Jump to content

Αλλαγη διαμετρου σωληνα στην εξοδο φιλτρου...


kkerimis

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου. Να ρωτησω κατι....Εχω ενα φιλτρο eheim 2228 και ενω στην εισοδο εχει 16/22 λαστιχο στην εξοδο εχει 12/16. Αν βαλω ανταπτορα στην εξοδο απο 12/16 σε 16/22 δημιουργω κανενα προβλημα στο φιλτρο...; Ο λογος που γινεται αυτο ειναι γιατι εχω παρει εξωτερικο θερμοστατη της hydor 300 w και η εισοδος και η εξοδος του θερμοστατη ειναι 16/22....οπως και η εισοδος του installation set 2 της eheim...Καμμια γνωμη η βοηθεια ευπροσδεκτη...

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

H εξοδος εχει σχεδιαστει απο τη εταιρεια επιτηδες 12/16 για να δημιουργειται πιεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν το κανω 16/22 και στο τελος βαλω παλι εναν ανταπτορα απο 16/22 σε 12/16 και τοποθετησω το power diffusor της eheim (12/16) θα ειμαι ενταξει...;

Link to comment
Share on other sites

Απλα ενημερωτικα εχω ενα eheim 2211 το οποιο επισης εχει μικροτερη διατομη στην εξοδο του φιλτρου.Οταν το πηρα (μεταχειρισμενο) δεν ειχε σωληνες οποτε προσαρμωσα και στην εισαγωγη και στην εξαγωγη σωληνα 12/16.Η ροη ηταν πολυ χαμηλη και νομιζα οτι εφταιγε το φιλτρο..Οταν αργοτερα βρηκα (επιτελους) σωληνα 9/12 αλλαξα την εξαγωγη του φιλτρου προς το ενυδρειο και ειδα διπλασια σχεδον ροη απο πριν.

 

Το συμπερασμα ειναι το εξης..Μπορει να ειναι ιδια η παροχη νερου σε λιτρα ανα ωρα αλλα διαφερει η ταχυτητα εξοδου και η πιεση με την οποια εκτοξευει το νερο αρα και μεγαλυτερη κυκλοφορια στην γυαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...