Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


thanasis987

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Αρχάριος είμαι και αποφάσισα να ασχοληθώ με το χόμπι για να ξεφεύγει λίγο το μυαλό μου από τα προβλήματα που όλοι έχουμε.

Αγόρασα ένα μικρό ενυδρειάκη hailea 30lt. Και τώρα το στρώνω με βακτήρια που μου έδωσαν από το μαγαζί. Τεστ δεν πήρα ακόμα. Και πιθανότατα θα μου λείπουν πολλά ακόμα.

Τι ψαράκι μου προτείνεται; Θέλω να βάλω και μια γαριδουλα μόλις στρωθεί καλά Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Προσωπικα για μενα το ενυδρειο θελει πολλες αλλαγες.

Καταρχην θα εβγαζα ολα τα ψευτικα διακοσμητικα και θα εβαζα καποιο ξυλο,πετρες και ευκολα ζωντανα φυτα.

Θα αλλαζα το χαλικι με καποιο πιο ψιλοκοκκο ωστε να μπορω να φυτεψω κιολας.

Στο φιλτρο βαλε σπρει μπαρ και βαλτο να χτυπαει την επιφανεια για να κανει αναταραξη.

Επισης,τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο?Εχει βιολογικο υλικο?

Τεστ πρεπει να παρεις για αμμωνια,νο2 και νο3 και καλυτερα να παρεις υγρα,μονο ετσι θα ξερεις αν ειναι ετοιμο το ενυδρειο για να μπει ψαρι.

Απο ψαρια,δεν εχεις πολλες επιλογες σ αυτα τα λιτρα,ενας μονομαχος θα ηταν αρχοντας εκει αλλα σε περιπτωση που βαλεις τετοιο ψαρι,θα πρεπει να σου πουμε τι θα κανεις με το φιλτρο σου γιατι οι μονομαχοι δεν θελουν δυνατη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Το φίλτρο έχει siporax μέσα. Μέχρι στιγμής έχω ρίξει aquatan στο νερό. Και τώρα ρίχνω bio nitrivec. To spray bar θα το δοκιμάσω. Οξυγονωνει καλύτερα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

το να ρίξεις βακτήρια χωρίς να έχεις ψάρια δεν οφελεί.

το σπρέυ μπαρ μειώνει τη ροή του νερού.(την πίεση που δέχεται το ψάρι δηλαδή(

καλώς ήρθες στην παρέα

Link to comment
Share on other sites

βγαλε τα ψευτικα φυτα φιλε μοθ μονο κακο κανεις στα ψαρια ///βαλλεν ευκολα αληθεινα .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Τελικά έβαλα 2 αρσενικά guppies μέσα. Κάνω κάθε μέρα μετρήσεις αμμωνίας. Χτες άλλαξα και 25% περίπου νερό γιατί τα βρήκα ανεβασμένα.

Αν και σήμερα μετρήσω και έχω υψηλή αμμωνία να αλλάξω πάλι νερό ή να περιμένω μια μέρα ακόμα για να μην στρεσάρω τα ψαράκια;

Το ένα ψαράκι ξαφνικά τρελένεται και πάει σαν παλαβό πάνω κάτω στη μια γωνία του ενυδρείου. Είναι λογικό αυτό;

Το άλλο χτες μετά την αλλαγή νερού είχε ανεβεί στην επιφάνεια για να αναπνεύσει. Στο νερό έριξα τις σταγόνες για το χλώριο και περίμενα να πιάσει θερμοκρασία δωματίου.

Σήμερα είναι μια χαρά. Κάθε πότε λέτε να τα ταΐζω; Τώρα τα ταΐζω κάθε βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Τελικά έβαλα 2 αρσενικά guppies μέσα. Κάνω κάθε μέρα μετρήσεις αμμωνίας. Χτες άλλαξα και 25% περίπου νερό γιατί τα βρήκα ανεβασμένα.

