Jump to content

Προφιλτρο


Safarpn

Recommended Posts

Σε ολα μου τα ενυδρεια χρησιμοποιω προφιλτρα, κανουν πολυ καλη δουλεια , δεν βρωμιζει το φιλτρο.

Σε γαριδαδικα εχω βαλει απο το χυμα που πουλάνε και καθε εβδομαδα τα καθαριζω.

http://igna.gr/index.php/eshop/filtra-ylika-12/ylika-filtron-86/1539-de03-0001-sfou-ari-30ppi-50x50x5-detail

Στο 180λιτρο με 2 φιλτα εχω βάλει πλαστικη σιτα στην εισοδο για να μην μπενουν γαριδες και φυτα μεσα στα φιλτρα, καθε εβδομαδα ομως παλι τα καθαρισω .

Ετσι τα φιλτρα δεν πιανουν βρωμια, και δεν θελουν συχνο καθαρισμα.

Σε αλλο μου ενυδρειο οπου εχω το fluval 206 επειδη μπουκωνε γρηγορα εχω αφαιρεσει απο το φιλτρο τα δικα του σφουγκαρια και εχω βαλει με πιο μεγαλες τρυπες , καθως και δεν χρησιμοποιω στο ενυδρειο ενυδρειακο βαμβακι γιατι παλι μπουκωνε στη εβδομάδα, ετσι εχω μονο το προφιλτρο στην εισοδο και κανει καλη δουλεια.

Απο συντηρηση μονο το προφιλτρο ανα 2-3 εβδομαδες, και το φιλτρο ανα 4-5 μηνες.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα μου τα ενυδρεια χρησιμοποιω προφιλτρα, κανουν πολυ καλη δουλεια , δεν βρωμιζει το φιλτρο.

Σε γαριδαδικα εχω βαλει απο το χυμα που πουλάνε και καθε εβδομαδα τα καθαριζω.

http://igna.gr/index.php/eshop/filtra-ylika-12/ylika-filtron-86/1539-de03-0001-sfou-ari-30ppi-50x50x5-detail

Στο 180λιτρο με 2 φιλτα εχω βάλει πλαστικη σιτα στην εισοδο για να μην μπενουν γαριδες και φυτα μεσα στα φιλτρα, καθε εβδομαδα ομως παλι τα καθαρισω .

Ετσι τα φιλτρα δεν πιανουν βρωμια, και δεν θελουν συχνο καθαρισμα.

Σε αλλο μου ενυδρειο οπου εχω το fluval 206 επειδη μπουκωνε γρηγορα εχω αφαιρεσει απο το φιλτρο τα δικα του σφουγκαρια και εχω βαλει με πιο μεγαλες τρυπες , καθως και δεν χρησιμοποιω στο ενυδρειο ενυδρειακο βαμβακι γιατι παλι μπουκωνε στη εβδομάδα, ετσι εχω μονο το προφιλτρο στην εισοδο και κανει καλη δουλεια.

Απο συντηρηση μονο το προφιλτρο ανα 2-3 εβδομαδες, και το φιλτρο ανα 4-5 μηνες.

 

Με κατι τετοιο του αναφερω Νικο να τα κανει αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω τέτοιο σφουγγάρι και μου έχει περισσέψει μάλιστα αρκετό αλλα πως να το τυλίξω γύρω απο το σιφόνι; Θα πιάσει πολυ χώρο και δε νομίζω να χωρέσει πίσω απο τις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχω τέτοιο σφουγγάρι και μου έχει περισσέψει μάλιστα αρκετό αλλα πως να το τυλίξω γύρω απο το σιφόνι; Θα πιάσει πολυ χώρο και δε νομίζω να χωρέσει πίσω απο τις πέτρες.

 

Eγω τα ανοιγω μια τρυπα στην μεση και μετα τα σφηνωνω στην εισοδο του φιλτρου.

Αν δεν θελεις να πιανει ογκο ψαλιδισε το .

