Jump to content

Hailea 60λίτρα led


mixalhs+stella

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους...Έχω ένα hailea 60 λίτρα και θέλω να προσαρμοσω diy φωτιστικό led. Την βασική ιδέα την πήρα από το μέλος venom που στην σελίδα 8 έχει φτιάξει κάτι παρόμοιο..(τον ευχαριστώ πολύ που μυραστικε την έμπνευση του) θέλω να φιλοξενήσω εύκολα κοράλλια αλλά και ανεμώνη οπότε πιστεύω ότι θέλω.13 led cree 6 xte warm white, 7 xte roual blue. Led driver mean well lpc 35 700w.ερωτήσεις κάνει ο driver για τα led που θέλω? Είναι αρκετά τα led για τα ζωντανά που θέλω να φιλοξενήσω?ποιο τροφοδοτικό πρέπει να πάρω? Θέλω να ανάβουν όλα μαζί και να σβήνουν δεν με ενδιαφέρει να ντριμαροντε. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώς το παιδί!!!!

 

Άργησες βρε! :skydive: !!!!

 

Εγω εχω κάνει το δικο μου DIY power led tis Bridgelux!

 

Αν θες δες το ενυδρειο μου αν και δεν θυμάμαι που ακριβώς ειναι γιατι επεσε πολυ γελιο με το φωτιστικό :crazysmile: !!!

 

Αυτο που σου προτείνω   ειναι να μην βαλεις πουθενά Warm white! ειναι φωτισμος για αλγες!

 

Προτιμησε 10000Κ με 12000Κ λευκο και μπλε!

 

Εγω θα εβαζα και λιγο UV !

 

Kai σιγουρα σε διαφορετικό καναλι το moon light!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και που ειναι    http://www.aquazone.gr/forums/topic/98781-fishbones-reef-project-2/page-9

 

Και πιο αναλυτικη η κατασκευη μου ηταν στο πρωτο ενυδρείο μου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλός σας βρήκα..χε χε χε δεν είχα καταλάβει ότι ήταν για αλγες ...αν δεν μου το έλεγες πατάτα θα έκανα....το είδα το θέμα σου..δεν κατάλαβα και πολλά...είμαι και λίγο ξουραφι...φοβερός συνδυασμός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω κάτι σαν το δικό σου...Θέλω απλά πράγματα...και οικονομικά...μου αρέσει πολύ και αυτό που έχει φτιάξει ο Άγγελος...τα bridgelux τα βρήκες Ελλάδα? Κανε μου την πρότασή σου τι να βάλω.....Πάντως το δικό σου φωτιστικό είναι μαγεία πραγματικά....

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο που ειναι η αρχη          http://www.aquazone.gr/forums/topic/98781-fishbones-reef-project-2/page-3

 

 

Το φωτιστικο ειναι πάμφθηνο και πολυ εύκολο να γίνει! 

Link to comment
Share on other sites

Τις ταινιες τις ειχα!

 

Θα τις πεταξω!

 

1 καναλι = 1 driver + power led και τελος

 

θες ψυκτρα η αλοθμινακια οπως τα δικα μου και αναλογα ποσα λεντ θα βάλεις (δηλαδη βαττ) θα χρειαστεις τον ανάλογο driver και ανεμηστηρακι !

 

Τα δικα μου ειναι 3watt και κοστιζουν 2-3 ευρω!

 

Η σθνδεση γινεται σε σειρα !

 

Και ta UV μπαινουν στο ιδιο καναλι αρκει να ειναι με παρομοιες προδιαγραφες με τα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα αγόρασα από Κίνα !

Αλλά υπάρχουν και Ελλάδα !

Τα Cree είναι πιο δυνατά αλλά με λιγότερους χρηματισμούς !

60 βαττ είναι πολλα για τα κοραλια που θες !

Ιδιαίτερα αν δεν είναι dimmable !

Ψάξου και λίγο με το φάσμα που θα βγάζουν !

