Jump to content

Προφιλτρο


Safarpn

Recommended Posts

Σωστο κι αυτο. Χεχεχε.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, στενό ειναι. Έκανα την τρύπα τόση ώστε να αφηνώσει "ελαφρα" στο σιφόνι. Δηλαδή ούτε λάσκα ειναι αλλα ούτε και σα τη βέρα στο δάχτυλο. Και να λασκαρει κι άλλο, χαλαρά θα μείνει στη θέση του. Όσο για το καλσόν, αυτο λέω κι εγω. Δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Θα το παρακουθησω ωστόσο.

 

Aν ειναι στενο να ξερεις οτι θα μαζευει βρωμια οπως ειναι το σιφωνι σου,γιατι θα τραβαει μονο απο τις τρυπες που εχει το σιφώνι.

Γιαυτο σου ειπα να εχει κενο το σιφώνι με το σφουγγαρι ωστε να μην μπουκωνει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα, ειναι απλως ταλαιπωρια. Καλυτερα να ανοιγω το φιλτρο καθε 2 μηνες, παρα να καθαριζω προφιλτρα καθε εβδομαδα.

Ο μονος λογος που θα το θεωρουσα καλο, θα ηταν απλα για εξοικονομηση χωρου, για βιολογικο υλικο, εσωτερικα του φιλτρου.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χιλιες φορες να ξεπλυνεις το προφιλτρο παρα το φίλτρο , ειναι πολυ πιο ευκολο.

Στα γαριδαδικα μου, δεν τα καθαριζω ποτε τα φίλτρα, μονο το προφιλτρο εβδομαδιαιως , οχι επειδη μπουκωνει αλλα τα θελω καθαρα,στο 180 λιτρο οπως εχω πει εχω βάλει σιτα πλαστικη, γιανα μην μπαινουν γαριδες και φυλλα μέσα.

Ανα 2 μηνο αλλαζω μονο το ενυδρειακο βαμβακι,και καθε εβδομαδα με την αλλαγη  τραβαω με το λαστιχο τις βρωμιες που μαζευει στην σιτα.

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι στενο να ξερεις οτι θα μαζευει βρωμια οπως ειναι το σιφωνι σου,γιατι θα τραβαει μονο απο τις τρυπες που εχει το σιφώνι.

Γιαυτο σου ειπα να εχει κενο το σιφώνι με το σφουγγαρι ωστε να μην μπουκωνει ευκολα.

Νίκο οταν λέω στενό δεν ειναι όπως τα πρώτα που είχα βάλει απο τα ανεμιστήρια. Αυτα έχουν πάχος 1 εκατοστό και λίγο παραπάνω ίσως περιμετρικά του σιφωνιού. Πιστεύω πως δε θα γίνει αυτο που λες. Ειναι καλό πάχος θεωρώ για να ΜΗ γίνει.
Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι στενο να ξερεις οτι θα μαζευει βρωμια οπως ειναι το σιφωνι σου,γιατι θα τραβαει μονο απο τις τρυπες που εχει το σιφώνι.

Γιαυτο σου ειπα να εχει κενο το σιφώνι με το σφουγγαρι ωστε να μην μπουκωνει ευκολα.

 

Νικο εννοεις να ειναι μποσικο? 

Αν ειναι μποσικο θα τραβαει και απο τα κενα και αυτο δεν το θελουμε.

 

Μα απο εκει θα τραβαει για να εγκλωβισει τη βρωμα στο σφουγγαρι 

Link to comment
Share on other sites

Νικο εννοεις να ειναι μποσικο? 

Αν ειναι μποσικο θα τραβαει και απο τα κενα και αυτο δεν το θελουμε.

 

Μα απο εκει θα τραβαει για να εγκλωβισει τη βρωμα στο σφουγγαρι 

 

Δεν το ειπα καλα. :)

Αν το προφιλτρο εφαπτεται - ακουμπαει με την εισοδο του φιλτρου(σιφώνι) .

Τοτε η περισσοτερη βρωμια θα βρισκεται στα κενα της εισοδου του φιλτρου, με αποτελεσμα να μπουκωνει του προφιλτρο στα σημεια αυτα.

Αν τωρα δωσουμε λίγο αερα, κενο αναμεσα στο προφιλτρο και στην εισοδο , το νερο θα περναει απο ολο το σφουγγαρι και θα βρωμιζει οιμοιομορφα, ετισ θα μπουκωνει λιγοτερο.

Ας στο δοκιμασει, αν μπουκωσει γρηγορα , ας δοκιμασει και αυτο που λέω, λιγο αερα μεταξυ προφιλτρου και εισοδου και ενα δεματικο επανω για να το κραταει.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειπα καλα. :)

Αν το προφιλτρο εφαπτεται - ακουμπαει με την εισοδο του φιλτρου(σιφώνι) .

Τοτε η περισσοτερη βρωμια θα βρισκεται στα κενα της εισοδου του φιλτρου, με αποτελεσμα να μπουκωνει του προφιλτρο στα σημεια αυτα.

