Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο


thanasis987

Recommended Posts

Και που ειναι το προβλημα αν βρισκει στις βαλισνεριες; ισα ισα αν ξεπροβαλει αναμεσα τους θα ειναι και πιο φυσικο. Οι αμφορεις γιατι σιγα σιγα και οχι γρηγορα γρηγορα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Έχω κολλήσει το μικρόβιο μάλλον, όλο με αυτό ασχολούμαι.

Και κάτι άλλο άσχετο, έχω δυο γαρίδες αμάνο. Μου έδωσαν και φαγητό σαν χαπάκια να ρίχνω ένα μια φορά την εβδομάδα και ούτε. Μια φορά έριξα και έγινε πάρτυ από τα γκάπυ!!! Οι γαρίδες τι άλλο τρώνε εκτός από τα ψεύτικα διακοσμητικά;

 

Ποιος ειπε οτι οι γαριδες τρωνε τα ψευτικα διακοσμητικα?

Οι γαριδες τρωνε τροφες για γαριδες και πρεπει να ταιζονται καθημερινα οπως τα ψαρια.

Επισης τρωνε και τροφες που μενουν και δεν εχουν φαγωθει απο τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι οι γαριδες τρωνε τα ψευτικα διακοσμητικα?

Εγώ το λεω. Αν δεις τι έκαναν μέσα σε μια μέρα σε μια χαζομάρα που είχα μέσα θα το προσθέσεις στο διαιτολόγιο τους.
Link to comment
Share on other sites

Οι αμφορεις γιατι σιγα σιγα και οχι γρηγορα

Μεγάλη ιστορία αυτά τα αρχαία...
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου,δεν τρωνε πλαστικα διακοσμητικα οι γαριδες.

Θα πρεπει να παρεις τροφη για τις γαριδες και να ταιζονται καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ιστορία αυτά τα αρχαία...

Δεν ξερω απο θεμα αισθητικης..Αλλα τα πυλινα ειναι φοβερες φωλιες και τα αμαζονιου τρελαινονται να γενναν πανω τους...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω χαπάκια αλλά το τρώνε τα γκάπυ.

Όσο για το διακοσμητικό γύψινο μάλλον ήταν και το σκάψανε

Link to comment
Share on other sites

Έχω χαπάκια αλλά το τρώνε τα γκάπυ.

Όσο για το διακοσμητικό γύψινο μάλλον ήταν και το σκάψανε

Αμα ειναι γυψινο θα σου προτεινα και εγω να το βγαλεις..οχι μονο απο θεμα αισθητικης...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Ως εδώ έχω φτάσει μέχρι στιγμής...

Στο ξύλο να δέσω τίποτα ή να περιμένω λίγο να δω αν αναπτύσονται τα φυτά που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βλεπω.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λεω. Αν δεις τι έκαναν μέσα σε μια μέρα σε μια χαζομάρα που είχα μέσα θα το προσθέσεις στο διαιτολόγιο τους.

 

Το πιο πιθανό είναι να είχε άλγη πάνω στο διακοσμητικό και να τσιμπολογούσαν αυτήν . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Το ενυδρειάκι συνεχίζει μια χαρά μέχρι στιγμής.

Μου χάρισαν ένα 100lt ενυδρείο και σκέφτομαι να το φυτέψω. Τι υπόστρωμα θα χρειαστώ; Αν το γεμίσω νερό και βάλω τα ψαράκια μου μέσα, έχοντας παράλληλα και το παλιό μου φίλτρο και ρίχνοντας βακτήρια θα έχω κάποιο θέμα;

Το ενυδρείο μου το έδωσαν με ένα μεγάλο εσωτερικό φίλτρο. Μήπως να αγοράσω κάποιο εξωτερικό;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο μικρό ενυδρείο έχω 6 guppies και 2 γαρίδες αμανο, τι άλλο θα μπορούσα να προσθέσω στο μεγάλο μιας και θα έχω περισσότερο χώρο;

Φωτογραφίες θα βγάλω μόλις αρχίσω να το στήνω. Μέχρι στιγμής ξήλωσα τη λάμπα φθορισμού που είχε ώστε να βάλω 2 κανάλια λεντ ντιμαριζόμενα (θερμού/ψυχρού/κόκκινου/πρασίνου χρώματος το ένα κανάλι και το άλλο γαλάζιο ή μωβ για το βράδυ)

Θέλω ιδέες για το που να βάλω τα ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι μιας και το καπάκι έχει μόνο το άνοιγμα για την λάμπα με το διάφανο σκαφακι της και το καλύπτει σχεδόν όλο

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά πήρα εξωτερικό φίλτρο, ένα eheim 2213.

Για υπόστρωμα έβαλα το manado της jbl.

Το φωτιστικό το έχω σχεδόν τελειώσει. Μένει να γίνει μόνο ο έλεγχος του από 4 χρονοδιακόπτες και ένα dimmer.

Υπάρχουν 4 κανάλια led τα οποία θα ανοίγουν διαδοχικά με καθυστέρηση και θα κλείνουν αναλόγως. Πριν το τελικό κλείσιμο θα ανοίγει το νυχτερινό. Το οποίο θα κλείνει μετά από κάποια ώρα.

Η τροφοδοσία γίνεται με ένα 100αρι τροφοδοτικό και το καλώδιο που πάει στο φωτιστικό ειναι 12x0.5

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...