Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


thanasis987

Recommended Posts

Κι θα πάρεις για ενυδρειακή χρήση ή απο πετ σοπ ή απο άλλο χομπίστα, κατά καιρούς στις αγγελίες πωλούνται διάφορα. Μη πάρεις απο τη φύση και βάλεις γιατι ειναι κάποια που δε πρεπει να μπουν στο ενυδρειο γιατι μπορεί να ξεράσουν μέσα επικίνδυνες ουσίες για τα ψάρια ή απλα θα σου σαπίσουν γιατι πρεπει να τα περάσεις απο άλλες διαδικασίες που ειναι και χρονοβόρες κτλ. Όσο για το βιολογικό υλικό αυτο θα το καθαρίζεις με νερό του ενυδρειου και μονο. Δε θα το κάνεις λαμπίκο, αρκεί να το περνάς μια δυο βόλτες στον κουβα που θα έχεις το νερό για να φεύγουν τα χοντρά. Δε θα το κάνεις πολλές φορές. Το καθάρισμα του φιλτρου γίνεται λίγες φορές το χρόνο. Άλλοι να καταλάβεις δε τα πειράζουν κι όλας καθόλου. Προσωπικά καθαρίζω τα φίλτρα μου μια φορα στους δυόμισι μηνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

japonica caridina η κοινος amano ειναι η γαριδα που πηρες.

 

την anubia προσεξε την ετσι οπως την εχεις φυτεψει μπορει να σου σαπισει....

συνηθως τι δενουμε πανω σε ξυλα η πετρες...

στο φυτεμα θελει ο δρομεας να ειναι εξω απο το νερο και μονο οι ριζες στο χαλικι....

 

θα σου εκανα παραθεση απο το προφιλ του απο τα παιδια που εχουν φτιαξει αλλα μου λεει οτι η φωτογραφια εχει διαγραφει ας το κοιταξει καποιος

http://www.aquazone.gr/forums/topic/84191-anubias-barteri-var-barteri/

 

η κατι εχει το ιντερνετ μου.

 

Nαι υπαρχει ενα προβλημα με τις εικονες στα  προφιλ...

Λίγο υπομονή.

thanasis987

Τι ειναι ολα αυτα τα αρχαια που εχεις φορτώσει στο ενυδρειο?

Βγαλε τα και παρε καμια ριζα απο pet shop...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο (nicpapa) για τη διακόσμηση,(αν και είναι θέμα γούστου). Υπάρχουν στο εμπόριο πολύ όμορφες ρίζες redmoore πάνω στις οποίες μπορείς να δέσεις τις ανούμπιες και να προσθέσεις και κανένα μικροσόρουμ έτσι ώστε να δημιουργήσεις μια ωραία σύνθεση στο κέντρο του ενυδρείου σου. Πολύ εύκολα φυτά που θα δώσουν φυσικότητα στο ενυδρείο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το πετσοπ ξύλο που να μου κάνει δεν βρήκα. Αλλά γύρισα πίσω με ένα vallisneria και ένα θερμοστάτη...

Όσο για τα αρχαία κάποια στιγμή θα πάνε στο μουσείο. Αν σκεφτείτε ότι ξεκίνησα με πλαστικό φυτό, κάνω προόδους

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης jbl s25 τον είχα ρυθμίσει στους 25'C με το που του έδωσα τάση δούλεψε και συνέχισε να δουλεύει έφτασε η θερμοκρασία 29. Του έκοψα την τάση ξανά ρύθμισα θερμοκρασία και τώρα κομπλέ δεν δουλεύει, περιμένω να δω μόλις πέσει η θερμοκρασία αν θα ανοίξει.

Τι στο καλό του κολλημένος θερμοστάτης;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να δουλεύει, αφού τον ρύθμισες στους 25 και η θερμοκρασία του νερού σου τώρα είναι 29.

Μέχρι όμως να βρεις τις ακριβείς ρυθμίσεις του, να παρακολουθείς τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω υπό παρακολούθηση!

Έγινε επεξεργασία - thanasis987
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μάλλον θα τον επιστρέψω το θερμοστάτη. Ανοιγει στους 25'C και μετά ξεχνάει να κλείσει. Αυτή τη στιγμή έχω 28'C και συνεχίζει να δουλεύει. Δηλαδή αν το ξεχάσω μια μέρα θα δω ψαρόσουπα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μάλλον θα τον επιστρέψω το θερμοστάτη. Ανοιγει στους 25'C και μετά ξεχνάει να κλείσει. Αυτή τη στιγμή έχω 28'C και συνεχίζει να δουλεύει. Δηλαδή αν το ξεχάσω μια μέρα θα δω ψαρόσουπα...

 

Γιατι δε βάζεις εναν controller να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια λύση και αυτό αλλά ο θερμοστάτης δεν θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Δε τον ξέρω. Μήπως θέλει καλιμπράρισμα; Θα σου έλεγα πάντως να βάλεις έναν controller για να μη σε απασχολεί η θερμοκρασία. Το καλοκαίρι θα βάλεις πάνω και τα ανεμιστηράκια και δε θα σκέφτεσαι καθόλου αυτο το θέμα. Θα έχεις χειμώνα - καλοκαίρι σταθερή θερμοκρασία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πέρνει καλιμπράρισμα δυστυχώς. Όποτε θα τον επιστρέψω.

