Jump to content

Άλγη


Recommended Posts

Παιδια ειναι πολλα και ολα μαζι για εμενα για αλγες και φυκια και κυανα λιγο η εποχη καλοκαιρι λιγο no3 po4 λιγο εαν παιζει καπιος αιθανολες βοτκες nopox και ολα αυτα.. για εμενα αυτο που εχω καταλαβει...οσο το σκαλιζουμε το ενυδρειο τοσο μας χαλαει..και τα αμινοξεα εχουν τον ρολο τους..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημά μου δημιουργείται από το νερό που μου δίνει η όσμωση. Στις αρχές μου έδινε 0 TDS και τώρα δεν πάει κάτω από 5.

Μιλώντας με την waterwaves μου είπε ότι μέτρηση μέχρι και 10 είναι αποδεκτή. Έτσι είναι?

Η μεμβράνη μου είναι περίπου 12 μηνών και τα προφίλτρα καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευτώ πως το 5 δεν είναι τόσο κακό και πως  έχουν δίκιο από την WAter Waves. Και εγώ που έκανα αλλαγή μεμβράνης Απρίλιο το ίδιο μου βγάζει πάνω κάτω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημά μου δημιουργείται από το νερό που μου δίνει η όσμωση. Στις αρχές μου έδινε 0 TDS και τώρα δεν πάει κάτω από 5.

Μιλώντας με την waterwaves μου είπε ότι μέτρηση μέχρι και 10 είναι αποδεκτή. Έτσι είναι?

Η μεμβράνη μου είναι περίπου 12 μηνών και τα προφίλτρα καινούργια.

 

Παναγιωτη  μεχρι 7ppm εισαι καλα μετα θελουν αλλαγη προφιλτρα κ.τ.π..........

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την οσμωση μου εχουν πει ανθρωποι της δουλειας οτι οσο ποιο γρηγορα αλαζεις τα προφιλτρα τοσο ποιο πολυ θα σου κρατησει και η μεμβρανη (αναλογα και την χρηση που κανεις στην οσμωση βεβαια) αλλα πανο εγω θα ελεγα οτι το προβλημα ειναι τα φοσφωρικα βρες καποιον να μετρησεις με hanna  και μετα ψαξε τα αλλα. βαλε στο προγραμμα να βαλεις και ρητινη για ποιο καθαρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημά μου δημιουργείται από το νερό που μου δίνει η όσμωση. Στις αρχές μου έδινε 0 TDS και τώρα δεν πάει κάτω από 5.

Μιλώντας με την waterwaves μου είπε ότι μέτρηση μέχρι και 10 είναι αποδεκτή. Έτσι είναι?

Η μεμβράνη μου είναι περίπου 12 μηνών και τα προφίλτρα καινούργια.

Ραν εχεις ρητινη γαι αλλαξετη και ξαναμετρα
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αφου ολα τα αλλα ειναι καλα η οσμοση μενει..κανε μια χαη αλλαξε τους δυο εσθητηρες του tds αντιθετη πλευρα δλδ...

Σε φιλο μου ενω εδειχνε το tds σωστα αλλαξαμε τους εσθητηρες αντιστρεψαμε την φορα τους εδειχνε αλλα νταλον χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ραν εχεις ρητινη γαι αλλαξετη και ξαναμετρα

Δεν έχω Ρητίνη. Να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Ρητινη απιονυσμου το 5ο σταδιο.. εαν δεν εχεις βαλε..και μιας κ το κανεις δες και τη μεμβρανη καρβουνα και προφιλτρα τσεκαρε την ολη τη οσμοση..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η άλγη αρχίζει να υποχωρεί μετά την τρίτη δόση Alguefix. Θα συνεχίσω να ρίχνω την προτεινόμενη ποσότητα να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Από που το αγόρασες?

Λέω να το προσθέσω στα ενυδρειακά της αποθήκης κι ας βρίσκεται για κάθε ενδεχόμενο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις.

Το calcium έπεσε.

