Jump to content

Hailea 60λίτρα led


mixalhs+stella

Recommended Posts

Λοιπόν λέω για 20 led τα 10 cree xr-e cool white και 10 blue roual...Θέλω λίγο βοήθεια με τους drives. Ποιους να βάλω ακριβώς και να ντριμαροντε?

Link to comment
Share on other sites

Αντι να μπλέξεις με diy, drivers, φωτιστικό σώμα κ.λπ. και επειδή θελεις κατι φτηνο και λειτουργικό, θα σου πρότεινα δυο τέτοιες λάμπες LED, 36watt η μια.

 

http://www.ebay.com/itm/E27-21W-54W-White-Blue-LED-GROW-LIGHT-Lamps-For-Reef-Coral-Fish-Tank-Aquarium-/181777870198?var=&hash=item2a52ce2d76

 

στα 16 ευρω η μια και εισαι καλυμένος, βάζεις και εύκολα sps.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα teoxan...το έχω σκεφτεί αλλά δεν έχω πολύ ύψος από το καπάκι στο νερό...και το καπάκι το χρειάζομαι οπωσδήποτε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν τελικά βάλεις cree εγώ θα σου πρότεινα να πας σε 8 λευκά και 12 μπλε γιατί το cool white είναι στα 6500k και το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά λευκό.

Για driver δεν ξέρω τι παίζει Ελλάδα αλλά αν πας για αγορά από εξωτερικό κάτι σαν αυτό...

www.rapidled.com/0-10v-dimmable-nano-driver-with-potentiometer/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω στα χέρια μου μία πλακέτα της cree 30 Wat και έχει 5 λευκά 4 blue roual και 1 dip blue...να το βάλω ως πρόσθετο στην pl 24w που έχω...το ύψος του ενυδρείου είναι 32 πόντους και το πλάτος του είναι γύρω στους 42...λέτε να κάνει δέσμη φωτός?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη ψαχνω και γω να βρω στο φιλο θα το κανω πιο συγκεκριμενο το ερωτημα θελουμε 36βολτ τροφοδοτικο τασεως σαν αυτο

http://www.ebay.com/itm/200W-36V-5-5A-Single-Output-Switching-power-supply-AC-to-DC-SMPS-/261847217494?hash=item3cf74f7556 αυτό χρειάζεται...Μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος να το πάρω να του δώσω τα χρήματα και να το παραγγείλουν?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ταλεπωρηθει με τα pay pal και τις πιστωτικές !

Κάνε μια βόλτα στον καυκα με τα χαρακτηριστικά και τα λεντ να δεις αν εχει !

Το άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί 200watt για φορτίο 30???

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι αυτό χρειάζομαι...Εγώ δε ξέρω την τύφλα μου από ηλεκροηλεκτρονικα...μου είπε ότι θα μου χρειαστεί να έχω φορτίο για να βάλω και άλλα πράγματα μετά....θα πάω και από εκεί...σε ευχαριστώ Διονύση...

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν ειμαι Ηλεκτρολογος και δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά έχω κάποιες ενστάσεις για το όλο θέμα !

Τι σημαίνει να φορτοσεις και αλλά απάνω ;

Το τροφοδοτικό είναι για τα φώτα !!!

Επίσης είναι ένα κανάλι !

Άρα θα εχεις ένα κανάλι που θα σηκώνει 200βαττ ;;;;;

Τα λεντ είναι dimmable ?

Το τροφοδοτικό είναι dimmable???

Και αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις βάλει στο λινκ είναι τροφοδοτικό, εσύ θες ή τροφοδοτικό και driver constant current dc-dc ή driver 220 σε constant current.

Αν μου πεις τα χαρακτηριστικά του led θα σου πω ακριβώς τι χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγω στα ενυδρεία μου έχω μόνο led DIY, τα συγκεκριμμένα νομιζω πως είναι υπερβολικα για 60αρι, συν ότι έχουν πολύ μπλε που δεν είναι απαραίτητο, πιο πολύ για θαλασσινο θα έκαναν αυτά. Επίσης και το τροφοδοτικο είναι ακριβο για αυτο το ενυδρείο , προσωπικα με 20 Ευρω σε led και μετασχηματιστή θεωρώ πως θα έκανες τη δουλεια σου άνετα.

Ακόμα και στο φυτεμένο εχω το ίδιο ειδος led , δες να πάρεις μια ιδέα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98043-diy-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B5-led-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B1%CF%80%CF%8C-pc/

 

και δες και σε αυτο , 55 λίτρα με 14 watt απλα led, ζουγκλα έχει γίνει

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97982-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BD%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CF%8C%CE%BA%CE%B7%CF%80%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

Petrossol και Διονύση ευχαριστώ πολύ παιδιά θα βάλω αργότερα λινκ με τα χαρακτηριστικα. Takis_gt για θαλασσινό είναι φίλε μου σε ευχαριστώ....παιδιά βάλτε ένα χεράκι όταν βάλω το λινκ...με βοηθάτε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Petrossol και Διονύση ευχαριστώ πολύ παιδιά θα βάλω αργότερα λινκ με τα χαρακτηριστικα. Takis_gt για θαλασσινό είναι φίλε μου σε ευχαριστώ....παιδιά βάλτε ένα χεράκι όταν βάλω το λινκ...με βοηθάτε πάρα πολύ.

 

Ουπς, τώρα το είδα πως είναι για θαλλασινό, Συγνώμη φιλε μου :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά 10 τι; xpe xre xte;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις ένα λινκ από εκεί που τα πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το έψαξα λίγο και αυτό που βρήκα είναι ότι δουλεύει στα 1500ma.

Οπότε σε απλό driver θες ένα τέτοιο στα 1500

www.ebay.com/itm/10W-20W-30W-40W-50W-70W-constant-current-driver-led-power-supply-ac-100v-240v-/391134587736?var+&hash+item5b11702b58

και σε dimmable τέτοιο

www.ebay.com/itm/dimmable-waterproof-50w-hight-power-led-driver-dc30-36v-1500ma-with-dimmer-/321356987544?hash+item4ad25e7c98

Αν πας σε αυτά που έχω από επάνω είσαι οκ. Τα χαρακτηριστικά που θες είναι τα βολτ να είναι ή 36 ή 48 και αν θες να πάρεις τη μέγιστη απόδοση τα αμπέρ 1500 (εδώ μπορείς να πας και στα 1200, θα χάσεις λίγο σε ένταση αλλά η θερμοκρασία θα πέσει αρκετά πιο χαμηλά).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να κάθεσαι να ψάχνεις...από το ebay δεν μπορούμε να ψωνίσουμε...προσπαθεισα..εδώ στην Ελλάδα θα βρω τέτοιο ντραιβ?εγώ εδώ βρίσκω μέχρι 24 volt...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...