Jump to content

Προφιλτρο


Safarpn

Recommended Posts

Επειδη έχω πολυ βαρύ χέρι στο ταισμα και έχω παρατηρήσει κατα τον καθαρισμό των φίλτρων οτι μέσα σε αυτά κάθε φορα ανακαλύπτω ενα τεράστιο σκουπιδαριό, σκέφτηκα σαν προφιλτρο να βάλω στους σωλήνες εισόδου των φίλτρων ενα προφιλτρο μπας και δω πιο άσπρη μέρα. Έβαλα λοιπόν απο ενα σφουγγαράκι απο εκείνα που εχουν τα φίλτρα σκόνης των ανεμιστήρων των υπολογιστών. Ειναι αρκετά ψιλά σφουγγαράκια με πολυ μικρές τρύπες. Κάθε ποτε θέλουν καθάρισμα; Τα έχω βάλει απο χθες και ήδη σημερα τα βλέπω ψιλοβρώμικα. Φοβάμαι μια οτι σε λίγες μέρες θα μπουκώσουν και θα μειωθεί η ροή των φίλτρων. Προτείνετε να βάλω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μαζι με τις αλλαγες νερου. Δλδ σε καθε αλλαγη νερου ενα καλο πλυσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πιο χοντρο ενυδρειακο σφουγγαρι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.zoomall.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-eheim-4004

 

Το εχω αναφερει πολλες φορες οτι κανουν δουλεια τα προφιλτρα και πολλοι με εχουν αποπαρει.

Μια ακομα λυση ( ποιο οικονομικη ) ειναι και αυτη που λεει ο Τεο.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα πάντως που έβαλα ηταν μεγάλη αποτυχία και έπρεπε να το περιμένω. Ηταν πολυ ψιλά με αποτέλεσμα με δυο μέρες χρήση, να δω τη ροή των φίλτρων να έχει μειωθεί κατα περίπου 40%!!!! Βγήκαν άμεσα βέβαια και δε βλέπω να βάζω οτιδήποτε άλλο υπό το φόβο του "μπουκώματος" και της μείωσης ροής κατα συνέπεια.

Link to comment
Share on other sites

οτι και να βαλεις στην εισοδο το αποτελεσμα του μπουκωματος θα εχεις γιατι ειναι πολυ μικρη η επιφανεια που καλυπτεται. Μια λυση ειναι να βαλεις  μεσα στο φιλτρο στην εισοδο του σωληνα, εκει που το νερο εισερχεται σε μεγαλυτερη επιφανεια, υαλοβαμβακα. Μπουκωνει σχετικα αργα και αν το βαλεις σωστα τη ροη δε προκειται να στη ριξει αισθητα. Βεβαια το καλυτερο ειναι hang on φιλτρακι μονο με σφουγγαρια και εισαι αρχοντας....

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

οτι και να βαλεις στην εισοδο το αποτελεσμα του μπουκωματος θα εχεις γιατι ειναι πολυ μικρη η επιφανεια που καλυπτεται. Μια λυση ειναι να βαλεις  μεσα στο φιλτρο στην εισοδο του σωληνα, εκει που το νερο εισερχεται σε μεγαλυτερη επιφανεια δε κατάλαβα σε ποιό σημείο λές , υαλοβαμβακα. Μπουκωνει σχετικα αργα και αν το βαλεις σωστα τη ροη δε προκειται να στη ριξει αισθητα. Βεβαια το καλυτερο ειναι hang on φιλτρακι μονο με σφουγγαρια και εισαι αρχοντας.... το σκέφτηκα αλλά δε θέλω να φαίνονται "πολλά" μέσα στο ενυδρείο και όσα έχω προσπαθώ να τα κρύψω.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλες συνδεσεις,πολλες πιθανότητες διαρροων.Εκτος αυτου,κρατοντας την βρομα στο προφιλτρο,το κυριος αχρηστευεται,γιατι σχεδόν όλα μπορουν και περνουν

 

Τα ψαρια σου είναι ωριμα πλεον,και πρεπει να προσεχουν την υγεια τους :bbq:

Κανε αυτό που κανω,τα ταιζω πλεον1 φορα την ημερα,και λιγο.

