Jump to content

Sylvania grolux


AgMa

Recommended Posts

Συνφωνω και εγω,η grolux εχει κοκκινοπη αποχρωση οποτε η κιτρινη (4000) δεν θα βοηθησει.Με μια 6500 ομως παραλληλα νομιζω θα ειναι καλυτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μπερδευτηκα και σας μπερδεψα ολους :P

Οπως το διαβασα κσταλαβα οτι πας για 3 λαμπες.

Sorry guys :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο  μου ενυδρείο έχω ανά ζευγος 4 Τ5 grolux και 4 Τ5 στα 6500Κ Στο διακοσάρι έχω 4 grolux 2 Τ5 και 2 Τ8 και 2 Τ8 στα 6500Κ Στο μικρό μου έχω 2 Τ8 6500Κ, 1 grolux και μια flora glo. Στο μαγαζί που έχω  άλλα τρία ενυδρεία στο ένα έχω  2 Τ5 6500Κ 1 10000Κ και 3 grolux Στο επόμενο ενυδρείο υπάρχουν 3 Τ8 6500Κ και 3 Τ8 4500Κ και στο τελευταίο 2 Τ8 grolux και 1 Τ8 6500Κ Στα 5 πρώτα ενυδρεία η αναλογία βατ ανά λίτρο είναι πάνω από 1watt/lit

Τα τρία πρώτα ενυδρεία έχουν σύστημα CO2 Τα υπόλοιπα όχι. Άλγες είχα ελάχιστες φορές όπου έκαναν το κύκλο τους και έφευγαν και για αυτές έφταιγε η ποσότητα των λιπασμάτων. Όλα τα ενυδρεία είναι φουλ φυτεμένα και πάνε σφαίρα.  Αυτό που έχω καταλάβει με τον καιρό είναι ότι το φυτεμένο πέρα των υπολοίπων  θέλει αρκετά δυνατό φωτισμό και συνδυασμό διαφόρων τιμών κέλβιν ώστε να πετύχεις όσο το δυνατόν σωστότερο φάσμα.

Τίποτα δεν είναι στάνταρ και τίποτα δεν αποτελεί κανόνα.  Με λίγο πειραματισμό θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο  μου ενυδρείο έχω ανά ζευγος 4 Τ5 grolux και 4 Τ5 στα 6500Κ Στο διακοσάρι έχω 4 grolux 2 Τ5 και 2 Τ8 και 2 Τ8 στα 6500Κ Στο μικρό μου έχω 2 Τ8 6500Κ, 1 grolux και μια flora glo. Στο μαγαζί που έχω  άλλα τρία ενυδρεία στο ένα έχω  2 Τ5 6500Κ 1 10000Κ και 3 grolux Στο επόμενο ενυδρείο υπάρχουν 3 Τ8 6500Κ και 3 Τ8 4500Κ και στο τελευταίο 2 Τ8 grolux και 1 Τ8 6500Κ Στα 5 πρώτα ενυδρεία η αναλογία βατ ανά λίτρο είναι πάνω από 1watt/lit

Τα τρία πρώτα ενυδρεία έχουν σύστημα CO2 Τα υπόλοιπα όχι. Άλγες είχα ελάχιστες φορές όπου έκαναν το κύκλο τους και έφευγαν και για αυτές έφταιγε η ποσότητα των λιπασμάτων. Όλα τα ενυδρεία είναι φουλ φυτεμένα και πάνε σφαίρα.  Αυτό που έχω καταλάβει με τον καιρό είναι ότι το φυτεμένο πέρα των υπολοίπων  θέλει αρκετά δυνατό φωτισμό και συνδυασμό διαφόρων τιμών κέλβιν ώστε να πετύχεις όσο το δυνατόν σωστότερο φάσμα.

Τίποτα δεν είναι στάνταρ και τίποτα δεν αποτελεί κανόνα.  Με λίγο πειραματισμό θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. 

 

Συμφωνώ αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω!

Ευχαριστώ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο  μου ενυδρείο έχω ανά ζευγος 4 Τ5 grolux και 4 Τ5 στα 6500Κ Στο διακοσάρι έχω 4 grolux 2 Τ5 και 2 Τ8 και 2 Τ8 στα 6500Κ Στο μικρό μου έχω 2 Τ8 6500Κ, 1 grolux και μια flora glo. Στο μαγαζί που έχω  άλλα τρία ενυδρεία στο ένα έχω  2 Τ5 6500Κ 1 10000Κ και 3 grolux Στο επόμενο ενυδρείο υπάρχουν 3 Τ8 6500Κ και 3 Τ8 4500Κ και στο τελευταίο 2 Τ8 grolux και 1 Τ8 6500Κ Στα 5 πρώτα ενυδρεία η αναλογία βατ ανά λίτρο είναι πάνω από 1watt/lit