Παλι αν δεν θελεις να σου μπουκωνεις ευκολα , ανοιξε μεγαλυτερη τρυπα,ωστε να μην εχει επαφη το σφουγκαρι μετην εισοδο του φιλτρου, και μετα πιασε το με ενα δεματικο επανω στην εισοδο του φίλτρου.

 

DSC_2351_zpsteh8ptmm.jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ωπα, εσυ βλέπω έχεις άλλο. Εγω έχω το μπλε που ειναι σχετικά στενό και δε μπαίνει μέσα εκει το σιφόνι. Δε μπορω να ανοίξω τόσο μεγάλη τρύπα. Θα σκεφτώ κάτι άλλο όμως με το ίδιο σφουγγάρι. Στην τελική το κόβω στο μισό πάχος, το τυλίγω γύρω απο το σιφόνι και με ενα δεματικό το κρατάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, εσυ βλέπω έχεις άλλο. Εγω έχω το μπλε που ειναι σχετικά στενό και δε μπαίνει μέσα εκει το σιφόνι. Δε μπορω να ανοίξω τόσο μεγάλη τρύπα. Θα σκεφτώ κάτι άλλο όμως με το ίδιο σφουγγάρι. Στην τελική το κόβω στο μισό πάχος, το τυλίγω γύρω απο το σιφόνι και με ενα δεματικό το κρατάω εκεί.

 

Εγω εχω τα 5 cm , και αυτο μπλε ητανε καποτε. :)

Ναι μπορεις να το κανεις και αυτο , αλλιως κοψε το και ενωσε το  με ζεστη σιλικονη να μπορεις να το βγαζεις ευκολα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτο πλανω.

Γι αυτα τα προφιλτρα που σου αναφερα τα κοβεις στρογγυλα και τα τοποθετεις μεσα.

Για το αλλο οπως σου λεει ο Νικος ποιο πανω.

Μπορεις ακομα την τρυπα στο κεντρο να την κανεις ποιο μικρη και να παει σφυνωτο. 

Link to comment
Share on other sites

Στα προφιλτρα τις eheim.

Κανεις και την τρυπα στο κεντρο εννοειτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα. Είναι λίγο στενά το σγουγγάρια αλλά πιστεύω θα κάνουν τη δουλειά τους. Θα τα καθαρίζω με κάθε αλλαγή νερού. Αν αρχίσει πάλι να μειώνει τη ροή στα φίλτρα, θα τα "στείλω" κι αυτά και δε θα ξανασχοληθώ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ρε φιλε να σου μειωθει η ροη.. πες μας εντυπωσεις, το σκεφτομαι κι εγω για τετοια προ φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Μπομπα!!Θα ξεχνας να καθαριζεις το φιλτρο...

Δυο φιλικες συμβουλες...

Μην βαλεις τερμα μεσα το μπαστουνι γιατι θα βουλωνει γρηγορα και ...

Οταν θα το βγαζεις να το καθαρισεις πριν κλεισεις το φιλτρο θα το βαζεις μεσα σε ενα καλτσον και μετα θα κλεινεις το φιλτρο κ θα το αφαιρεις γιατι διαφορετικα ολη η βρωμια που θα εχει κατσει στο σφουγγαρι θα φευγει παλι μεσα στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπομπα!!Θα ξεχνας να καθαριζεις το φιλτρο...

Δυο φιλικες συμβουλες...

Μην βαλεις τερμα μεσα το μπαστουνι γιατι θα βουλωνει γρηγορα και ...

Οταν θα το βγαζεις να το καθαρισεις πριν κλεισεις το φιλτρο θα το βαζεις μεσα σε ενα καλτσον και μετα θα κλεινεις το φιλτρο κ θα το αφαιρεις γιατι διαφορετικα ολη η βρωμια που θα εχει κατσει στο σφουγγαρι θα φευγει παλι μεσα στο ενυδρειο.