Εχεις πολλα οφέλη, και νερο κρυστοαλο.

 

Απεφυγε τα φυλλαράκια,γιατι πολλα δεν προλαβαινουν να τα φανε.Κανουν για μικρης ηλικιας ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ποπο λεμε Κινα is the new superpower!! Χαχαχαχα, κοιτα δεν τα ξερω αυτα, αλλα π.χ. τα φλουβαλ εχουν απο μονα τους προ φιλτρανση. Με ενυδρειακα σφουγγαρια. Εκει λοιπον που το φιλτρο σου κουμπωνει και η τρυπα της εισοδου βαζει το νερο λογικα ανοιγει και η επιφανεια με αποτελεσμα εαν βαλεις με πατεντα προφανως εκει υαλοβαμβακα να μη μπουκωνει ευκολα και να κανει μια καποια προ φιλτρανση. Καταλαβες τι εννοω? 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε κάποιο επώνυμο. Τη δουλειά τους την κάνουν εκπληκτικά χωρίς προβλήματα. Κατάλαβα πάνω κάτω το σημείο που λές.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε κάποιο επώνυμο. Τη δουλειά τους την κάνουν εκπληκτικά χωρίς προβλήματα. Κατάλαβα πάνω κάτω το σημείο που λές.

Kαλα ναι, εννοειται.. κι εγω κινα υποστηριζω πλεον και ενα παιδι που ρωτησε για κυκλοφορητες για jebao του ειπα.. ειναι σκυλια και πιο οικονομικα. Μη νομιζεις οτι το ειπα υποτιμητικα! :) 

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ναι, εννοειται.. κι εγω κινα υποστηριζω πλεον και ενα παιδι που ρωτησε για κυκλοφορητες για jebao του ειπα.. ειναι σκυλια και πιο οικονομικα. Μη νομιζεις οτι το ειπα υποτιμητικα! :)

Βρε και υποτιμητικά να το είπες, εγω ικανοποιημένος είμαι απο τη δουλειά τους. Βασικά έλεγα να κανω κάτι για να μην ανοίγω τα φίλτρα κάθε τόσο για καθάρισμα γιατι σου λέω οτι μέσα ειναι σαν να έχει γκρεμιστεί πολυκατοικία κάθε φορά. Τα καθαρίζω εναλλάξ κάθε δυο μηνες (δηλαδή μια φορα το τετράμηνο). Μάλλον θα μειώσω το τάισμα που κάνει όλη τη ζημιά και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Βρε και υποτιμητικά να το είπες, εγω ικανοποιημένος είμαι απο τη δουλειά τους. Βασικά έλεγα να κανω κάτι για να μην ανοίγω τα φίλτρα κάθε τόσο για καθάρισμα γιατι σου λέω οτι μέσα ειναι σαν να έχει γκρεμιστεί πολυκατοικία κάθε φορά. Τα καθαρίζω εναλλάξ κάθε δυο μηνες (δηλαδή μια φορα το τετράμηνο). Μάλλον θα μειώσω το τάισμα που κάνει όλη τη ζημιά και βλέπουμε.

Το να μειωσεις το ταισμα δεν ειναι λυση και δεν ενδεικνυται, ειδικα στις αφρικανες. Φιλτρακι μικρο που λογικα θα εχεις καποιο, που καθαριζεται και ευκολα, μονο με σφουγγαρια ηταν για μενα παντα η καλυτερη λυση, και δε χρειαζεται να το λειτουργεις και συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Το να μειωσεις το ταισμα δεν ειναι λυση και δεν ενδεικνυται, ειδικα στις αφρικανες.

 

Κανε μας μια αναλυση,πως το τεμηριωνεις αυτό που λες.Και γιατι ειδικα στις αφρικανες?

 

Link to comment
Share on other sites

Κανε μας μια αναλυση,πως το τεμηριωνεις αυτό που λες.Και γιατι ειδικα στις αφρικανες?

