Jump to content

Άλγη


Recommended Posts

Φιλαράκια για βοηθήστε με αυτή την άλγη.

Πρώτα να εντοπίσουμε τι είδους είναι.

Σε αρκετά σημεία φαίνεται σαν γρασίδι. Αν μεγαλώσει μοιάζει σαν μος. Απλώνεται γρήγορα και μπορώ να την ´´κουρέψώ´ αλλά δεν μπορώ να την βγάλω από τον βράχο που είναι πολύ πορώδης.

Έχει καλύψει τα σαλιγκάρια.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά εδώ και αρκετό καιρό αγνοείται και μια Ντονατέλα που είχα βάλει μέσα. Μάλλον παρέδωσε το πνεύμα.

Πως μπορώ να ξεφορτωθώ αυτή την άλγη;

Ακολουθούν φωτό

59BD1CE1-6E8E-478B-BE91-05F242823545_zps

D41556FB-2756-4E15-83D8-3470D2B843E1_zps

C7F40ED0-5AA2-4328-9B63-34CD983F26C8_zps

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλε μου απο οτι βλεπω ειναι τριχοειδη αλγη, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου? νιτρικα ποθ βρισκεσαι και φωσφορικα??? κανεις αλλαγες νερου απο σωστη αντιστροφη οσμοση? σωστη εννοω με καλα φιλτρα ρητινες και λοιπα...???

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και ο Πετράν.

Αυξημένα  ΝΟ3/ΡΟ4 + φως = ευκαιρία για κάθε άλγη για να αναπτυχθεί.  

 

Υπάρχει εκτος απο την dolabella (λαγός) η οποία τρώει άλγη , το καβούρι mithrax  που τρώει επίσης άλγες.  

 

Επίσης αν σκέφτεσαι να βάλεις κάποιο Tang να ξέρεις το Yellow την κατασπαράζει. :) 

Link to comment
Share on other sites

Mithrax θα μπει αύριο ένας να δούμε τι κάνει. Το yellow tang μάλλον απο την άλλη εβδομάδα. Ελπίζω να κάνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για το yellow το λέω με σιγουριά γιατί είχα και μόλις πήγενε να φυτρώσει που την έτρωγε. Μάλιστα κάποια στιγμή έφερνα βράχια απο φίλους με άλγη για να την κουρεύει :)   (κάκη τακτική, άλλα μου άρεσε να το βλεπω να "βοσκάει" :) )

 

Για το καβούρι είχαν φιλοί μου και το έχω δεί μπροστά μου να τρώει. Στο δικό μου ενυδρείο δεν το είχα φιλοξενίσει ποτε άλλα αν είχα προβλήματα άλγης θα το έβαζα

Link to comment
Share on other sites

Πανγιωτη με 1 mithrax  δεν θα δεις καποια διαφορα σε γρηγορο χρονο.Ομως με το Υellow tang  σιγουρα και στο λεω γιατι ειχα ενα foxface μεσα που τα εκανε ολα γυαλι και μολις τον εβγαλα αρχισε να κανει την εμφανιση της ενα ειδος αλγης(πιθανον σαν την δικια σου) απο εχτες ειμαι κατοχος Yellow (αυτο που σου ειπε ο Θανασης προχτες οτι ειναι κρατημενος) :D  φιλε τρελο εργαλειο εξαφανιζει τα παντα και φαντασου ειναι ψαρομενος ακομα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα βοηθησουν αυτα εαμ και η δολαδελα νομιζω δεν τρωει την τριχωειδη, βρες την αιτια που στην προκαλεσε,το συνεργιο καθαρισμου θα σε βοηθησει σιγουρα αλλα βρες καλυτερα την αιτια... 

αλλαγη με οσμοση κανεις?? εχει μεγαλη σημασια δεν ειναι μονο τα νιτρικα και τα φωσφορικα ειναι κ αλλα που βοηθανε την αλγη να μεγαλωσει,πυριτιο για παραδειγμα...πριν βαλεις καπιο ζωακι μεσα εκτος των mithrax κανε της μετρησεις σου,ισως την νικησεις χωρις πολλα εξοδα..