Αυτο με το καλσόν το σκέφτηκα αλλα λίγο δύσκολο. Τα μπαστουνια ειναι χαμηλα στην πλάτη και πίσω απο πέτρες και τα φτάνω με το ζόρι, το νερό έρχεται μέχρι τον ώμο. Να σκεφτείς οτι στα τυφλά τα βάζω και τα βγάζω τα σιφόνια, με την αφή γίνονται όλα, που να βάλω καλσόν!

Πιστεύω οτι είτε το βάλω όλη μέσα είτε όχι, το σχετικό βούλωμα πάλι θα γίνει Βασίλη. Οτι ειναι να μαζέψει το σφουγγάρι, θα το μαζέψει και θα μπουκώσει κάποια στιγμή.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ρε φιλε να σου μειωθει η ροη.. πες μας εντυπωσεις, το σκεφτομαι κι εγω για τετοια προ φιλτρανση.

Ναι, θα γράψω εδω εντυπώσεις την Κυριακή που θα κανω αλλαγη νερού.
Link to comment
Share on other sites

Το καλτσον θα το χρησιμοποιεις μονο οταν θα βγαζεις το σφουγγαρι για καθαρισμα.Ισως δεν το εξηγω καλα αλλα θα δεις τι συμβαινει στην πρωτη αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Το καλτσον θα το χρησιμοποιεις μονο οταν θα βγαζεις το σφουγγαρι για καθαρισμα.Ισως δεν το εξηγω καλα αλλα θα δεις τι συμβαινει στην πρωτη αλλαγη

Μια χαρά το εξηγείς Βασίλη. Σου είπα, το σκέφτηκα κι εγω αυτο αλλα ειναι πρακτικά σχεδόν αδύνατο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα. Είναι λίγο στενά το σγουγγάρια αλλά πιστεύω θα κάνουν τη δουλειά τους. Θα τα καθαρίζω με κάθε αλλαγή νερού. Αν αρχίσει πάλι να μειώνει τη ροή στα φίλτρα, θα τα "στείλω" κι αυτά και δε θα ξανασχοληθώ.

 

attachicon.gifIMG_5566.jpg

 

attachicon.gifIMG_5567.jpg

 

Πανο, πρεπει να ειναι στενο για να το κραταει.

Με την παροδο του χρονου βεβαια θα λασκαρει, μην νομιζεις τιποτα τρελο ομως.

Εγω το ιδιο σφουγγαρι το εχω γυρω στα τρια χρονια.

 

Δε νομιζω ρε φιλε να σου μειωθει η ροη.. πες μας εντυπωσεις, το σκεφτομαι κι εγω για τετοια προ φιλτρανση.

 

Το συνιστο ανεπιφυλακτα, θα με θυμηθειτε.

Το ποιο συντομο που ανοιγω εγω το φιλτρο ειναι το τετραμηνο. 

 

Μπομπα!!Θα ξεχνας να καθαριζεις το φιλτρο...

Δυο φιλικες συμβουλες...

Μην βαλεις τερμα μεσα το μπαστουνι γιατι θα βουλωνει γρηγορα και ...

Οταν θα το βγαζεις να το καθαρισεις πριν κλεισεις το φιλτρο θα το βαζεις μεσα σε ενα καλτσον και μετα θα κλεινεις το φιλτρο κ θα το αφαιρεις γιατι διαφορετικα ολη η βρωμια που θα εχει κατσει στο σφουγγαρι θα φευγει παλι μεσα στο ενυδρειο.

 

Σε αυτο που λες Βασιλη, δεν νομιζω να εχει ιδιαιτερο προβλημα. Αυτο το εχουμε εμεις που εχουμε φυτα και μαζευει 

απο αυτα βρωμα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο μια χαρα το προφιλτρο θα σωθεις! Και εγω ανοιγω το φιλτρο καθε τετραμηνο και ειναι πεντακαθαρο μεσα.

