ωφεληθούν από ένα τέτοιο άτομα. Και αν τα ίδια τα μέλη δεν το απομονώσουν, θα πρέπει η συντονιστική ομάδα να λάβει τα μέτρα της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εύλογη και πολύ σωστή η παρατήρηση και παράκληση σου αγαπητέ Δημήτρη (giorgosmarios).

Ποίος είναι λοιπόν ο λόγος ύπαρξης του προφίλ ενός μέλους; Να βλέπουμε αν έχει ωραίο avatar; Αν έχει δέκα ή δέκα εκατομμύρια δημοσιεύσεις; Πόσους και ποιους φίλους έχει; Όχι!

Είναι με μια γρήγορη ματιά να μπορούμε να δούμε πάνω κάτω με ποιον συνομιλούμε και συνεπώς πως να τον "αντιμετωπισουμε" σε πρώτη φάση.

Ακριβως!

Ηλικία: αλλά μιλάμε σε έναν δεκατριάχρονο, αλλιώς σε έναν πενηντάρη.

Ποσες  φορες εχει γινει να υπαρξει παρεξηγηση και να υποθουν διαφορα μεχρι και γονεις να μπουν στη μεση?

Φύλλο: ομοίως.

Περιοχή κατοικίας: Τι πρόσβαση έχει σε ενυδρειακά καταστήματα, αν μπορώ λόγω απόστασης να έχω κάποια συνδιαλλαγής μαζί του, και για εμάς τους γλυκούς πως είναι πιθανότατα το νερό από το δίκτυο ύδρευσης.

Ενυδρεία: δε νομίζω να χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.

Εμπειρία: Πόσο αναλυτικοί πρέπει να είμαστε στις απαντήσεις μας, και αν πρέπει κάποια πράγματα να τα θεωρούμε δεδομένα ή όχι.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, θα έπρεπε να ήταν υποχρεωτική η συμπλήρωση των πεδίων αυτών. Τώρα αν κάποιοι δηλώνουν εσκεμμένα ψευδή στοιχεία, ή κακοπροαίρετοι είναι, ή ηλίθιοι! Συγνώμη για την έκφραση κιόλας, αλλά δε μπορώ να δώσω κάποια άλλη εξήγηση! Δηλαδή, αν κάποιος δηλώσει ότι είναι 18 χρονών και στην πραγματικότητα είναι 50 τι θα κερδίσει; Αν κάποιος δηλώσει έμπειρος και είναι άσχετος, πόσο καιρό νομίζετε ότι θα είναι πιστευτός; Ή ποιος ο λόγος να δηλώσω ότι έχω ένα ενυδρείο 700 λίτρα χωρίς να το έχω, πέρα από τους δύο λόγους που ανέφερα παραπάνω;

Οποίος μπαίνει στο φόρουμ για να κοροϊδέψει ή να κάνει τον έξυπνο δεν έχει θέση στο φόρουμ, αφού ούτε ο ίδιος θα βοηθηθεί σωστά από τους υπόλοιπους, αλλά και οι υπόλοιποι δεν έχουν να ωφεληθούν από ένα τέτοιο άτομα. Και αν τα ίδια τα μέλη δεν το απομονώσουν, θα πρέπει η συντονιστική ομάδα να λάβει τα μέτρα της.

 

Αυτα ειναι ακριβως, οπως τα εθεσε ο Θοδωρης ποιο αναλυτικα.

Που πιστευεται υπαρχει διαφωνια σε αυτα?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα

Νομίζω πως όποιος κάνει εγγραφή στο φόρουμ και σε οποιοδήποτε φόρουμ έχεις 3 σκοπούς

1. Να βρει λυση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει

2. Να αποκτήσει πρόσβαση στα υπομνήματα και στις βιβλιοθήκες του φόρουμ

3. Να πουλήσει ή να αγοράσει αντικείμενα, εφόσον στο φόρουμ υπάρχει σχετική ενότητα

 

Αν κάποιος θέλει και 4ο σκοπό, ο οποίος είναι να "κοροϊδέψει" τους υπόλοιπους, αργά ή γρήγορα θα βαρεθεί και θα την κάνει

Ασχολούμαστε λοιπόν με αυτούς που έχουν 1 έως 3 σκοπούς κι όχι τον 4ο!