Αν και σήμερα μετρήσω και έχω υψηλή αμμωνία να αλλάξω πάλι νερό ή να περιμένω μια μέρα ακόμα για να μην στρεσάρω τα ψαράκια;

Το ένα ψαράκι ξαφνικά τρελένεται και πάει σαν παλαβό πάνω κάτω στη μια γωνία του ενυδρείου. Είναι λογικό αυτό;

Το άλλο χτες μετά την αλλαγή νερού είχε ανεβεί στην επιφάνεια για να αναπνεύσει. Στο νερό έριξα τις σταγόνες για το χλώριο και περίμενα να πιάσει θερμοκρασία δωματίου.

Σήμερα είναι μια χαρά. Κάθε πότε λέτε να τα ταΐζω; Τώρα τα ταΐζω κάθε βράδυ πριν σβήσουν τα φώτα.

 

Γιατί δεν ψάχνεις για μπόλι για να στρώσει η βιολογία σου πιο γρήγορα, μιας και ήδη έβαλες ψάρια?

Τάισμα στην αρχή καθε δυο μέρες, πολύ λίγο και να βεβαιώνεσαι οτι τρώγετε η τροφή μέσα σε ένα δυο λεπτά.

Οταν λες τα βρήκα ανεβασμένα τι εννοείς?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,νωρίς έβαλες ψάρια,προφανως αυτη η συμπεριφορα είναι απο την αμμωνία!συνήθως τα γκάπυ τα βάζουμε σε αναλογία 1 αρσενικό για  2 θηλυκα!για το τάισμα κοίτα εδώ όταν στρώσει το ενυδρείο σου:http://www.aquazone.gr/forums/topic/656-%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Έγινε επεξεργασία - jim the pleco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,νωρίς έβαλες ψάρια,προφανως αυτη η συμπεριφορα είναι απο την αμμωνία!συνήθως τα γκάπυ τα βάζουμε σε αναλογία 1 αρσενικό για  2 θηλυκα!για το τάισμα κοίτα εδώ:http://www.aquazone.gr/forums/topic/656-%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B1-%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

 

Το συγκεκριμένο άρθρο μιλάει για το τάισμα ψαριών τα οποία ζουν σε ένα στρωμένο ενυδρείο. Το ενυδρείο του φίλου δεν είναι στρωμένο, και δεν πρέπει να επιβαρύνει το νερό ταίζοντας κανονικά. Και όσον αφορά την αναλογία των γκάπυ σωστά γράφεις 1 αρσενικό και δυο τρία θυληκά, αλλά σε τόσο μικρό ενυδρείο θα δημιουργηθεί σύντομα υπερπληθυσμός αν μπουν και θυληκά άτομα, οπότε ισως είναι προτιμότερο να παραμείνει με αυτά που έχει.  :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τα βρήκα ανεβασμένα τι εννοείς?

Χτες είχε 0.4 mg/l NH4

Σήμερα μετά τη χτεσινή αλλαγή νερού έχει 0.2. Στο φυλλάδιο λέει ότι το νορμάλ είναι κάτω από 0.1 και με κόκκινο πάνω από 0.4

Το ph είναι 8.2 όσο και της βρύσης μετρημένο με ηλεκτρονικό πεχαμετρο

Για τις αλλαγές να βάλω φίλτρο στη βρύση;

Έγινε επεξεργασία - thanasis987
Link to comment
Share on other sites

Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη αμμωνία ΝΗ3 είναι ακίνδυνη για τα ψάρια, από  0.01 - 0.2 ppm (mg/L) επικίνδυνη η μακροχρόνια έκθεση τους σε αυτή και

από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω μπορεί να προκαλέσει μέχρι και θάνατο άμεσα.

Τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο σου?