Αν τωρα δωσουμε λίγο αερα, κενο αναμεσα στο προφιλτρο και στην εισοδο , το νερο θα περναει απο ολο το σφουγγαρι και θα βρωμιζει οιμοιομορφα, ετισ θα μπουκωνει λιγοτερο.

Ας στο δοκιμασει, αν μπουκωσει γρηγορα , ας δοκιμασει και αυτο που λέω, λιγο αερα μεταξυ προφιλτρου και εισοδου και ενα δεματικο επανω για να το κραταει.

 

Ετσι οπως το αναφερεις, σε καθε καθαρισμα του σφουγγαριου θα πρεπει να αλλαζει και το δεματικο.

Λιγο χρονοβορο και αντι οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται Δημητρη.Ετσι το εχω και εγω οπως περιγραφει ο Νικος γιατι συνεβαινε αυτο που λεει και εχω αφησει το προφιλτρο να περρισευει προς τα κατω 4-5 ποντους.

Στον καθαρισμο βγαζω ολο το μπαστουνι και κατω απο την βρυση...

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη και Νικο αυτο που περιγραφετε ειναι πολυ δυσκολο να γινει κατανοητο,εγω το παρατηρησα οταν ειδα να μου ρουφαει γοννους απο ραμιρεζι απο την κατω πλευρα.Μολις το ειδα κατεβασα λιγο πιο κατω το σφουγγαρι και τοτε μπορουσαν να κυκλοφορουν γυρω του ανενοχλητοι αφου η ροη μοιραστηκε σε ολες τις τρυπες του "προφιλτρου",μετα απο αυτο το σφουγγαρι τραβουσε νερο και απο τις πλαινες μεριες και ετσι μοιραστηκε η ροη ομοιομορφα στο σφουυγγαρι και φυσικα πλεον δεν βουλωνε τοσο γρηγορα.

 

Αν καποιος ομως δεν το εχω παρατηρησει ο ιδιος νομιχω ειναι πολυ δυσκολο να εξηγηθει καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται Δημητρη.Ετσι το εχω και εγω οπως περιγραφει ο Νικος γιατι συνεβαινε αυτο που λεει και εχω αφησει το προφιλτρο να περρισευει προς τα κατω 4-5 ποντους.

Στον καθαρισμο βγαζω ολο το μπαστουνι και κατω απο την βρυση...

 

Μα ενοειτε οτι απο την κατω πλευρα ειναι τυφλο και πρεπει να εχει ενα περιθωριο εστω 2 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως βλέπω οτι η βρώμα κολλάει ομοιόμορφα πάνω στο προφίλτρο. Στην αλλαγη νερου την Κυριακή, θα έχω καλύτερη εικονα όμως. Το σφουγγάρι δεν το έχω μονο περιμετρικά του σιφωνιού. Το έχω φτιάξει σα κάλτσα (τσέπη) και έχει μπει μέσα το σιφώνι. Πιάνει κι απο κάτω δηλαδη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μέρες περίπου χρήσης των προφιλτρων, σημερα τα έβγαλα για να τα καθαρίσω, με αφορμή την αλλαγη νερού και τις λοιπές ρουτίνες και να δω τι μαζέψανε. Κατ' αρχήν η ροή των φίλτρων δεν έπεσε καθόλου (έχω τροπο να το παρακολουθώ). Στις φωτογραφίες φαίνεται το ενα απο τα δυο σφουγγαρια (του πιο δυνατού φιλτρου) και φαίνεται εμφανώς πιο βρώμικο στην μπροστινή του πλευρα ενω εκείνη που ακουμπαει στην πλάτη ειναι λιιιιγο πιο καθαρή.

Το άλλο προφίλτρο ηταν λίγο πιο καθαρό απο αυτό. Λογικό αφου το φιλτρο δεν ειναι τόσο δυνατο όσο το άλλο. Πάντως μάζεψαν καλη μπίχλα για 6 μέρες χρήσης και δεν απελευθερώθηκε μπίχλα οταν τα αφαιρούσα απο τα σιφόνια (με κλειστά φίλτρα εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα!

Αυτο τωρα που βλεπεις πηγαινε μεσα στο φιλτρο.

Θα κανεις μια αβαρια. Στο μηνα να ανοιξεις το φιλτρο σου να δεις τη διαφορα, απ οτι ηταν.