Τα τρία πρώτα ενυδρεία έχουν σύστημα CO2 Τα υπόλοιπα όχι. Άλγες είχα ελάχιστες φορές όπου έκαναν το κύκλο τους και έφευγαν και για αυτές έφταιγε η ποσότητα των λιπασμάτων. Όλα τα ενυδρεία είναι φουλ φυτεμένα και πάνε σφαίρα.  Αυτό που έχω καταλάβει με τον καιρό είναι ότι το φυτεμένο πέρα των υπολοίπων  θέλει αρκετά δυνατό φωτισμό και συνδυασμό διαφόρων τιμών κέλβιν ώστε να πετύχεις όσο το δυνατόν σωστότερο φάσμα.

Τίποτα δεν είναι στάνταρ και τίποτα δεν αποτελεί κανόνα.  Με λίγο πειραματισμό θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. 

 

βρε τρελε , ποσα ενυδρεια έχεις?

Εγω ηξερα οτι ειχες 3.

Εγω εχω χαμηλωσει αρκετα σε ολα μου τα ενυδρεια το φωτισμο, για να τα προλαβαινω. :)

Link to comment
Share on other sites

βρε τρελε , ποσα ενυδρεια έχεις?

Εγω ηξερα οτι ειχες 3.

Εγω εχω χαμηλωσει αρκετα σε ολα μου τα ενυδρεια το φωτισμο, για να τα προλαβαινω. :)

 

 

Νίκο μαζί με το θαλασσινό στο σύνολο είναι 7. Μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν 8 είχα και ένα μικρό γαριδάδικο αλλά το ξέστησα , και μάλλον θα φύγουν άλλα 2. Θα δούμε πως θα πάει.

Με το φωτισμό λέω να το γυρίσω σιγά σιγά στα λεντ  Πρώτα στο μεγάλο και μετά στα υπόλοιπα, ανάλογα και με το πώς θα πάνε τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα τηλ. να παραγγείλω την sylvania grolux και την juwel colour και εκείνη την ώρα έμαθα ότι η colour, παρόλο το kelvin της (6400) έχει σχεδόν το ίδιο χρώμα με την grolux.

Το έχουν απαυτώσει λίγο το θέμα με τα kelvin οι εταιρείες ή μου φαίνεται; Ήξερα ότι 6500k είναι το κάτασπρο, το cool white που λέγεται αλλιώς.

Κοιτάξτε εδώ χρώμα:

10075298.jpg

 

Από juwel μένουν η day (8000k) και η nature (4100k)

mbzva4e3jb4.jpg

 

Ποιά να βάλω; Ή αν υπάρχει κάποια άλλη στα 438mm άσπρη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μια βοήθεια; Εκκρεμεί η παραγγελία γιατί δεν ξέρω ποιά λάμπα να βάλω τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα την day  και την colour και ας γράφουν ότι θέλουν πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Την grolux έχω αγοράσει ήδη. Να πάρω την day ή να πάρω κάποια απλή 24w 865; Την ίδια δουλειά δεν θα κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις απλή 865 να ταιριάζει πάρε απλή

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω την colour και την nature και παει τρενο.

Παλιοτερα ετρεχα colour και day και παλι ολα καλα!!

Με τις πρωτες απλα εχεις πιο χαλαρο φωτισμο αλλα αυτο ειναι καθαρα στο ματι...

Link to comment
Share on other sites

Η gro lux παει καλο πακετο με την aquastar.

(εχω δουλεψει πολλες λαμπες, arcadia, juwel, jbl, dennerle, phillips, osram. Καλες ολες. Και ο συνδυασμος day+colour και nature +colour και ο 865+845 αλλα καπως ωχρος. Τωρα εχω καταλήξει παλι στο παλιο, ποιοτικο και οικονομικο συνδυασμο... Gro+aqua)

 

Δοκιμασε τες

http://baibakis.gr/sylvania/grolux-plant-growth/fho24w-gro-t5-g5-0002740.html

http://baibakis.gr/sylvania/aquastar-aquaria/fho24w-aquastar-t5-g5-0002741.html

 

Εδω το δειγμα φωτισμου (Μη κολλας με τα κελβιν στην gro lux. Καμια σχεση)

Δες κι αυτο (αν και ειναι απο T8 λαμπες, με Τ5 ειναι πιο φωτεινο, αλλα θα καταλαβεις τα χρωματα που δημιουργουνται) http://saurama.aqua-web.org/index.htm

 

GroLux

12_SylvaniaGroLux.jpg

 

 

Aquastar

11_SylvaniaAquastar.jpg

 

 

 

GroLux+Aquastar

32_GroLux+Aquastar.jpg

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει ότι παίζει πολύ ο συνδυασμός grolux και aquastar, αλλά δεν μπορώ να βρω aquastar στα 438mm. Το link που μου έβαλες με την aquastar, είναι στα 549mm όπου παίζουν οι περισσότερες 24watt.

