Jump to content

Στήσιμο Ενυδρείου - Νέος στο Χόμπυ


Recommended Posts

 Χαιρετώ την παρέα,

   Είμαι νέος στο χόμπι του ενυδρείου και θα ήθελα τα «φώτα» σας στην κατασκευή ενός σωστού σπιτιού για την φιλοξενία των ψαρών. Διαμορφώνοντας έναν χώρο στο σπίτι πήρα την απόφαση να δημιουργήσω ένα ενυδρείο και προσπαθώ να αντλήσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ ώστε να μην έχω «εκκρεμότητες» αργότερα. Οι διαστάσεις που σκέφτομαι είναι 1.20 x 0.55 x 0.65 ( το μήκος και το πλάτος είναι περιορισμένα λόγω της θέσης που θα μπει, το ύψος είναι συζητήσιμο). Έχει φτιαχτεί μια βάση με 3αρι σίδερο (παραθέτω φώτοpost-60342-0-15678300-1440752805_thumb.jpg) με ύψος 1.10 τόσο για αισθητικούς όσο και για λειτουργικούς λόγους.  

 

        Λόγω του ύψους της βάσης που επέλεξα και της θέσης του ενυδρείου θα ήθελα από τώρα να υπολογίσω την δημιουργία ενός συστήματος εύκολης αλλαγής νερού. Θα με ενδιέφερε και η περίπτωση της αυτόματης συμπλήρωσης καθώς και η προειδοποίηση σε τυχόν διαρροές. Θα τοποθετηθεί φίλτρο νερού στην παροχή για το πόσιμο.

Σχετικά με το παραπάνω τα ερωτήματα μου είναι:

1) υπάρχει η δυνατότητα να στείλω από το φιλτραρισμένο νερό κατευθείαν στο ενυδρείο? Είναι σωστό?

2) Αν υποθέσουμε ότι λύσαμε το 1 ερώτημα το νερό που θα ρίχνω στο ενυδρείο πρέπει να το περνάω και από το φίλτρο του ενυδρείου πριν την είσοδο του στο ενυδρείο?

3) Μήπως είναι καλύτερα να βάλω ξεχωριστό φίλτρο και όχι αυτό που θα χρησιμοποιήσω για το πόσιμο στην παροχή του ενυδρείου?

Γενικώς δηλαδή ποια σειρά πρέπει να ακολουθήσω για την εισαγωγή του νερού χωρίς να χρειαστώ κουβάδες/δοχεία.

 

      Για την έξοδο του νερού από το ενυδρείο αν τα διάβασα καλά πρέπει να βάλω ένα ‘ταφ’ στο σωληνάκι της αντλίας από το οποίο όταν είναι να κάνω αλλαγή να κόβω την είσοδο στο ενυδρείο και να στέλνω το νερό στον σωλήνα της αποχέτευσης. Σωστά?

 

       Επίσης σχετικά με την βάση που έχω φτιάξει, δεν έχω βάλει ρυθμιζόμενα πόδια. Σκέφτομαι να βάλω αλλά με φοβίζει το βάρος. Έχετε να μου προτείνετε κάτι το οποίο να είναι αξιόπιστο. Ή να προβώ σε μια λύση με μη ρυθμιζόμενα ποδαράκια και να αλφαδιάσω την βάση με άλλο τρόπο.?

  Άλλη μια απορία είναι στο τι θα βάλω κάτω από το τζάμι του ενυδρείου(τζάμι 10ρι?). Από ότι είδα μπαίνει ένα πολύ λεπτό στρώμα αφρολέξ για να πατήσει καλά το τζάμι. Από κάτω τι να βάλω ? Ξύλο(θαλάσσης) ή κάτι άλλο? Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο ή απλά να είναι αλφαδιασμένο σωστά και δεν θα έχω θέμα.  

 

ΥΓ:Ελπίζω να μη σας κούρασα με το μεγάλο ποστ και τα διάφορα ερωτήματα (βέβαια έχω ακόμα αρκετά σχετικά με εξοπλισμό,φώτακλπ.) :)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Link to comment
Share on other sites

καλώ ξεκίνημα. θα σου απαντήσω σε ότι γνωρίζω.....

το νερό που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο μας το απαλασσουμε από το χλώριο χρησιμοποιώντας κάποιο κοντίσιονερ τολεγώμενο αντιχλώριο.

στην περίπτωση που το φιλτράρεις με φίλτρο.

