Jump to content

Πατεντα για την DIY αυτοματη αναπληρωση σε Juwel Rio 180


stanisalus18

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Εκανα μια πατεντα εδω και δυο μηνες περιπου στο Juwel Rio 180 που εχω για την DIY αυτοματη αναπληρωση νερου που εχω κανει στο αναλογο θεμα εδω και θελω να σας την δειξω μιας και βλεπω πως λειτουργει απροβληματιστα. Η πατεντα αυτη μπορει να γινει απο οσο γνωριζω σε ολα τα μεγαλα ενυδρεια της Juwel ( Rio, Vision, Trigon, Lido ) μιας και εχουν ολα την ιδια τρυπα. Μπορει να γινει και στα ενυδρεια της Anubias και της Rehau λογικα με ενα τρυπημα των 60mm στα φλαπς τους.

Λοιπον τα υλικα που χρειαστηκαν ειναι τα εξης:

- Δυο ανοιξειδωτες βιδες με τα παξιμαδια τους απο κατω.
- Τεσσερα μικρα δεματικα καλωδιων ( ή αλλιως tie-wraps )
- Το φλοτερακι (στην συγκεκριμενη κατασκευη χρησιμοποιω μονο ενα φλοτερακι )
- Ο σωληνας που καταληγει στην αντλια της αναπληρωσης η οποια ειναι στο βαρελι.
- Ενα περισσευομενο κομματι πλεξιγκλας που ειχα στην ακρη ( αξιοποιηθηκε, ανακυκλωση οπως λεμε )
- Μια πλαστικη ταπα των 60mm

Πληροφοριες για τα υλικα

+ Εδω βλεπετε το κομματι πλεξιγκλας. Υπηρχε στην ακρη ενος ντουλαπιου, δεν μου κοστισε κατι.

qweq_4.jpg

+ Η πλαστικη ταπα των 60mm διπλα στην original ταπα που ειχε στο ενυδρειο. Την βρισκεις σε μικρα εργαλειαδικα και σε καταστηματα με πλαστικα ειδη. Εδω χρησιμοποιησα την πλαστικη ταπα για να μην χαλασω την original ταπα. Ειναι παμφτηνη, κοστισε λεπτα του ευρω η δικια μου, δωρεαν μου την δωσανε σε μενα.

qweq_7.jpg

Σας παραθετω ενδεικτικα δυο καταστηματα οπου μπορειτε να την βρειτε στο κεντρο της Αθηνας:

http://www.ergaleiadiko.gr/product.php?id_product=111

http://www.filis-plastics.gr/full_pr..._id=1400660513


+ Το φλοτερακι, αγοραστηκε απο το eBay πριν καιρο:

qweq_6.jpg

Ενδεικτικα το λινκ:

http://www.ebay.com/itm/2-x-ZP10010-...item1c55b18966

Το συγκεκριμενο το πηρα για εναν συγκεκριμενο λογο, δεν το χρειαστηκα τελικα και το αξιοποιησα εδω. Μπορει ομως να μπει και ενα απο τα φτηνα φλοτερακια που βρισκεις με ενα ευρω.

Ενδεικτικα το λινκ με το φτηνο φλοτερακι:

http://www.ebay.com/itm/Water-Level-...3D151384249177


+ Οι συγκεκριμενες βιδες που εχω εδω ειναι ανοιξειδωτες, δεν σκουριαζουν συμφωνα με τα λεγομενα του παιδιου στο μαγαζι, ειναι καταλληλες για την θαλασσα. Τις βρηκα στην Αθηνας σε ενα μαγαζι με ναυτιλιακα. Προτιμοτερο θα ηταν κατα την γνωμη μου να ηταν πλαστικες βιδες με παξιμαδια. Υπαρχουν, θελουν ψαξιμο, δεν βρηκα εγω παντως οταν τα εψαξα. Μου πηραν για τις δυο βιδες με τα παξιμαδια 40 λεπτα του ευρω.

