Jump to content

Θόρυβος σε Eheim 2211


jpavly

Recommended Posts

Ναι αλλα γιατι να σκαλιζει την φτετωτη απο την στιγμη που ειναι πολυ πιθανο να μην το γεμιζει σωστα; Και εγω σιχαινομουν να ρουφηξω στην αρχη αλλα δεν γινεται διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται σαν να βρισκει η φτερωτη ή το μαγνητακι καπου.

Δες αν το αξονάκι παταει καλα στα λαστιχακια, δηλαδη να μην εχει τζογο, αριστερα δεξια.

Αν ειχε αερα μέσα θα επρεπε στην εξοδο να βλέπει φυσαλίδες.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι να σκαλιζει την φτετωτη απο την στιγμη που ειναι πολυ πιθανο να μην το γεμιζει σωστα; Και εγω σιχαινομουν να ρουφηξω στην αρχη αλλα δεν γινεται διαφορετικα.

 

.....γιατί πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Πρέπει λοιπόν να τα κοιτάξει όλα. Πολλές φορές μένουμε στο προφανές ή στο ποιό συνηθισμένο και δε κοιτάμε άλλα πραγματάκια εξίσου σημαντικά. Ρίξε μια ματιά στο δικό μου θέμα και θα καταλάβεις.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/85251-eunoaio-eae-iaaeuiyic-nith-oaa-oesseoni-eheim-2213/

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πανο μου εσυ ησουν λιγο πιο σπανια περιπτωση,δεν συμβαινει παντα αυτο που επαθες ενω το να κρατησει αερα ειναι παρα μα παρα πολυ πιθανο.Αν τα λαστιχα κανουν σιφωνισμο στο ντουλαπι απο κατω δεν προκειται να φυγει ο αερας χωρις αναρροφηση και δεν προκειται να ανεβει ο αερας στο μπαστουνι για να τον δει.

 

 

Anyway να βοηθησω ηθελα και τελικα κουραστηκα και εχω κουρασει,οποτε καλη επιτυχια ευχομαι! Και αν θες βοηθεια Γιαννη πες μου  :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πανο μου εσυ ησουν λιγο πιο σπανια περιπτωση,δεν συμβαινει παντα αυτο που επαθες ενω το να κρατησει αερα ειναι παρα μα παρα πολυ πιθανο.Αν τα λαστιχα κανουν σιφωνισμο στο ντουλαπι απο κατω δεν προκειται να φυγει ο αερας χωρις αναρροφηση και δεν προκειται να ανεβει ο αερας στο μπαστουνι για να τον δει.

 

 

Anyway να βοηθησω ηθελα και τελικα κουραστηκα και εχω κουρασει,οποτε καλη επιτυχια ευχομαι! Και αν θες βοηθεια Γιαννη πες μου  :)

 

Το θέμα μου το ανακίνησε ενα άλλο μέλος ενα χρόνο μετά, που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ισως δεν είναι τόσο σπάνια περίπτωση τελικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι να σκαλιζει την φτετωτη απο την στιγμη που ειναι πολυ πιθανο να μην το γεμιζει σωστα; Και εγω σιχαινομουν να ρουφηξω στην αρχη αλλα δεν γινεται διαφορετικα.

Μιχάλη, δεν το ανέφερα με συγχωρείς, αλλά προφανώς και το έχω ρουφήξει άπειρες φορές μέχρι στιγμής από άδειο κάδο.

 

Επίσης, τον ίδιο ήχο κάνει και σε σκέτη λεκάνη η κεφαλή. 

 

Τέλος έκανα και το εξής και πάλι είχε τον ίδιο ήχο:

Άδειο φίλτρο και σωλήνες, η έξοδος σε λεκάνη στο πάτωμα, το φίλτρο στο ενδιάμεσο και ψηλά η είσοδος.

Ρούφηγμα, γεμίζει ο κάδος και μετά το νερό τρέχει στη λεκάνη στο πάτωμα, μόνο από σιφώνιασμα, χωρίς να είναι το φίλτρο στην πρίζα. 

Μετά το βάζω στην πρίζα και ανεβάζω την έξοδο ψηλά.

 

Η μέθοδος αυτή είναι εδώ:

 

Αν θέλεις κερνάω καφέ και να τα πούμε, να δοκιμάσεις ότι θέλεις μιας και έχεις το ίδιο! 

 

Θα δώσω άλλη μία ευκαιρία στη δεύτερη φτερωτή αύριο μιας και πλέον κατάφερα το βγάλε-βάλε πολύ γρήγορα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αφου το δοκιμασες σωστα τοτε μαλλον η φτερωτη εχει προβλημμα,αφου στο κανει και στον κουβα..