 

Συμφωνώ με το τα γίνουν κάποια πεδία υποχρεωτικά. Όποιος επιθυμεί βοήθεια, τα συμπληρώνει σωστά και αναλυτικά. Κυρίως τα "Ενυδρεία" και την "Εμπειρία".

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω κάτι που κανω εγω. Οπου μου βάζουν υποχρεωτικά πεδία στο Ίντερνετ και δεν εχουν τροπο να επιβεβαιώσουν αυτα, πάντα δίνω ψεύτικα. Ο σκοπός μου δεν ειναι να κοροϊδέψω κανέναν παρα μονο να κρατήσω κάποια προσωπικά δεδομένα για τον εαυτό μου. Να το κανουν κι άλλοι; Μπορει. Για σκεφτείτε λοιπόν και πόσοι δημιούργησαν μπερδέματα εδω μέσα με ψευδή στοιχεία (ηλικία) που έδωσαν και δε ξέραμε με ποιον μιλούσαμε και τι να του πούμε. Αν δε θυμάστε, να σας το θυμίσω εγω. Καλο θα ηταν να έχουμε μια εικονα του ατόμου που μας ενδιαφέρει και καλή η παρατήρησή σου Δημήτρη αρκει αυτα να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ας τα κανεθ η διαχειριση ολα υποχρεωτικα...αλλα αυτο με την εμπειτια ειναι ακυρο..δλδ πως την μετραμε;;με τα χρονια που ασχολειτε καποιος;;γιατι ξερω ανθρωπους που εχουν ενυδρεια δεκαετιες και δεν ξερουν την τυφλα τους...και το αντιστροφο...με το διαβασμα;;;μπορει καποιος να εχει μονο ενα τομεα λιωσει στο διαβασμα..πχ.στα φυτεμενα να γνωριζει φανταστικα πραγματα και στα αφρικανικα να ειναι ασχετος..κα...και αυτο τι θεμα με την ηλικια;;;γιατι πρεπει να συμπεριφεροναστε διαφορετικα σε καποιον που ειναι 50 χρονων και αλλιως σε καποιον 17;;υπαρχουν βαθμιδες σεβασμου αναλογως την ηλικια;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την ηλικια πραγματικα με κουφανε... δηλαδη τι εννοεις αλλιως μιλαμε σε ενα 18 χρονο και αλλιως σε εναν 50χρονο? Επισης.. αλλιως σε γυναικα αλλιως σε ανδρα? χαχαχαχαχαχα!! Θεωρω το συγκεκριμμενο ποστ χωρις να θελω να σε προσβαλω φιλε που το ανοιξες το πιο ανουσιο που εχω διαβασει τοσο καιρο μεσα σε αυτο το φορουμ. Πραγματικα τα πεδια δεν εχουν καμια σημασια.. καμια ομως, γιατι για μενα δε πρεπει να υπαρχει διαφορα στο λογο μας και πρεπει να ειμαστε προς ολους φιλικοι και υπομονετικοι. Επισης να δεις τι σε ενα προφιλ? Τι θα καταλαβεις δηλαδη απο ηλικια και αν γραφει εμπειρια ''ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑ''? Τιποτα.. Οταν καποιος ζηταει βοηθεια η συνομιλεις μαζι του, σου αναλυει το προβλημα του και σου εξηγει και τα περαιτερω. Ξαναλεω δε κραζω απλα ετσι το βλεπω εγω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Φυσικά και μιλάς διαφορετικά σε έναν 13χρονο, σε έναν 18χρονο και σε έναν 50χρονο (όσοι έχουν παιδιά ή ανήψια, καταλαβαίνουν τι εννοω!). Ειδικά όταν μιλάς για ζωντανά, ειδικά όταν μιλάς για έξοδα κλπ

2. Θεωρώ πως αναφερόαμστε σε άτομα που στα υποχρεωτικά πεδία καταχωρούν τα πραγματικά τους στοιχεία. Δεν νομίζω πως το φορουμ ζητησε τον ΑΦΜ μας ή τον ΑΔΤ, ώστε να "φοβομαστε" να τα καταχωρήσουμε!