1 πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το νερό θα απαλλαγεί από χλώριο εντελώς

2 ότι δεν θα απαλλαγεί από ιχνοστοιχεία που βοηθούν τα ψάρια και τα φυτά.

3 το νερό το βάζεις μέσα στο ενυδρείο με μικρή ροή για να μην δημιουργήσεις αναταράξεις και όχι μέσα στο φίλτρο.

 

για την βάση που έκανες τώρα

1 κατεμέ δεν χρειάζοντια πόδια αν την αλφαδειάσεις και είναι σταθερή.

2 χρειάζεται να βάλεις ένα χοντρό κόντρα πλακέ θαλάσσης για πάτω ο οποίοθα είναι λοίος και ίσιος γιατί αλλιώς με ένα εξόγκωμα πχ βίδα ενός χιλιοστού θα κάνεις μπλουμ.

 

για τις διαστάσεις σου νομίζω είναι καλές με αρκετές επιλογές σε ψάρια αλλά λίγο κουραστικό το ύψος στο στήσιμο και την συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

καλώ ξεκίνημα. θα σου απαντήσω σε ότι γνωρίζω.....

το νερό που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο μας το απαλασσουμε από το χλώριο χρησιμοποιώντας κάποιο κοντίσιονερ τολεγώμενο αντιχλώριο.

στην περίπτωση που το φιλτράρεις με φίλτρο.

1 πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το νερό θα απαλλαγεί από χλώριο εντελώς

2 ότι δεν θα απαλλαγεί από ιχνοστοιχεία που βοηθούν τα ψάρια και τα φυτά.

3 το νερό το βάζεις μέσα στο ενυδρείο με μικρή ροή για να μην δημιουργήσεις αναταράξεις και όχι μέσα στο φίλτρο.

 

για την βάση που έκανες τώρα

1 κατεμέ δεν χρειάζοντια πόδια αν την αλφαδειάσεις και είναι σταθερή.

2 χρειάζεται να βάλεις ένα χοντρό κόντρα πλακέ θαλάσσης για πάτω ο οποίοθα είναι λοίος και ίσιος γιατί αλλιώς με ένα εξόγκωμα πχ βίδα ενός χιλιοστού θα κάνεις μπλουμ.

 

για τις διαστάσεις σου νομίζω είναι καλές με αρκετές επιλογές σε ψάρια αλλά λίγο κουραστικό το ύψος στο στήσιμο και την συντήρηση.

 

αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου.

 

    Οκ το αν έχει χλώριο ή όχι μπορούμε να το μάθουμε. ΠΩς θα σιγουρευτώ για τα ιχνοστοιχεία? 

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?

 

Για την βάση τα πόδια που σκέφτομαι να βάλω είναι ρυθμιζόμενα για να μπορέσω να το αλφαδιάσω με ακρίβεια. παραθέτω φώτο. post-60342-0-80888400-1441442269_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εάν κάνεις αντίστροφη όσμωση πάνε τα ιχνοστοιχεία.

όσο για τα πόδια που λες δες προδιαγραφές κατασκευαστη. δηλαδή για πόσα κιλά είναι....και αν σε καλύπτουν εγώ θα τα έβαζα

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιησεις οσμωση,δεν θα βαζεις μονο απο αυτη αλλα μειξη με νερο βρυσης,εστω και λιγο για να μην χανεις τα ιχνοστοιχεια.

Σε περιπτωση που θες να βαζεις 100% νερο απο οσμωση,τοτε θα βαζεις και σκευασμα ιχνοστοιχειων του εμπορειου.

Link to comment
Share on other sites

Για την βάση τα πόδια που σκέφτομαι να βάλω είναι ρυθμιζόμενα για να μπορέσω να το αλφαδιάσω με ακρίβεια. παραθέτω φώτο. attachicon.gifRAN_img_2.jpg

 

Οι βίδες στους ρεγουλατόρους αυτούς είναι πλαστικές??

Την βάση την έχεις κάνει πολύ ψηλή και το ενυδρείο με τις διαστάσεις που σκέφτεσαι θα φτάσει πολύ ψηλά

και δεν θα σε βολεύει ιδιαίτερα στην συντήρηση του :(

 

Link to comment
Share on other sites

εάν κάνεις αντίστροφη όσμωση πάνε τα ιχνοστοιχεία.