+ Ο σωληνας, ο συγκεκριμενος που βλεπετε εδω ειναι ενας των 12/16mm, ειναι απο τους κοινους πρασινους σωληνες των εξωτερικων φιλτρων. Τον βρισκεις στα ενυδρειακα καταστηματα ή βρισκεις εναν παρομοιο στα μαγαζια με ποτιστικα ειδη. Το κοστος του σωληνα ειναι αναλογα απο που τον παιρνεις. Εγω τον ειχα περισσευομενο απο τα φιλτρα μου.

+ Δεματικα καλωδιων (tie-wraps)
Υπηρχε στο κουτι με τα εργαλεια μου, ειναι ενα χρησιμο προιον που ολοι νομιζω οτι θα επρεπε να εχουμε στην ντουλαπα μας. Κοστος για τα 4 δεματικα, λιγα λεπτα του ευρω.

Εδω βλεπετε ολα τα κομματια μαζεμενα:

qweq_12.jpg

Εδω σας παραθετω τρεις φωτογραφιες με την τρυπα και την ταπα που ειχε το ενυδρειο:

flap.jpg

hood.jpg

lid.jpg

Ξεκιναμε:

Εδω πηρα την ταπα και εκανα καποιες τρυπες και την εκανα μικροτερη απο κατω οπως βλεπετε στις φωτογραφιες εδω:

qweq_10.jpg

qweq_11.jpg

Πηγα το κομματι πλεξιγκλας που ειχα σε ενα πλεξιγκλαδικο στην Πραξιτελους και του ζητησα να μου το λυγισει και να μου κανει τις τρυπες που βλεπετε εδω. Μιας και ειναι κοντα στο σπιτι και ημουν εκει ενα πρωι. Μου πηρε μονο εναμιση ευρω για την εργασια. Το κομματι αυτο ειναι απο πανω μεχρι κατω στα τρια εκατοστα. Το υπολογισα τοσο με βαση το συγκεκριμενο φλοτερακι που εχω και με βαση την σταθμη του νερου που ηθελα να ειναι μονιμως στο ενυδρειο.

qweq_8.jpg

qweq_9.jpg

Οι τρυπες που εγιναν ηταν για τις δυο βιδες, για το φλοτερ και για το καλωδιο του και τελος για τον σωληνα του νερου.

-------

Και να ειμαστε εδω στο τελικο αποτελεσμα λιγο πριν μπει στο ενυδρειο, οπως βλεπετε στις φωτογραφιες. Μπηκαν οι βιδες με τα παξιμαδια αναμεσα στο κομματι πλεξιγκλας με την ταπα. Μπηκε το φλοτερακι στην τρυπα κατω και το καλωδιο του περναει προς τα πανω για εξω. Μπηκε ο πρασινος σωληνας μεσα στις δυο τρυπες και δεθηκε καλα με τα τεσσερα δεματικα καλωδιων. Οριστε η κατασκευη παιδια.

qweq_1.jpg

qweq_13.jpg

Εδω το βλεπετε στο ενυδρειο ετοιμο για λειτουργια:

qweq_5.jpg

qweq_3.jpg

Ετοιμο. Βγαινει και μπαινει πολυ ευκολα οποτε χρειαστει ( Καλοκαιρι-Χειμωνα )

Σημαντικη σημειωση:
ο σωληνας οπως βλεπετε εδω, εχει υπολογιστει και φτιαχτει ετσι ωστε να μην ακουμπησει ποτε την σταθμη του νερου του ενυδρειου. Ακομα και με τον εντονο κυματισμο του νερου. Ειναι πολυ σημαντικο αυτο. Θα ημουν ευγνωμων οποιος μπορει να εξηγησει τους λογους εδω, δεν μου βγαινει να στο εξηγησω με απλα λογια, δεν ειμαι καλος σε αυτο.

---------

Ελπιζω να σας αρεσε. Δεν ηταν δυσκολη νομιζω, ειναι πρακτικη πιστευω η κατασκευη αυτη. Δεκτα ολα τα σχολια σας και οι γνωμες σας για την συγκεκριμενη πατεντα. Καλο βραδυ να εχετε παιδια.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ ωραίο μπράβο...θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την συνδεσμολογια των ηλεκτρικών αν σου είναι εύκολο...Πάντως μπράβο μου έδωσες τρελή ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...