 

Αναλυση σε τι? Εξαρταται και τι ψαρια εχεις αλλα ειναι κανονας οτι οι αφρικανες χρειαζονται ικανοποιητικο ταισμα. Οχι?

Link to comment
Share on other sites

Αναλυση σε τι?

Στο ότι δεν είναι λυση η μειωση φαγητού,και  ειδικα στις αφρικανες.

 

Για να το λες εχεις τους λογους σου.Αυτους θελω να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

MfJones μιλάω για μείωση ταίσματος διότι ταίζω 3 φορές την ημέρα και η ποσότητα κάθε φορά φτάνει για ένα λόχο! Οτι χρειάζεται να κόψω γεύματα και ποσότητες είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Πανο αυτο χρειαζεσαι.

http://www.miscota.ie/media/1/photos/products/019944/19944-15561101141_1_g.jpg

Εχει τρυπα απο την μια πλευρα και με ενα δεματικο το δενεις στο μπαστουνι.Δεν βαζεις το μπαστουνι τερμα μεσα για να μην το πνιξεις.

Καθαρισμα στην αλλαγη νερου κ αν.

Τα δουλευω 2 χρονια με αριστα αποτελεσματα.

Προσοχη μονο μην παρεις το λεπτοτρυπο που ειναι για αεροφιλτρο γιατι θα εχεις προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο αυτο χρειαζεσαι.

http://www.miscota.ie/media/1/photos/products/019944/19944-15561101141_1_g.jpg

Εχει τρυπα απο την μια πλευρα και με ενα δεματικο το δενεις στο μπαστουνι.Δεν βαζεις το μπαστουνι τερμα μεσα για να μην το πνιξεις.

Καθαρισμα στην αλλαγη νερου κ αν.

Τα δουλευω 2 χρονια με αριστα αποτελεσματα.

Προσοχη μονο μην παρεις το λεπτοτρυπο που ειναι για αεροφιλτρο γιατι θα εχεις προβλημα.

 

Βασίλη είναι μικρή η φωτογραφία και δε φαίνονται τα στοιχεία. Μπορείς να στείλεις ενα αλλο link;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σφουγγαρι απο εσωτερικο φιλτρο στην ουσια και τα εχει σιγουρα το petsupermarket

http://www.midlandwaterlife.com/images/A114_EL_JetFloFoam_100_INT.jpg

Να με συγχωρεις για τα links αλλα ειμαι απο κουνιστο κ χωρις καλο σημα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σφουγγαρι απο εσωτερικο φιλτρο στην ουσια και τα εχει σιγουρα το petsupermarket

http://www.midlandwaterlife.com/images/A114_EL_JetFloFoam_100_INT.jpg

Να με συγχωρεις για τα links αλλα ειμαι απο κουνιστο κ χωρις καλο σημα

 

θενκς αλάνι μου (.....ποιος ξερει που μπανιαρίζεσαι και δεν έχεις καλό σήμα....θα κάνεις γυμνισμό σε καμια ξεχασμένη παραλία).

:lolu::lmao::lolu:  :hysterical::lolu: 

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα πάντως που έβαλα ηταν μεγάλη αποτυχία και έπρεπε να το περιμένω. Ηταν πολυ ψιλά με αποτέλεσμα με δυο μέρες χρήση, να δω τη ροή των φίλτρων να έχει μειωθεί κατα περίπου 40%!!!! Βγήκαν άμεσα βέβαια και δε βλέπω να βάζω οτιδήποτε άλλο υπό το φόβο του "μπουκώματος" και της μείωσης ροής κατα συνέπεια.

 

Μπορεις να αλλαξεις στα συγκεκριμενα τα υπαρχοντα σφουγγαρια και στη θεση τους να βαλεις

με ποιο χοντρη τρυπα.

Οπως γνωριζεις κι εγω με τους δικους, ταιζω πολυ.

Και στις δυο εισαγωγες εχω αυτα τα προφιλτρα. Τα καθαριζω καθε εβδομαδα και δεν  εχω παρατηρηση

ιδιαιτερο προβλημα με τη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...