όσο για τα πόδια που λες δες προδιαγραφές κατασκευαστη. δηλαδή για πόσα κιλά είναι....και αν σε καλύπτουν εγώ θα τα έβαζα

 

Τα "πόδια" που βρήκα τελικά είναι με ποιο μεγάλο πέλμα και αντέχουν μέγιστο 160κιλά. (σύνολο θα βάλω 8 ποδαράκια) οπότε θεωρώ είμαι οκ...

 

Αν χρησιμοποιησεις οσμωση,δεν θα βαζεις μονο απο αυτη αλλα μειξη με νερο βρυσης,εστω και λιγο για να μην χανεις τα ιχνοστοιχεια.

Σε περιπτωση που θες να βαζεις 100% νερο απο οσμωση,τοτε θα βαζεις και σκευασμα ιχνοστοιχειων του εμπορειου.

 

Αν βάλω ένα απλό φίλτρο ενεργού άνθρακα και όχι σύστημα αντίστροφης όσμωσης θα είμαι οκ? Θα χρειάζεται πάλι η μείξη με νερό βρύσης...?

 

 

 

Οι βίδες στους ρεγουλατόρους αυτούς είναι πλαστικές??

Την βάση την έχεις κάνει πολύ ψηλή και το ενυδρείο με τις διαστάσεις που σκέφτεσαι θα φτάσει πολύ ψηλά

και δεν θα σε βολεύει ιδιαίτερα στην συντήρηση του :(

 

 

 

Οι βίδες είναι μεταλλικές. πλαστικό είναι το πέλμα.

 

Σχετικά με την βάση. Γνωρίζω ότι είναι ψηλή γι'αυτό προσπαθώ να κάνω πράγματα από τώρα ώστε να με βοηθήσουν αργότερα στην συντήρηση.

εαν γλιτώσω την αλλαγή νερού με κουβάδες, θα "σκαρφαλώνω" μόνο για κάποιο καθάρισμα ή κάποιους ελέγχους σε αισθητήρες.... Τουλάχιστον έτσι το φαντάζομαι, διόρθωσε με αν κάτι μου διαφεύγει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε,

 

  θα ήθελα να ρωτήσω εάν για τις απορίες  που έχω :geek:  πρέπει να ανοίξω κάποιο θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία(Φίλτρανση,Φωτισμός κλπ) ή να συνεχίσω στο ήδη υπάρχων θέμα.

Όπως ανέφερα στο αρχικό ποστ, προσπαθώ να προνοήσω για τον απαραίτητο εξοπλισμό στο ενυδρείο σύμφωνα με αυτά που σκέφτομαι να κάνω ώστε να γλιτώσω όσο το δυνατον περισσότερα "μερεμέτια" αργότερα. :kfu:

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεις εδω για να ξερουν τα παιδια το ιστορικο σου και να μην ψαχνουν τα στοιχεια σου σε διαφορα θεματα. Τους βοηθαει στο να εχεις αμεσες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεις εδω για να ξερουν τα παιδια το ιστορικο σου και να μην ψαχνουν τα στοιχεια σου σε διαφορα θεματα. Τους βοηθαει στο να εχεις αμεσες απαντησεις.

 

ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

θα επανέλθω αργότερα με μερικες ερωτήσεις. ελπίζω να μην γίνω κουραστικός και παρακαλώ αν νομίζετε ότι κάτι το ξεκινάω στραβά να μου το πείτε. :crazyyyy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

  επανέρχοντας στο θέμα παραθέτω ένα σχεδιάκι που έκανα ώστε να υπάρχει μια πρόχειρη εικόνα του σημείου που θα τοποθετηθεί το ενυδρείο.( post-60342-0-66455300-1442775228_thumb.jpg)

Στην βάση τοποθετήθηκαν 6 ρυθμιζόμενα ποδαράκια και μένει να «ντυθεί» με ξύλο. Αυτό θα γίνει αργότερα αφού καταγράψω όλο τον εξοπλισμό και τις διαστάσεις  αυτών (φίλτρα,αντλίες,πολύπριζα και δεν ξέρω τι άλο χρειάζεται). Πάνω στην βάση θα τοποθετηθεί κόντρα πλακέ θαλάσσης και πάνω σε αυτό το υπόστρωμα και το ενυδρείο.

 

Οι σωληνώσεις μεταξύ φίλτρου και ενυδρείου θα περάσουν λόγω έλειψης χώρου μέσα από τον ΤΟΙΧΟ Α (γυψοσανίδα). Μέσα στον τοίχο Α προς το παρών έχω βγάλει αναμονή για παροχή νερού και σωλήνα αποχέτευσης.

Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να κάνω εύκολη αλλαγή νερού.  Σκέφτομαι στην παροχή νερού να βάλω ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα το οποίο όπως διάβασα αφαιρεί το χλώριο και κάποια βαρέα μέταλλα.  Μετά να χρησιμοποιήσω τις σωληνώσεις από το φίλτρο του ενυδρείου, με διάφορες βάνες και ενώσεις, ή κάποιον άλλον κυκλοφορητή ώστε να κάνω την αλλαγή του νερού.

 

Τα ερωτήματα που προκύπτουν μέχρι εδώ είναι:

  1. Σαν διαδικασία φαίνεται ΟΚ? Μήπως κάτι μου διαφεύγει?
  2. Με την χρήση του φίλτρου ενεργού άνθρακα  χάνονται και σημαντικά ιχνοστοιχεία?
  3. Αν ναι πως μπορώ να το γνωρίζω αυτό? Μπορώ να κάνω κάποιες μετρήσεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψιν οτι θα χρειαστει να αφαιρεσεις του σωληνες του φιτλρου για καθαρισμα.

Για τις αλλαγες το προβλημα ειναι τον χειμωνα, με την θερμοκρασια.

Με τον ανθρακα δεν χανεις ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψιν οτι θα χρειαστει να αφαιρεσεις του σωληνες του φιτλρου για καθαρισμα.

Για τις αλλαγες το προβλημα ειναι τον χειμωνα, με την θερμοκρασια.

Με τον ανθρακα δεν χανεις ιχνοστοιχεια.

 

καθε πότε καθαρίζω τις σωλήνες του φίλτρου? σε κάθε αλλαγή?

 

εάν βάλω ένα εξωτερικό θερμαντήρα στην σωλήνωση για την αλλαγή νερού θα είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ο καθαρισμος των σωληνωσεων δεν ειναι σε καθε αλλαγη.Πολυ χοντρικα και γενικα ας πουμε οτι γινεται 2-3 φορες τον χρονο.

Ο εξωτερικος θερμαντηρας δεν θα προλαβαινει να φερει στην επιθυμητη θερμοκρασια το νερο οσο αργα και να περναει απο μεσα του...

Link to comment
Share on other sites

Η βαση πρεπει να ειναι και ξυλο και daw (αν ειναι σκετο τζαμι το ενυδρειο. diy δηλαδη)

Ρεγουλατοροι μπαινουν, ακομα και ροδες (με φρενο) αν εχουν τις καταλληλες προδιαγραφες για το βαρος.

Τι φιλτρο θα ειναι? Απλο (ενεργος ανθρακας) ή αντιστροφης ωσμωσης?

Τι ψαρια θα βαλεις? Τροπικα? Κρυου νερου? Τι απαιτησεις εχουν σε θερμοκρασια pH και GH?

Το βασικο προβλημα (αν αποκλεισουμε το ρισκο με αερια στο νερο υδρευσης κλπ) στην απευθειας αλλαγη απο τη βρυση, ειναι η θερμοκρασια του το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στην ενυδρειακή παρέα,

 

   επανέρχομαι μετά από καιρό στο θέμα για να μοιραστώ μαζί σας την εξέλιξη του ενυδρείου καθώς και να μου πείτε γνώμες/συμβουλές/παρατηρήσεις.

Τελικά ύστερά από αρκετό διάβασμα και αρκετές ώρες συζήτησης με τα παιδιά που θα μου φτιάξουν το ενυδρείο(δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω το όνομα του καταστήματος) κλίνω στο να τοποθετήσω στο ενυδρείο δίσκους.

Οι τελικές διαστάσεις της γυάλας θα είναι 1,20 Χ 0,55 Χ 0,70. Θα ήθελα να το κάνω ποιο μακρύ αλλά δεσμεύομαι λόγω έλλειψης χώρου.

Τα τζάμια θα είναι 12άρια και οι τρύπες για τα φίλτρα θα γίνουν από κάτω. Εσωτερικά στην βάση-έπιπλο θα γίνει μια άλλη γυάλα γύρω στα 80λίτρα στην οποία θα ετοιμάζεται το νερό και θα το στέλνω μέσα στο ενυδρείο. Υπάρχει η σκέψη αυτό να γίνεται όσο το δυνατόν ποιο αυτόματα.

Επίσης θα τοποθετηθεί Α/Ο από την οποία θα γεμίζει η μικρή γυάλα.