 

Βασιλη αυτο που λεει ο Μητσος ειναι σωστο,με το ιδιο σφουγγαρι στο φυτεμενο μολις το εβγαζα γινοταν χαμος απο βρωμιες και χρειαζοταν και τακτικο καθαρισμα.Τωρα που δεν εχω φυτα το καθαριζω καθε μηνα και δεν χρειαζεται να το περασω σε καλτσον.

Link to comment
Share on other sites

Πανο, πρεπει να ειναι στενο για να το κραταει.

Με την παροδο του χρονου βεβαια θα λασκαρει, μην νομιζεις τιποτα τρελο ομως.

Εγω το ιδιο σφουγγαρι το εχω γυρω στα τρια χρονια.

Το συνιστο ανεπιφυλακτα, θα με θυμηθειτε.

Το ποιο συντομο που ανοιγω εγω το φιλτρο ειναι το τετραμηνο.

Σε αυτο που λες Βασιλη, δεν νομιζω να εχει ιδιαιτερο προβλημα. Αυτο το εχουμε εμεις που εχουμε φυτα και μαζευει

απο αυτα βρωμα.

Δημήτρη, στενό ειναι. Έκανα την τρύπα τόση ώστε να αφηνώσει "ελαφρα" στο σιφόνι. Δηλαδή ούτε λάσκα ειναι αλλα ούτε και σα τη βέρα στο δάχτυλο. Και να λασκαρει κι άλλο, χαλαρά θα μείνει στη θέση του. Όσο για το καλσόν, αυτο λέω κι εγω. Δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Θα το παρακουθησω ωστόσο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Δημητρη κ Μιχαλη με φυτα ποτε δεν ειχα-εχω θεμα στο προφιλτρο.

Συνηθως γεμιζει ακαθαρσιες απο τα ψαρια κ μπιχλα γενικοτερα.

Ειδικα στο μεγαλο μου ενυδρειο με την αμμο κ τα βυθοψαρα αν δεν καθαρισω εβδομαδιαια το προφιλτρο κοβει εντελως η ροη.Αν το βγαλω χωρις καλτσα γινεται πολεμος στο νερο...

Link to comment
Share on other sites

@Δημητρη κ Μιχαλη με φυτα ποτε δεν ειχα-εχω θεμα στο προφιλτρο.

Συνηθως γεμιζει ακαθαρσιες απο τα ψαρια κ μπιχλα γενικοτερα.

Ειδικα στο μεγαλο μου ενυδρειο με την αμμο κ τα βυθοψαρα αν δεν καθαρισω εβδομαδιαια το προφιλτρο κοβει εντελως η ροη.Αν το βγαλω χωρις καλτσα γινεται πολεμος στο νερο...

 

Ναι η εβδομαδιαια καθαριοτητα ( συνισταται ).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!!

Δεν νομιζω ομως πως υπαρχει καποιος κανονας στον καθαρισμο του προφιλτρου και πιστευω οτι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες σε αυτον.

Πχ ηδη 3 ατομα καταθεσαμε διαφορετικες εμπειριες.Στο αφρικανικο του Παναγιωτη ή στο γαριδαδικο του Νικου τα πραγματα ισως να ειναι εντελως διαφορετικα ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα!

Αυτο ο καθεις θα το δει με τη λειτουργεια του.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα, ειναι απλως ταλαιπωρια. Καλυτερα να ανοιγω το φιλτρο καθε 2 μηνες, παρα να καθαριζω προφιλτρα καθε εβδομαδα.

Ο μονος λογος που θα το θεωρουσα καλο, θα ηταν απλα για εξοικονομηση χωρου, για βιολογικο υλικο, εσωτερικα του φιλτρου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε Θοδωρη εσυ για να φτασεις το προφιλτρο στο μπαστουνι με το ενυδρειο που εχεις θελεις σκαλα και στολη δυτη :P Και εγω αν ημουν στη θεση σου θα προτιμουσα να ανοιγω το φιλτρο αλλα στο δικο μου που ειναι πιο μικρο το προφιλτρο με εχει βολεψει απιστευτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...