Δεν στελνεις ενα μηνυμα σε αυτον που το πηρες;

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή κάνω προς το παρόν! Θα ενημερώσω μόλις το ανοίξω :-)

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

Αφού έχεις κάνει σωστά τη διαδικασία που σου περιέγραψε ο Μιχάλης (argy1) πιό πάνω και είσαι σίγουρος ότι δεν έχει εγκλωβίσει αέρα μέσα το φίλτρο τότε προχωράς στην κεφαλή.Δές αρχικά να μήν είναι σπασμένη η φτερωτή(να μήν περιστρέφεται δηλαδή ελεύθερα ο κυλινδρικός μαγνήτης σε σχέση με την φτερωτή).Στη συνέχεια τσέκαρε το αξονάκι όπως σου είπαν και τέλος δες μήπως πρέπει να αλλάξεις τα λαστιχάκια που κουμπώνει το αξονάκι.Υπάρχει περίπτωση να έχουν μαλακώσει πολύ και να ´´παίζεί´´ το αξονάκι και κατ´επέκταση και η φτερωτή.Άν παραγγείλεις ανταλλακτικό αξονάκι έχει μαζί και τα λαστιχάκια του.Κάτι άλλο δεν ξέρω.Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω τη δεύτερη φτερωτή, είναι αυτή που έχει μαύρο πάνω κάτω, η πρώτη είναι με άσπρο πάνω κάτω και μου φαίνεται αυθεντική.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τη δεύτερη φτερωτή δουλεύει απίστευτα ήσυχα, αλλά κολλάει και μετά δεν ρουφάει νερό. Μόλις κουνήσω την κεφαλή αρχίζει και ρουφάει, μετά από λίγο ξανακολλάει.

 

Οπότε καταλήγω στην πρώτη φτερωτή, η δεύτερη είναι μάλλον για άλλο φίλτρο και κολλάει σε αυτό, αν και σε διαστάσεις είναι ίδιες.

 

Τα λάστιχα τα έλεγξα και είναι μια χαρά, δεν έχουν ανοίξει, ο άξονας κάθεται αρκετά σφιχτά.

 

Θα συνηθίσω το θόρυβο και κάποια στιγμή θα αλλάξω φτερωτή :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hello παίδες! 

 

Τελικά το φίλτρο έστρωσε αρκετά από ένα σημείο και μετά, το κούνησα σαν σέικερ όπως λέγαμε και ξαφνικά έβγαλε το σκασμό :P

 

Όχι τελείως, αλλά κάνει ένα θόρυβο πολύ μικρό πλέον.

 

Έτσι, κάθε φορά που χρειάζεται να το βγάλω πλέον αν βάζοντας το πάλι στην πρίζα κάνει κάποιο θόρυβο, το βγάζω για 5 δευτερόλεπτα και το ξαναβάζω. Μετά από 3-4 επαναλήψεις ο θόρυβος στρώνει κατά πολύ!

 

Επίσης, επειδή υπάρχει ένας μικρός "συντονισμός" στο καπάκι ο οποίος σταματάει μόλις ακουμπάω την παλάμη μου επάνω, τοποθετώ επάνω του ένα βαρύ μαλακό υλικό σαν πλαστελίνη συσκευασμένη, η οποία εφάπτει επάνω στο καπάκι και κάνει την ίδια δουλειά με το χέρι μου!

 

Σήμερα έκανα την πρώτη μου αλλαγή νερού με εξωτερικό φίλτρο και δηλώνω υπερ-ικανοποιημένος και πολύ πιο άνετος απ' ότι με το εσωτερικό!

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις απόψεις, βοήθησαν όλες πάρα πολύ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Johnny!!

Η φτερωτη δηλαδη δεν εχει προβλημα και καταληγουμε πως ο θορυβος προερχεται απο εγκλωβισμενο αερα ?

Ps Αυτο το υλικο που κανει την ιδια δουλεια με το χερι να μου το γνωρισεις γιατι εδω και χρονια ψαχνω για τριτο χερι :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν όντως ήταν θέμα αέρα, πάντως ο θόρυβος έχει μειωθεί στο 20% από ότι ήταν αρχικά, ζω με αυτό μια χαρά δηλαδή! Με τη δεύτερη φτερωτή πετύχαινα την απόλυτη ησυχία, μόνο που δεν ήταν αξιόπιστη. Θεωρώ ότι θα το αφήσω έτσι και θα είναι μια χαρά για πολύ καιρό :)

 

Το υλικό είναι αυτό "Gumtype Sealer 245gr":

 

 

http://pai7.qpic.cn/paipai/M16XHHvoB3kdAFmTH2oWJeGnmMIiaiblLXwA3ppylwXGA/2000

 

μου το είχε αφήσει ένας air conditionάς για να κλείσω μία τρύπα, δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ και το έβαλα επάνω με τη συσκευασία του.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε παρολο που φαινεται οτι λυθηκε το προβλημα, επιτρεψε μου μια γνωμη. Αντιμετωπισα το ιδιο κροταλισμα (ηχος/ζαλαδα) στο δικο μου elite crystal flo 80. Δοκιμασα τα παντα χωρις επιτυχια.

Τελικα ανακαλυψα οτι μου επαιρνε αερα απο μια συνδεση-προεκταση που ειχα κανει στη σωληνα εξαγωγης με δικο του λαστιχο για να κατεβασω το σπρει μπερ χαμηλοτερα. Οταν εβαλα μεγαλυτερο κομματι και το υπερσφηνωσα ο θορυβος μηδενιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...