Μέσα στη βάση-έπιπλο θα τοποθετηθεί ένας μικρός ηλεκτρολογικός πίνακας στεγανός , ένα πολύπριζο ασφαλείας, η α/ο , τα 2 φίλτρα και η γυάλα.

Το φωτιστικό θα είναι diy από ξύλο ίδιο με το "ντύσιμο" της βάσης. Ίσως βάλω κάποια εύκολα φυτά για αρχή!

 

Πως το βλέπετε το όλο στήσιμο? Τι πρέπει να προσέξω? Τι να προσθέσω/αφαιρέσω?

Τι αριθμός δίσκων θα ήταν ιδανικός για το συγκεκριμένο ενυδρείο?

 

Φιλικά,

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν καταλαβα,η γυαλα 80 λιτρων που λες,θα ειναι για να προετοιμαζεις το νερο και να κανεις αλλαγη η θα ειναι το σαμπ του κυριως ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν καταλαβα,η γυαλα 80 λιτρων που λες,θα ειναι για να προετοιμαζεις το νερο και να κανεις αλλαγη η θα ειναι το σαμπ του κυριως ενυδρειου?

 

Για προετοιμασία του νερού στην αλλαγή. Για φίλτρανση θα έχω 2 εξωτερικά φίλτρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για προετοιμασία του νερού στην αλλαγή. Για φίλτρανση θα έχω 2 εξωτερικά φίλτρα. :)

 

Εχεις 460 λιτρα ενυδρειο και θα πρεπει να κανεις 30% αλλαγη στην καλυτερη περιπτωση,αρα θα πρεπει να αλλαζεις 150 λιτρα νερο.

Οπως καταλαβαινεις,το 80 λιτρα που λες οτι θα ειναι η γυαλα απο κατω δεν φτανει,θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 150.

Ολα αυτα σε νορμαλ καταστασεις και χωρις να χρειαστει να αλλαξεις περισσοτερο νερο,πχ αυξημενα νιτρικα λογο πολλων ταισματων στους δισκους.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εχεις 460 λιτρα ενυδρειο και θα πρεπει να κανεις 30% αλλαγη στην καλυτερη περιπτωση,αρα θα πρεπει να αλλαζεις 150 λιτρα νερο.

Οπως καταλαβαινεις,το 80 λιτρα που λες οτι θα ειναι η γυαλα απο κατω δεν φτανει,θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 150.

Ολα αυτα σε νορμαλ καταστασεις και χωρις να χρειαστει να αλλαξεις περισσοτερο νερο,πχ αυξημενα νιτρικα λογο πολλων ταισματων στους δισκους.

 

μάλιστα, κάτσε να επιβεβαιώσω τις διαστάσεις της "μικρής" γυάλας μπορεί να δίνω λάθος πληροφορίες!

 

μια ερώτηση σχετικά με την αλλαγή νερού. Η αλλαγή πρέπει να γίνει άμεσα ή σταδιακά.

Εννοώ άνοιξα τη βάνα άδειασα 30% νερό πόσο γρήγορα πρέπει να το αναπληρώσω...?

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το 30% και βαζεις το φρεσκο 30%

Οπωτε η κατω γυαλα που θα ειναι για την αλλαγη,θα πρεπει να καλυπτει τουχαλιστον αυτο το 30% που θα βγαζεις.Και οπως σου ειπα αυτο σε νορμαλ συνθικες.

Εγω αν εκανα κατι τετοιο θα εφτιαχνα την γυαλα που παραπανω απο το 30%

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις το 30% και βαζεις το φρεσκο 30%

Οπωτε η κατω γυαλα που θα ειναι για την αλλαγη,θα πρεπει να καλυπτει τουχαλιστον αυτο το 30% που θα βγαζεις.Και οπως σου ειπα αυτο σε νορμαλ συνθικες.

Εγω αν εκανα κατι τετοιο θα εφτιαχνα την γυαλα που παραπανω απο το 30%

 

κατάλαβα, οπότε η αλλαγή πρέπει να είναι άμεση.  ότι βγεί να μπει αμέσως! χεχεχε :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - laplace
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

   τελικά λάθος δικό μου για τις διαστάσεις. η "μικρή" γυάλα είναι 128λίτρα.

Επίσης τα υπολειπόμενα λίτρα που θα χρειαστούν θα μου τα καλύψει το σύστημα της όσμωσης το οποίο μπορεί να βγάλει μέχρι 50λίτρα/ώρα. :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...