Anyway παράγγειλα την juwel day (8000k) παρόλο που το κατάστημα (Aquario συγκεκριμένα) με συμβούλεψε για grolux + nature αφού έχω σκοπό να το κάνω φυτεμένο. Δεν συμφώνησα βέβαια γιατί δεν θα μου αρέσει στο μάτι ροζ + κίτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που πήρα φόρα με τις grolux, πήρα και άλλη μια 8w 30 cm για το 15άρι. Θα μπει με άλλη μία 8w 865 σε καπάκι diy να βγάλω την απλή E27 που έχω μπας πάρουν λίγο τα πάνω τους τα φυτά.

Η ερώτηση που έχω τώρα είναι η εξής:

Με ποιά σειρά να τις βάλω; Στο μικρό έχω grolux (8500k) και 865 και στο 77άρι grolux και juwel day (8000k).

Αν πάω με τον κανόνα ότι τα πολλά kelvin πάνε πρώτα, θα μπουν και οι 2 grolux πρώτες. Αλλά εδώ βλέπω ότι η κάθε εταιρία κάνει οτι θέλει με τα kelvin. Η juwel πχ. έχει την colour που είναι σαν την grolux και την δίνει στα 6500k.Άρα αν είχα τέτοιες θα έμπαιναν δεύτερες;

Τα πιο απαιτητικά φυτά, πού μπαίνουν συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα μπαινουν αναλογα το υψος και πλατος τους,στο προφιλ καθε φυτο λεει και που μπαινουν.

Δεν παει δηλαδη απαιτητικα μπροστα,ευκολα πισω..

Ομως,μη νομιζεις οτι βαζοντας πολυ φως θα λυσεις το προβλημα και θα μπορεις να βαλεις οτι φυτο θες..

Χωρις μπουκαλα co2 και προγραμμα λιπανσης,το μονο που θα καταφερεις με τον πολυ φωτισμο ειναι να εχεις αλγες.

Επισης,εγω δεν συμφωνω με τον συνδιασμο λαμπας 8500Κ και 8000Κ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αρχικά αυτό το ποστ το ξεκίνησα για το 77άρι. Εκεί θα μπει μπουκάλα και από λιπάσματα έχω όλη τη σειρά εκτός το nitrogen ( έχει φροντίσει η βρύση μου για αυτό :P ).

Σχετικά με το kelvin τώρα, 6500k η juwel πχ. που βγάζει την διάσταση που θέλω, δίνει την colour η οποία είναι ίδια η grolux. Για πες μου ποιά άλλη μπορούσα να πάρω σε 438mm;

Δεν βάζω πολύ φωτισμό (σε lumen η e27 είναι στα 580 ενώ αυτές που θα βάλω και οι 2 μαζί είναι στα 520), απλά βάζω πιο σωστό φωτισμό.

 

Για το μικρό τώρα, λέω πως τα πράγματα θα είναι καλύτερα με μια grolux και μια 865 παρά την e27 6500k που έχω. Πήρα και ανακλαστήρα 590mm να τον κόψω να μπουν 29 πόντοι στην κάθε λάμπα.

Μόλις ξεκινήσει να τρέχει το 77άρι, θα βγάλω το diy co2 που έχω στο μικρό, γιατί ο μόνος λόγος που το έχω ακόμη είναι η ludwigia glandulosa που θέλει πολύ co2 και απλά την διατηρώ με το diy.

Θα το αφήσω με excel και το καπάκι με τις λαμπίτσες που θα φτιάξω τώρα και θα δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο έχω ξαναγράψει νομίζω. . .

Με colour και nature τα φυτά μου είχαν μια χαρά ανάπτυξη και κάποια δεν τα προλάβαινα μάλιστα.

Μιλάμε πάντα για μέτρια-ευκολα φυτά στα οποιά είχα μόνο co2 με μπουκάλα και τίποτα άλλο .

 

Το χρώμα που έβγαζαν στο ενυδρείο οι συγκεκριμένες λάμπες για το δικό μου μάτι ήταν μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά θυμάσαι το έχεις ξαναγράψει, απλά ρωτάω με τι σειρά να τις βάλω;Πρώτα η άσπρη;

Link to comment
Share on other sites

Μιας που πήρα φόρα με τις grolux, πήρα και άλλη μια 8w 30 cm για το 15άρι. Θα μπει με άλλη μία 8w 865 σε καπάκι diy να βγάλω την απλή E27 που έχω μπας πάρουν λίγο τα πάνω τους τα φυτά.