εγω δεν θα εβαζα καπιο ψαρι,γιατι το νεο ψαρι σιγουρα θα θελει να προσαρμοστει (αλλο ενα μετωπο στο ενυδρειο) θα ταιζεις σιγουρα πολυ για να φαει, πραμα που θα σου κανει ζημια στα νιτρικα σου..

πες μας της μετρησεις σου...  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πανγιωτη με 1 mithrax δεν θα δεις καποια διαφορα σε γρηγορο χρονο.Ομως με το Υellow tang σιγουρα και στο λεω γιατι ειχα ενα foxface μεσα που τα εκανε ολα γυαλι και μολις τον εβγαλα αρχισε να κανει την εμφανιση της ενα ειδος αλγης(πιθανον σαν την δικια σου) απο εχτες ειμαι κατοχος Yellow (αυτο που σου ειπε ο Θανασης προχτες οτι ειναι κρατημενος) :D φιλε τρελο εργαλειο εξαφανιζει τα παντα και φαντασου ειναι ψαρομενος ακομα.

Ώστε για σένα ήταν το κιτρινούλη !!!! :) :)

Δεν πειράζει θα περιμένω την νέα παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα

4901112edca71867bdc291ac91502f64_zpsr0j3

Link to comment
Share on other sites

περα απο το kh που ειναι πολυ κατω (δεν επιρεαζει την αλγη αυτο) τα αλλα ειναι σχετικα καλα!

κανεις αλλαγες νερου με σωστη οσμοση? εγω ειχα μια παλια οσομοση που δεν επεζε καθολου πεταξα αλγη  και μολις πηρα καλη οσμοση,μεσα σε 15 μερες του εκανα και 300 λιτρα αλλαγη νερου  η αλγη εξαφανηστηκε μονη της. 

καλο φαρμακακι για αλγες ειναι το algaefix τις απι.. και ειναι safe..

στην περιπτωση τη δικη σου νομιζω ειναι τα πυριτικα..δεν τα κρατα η οσμοση πιστευω..

 

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση είναι καινούργια σχετικά αλλά μου βγάζει TDS στο 6 με 7 αφού φύγει το στάσιμο νερό.

Η μεμβράνη 150g είναι περίπου ενός έτους και τα προφίλτρα είναι καινούργια.

Το Kh μου έπεσε τώρα στις διακοπές που έλειπα και του συμπληρώνω τώρα για να επανέλθει.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

με τη μετρας της μετρησεις σου?? το ph σου φενεται μια χαρα πραμα που σημενει σωστο co2 (βοηθα στην αλγη) και εφοσον εχεις και σωστη οσμοση τοτε χαμηλονουν οι πιθανοτητες για πυριτιο.. φιλε panacreco τη ρουτινα εχεις?? 

(συγνωμη που σε ταλαιπωρο με ερωτησεις  ψαχνω την αιτια) 

εφοσον ειαι ολα σωστα τοτε θα καταφυγεις σε καπιο φαρμακακι τυπου algaefix εαν θελεις να την νικησεις..αλλα σιγουρα υπαρχει η αιτια που ενφανηστικε.αυτη πρεπει να βρεθει να διορφωθει για να εξαφανηστει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ταλαιπωρείς.

Μάλιστα το χαίρομαι γιατί ασχολείσαι και όλο και κάτι θα μάθουν όσοι το διαβάζουν.

Οι περισσότερες μετρήσεις είναι με salifert εκτός από αυτή των φωσφορικών οπότε κρατάω κάποιες επιφυλάξεις.

Οι συνήθεις ρουτίνες μου είναι αλλαγή νερού κα΄θε εβδομάδα περίπου 70 λίτρα.

Τώρα βέβαια που έφυγα έμεινε με το ίδιο νερό 25 ημέρες. Παρόλα αυτά το βρήκα πολύ καλύτερα από ότι το άφησα. Την πορεία του ενυδρείου μπορείς να την δεις εδώ 

Το ενυδρείο ακόμα προσπαθεί να βρει την ισορροπία του μάλλον.

 

 

Link to comment
Share on other sites

απλα μου κανει τρομερη εντυπωσει σχεδον μηδεν νιτρικα  και φωσφορικα σε καινουργιο ασ πουμε ενυδρειο?? εφοσον εχεις τοσο χαμηλα νιτρικα σημενει το (πεινας) το ενυδρειο σου οποτε και να φωσφορικα πεφτουν... 