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα τεστάκια συνήθως μετράμε την ολική αμμωνία NH3/NH4  Το αμμώνιο NH4 δεν είναι τοξικό όσο η ελεύθερη αμμωνία NH3 και αυτήν πρέπει να υπολογίσουμε γιατί είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τα ψάρια μας. Οπότε στο calculator που σου δίνω βάλε τις τιμές που σου ζητά για να έχεις μια άποψη για την τοξικότητα του νερού σου.  http://home.eng.iastate.edu/~jea/w3-research/free-ammonia/nh3.html

Link to comment
Share on other sites

Στις τιμές που θα βάλεις μην χρησιμοποιήσεις υποδιαστολή αλλά τελεία. πχ PH 8.2

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις τιμές στο τρίτο μου post για να μην το ξαναγράφω και υπολόγισε. :thumbup: 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Επικίνδυνη η μακροχρόνια έκθεση. Αύριο λέω να βάλω σκούπα όποτε θα αλλάξω και λίγο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις μια αγγελία να ζητήσεις μπόλι από καποιον συγχομπίστα που πιθανώς μένει κοντά σου?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άρθρο μιλάει για το τάισμα ψαριών τα οποία ζουν σε ένα στρωμένο ενυδρείο. Το ενυδρείο του φίλου δεν είναι στρωμένο, και δεν πρέπει να επιβαρύνει το νερό ταίζοντας κανονικά. Και όσον αφορά την αναλογία των γκάπυ σωστά γράφεις 1 αρσενικό και δυο τρία θυληκά, αλλά σε τόσο μικρό ενυδρείο θα δημιουργηθεί σύντομα υπερπληθυσμός αν μπουν και θυληκά άτομα, οπότε ισως είναι προτιμότερο να παραμείνει με αυτά που έχει.  :)

πρόλαβα και το άλλαξα πριν απαντήσεις!το είδα κατευθείαν και το πρόλαβα

Link to comment
Share on other sites

πρόλαβα και το άλλαξα πριν απαντήσεις!το είδα κατευθείαν και το πρόλαβα

 

 Σωστός.  :)  :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και είχα βγάλει το ψεύτικο φυτό. Αποφάσισα να φυτέψω το ενυδρείο. Όποτε πήρα σήμερα ένα anubia barter. Το έβγαλα από το πλαστικό και είχε τρία φυτά μέσα.

Μου είπαν ότι είναι εύκολο φυτό. Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη περιποίηση;

8398c986df069cef779feeec864d91fe.jpg

Πήρα και μια γαρίδα γνωρίζει κάποιος τι είδος είναι;

7159ab4734af24aef0349b3b2d894aac.jpgb08c8618d375e005810f2af7600973cf.jpg

Έγινε επεξεργασία - thanasis987
Link to comment
Share on other sites

japonica caridina η κοινος amano ειναι η γαριδα που πηρες.

 

την anubia προσεξε την ετσι οπως την εχεις φυτεψει μπορει να σου σαπισει....

συνηθως τι δενουμε πανω σε ξυλα η πετρες...

στο φυτεμα θελει ο δρομεας να ειναι εξω απο το νερο και μονο οι ριζες στο χαλικι....

 

θα σου εκανα παραθεση απο το προφιλ του απο τα παιδια που εχουν φτιαξει αλλα μου λεει οτι η φωτογραφια εχει διαγραφει ας το κοιταξει καποιος

http://www.aquazone.gr/forums/topic/84191-anubias-barteri-var-barteri/

 

η κατι εχει το ιντερνετ μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου έβαλες την ανούμπια, την οποια πρεπει να βγάλεις απο το χαλίκι και να τη δέσεις κάπου, βγάλε τωρα και τα ψεύτικα διακοσμητικά και βάλε κανα ξύλο, καμία ρίζα ή καμία πέτρα για να έχεις κάπου να δέσεις και το φυτάκι σου και να γίνει ενα πιο φυσικό περιβάλλον εκει μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πέτρες και έδεσα την ανούμπια.

10b344aee5b39aefefc6cd584cf44dab.jpg8c0c78a4a23f107ebe62fbcfb0ea056b.jpg

Για ξύλο ψάχνω τώρα... (Δεν θα σαπίσει; ) και σκέφτομαι να κάνω τρύπες με το ντρέμελ σαν κουφάλες.

Και κάτι άλλο. Στο φίλτρο έχω μια κάλτσα με siporax και έχει μαζέψει λάσπη. Αυτό το ξεπλένω στο παλιό νέρο από τις αλλαγές; Ή θα κάνω κακό στα βακτήρια;

Έγινε επεξεργασία - thanasis987
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...