3. Προσωπικά θεωρώ πιο σημαντικό πεδίο τα "Ενυδρεία" που έχει ο καθένας ώστε να ξέρουμε για τι μιλάμε. Για την εμπειρία, συμφωνώ με τον Στάθη στο παραπάνω ποστ του

4. Από την άλλη, δεν καταλαβαίνω - εφόσον η αλλαγή δεν ειναι προγραμματιστικά μεγάλη - κι εφόσον συμφωνούν και οι διαχειριστές - γιατί το κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα? Ο giorgosmarios έκανε μια πρόταση, με την οποία θεωρεί πως θα βελτιωθεί η "εικόνα" του κάθε χρήση κι αυτό που βλέπουν οι υπόλοιπο. Που είναι το κακό?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τεραστιο θεμα κοντευει να γινει

Μια παρακληση εκανε ο Δημητρης οποιος θελει την ακολουθει οποιος θελει οχι

 

Η ηλικια παιζει μεγα ρολο και ειδικα το φυλλο

Δεν μπορει να λες ωραιο το ενυδρειο σου φιλε και να ειναι γυναικα

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπε κανένας οτι η πρόταση του Δημήτρη ειναι κακή ή λάθος. Καλά έκανε και την έκανε την πρόταση και έγινε κουβέντα. Προσωπικά μου φαίνεται οτι απο τη στιγμή που δεν ειναι ελεγχόμενη η κατάσταση (και καλά κάνει και δεν ειναι) ο κάθε ενας μπορει να δώσει οτι στοιχεία θέλει και τελικά να μην έχει ουσία το όλο εγχείρημα με τα "υποχρεωτικά στοιχεία". Όσο αφορα τα προσωπικά στοιχεία, μπορεί να μη μου κανουν κακό γνωρίζοντας την ημερομηνία γέννησής μου αλλα δε παύει να ειναι κάτι που δε θέλω να ξέρουν ρε παιδάκι μου οι άλλοι πως να το κάνουμε (άσχετα αν την έχω αναφέρει κανονικά εγω στο προφίλ μου).

Link to comment
Share on other sites

1. Φυσικά και μιλάς διαφορετικά σε έναν 13χρονο, σε έναν 18χρονο και σε έναν 50χρονο (όσοι έχουν παιδιά ή ανήψια, καταλαβαίνουν τι εννοω!). Ειδικά όταν μιλάς για ζωντανά, ειδικά όταν μιλάς για έξοδα κλπ

!!!!!Αυτο δεν το ειχα σκεφτει...το θεμα δυνατοτητων σε καθε τομεα διαφορετικων ηλικιων!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα συμφωνήσω με τον Chocolate Puma. Στάθη τι εννοείς με την τελευταία παράγραφο;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ειχα περιορισει το θεμα στο μυαλο μου μονο σε οτι αφορα την συμπεριφορα που πρεπει να εχουμε σαν ισοι προς ισο ανεξαρτητα ηλικιας...και δεν ειχα σκεφτει παραμετρους οπως η οικονομικη δυνατοτητα ο ψυχισμος και η επειριες που εχει η καθε ηλικια και ποσο διαφορετικα πρεπει να συμπεριφερομαστε και με προσοχη πολλες φορες...οντως ομως ο Chocolate Puma εχει δικιο σε αυτο το κομματι..αυτο απλα επισημανα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...