διαβαζα πριν μερες πως περικα σκευσματα που ριχνουμε για τα νιτρικα μας εχουν την ταση να πετανε αλγες... π.χ. βοτκα ,νοποχ αιθανολοειδη φαση..

αντιφοσφορα λογικα εχεις... τα νιτρικα σου μονο στης αλλαγες τα στηριζεις?? 

εγω π.χ. επεζα νοποξ  και πλεων το εκοψα...σιγα σιγα παντα....και δοκιμαζω αυτη την περιοδο το bioptim με biodigest σαν παντρεμα βακτηριων με ανθρακα..

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο με αλλαγές.

Μέσα στο sump εκεί που πέφτει το νερό υπάρχει μια κάλτσα με μπόλικο Nitrogen Sponge της Kent και αρκετός αντιφώσφορος. Σε ένα άλλο φιλτράκι τρέχει άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

εγω πλεων τα εκοψα ολα! μονο αλλαγες νερου κανω μεγαλες καθε βδομαδα  νιτρικα περιπου 5..

ειδα και τα χρωματα απο τα κοραλλια που στο 5 νιτρικα ειναι εντονα και λαμπερα (ισως φταιει το δυνατο φως)

αλλα πορευομε ετσι..εκοψα και το νοποξ  διοτι σιγουρα βοηθησε το κυανο να αναπτυχτει σε συνδιασμο με το καλοκαιρι φυσικα

και εφυγε σχεδον το νικησα δεν το σιφοναρο πια φευγει μονο του!

ειδα κ το βιντεο σου ειναι τριχοειδη αλγη...βαλε λιγακι algaefix στην αμερικη μιας που ειναι safe το εχουν και σαν ρουτινα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία διόρθωση  εντελώς φιλικά :) 

 

Τα πυριτικά δεν νομίζω να είναι. Τα πυριτικά χρησιμεύουν στα διάτομα (διατομική άλγη)τα οποία είναι μονοκύτταρα φύκια και χρησιμοποιούν το πυρίτιο για να φτιάξουν μια κάψα (συμμετρική συνήθως) όπου μέσα γίνονται οι χημικές διεργασίες (φωτοσύνθεση , ανταλλαγή ουσιών κλπ). Το χρώμα τους συνήθως είναι καφέ.

 

Η άλγη του φίλου μας Panagreco είναι μακροάλγη.  Μήπως η dolabella που παρέδωσε πνεύμα έπαιξε κάποιο ρόλο?    όντως οι μετρήσεις είναι καλές  παρόλα αυτά όμως αναπτύχθηκε η άλγη. 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τόσο έμπειρος όσο τα παιδιά , απλά είπα να πω και γω την γνώμη μου γιατί μόλις ξεμπερδεψα και γω από την συγκεκριμένη.

1ον συμφωνω με τον Petran πως θα πρέπει να βρεις την αιτία για να μην έχεις πρόβλημα μελοντικά (μπορεί να ήταν ο θανατος της dolabella)

2oν Οι μετρήσεις μπορεί να είναι καλές γιατί οι αλγη σου δεσμέυει αρκετά νιτρικα και φωσφορικά.

3ον Εγώ προσωπικά την καταπολέμισα τελειως με NOPOX (αλλά θέλει προσοχή και μέτρο)

4ον Για ψάρι συμφωνώ με το Yellow αλλά πάρα πολύ καλό είναι και το Kole τανκ. Δεν σταματάει ποτέ (από προσωπική εμπειρια)

Καλή τύχη και υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις. Θα τα δοκιμάσω όλα και θα επανέλθω για ενημέρωση.

Και εγώ πιστεύω ότι ο ´´λαγός´´ μπορεί να έκανε την ζημιά αλλά μου κάνει εντύπωση πως αυτό το ´´ ψάρί´´ απλά εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

triostegus,και ολοι οι ctenoxaetus ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε αλγοφαγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτάσεις. Θα τα δοκιμάσω όλα και θα επανέλθω για ενημέρωση.

Και εγώ πιστεύω ότι ο ´´λαγός´´ μπορεί να έκανε την ζημιά αλλά μου κάνει εντύπωση πως αυτό το ´´ ψάρί´´ απλά εξαφανίστηκε.