Αυτό σίγουρα θα γίνει με τον κοντρολερ γιατί εκτός από ανεμιστηράκια θέλω να φτιάξω και μια υδροψηξη με ένα κυκλοφορητη για το καλοκαίρι.

Πάντως μέχρι στιγμής σχεδίαζα να φτιάξω φωτιστικό led με σενάρια φωτός με ένα παλιό Plc που μου έχει ξεμείνει

Έγινε επεξεργασία - thanasis987
Link to comment
Share on other sites

led με plc . . .

Κράτησε μας ενήμερους αν ξεκινήσει το project και . . .

Αν θες microssorum έλα από εδώ να πάρεις όσο θέλεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε τον ξέρω. Μήπως θέλει καλιμπράρισμα; Θα σου έλεγα πάντως να βάλεις έναν controller για να μη σε απασχολεί η θερμοκρασία. Το καλοκαίρι θα βάλεις πάνω και τα ανεμιστηράκια και δε θα σκέφτεσαι καθόλου αυτο το θέμα. Θα έχεις χειμώνα - καλοκαίρι σταθερή θερμοκρασία

Μα δεν θελουμε να εχουμε σταθερη θερμοκρασια. Το καλοκαιρι ειναι καλοκαιρι και ο χειμωνας χειμωνας. Αυτο που θελουμε ειναι να μη ξεπερναμε τα ορια.

Δηλαδη πχ αν ενα ψαρι ζει απο 25 ως 30 κελσιου, αναλογα και με την αποκλιση του κοντρολερ, βαζεις απο 26 και κατω θερμαντηρα και απο 29 και πανω ψυξη. Δεν ειναι ρομποτ τα ψαρια. Θελουν κι αυτα τις εποχες τους.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θελουμε να εχουμε σταθερη θερμοκρασια. Το καλοκαιρι ειναι καλοκαιρι και ο χειμωνας χειμωνας. Αυτο που θελουμε ειναι να μη ξεπερναμε τα ορια.

Δηλαδη πχ αν ενα ψαρι ζει απο 25 ως 30 κελσιου, αναλογα και με την αποκλιση του κοντρολερ, βαζεις απο 26 και κατω θερμαντηρα και απο 29 και πανω ψυξη. Δεν ειναι ρομποτ τα ψαρια. Θελουν κι αυτα τις εποχες τους.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχεις δίκιο, μπερδεύτηκα. Εγω έχω αυτα γι' αυτο έχω σταθερη θερμοκρασία
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, μπερδεύτηκα. Εγω έχω αυτα γι' αυτο έχω σταθερη θερμοκρασία

{style_image_url}/attachicon.gif image.jpg

Α κι εγω αυτα εχω. Ναι αυτα θελουν σταθερη θερμοκρασια λογω ευαισθησιας.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση με το πρωτοεμφανιζομενο :) μπραβο και ευχομαι να το πας ακομα παρα περα ;)

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Έχω κολλήσει το μικρόβιο μάλλον, όλο με αυτό ασχολούμαι.

Και κάτι άλλο άσχετο, έχω δυο γαρίδες αμάνο. Μου έδωσαν και φαγητό σαν χαπάκια να ρίχνω ένα μια φορά την εβδομάδα και ούτε. Μια φορά έριξα και έγινε πάρτυ από τα γκάπυ!!! Οι γαρίδες τι άλλο τρώνε εκτός από τα ψεύτικα διακοσμητικά;

Link to comment
Share on other sites

όλοι έτσι την πατήσαμε. :) ειναι ωραιο μικροβιο!!

 

καλο να δινεις 2-3 φορες την εβδομαδα.

και αν μπορεις να δινεις οταν ταιζεις τα γκαπυ ωστε να τους αποσπασεις την προσοχη να πανε στο δικο τους(η και το βραδυ αν δεν αρκει αυτο).

τρωνε αλγες τσιμπολογανε απο τα αντικειμενα που εχεις μεσα αλλα δεν αρκει. επισης αρκετοι δινουν αγγουρακια αρακα και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το χάπι αύριο όταν τα ταΐσω... Όλο και κάποιο τέχνασμα θα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου αρέσει ο τρόπος που έχεις τοποθετήσει το ξύλο. Θα το προτιμούσα ξαπλωτό καπως. Τους αμφορείς θα τους αφήσεις μέσα; παραφωνία είναι βρε συ!

Link to comment
Share on other sites

Ξάπλα δεν χωράει βρίσκει στις βαλισνέριες. Το ότι θα το πηγαίνω βόλτα το ξύλο είναι σίγουρο! Φυτά να του δέσω; Μόλις βρει τη θέση του βέβαια.

Ένας αμφορέας έμεινε και αυτός θα φύγει σιγά σιγά... Μόλις βρω μια ωραία πέτρα...

Έγινε επεξεργασία - thanasis987
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...