 

Σε κουρασε να βγαλεις αυτο και να το καθαρισεις η να ανοιξεις το φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα έβγαλα σε μερικά δευτερόλεπτα. Για να καθαρίσω τα φίλτρα δε χρειάζεται να σου πω ποσο χρόνο και τι διαδικασία χρειάζεται συν τα νερα απο δω κι απο εκεί, τα ξέρεις. Αυτο με το φιλτρο που λες να το ανοίξω, θα το κανω αργότερα αφου τωρα έχει ήδη 2 μηνες το κάθε ενα να ανοιχτεί. Θα τα καθαρίσω όπου να 'ναι και μετα θα περιμένω άλλους δυο μηνες να τσεκάρω τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα έβγαλα σε μερικά δευτερόλεπτα. Για να καθαρίσω τα φίλτρα δε χρειάζεται να σου πω ποσο χρόνο και τι διαδικασία χρειάζεται συν τα νερα απο δω κι απο εκεί, τα ξέρεις. Αυτο με το φιλτρο που λες να το ανοίξω, θα το κανω αργότερα αφου τωρα έχει ήδη 2 μηνες το κάθε ενα να ανοιχτεί. Θα τα καθαρίσω όπου να 'ναι και μετα θα περιμένω άλλους δυο μηνες να τσεκάρω τη διαφορά.

 

Πανο, αυτο  διατυμπανο εδω και καιρο και με εχουν αποπαρει.

 

Στο χομπι μας κοιταμε να κανουμε τις εργασιες ποιο ευκολες και να μην μας κουραζουν.

Δεν μιλαω για αυτοματισμο!

Link to comment
Share on other sites

Έκαναν πολύ καλή δουλειά και πιστεύω οτι θα το διαπιστώσω και κατά τον καθαρισμό των φίλτρων. Θα πω εδώ τις εντυπώσεις μου. Γιοα ποιό λόγο όμως διαφωνούν άλλοι; τι ισχυρίζονται εκείνοι;

Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα παιδια. Εγω ας πουμε δεν προκειται να κανω κατι τετοιο πρωτον γιατι δεν ειναι πρακτικο με τον εξοπλισμο και το ενυδρειο μου και δευτερον γιατι το θεωρω πιο ευκολο να ανοιγω φιλτρο καθε 2-3 μηνες, που ετσι κι αλλιως το κανω, παρα καθε βδομαδα να τσαλαβουταω.

Εσενα Δημητρη μου ποιος σε αποπαιρνει να τον μαλωσω;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε Θοδωρη εσυ για να φτασεις το προφιλτρο στο μπαστουνι με το ενυδρειο που εχεις θελεις σκαλα και στολη δυτη :P Και εγω αν ημουν στη θεση σου θα προτιμουσα να ανοιγω το φιλτρο αλλα στο δικο μου που ειναι πιο μικρο το προφιλτρο με εχει βολεψει απιστευτα.

 

 

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα παιδια. Εγω ας πουμε δεν προκειται να κανω κατι τετοιο πρωτον γιατι δεν ειναι πρακτικο με τον εξοπλισμο και το ενυδρειο μου και δευτερον γιατι το θεωρω πιο ευκολο να ανοιγω φιλτρο καθε 2-3 μηνες, που ετσι κι αλλιως το κανω, παρα καθε βδομαδα να τσαλαβουταω.

Εσενα Δημητρη μου ποιος σε αποπαιρνει να τον μαλωσω;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε αυτο που λες Τεο, εδω νομιζω παιρνεις την απαντηση και νομιζω ειναι ευλογο αυτο που σου αναφερει.

Να μην αναλωνομαστε στα ιδια και ιδια.

Αναφερθηκαμε στο αναλογα τη ψαρια εχει ο καθενας και ποσο ταιζει.

Το αν θελει να το κανει ειναι δικη του επιλογη και αν τον βολευει  η οχι.

Αν εχει καποιος ενα 30αρη σιγουρα δεν μπορει ( αισθητικα ) να το εχει σαν κουμουτσα μες τη μεση.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα ιδια και τα ιδια Δημητρη; εγω σας ειπα πολυ απλα οτι το θεωρω περιττο και καθολου πρακτικο. Και το ενυδρειο μου ουτε 30αρι ειναι και ταιζω και μπολικα.

Πολυ απλα, περι ορεξεως, κολοκυθοπιτα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να στα πω απο κοντα για να καταλαβεις τον ειρμο τις σκεψεις μου ( οπως συνηθως γινεται ).

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, τα χουμε πολλες φορες Μητσακο μου, και γνωμη δεν αλλαζω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, τα χουμε πολλες φορες Μητσακο μου, και γνωμη δεν αλλαζω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Βγαζεις τα προσωπικα μας στη φορα!!!!    :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.... :)

Θοδωρή- Stum δεν ειναι μονο το θεμα ποσο ταιζεις κανεις.

Εγω στα φυτεμενα και στα γαριδαδικα , τα εχω κυριως για να μην μπενουν γαριδες και φυλλα απο τα φυτα, και σαπιζουν μεσα στο φίλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οτι το προφιλτρο ειναι σαν ενα γκατζετακι (gadgetακι), στον εξοπλισμο. Αλλος το θελει και αλλος οχι. Εγω το εχω στο ενα απο τα δυο φιλτρα (?). Μια χαρα μου κανει την δουλεια και μπιχλιτσα μαζευει και σε καθε αλλαγη νερου το ενω. Οκ. Ισως αν δεν το ειχα να χρειαζοταν τακτικοτερο καθαρισμα το φιλτρο....

Συμφωνω με τον Θοδωρη στο περι ορεξεως.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...