Jump to content

Αρχαριος Λεντοταινιες σε Reef


Γρυμανελης

Recommended Posts

Καλημερα σε ολο το φορουμ!
Θα ηθελα να κανω σαν αρχαριος τουλαχιστον στο θεμα φωτισμου την εξης ερωτηση..
Σκοπευω απο Σεπτεμβρη να μετατρεψω το sunsun 120 λιτρα που εχω σε reef αλλα με ευκολα κοραλλια....
Το προβλημα που εχω ειναι πως οι 2 λαμπες T8 που εχει το ενυδρειο καηκαν και επειδη μου αρεσει πολυ
ο φωτισμος led ανοιξα το καπακι τις αφαιρεσα και πηγα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα και εβαλα μεσα στο καπακι
3 σειρες led λευκο ψυχρο 80cm και 1 mple 80cm με ενα μετασχηματιστη,συνδεσα και διακοπτη και ολα αυτα μεσα στο κουτι
που ειναι στεγανο απο το καπακι του ενυδρειου....
Το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο αλλα το ΒΑΣΙΚΟ...
Κανει για τους ζωντανους οργανισμους που θα φιλοξενησω απο ζωντανο βραχο,ψαρια και ευκολα κοραλλια...

Σας ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το φορουμ!

Θα ηθελα να κανω σαν αρχαριος τουλαχιστον στο θεμα φωτισμου την εξης ερωτηση..

Σκοπευω απο Σεπτεμβρη να μετατρεψω το sunsun 120 λιτρα που εχω σε reef αλλα με ευκολα κοραλλια....

Το προβλημα που εχω ειναι πως οι 2 λαμπες T8 που εχει το ενυδρειο καηκαν και επειδη μου αρεσει πολυ

ο φωτισμος led ανοιξα το καπακι τις αφαιρεσα και πηγα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα και εβαλα μεσα στο καπακι

3 σειρες led λευκο ψυχρο 80cm και 1 mple 80cm με ενα μετασχηματιστη,συνδεσα και διακοπτη και ολα αυτα μεσα στο κουτι

που ειναι στεγανο απο το καπακι του ενυδρειου....

Το αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο αλλα το ΒΑΣΙΚΟ...

Κανει για τους ζωντανους οργανισμους που θα φιλοξενησω απο ζωντανο βραχο,ψαρια και ευκολα κοραλλια...

Σας ευχαριστω!!!!

Ξεχασα να αναφερω πως μιλω για κλασσικη τυπου λεντοταινια αδιαβροχη!

 

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην μεγαλη παρεα του aquazone.

οσον αφορα τις λεντοταινιες τις ειχα δοκιμασει κ εγω στην αρχη κ μετανιωσα τα λεφτα που εδωσα το φως που δινουν στην αρχη ειναι ενθαρυντικο αλλα πολυ συντομα χανουν την αποδοση τους κ δεν ειναι επαρκεις εστω κ για μ****α κοραλια ισως για ενα διαστημα μπορεις νατα κρατησεις αλλα σιγουρα σε λιγο καιρο θα πρεπει να αλλαξεις φωτισμο

φιλικα παντα και καλη αρχη να εχεις

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην μεγαλη παρεα του aquazone.

οσον αφορα τις λεντοταινιες τις ειχα δοκιμασει κ εγω στην αρχη κ μετανιωσα τα λεφτα που εδωσα το φως που δινουν στην αρχη ειναι ενθαρυντικο αλλα πολυ συντομα χανουν την αποδοση τους κ δεν ειναι επαρκεις εστω κ για μ****α κοραλια ισως για ενα διαστημα μπορεις νατα κρατησεις αλλα σιγουρα σε λιγο καιρο θα πρεπει να αλλαξεις φωτισμο

φιλικα παντα και καλη αρχη να εχεις

 

Ευχαριστω πολυ,εφοσον το εφτιαξα θα τρεξω το ενυδρειο ετσι μεχρι να φτασω στη σωστη βιολογια που θελω και να καταφερω να ζωντανεψω οτι νεκρο βραχο εχω μεσα!

Θα ανοιξω καινουργιο θεμα στη κατηγορια reef!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο Φορουμ και στα αλατια!

 

Οι λεντοταινιες που υπάρχουν στο εμπόριο δεν ειναι κατάλληλες για ενυδρειακη χρήση!

 

Το λευκό που λες δεν ξεπεραναει τα 6500Κ το οποιο μονο αλγες θα σου βγαλει!

 

Υπάρχουν λεντοταινιες σε ξενα site που εχουν 10000Κ και 12000Κ που μπορουν να συντηρήσουν μόνο μα...κα κοραλια!

 

Αυτες οι λεντοταινιες επειδη τις εχω δουλέψει στο παρελθόν ειναι 12βολτες με απόδοση 14,4  watt  νομίζω στο μετρο!

 

Θα χρειαστείς πολα μετρα για να πετύχεις ενα αποτέλεσμα και σε αλλα χρώματα (μπλε) μέχρι να αποφασίσεις να αλλάξεις τον φωτισμό σου!

 

Η δικια μου η πρόταση ειναι να πας σε ενα λεντ η Τ5 φωτιστικό 'ή αν πιάνουν τα χερια σου να φτιάξεις ενα!

 

Οτι χρειαστείς εδω είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στο Φορουμ και στα αλατια!

 

Οι λεντοταινιες που υπάρχουν στο εμπόριο δεν ειναι κατάλληλες για ενυδρειακη χρήση!

 

Το λευκό που λες δεν ξεπεραναει τα 6500Κ το οποιο μονο αλγες θα σου βγαλει!

 

Υπάρχουν λεντοταινιες σε ξενα site που εχουν 10000Κ και 12000Κ που μπορουν να συντηρήσουν μόνο μα...κα κοραλια!

 

Αυτες οι λεντοταινιες επειδη τις εχω δουλέψει στο παρελθόν ειναι 12βολτες με απόδοση 14,4  watt  νομίζω στο μετρο!

 

Θα χρειαστείς πολα μετρα για να πετύχεις ενα αποτέλεσμα και σε αλλα χρώματα (μπλε) μέχρι να αποφασίσεις να αλλάξεις τον φωτισμό σου!

 

Η δικια μου η πρόταση ειναι να πας σε ενα λεντ η Τ5 φωτιστικό 'ή αν πιάνουν τα χερια σου να φτιάξεις ενα!

 

Οτι χρειαστείς εδω είμαστε!

Ευχαριστω πολυ! Μαλλον θα παω σε Τ5 γιατι τα led ειναι τσιμπημενα στη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...