Παναγιώτη την dolabella δεν μπορείς να την κρατήσεις πολύ στο ενυδρειο απ ότι ξέρω μόλις φάει τα χοντρά παραδίδει πνεύμα εγώ την κράτησα 6 μήνες.Ο μόνος που ξέρω να έχει καιρό και μπράβο του είναι ο Νίκος(ΝικΝικ) Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη την dolabella δεν μπορείς να την κρατήσεις πολύ στο ενυδρειο απ ότι ξέρω μόλις φάει τα χοντρά παραδίδει πνεύμα εγώ την κράτησα 6 μήνες.Ο μόνος που ξέρω να έχει καιρό και μπράβο του είναι ο Νίκος(ΝικΝικ)

 

Μάκη όταν την έβαλα ήταν ένα Σάββατο του Ιουλίου. Τελευταία φορά την είδα μια ημέρα μετά. Έκτοτε απλά εξαφανίστηκε :(

 

edit. Τώρα θυμήθηκα . Ήταν 18 Ιουλίου

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Μάκη όταν την έβαλα ήταν ένα Σάββατο του Ιουλίου. Τελευταία φορά την είδα μια ημέρα μετά. Έκτοτε απλά εξαφανίστηκε :(

 

edit. Τώρα θυμήθηκα . Ήταν 18 Ιουλίου

Αυτο μπορει να συμβει,ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη άλγη είχε εμφανιστεί σε 2 κομμάτια βράχου κι όχι σε όλο το ενυδρείο μου. Τα είχε καλύψει σχεδόν ολόκληρα

Υπέθεσα πως "εφταιγε" ο βράχος - Έβγαλα τα συγκεκριμένα δύο κομμάτια και τα έτριψα με νερό του ενυδρείου με τη βοήθεια οδοντόβουρτσας. Την καθάρισα τελείως

 

Τα λάθη που είχα κάνει μέχρι τότε ήταν

1. Συμπλήρωσα κάποιες φορές νερό από βρύση κι όχι ΑΟ

2. Τάιζα συχνότερα απ ότι έπρεπε

3. Είχα μικρή ποσότητα αντιφωσφόρο στο φίλτρο

Όταν διόρθωσα τα παραπάνω, σε συνδιασμό με το καθάρισμα των βράχων, η άλγη εξαφανίστηκε

 

Στα αλάτια δηλώνω αρχάριος...

Link to comment
Share on other sites

Μία διόρθωση εντελώς φιλικά :)

Τα πυριτικά δεν νομίζω να είναι. Τα πυριτικά χρησιμεύουν στα διάτομα (διατομική άλγη)τα οποία είναι μονοκύτταρα φύκια και χρησιμοποιούν το πυρίτιο για να φτιάξουν μια κάψα (συμμετρική συνήθως) όπου μέσα γίνονται οι χημικές διεργασίες (φωτοσύνθεση , ανταλλαγή ουσιών κλπ). Το χρώμα τους συνήθως είναι καφέ.

Η άλγη του φίλου μας Panagreco είναι μακροάλγη. Μήπως η dolabella που παρέδωσε πνεύμα έπαιξε κάποιο ρόλο? όντως οι μετρήσεις είναι καλές παρόλα αυτά όμως αναπτύχθηκε η άλγη.

Το εντελως φιλικα μου αρεσε για τη διορθωση... χαχαχα ευγενιε επιστημονες θεοι κανεις μας δεν ειναι.χομπυστες ειμαστε την εμπειρια μας λεμε και βοηθαει οσο μπορει ο ενας των αλλων!

Εγω στο θεμα πυριτιο θα συνεχεισω να λεω πως παιζει ρολο γιατι?ειχα λιγο τριχωειδη και σκεφτικα το πυριτιο εβαλα το silicate clean sera (διοτι δεν ειχα ουσιαστικα κ οσμοση ) τι ειδα με αυτο το πριοιον??

Μεσα σε 4 μερες εξαφανηστηκαν ολες εγιναν γκρι και εφυγαν..σιγουρα βοηθησε και η οσμοση μου η καινουργια..ειδα επισης στο νερο μου να ειναι πεντακαθαρο και κρυσταλο.. αυτο παρατηρησα εγω.. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...