Jump to content

Ενυδρειο 200λ και στησιμο


Recommended Posts

Καλησπερα προσθεθηκε στην συλλογη μου ενυδρειο 200λ..Πειτε μου λιγο επειδη η κοπελα μου ,με εφαγε με τα gourami.διαβασα το προφιλ τους και θελουν φυτα και επιφανειας κλπ.σκεφτομαι εγω να παω καπου που να μην εχω φυτα και να εχω πετρα,τι εχετε να προτεινεται εσεις και γιατι?γκουραμι με τι μπορω να κανω συνδιασμο?αφρικη χρησημοποιω νερο βρυσης απο τα λιγα που διαβασα και πετρες..?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουράμι ειναι όμορφα ψάρια που θέλουν μαλακό νερό και χαρέμι (1 αρσενικό με περισσότερα θυληκά ανάλογα τα λίτρα και τους συγκάτοικους) και μπορούν να συνδυάσουν με αλλα ψάρια γιατι ειναι ήρεμα σχετικά. Υπάρχουν αρκετα είδη και εινα όμορφα αλλα η ομορφιά συνήθως σταματάει στο αρσενικό μιας και τα θυληκά ειναι μονόχρωμα (ασημί κυρίως) και δεν εχουν να δείξουν κάτι ενδιαφέρον εκτός απο τα pearl (ή κάποιο άλλο είδος που δε γνωρίζω). Το Αφρικάνικο θέλει νερο βρύσης και πέτρες.....μονο. Βέβαια κανα φυτάκι σκληρό μπορείς να βάλεις όπως βλέπεις το δικο μου στη φωτογραφία στην υπογραφη μου για να σπάει λίγο η μονοτονία της πέτρας ή απλα αν είσαι λάτρης των φυτών όπως εγω. Στο Αφρικάνικο βέβαια πες στην κοπέλα οτι δε μπαίνουν γκουράμι. Εκεί έχεις άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και ξερω οτι δεν μπαινουν γκουραμι κ μαλλον σε αφρικη θα καταληξουμαι.το υπστρωμα απαραιτητα αμμο;να φανταστω δεν εχει σχεση πλεον το να μην ειναι ασβεστοληθκο;

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει σχεση αν θα ειναι ασβεστολιθικο.

Γιατι θες μονο πετρες; σου αρεσει η απλα βαριεσαι να ασχοληθεις με φυτα κτλ;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω στα αλλα ενυδρεια φυτα και ενταξει δεν θελω να ασχοληθω και εδω με co2 κλπ και θελω να ειναι κατι διαφορετικο απο το αλλο...Αμμο μπορω να παρω απο μανδρα με υλικα?Οπως και πλεον δεν με ενδιαφερει εαν θα ειναι ασβεστοληθηκες η πετρες που θα βαλω..σωστα?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω στα αλλα ενυδρεια φυτα και ενταξει δεν θελω να ασχοληθω και εδω με co2 κλπ και θελω να ειναι κατι διαφορετικο απο το αλλο...Αμμο μπορω να παρω απο μανδρα με υλικα?Οπως και πλεον δεν με ενδιαφερει εαν θα ειναι ασβεστοληθηκες η πετρες που θα βαλω..σωστα?

 

Σωστά εαν πας για Αφρική μεριά. :)

Link to comment
Share on other sites

post-53257-0-48032400-1440085003_thumb.jpgιδεα σου δινω,αφρικη tanganyika με αμμο θαλασης...λαβα πετρες και σκληρα φυτα,200 λιτρα ενυδρειο ακριβως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η απλα μπορεις να εξαιρεσεις τα φυτα,τι μηκος εχει το ενυδρειο,νομιζω εισαι οριακα για μαλαουι

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gif20150702_170425 (Αντιγραφή).jpgιδεα σου δινω,αφρικη tanganyika με αμμο θαλασης...λαβα πετρες και σκληρα φυτα,200 λιτρα ενυδρειο ακριβως

 

Πολυ ομορφο αλλα χωρις co2 θα εχω μπλεξιματα με αλγες..για αυτο,αμμο θαλλασς κανει δηλαδη ετσι?Αν και θα παρω απο μανδρα ενα σακη (πιστευω κανει ε)?σκεφτομαι επισεις να κρυψω και στις πετρες αεραντλια

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Ναι ενοειτε οτι κανει απο μαντρα, απλα μην παρεις πολυ ψιλη κοκομετρια δηλαδη σμμο σαν πουδρα γνωμη μου!!!!! Οσο για την αεραντλια ειναι δικο σου θεμα, απλα πρόσεξε που θατην βαλεις γιατι οι κιχλιδες αφρικης σκαβουν σαν τρελες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...