Το kh είναι εκεί με την δόσομετρική να ρίχνει 50ml κάθε δεύτερη ημέρα. Μάλλον θα το πάω για κάθε ημέρα.

Τα φωσφορικά με τεστ salifert είναι μηδενικά.

Παρόλα αυτά η τριχοειδή ζει και βασιλεύει :(

0f7f00e67adcdd0a70dbc717c9324c2d_zpsrigw

8521de0aea5fde6b8c3e43811b78011a_zpszwxo

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία με το algaefix τελείωσε? Πάντος αν δεν κάνω λάθος βλέπω ότι σε αρκετά σημεία έχει ασπρίσει η τριχοειδή.

Link to comment
Share on other sites

Ασπριζει γιατι ψωφαει..

Ναι συνεχεισε την θεραπεια του algaefix και σταδιακα μειωσε την συχνοτητα των δοσεων.. η συσκευασια λεει ανα 3 μερες καντο 4,5,6 και λοιπα..πολυ το χομπυστες και ειδικα στα fishonly το εχουν στη εβδομαδιαια ρουτινα τους...

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία δεν έχει τελείωσει ακόμα. Έχω ρίξει μόνο 3 ή 4 φορές.

Οι οδηγίες δεν αναφέρουν αν θα πρέπει να αφαιρούνται άνθρακες κλπ κατά την θεραπεία έτσι και εγώ δεν τα έχω βγάλει. Ίσως αυτό μειώνει την δράση του.

Επίσης από ότι έχω διαβάσει δεν κάνει τίποτα για την biropsy άλγη. Ελπίζω και εύχομαι να μην είναι τέτοια διαφορετικά θα πρέπει να την πολεμήσω με άυξηση του μαγνήσιου της ΚΕΝΤ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο άνθρακας πρέπει να βγει οπωσδήποτε και καλό είναι και ο αντιφώσφορος .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο άνθρακας πρέπει να βγει οπωσδήποτε και καλό είναι και ο αντιφώσφορος .

Επειδή είναι κοινούργια αν τα βγάλω θα χαλάσουν?

Link to comment
Share on other sites

Εαν αρπαξης την briopsis ειναι δυσκολα.. φιλος μου την καταπολεμησε με αυξησει μαγνησιου..

Τι είδους σου φαίνεται από την τελευταία φωτό Πέτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Για τον αντιφώσφορο δεν ξέρω, αλλά τον άνθρακα καλό είναι να τον πετάξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σαν τριχωειδη μου φενετε δεν εχω εμπειρια στ να ξερω πολυ την briopsis... μην σε παρω στο λαιμο.. χτυπα στο google να τσεκαρεις..

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου η άλγη που έχει έιναι bryopsis 100%.. με βασάνισε πολύ για μεγάλο διάστημα. Η μόνη σου λύση, τουλάχιστον το μόνο που δούλεψε σε μένα είναι όντως το μαγνήσιο της kent.. τα υπολοιπα θα σου είναι απλά χάσιμο χρόνου και χρήματος.. ζωντανό δεν θα πάει επάνω της ποτέ

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου η άλγη που έχει έιναι bryopsis 100%.. με βασάνισε πολύ για μεγάλο διάστημα. Η μόνη σου λύση, τουλάχιστον το μόνο που δούλεψε σε μένα είναι όντως το μαγνήσιο της kent.. τα υπολοιπα θα σου είναι απλά χάσιμο χρόνου και χρήματος.. ζωντανό δεν θα πάει επάνω της ποτέ

Το φαντάστικα και το φοβόμουν γιατί δεν έβλεπα το Alguefix να κάνει κάτι. Φυσικά δεν πρόκειται να την φάει κανένα ζωντανό μιας και είναι τοξική άλγη.

Τι διαδικασία ακολούθησες με την ΚΕΝΤ; πόσο το έφθασες το Μαγνήσιο και πόσο το κράτησες εκεί ? είχες άλλες απώλειες με αυτή την αύξηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...