Jump to content

98lit. Βιοτοπικό Ν. Αμερικής


aquaENG

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Βιοτοπικό Ν. Αμερικής

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 70*35*40
Συνολικά Λίτρα: 98
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Vallisneria spiralis, Anubias barteri var. barteri, Lemna minor, Egeria densa

Ψάρια:17 x X-Ray Tetra (Pristella maxillaris),1 Ancistrus sp. Common Bristlenose

Άλλα είδη: σαλιγκάρια (λαθρεπιβάτες) 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: 3 μικρά κομματάκια πετρώματος συλλεγμένα από λόφο 
Ξύλα: Αποξηραμένα κλαδιά από διακοσμητικό φυτού κήπου
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: : Μίξη λεπτόκοκκης-μεσόκοκκης άμμου με χαλίκι (Dmax= 5 mm)

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες φθορισμού  13w και 11w
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εσωτερικό βιολογικό φίλτρο fluval U2 με έξτρα στρώση υαλοβάμβακα και τρίχες από Φοίνικα 

Θέρμανση/ Ψύξη: 100 watt θερμαντήρας 
Λίπανση: -
Παροχή CO2: - 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: Tropical Supervit 8 mix
  

Παράμετροι
pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 7 -14d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6-10d
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Φωσφορικά (PΟ4): - 
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 35% ανα εβδομάδα 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

post-61276-0-17904900-1439224215_thumb.jpg

post-61276-0-02027600-1439224224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ένα προσχέδιο-σκαρίφημα, που χρησιμοποιήθηκε ως οδηγός για την υλοποίηση του aquascape: 
03b92d34-e10e-42b9-a2dd-71fb277f0603_zps

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη με πιο καθαρή την πρόσοψη:9956b274-f8bf-4df7-8725-84bb61a0df1d_zps

Παιδιά με ξεγελάνε τα μάτια μου η ο φίλος μας εδο στην μέση του ενυδρείου κοντά στην ρίζα έχει κυανό?
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο. Αλλα δεν ειναι και πολυ βιοτοπικο. Τα φυτα νομιζω δεν εχουν καμια σχδση με Αμερικη.

Ενα φοντο ισως να το καλυτερευε, κατα την γνωμη μου.

Οι πετρες πολυ πιθανον να ειναι ασβεστολιθικες αν τις εχεις μαζεψει απο βουνο.

Στο βυθο νομιζω εκανες λαθος που τα ανεμειξες γιατι θα δημιουργηθει ενα συμπαγες στρωμα δεν θα "αναπνεει" ο βυθος.

Οι λαμπες εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτα τα βατ; σε τι φωτιστικο τις εχεις και ειναι ετσι;

Αυτο με τα φυλλα φοινικα τι ειναι, δεν το γνωριζω.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο; τι μετρησεις εχεις;

Τελος νομιζω εχεις κυανοβακτηριο αν βλεπω καλα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο. Αλλα δεν ειναι και πολυ βιοτοπικο. Τα φυτα νομιζω δεν εχουν καμια σχδση με Αμερικη.

Ενα φοντο ισως να το καλυτερευε, κατα την γνωμη μου.

Οι πετρες πολυ πιθανον να ειναι ασβεστολιθικες αν τις εχεις μαζεψει απο βουνο.

Στο βυθο νομιζω εκανες λαθος που τα ανεμειξες γιατι θα δημιουργηθει ενα συμπαγες στρωμα δεν θα "αναπνεει" ο βυθος.

Οι λαμπες εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτα τα βατ; σε τι φωτιστικο τις εχεις και ειναι ετσι;

Αυτο με τα φυλλα φοινικα τι ειναι, δεν το γνωριζω.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο; τι μετρησεις εχεις;

Τελος νομιζω εχεις κυανοβακτηριο αν βλεπω καλα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η densa και η Βαλισνέρια έχουν μείνει από προηγούμενο σεταπ.

Φόντο δεν μπορώ να τοποθετήσω γιατί το ενυδρείο είναι διαμπερές με την έννοια ότι είναι ανάμεσα σε προθάλαμο και καθιστικό.

Οι πέτρες μάλλον είναι ασβεστολιθικές αλλά είναι σχετικά μικρές (3 πέτρες γύρω στα 5 εκ. η κάθε μία).

Το συμπαγές στρώμα οφείλεται στην ψιλόκοκκη άμμο;

Η μία είναι η κλασική ενδεκάρα της aquael και είναι τοποθετημένη σε ειδική θήκη (εργοστασιακή-μανίσια) και ή άλλη ειναι λάμπα φωτιστικό Τ5 (δες φώτο, αύριο θα τσεκάρω αν είναι όντως 13w)

Το τρίχωμα από κορμό φοίνικα το διάβασα από ένα ξένο φόρουμ και το χρησιμοποιώ για πρώτη φόρα εδώ και 1 μήνα περίπου.

Το ενυδρείο τρέχει 6 χρόνια, οι μετρήσεις έγιναν με χαρτάκια της JBL και δεν είναι αρκετά ξεκάθαρες για να πω με ακρίβεια την τιμή της κάθε παραμέτρου. Εμπειρικά κρίνοντας απο την συμπεριφορά των ψαριών & φυτών πιστεύω πως είναι οκ.

Για το κυανοβακτήριο δεν γνωρίζω, ίσως να βοηθήσουν καλύτερα οι παρακάτω φώτο,DSCN2060_zpsogikmt7r.jpg695bf1e4-efb9-4eb1-9087-54f479a252bc_zps

Έγινε επεξεργασία - aquaENG
Link to comment
Share on other sites

Ως τι τον χρησιμοποιεις δηλαδη τον φοινικα, ως ενυδρειακο βαμβακι; δουλευει πως το βλεπεις; ειναι ευκολο να το βρεις; αξιζει η ταλαιπωρια;

Για το φοντο πασο αν ειναι ετσι και αν τρεχει 6 χρονια ε σιγουρα θα εχει στρωσει.

Οσο για τον βυθο, φαντασου οτι στα κενα που δημιουργει το ενα στρωμα διεισδυει το αλλο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως τι τον χρησιμοποιεις δηλαδη τον φοινικα, ως ενυδρειακο βαμβακι; δουλευει πως το βλεπεις; ειναι ευκολο να το βρεις; αξιζει η ταλαιπωρια;

Για το φοντο πασο αν ειναι ετσι και αν τρεχει 6 χρονια ε σιγουρα θα εχει στρωσει.

Οσο για τον βυθο, φαντασου οτι στα κενα που δημιουργει το ενα στρωμα διεισδυει το αλλο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς, ως ένα έξτρα υλικό φίλτρανσης έχω την εντύπωση πως κάνει δουλειά, αλλά με σιγουριά θα σας πω στο επόμενο καθάρισμα φίλτρου όπου και θα τσεκάρω σε τι κατάσταση βρίσκεται αν έχει διαλυθεί δηλαδή ή αν κρατιέται ακόμη στην αρχική του κατάσταση. Προσωπικά, το βρίσκω εύκολα γιατί το μαζεύω από το κήπο μου κόβοντάς το με ένα ψαλίδι στη συνέχεια το ξεπλένω και το βάζω έτσι όπως είναι βρεγμένο εξωτερικά πάνω στα σφουγγάρια του φίλτρου. Για τον πυθμένα έχεις δίκιο θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω... Αν και κάτω από αναερόβιες συνθήκες πάλι δεν συντελείται  η αποικοδόμηση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...