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι Αλλιώς ακόμα δεν μπορούμε να κάνουμε αγορές από το εξωτερικό. Δεν δέχονται τις κάρτες μας

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια προσπαθώ εδώ και μια βδομάδα να πληρώσω και δεν μπορώ !

Μάλλον ισχύουν ακόμα τα capital controls !

Πάντως ρίξε και μια μάτια στα έτοιμα !

Μην βιαστείς ψαξτο λίγο !

Μπορείς να φτιάξεις κάτι υπέροχο και στα 60 λίτρα !

Πλέον εχεις την εμπειρία να το σχεδιάσεις και να το υλοποιήσεις !

Αν αποφασίσεις για diy led μπορώ να σε βοηθήσω !

Απλά πιστεύω ότι πρέπει να μην είναι μόνο ένα κανάλι !

Είναι μικρή η διαφορά να μην είναι 2 κανάλια και dimmable!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Διονύση..αλλά θέλω diy φωτιστικό...σε ευχαριστώ πολύ που βοηθάς....κάθε σου σκέψη δεχτεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για αρχή θεωρώ λάθος να προσπαθείς να υπολογίσεις τα led με τα watt.

Εγώ στις διαστάσεις του ενυδρείου σου θα έβαζα 16 led σε δύο κανάλια και θα τα έπαιζα με dimmable driver.

Γενικά με τα led να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά τόσο καλύτερα (μην κοιτάς συνολική κατανάλωση γιατί αν π.χ. βάλεις 20 αντί για 16 και τα δουλέψεις πιο χαμηλά η κατανάλωση είναι ίδια αλλά το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο).

Για συνδυασμό σε αυτά τα λίτρα δεν θα έκανα κάτι φοβερό, στο ένα κανάλι 4*10000κ και 4*20000κ και στο άλλο 8 royal blue. Με κάτι τέτοιο και ωραίο χρώμα θα έχεις και καλή διασπορά του φωτός στο νερό.

Τώρα κόκκινα, πράσινα κτλ σε κάτι τόσο μικρό δεν θα έβαζα, πιο πολύ θα σε δυσκολέψουν παρά θα σου δώσουν κάτι.

 

Να προσθέσω και κάτι που οι περισσότεροι δεν ξέρουν για τα led.

Αν με 10 led στα 30 watt παίρνω 2700 lumen

με 30 led στα 30 watt παίρνω 3200 lumen

( το παράδειγμα είναι με πραγματικά νούμερα από το datasheet της cree για το xpe )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για αρχή θεωρώ λάθος να προσπαθείς να υπολογίσεις τα led με τα watt.

Εγώ στις διαστάσεις του ενυδρείου σου θα έβαζα 16 led σε δύο κανάλια και θα τα έπαιζα με dimmable driver.

Γενικά με τα led να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά τόσο καλύτερα (μην κοιτάς συνολική κατανάλωση γιατί αν π.χ. βάλεις 20 αντί για 16 και τα δουλέψεις πιο χαμηλά η κατανάλωση είναι ίδια αλλά το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο).

Για συνδυασμό σε αυτά τα λίτρα δεν θα έκανα κάτι φοβερό, στο ένα κανάλι 4*10000κ και 4*20000κ και στο άλλο 8 royal blue. Με κάτι τέτοιο και ωραίο χρώμα θα έχεις και καλή διασπορά του φωτός στο νερό.

Τώρα κόκκινα, πράσινα κτλ σε κάτι τόσο μικρό δεν θα έβαζα, πιο πολύ θα σε δυσκολέψουν παρά θα σου δώσουν κάτι.

Να προσθέσω και κάτι που οι περισσότεροι δεν ξέρουν για τα led.

Αν με 10 led στα 30 watt παίρνω 2700 lumen

με 30 led στα 30 watt παίρνω 3200 lumen

( το παράδειγμα είναι με πραγματικά νούμερα από το datasheet της cree για το xpe )

+1000Κ. :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...