Η ερώτηση που έχω τώρα είναι η εξής:

Με ποιά σειρά να τις βάλω; Στο μικρό έχω grolux (8500k) και 865 και στο 77άρι grolux και juwel day (8000k).

Αν πάω με τον κανόνα ότι τα πολλά kelvin πάνε πρώτα, θα μπουν και οι 2 grolux πρώτες. Αλλά εδώ βλέπω ότι η κάθε εταιρία κάνει οτι θέλει με τα kelvin. Η juwel πχ. έχει την colour που είναι σαν την grolux και την δίνει στα 6500k.Άρα αν είχα τέτοιες θα έμπαιναν δεύτερες;

Τα πιο απαιτητικά φυτά, πού μπαίνουν συνήθως;

Το έχω διαβάσει το άρθρο όπως γράφω και στην προηγούμενη σελίδα, αλλά εδώ δεν βλέπω να ισχύουν τα kelvin. Εγώ ήξερα ότι 6500 είναι daylight και τώρα βρέθηκε η juwel να μας πει ότι βγάζει στα ίδια kelvin, λάμπα με το χρώμα της grolux.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρειάζομαι τα φώτα σας πάλι γιατί τα δικά μου δεν μου τα λένε καλά.

Έβαλα την grolux T5 l8 που είναι στα 438mm και την juwel day.

Σαν lumen η juwel δίνει 1200 στην day, ενώ για την grolux δεν βρήκα για τα 438mm, παρά μόνο για την αμέσως επόμενη μεγαλύτερη στα 549mm. Την δίνει η sylvania στα 650 lumen. Αν διαιρέσουμε τα 650 lumen δια 549mm που είναι η λάμπα, μας βγαίνει 1.18 lumen ανά χιλιοστό λάμπας (πρόχειρος τρόπος να βρω περίπου που κυμαίνεται η 438mm).

Αν το πολλαπλασιάσουμε με 438 μας βγαίνουν σχεδόν 519 lumen.

Άρα έχω 1200 + 518 = 1718 lumen σε 77 λίτρα. ΤΙΠΟΤΑ δηλαδή, μόνο για ανούμπιες. Μήπως να βάλω και τρίτη λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Με lumen εγω προσωπικα δεν εχω ασχοληθει(κακως) και δεν ξερω τιποτα αλλα επειδη μπερδευτηκα λιγο...77 λιτρα ειναι το ενυδρειο?Ποσα Watt ειναι τωρα η καθε λαμπα σου?Το ενυδρειο ειναι στημενο?Φυτα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

2x24watt είναι οι λάμπες. Δεν είναι στημένο ακόμη, πριν λίγες μέρες το τέλειωσα αλλά θέλω ακόμη μερικά πραγματάκια.

Τα watt είναι πολύύύ μπακάλικος τρόπος. Εδώ ένα απόσπασμα απ' το άρθρο μας με τον φωτισμό του φυτεμένου:

 

Πώς να υπολογίσουμε τον φωτισμό που χρειαζόμαστε.

Αν δεν γνωρίζουμε τα Lumen της λάμπας τότε έχουμε:
0.3 W/Lt - Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
0.3-0.6 W/Lt - Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
0.6-0.9 W/Lt – Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>1 W/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Αν γνωρίζουμε τα Lumen τότε πιο σωστά είναι:
Έως 30 Lumen/Lt Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος ως υψηλός φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός ως Πολύ υψηλός
>70 Lumen/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

 

Αν το υπολογίσω με watt, είμαι 48watt σε 77 λίτρα. Δηλαδή 0.62watt ανά λίτρο. Υψηλός φωτισμός.

Αν το υπολογίσω με lumen, είμαι (για να μην κάνω όλες τις παραπάνω πράξεις) 1718lumen δια 77 λίτρα. Δηλαδή 22,31 lumen ανά λίτρο. Πολύ χαμηλός ως χαμηλός φωτισμός.

 

Μόνο με τα Lumen μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για το τι φωτισμό έχουμε (χαμηλό-μέτριο-δυνατό). Ελπίζω να κατάλαβες :)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω εχω ασχοληθει με λουμεν αλλα και παλι η juwel daylight δεν ειναι κακο που ειναι 10000 κελβιν;

Εγω κατεφυγα σε nature με color (λογω οτι δεν βγαζει η Sera στις διαστασεις μου πλεον που ηταν 6500 k) και προς το παρον εχω καλα αποτελεσματα.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...