Jump to content

Άλγη


Recommended Posts

 Δεν δίνουν δάνεια και οι τράπεζες !!!!

 

Δίνουν...δίνουν.... :spam:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θες μεγάλη ποσότητα Παναγιώτη, είναι έξοδο αλλα είναι η μόνη σου ελπίδα να φύγει η briopsys..

 

βάλε τα ml που σου λέει τη μέρα σε 2 δόσεις

 

Link to comment
Share on other sites

θες μεγάλη ποσότητα Παναγιώτη, είναι έξοδο αλλα είναι η μόνη σου ελπίδα να φύγει η briopsys..

βάλε τα ml που σου λέει τη μέρα σε 2 δόσεις

Έφθασα στα 1550. Τώρα πως θα ξέρω που είναι η μέτρηση που το salifert δείχνει μέχρι εκεί και δεν πάει παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγεμίζεις και προσθέτεις στο αποτέλεσμα αποτι ξέρω Παναγιώτη

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφθασα στα 1550. Τώρα πως θα ξέρω που είναι η μέτρηση που το salifert δείχνει μέχρι εκεί και δεν πάει παραπάνω;

 

παναγιώτη, αδιαζει η πρώτη σύριγγα. ξαναγεμίζεις κανονικά 1ml και συνεχίζει μεχρι να αλλάξει χρώμα. checkαρεις το πινακάκι και μετά απλα κάνεις το αθροισμα..

Link to comment
Share on other sites

Το ανέβασα 1600 αλλά δεν θα μπορέσω να το κρατήσω για πολύ εκεί. Δεν βρίσκω πουθενά το προϊόν. Αν έχετε καμία ιδέα σε πιο κατάστημα μπορώ να το βρώ πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάτι πάει να γίνει με την bryopsis.

Αρχίζει να χάνει την "πρασινάδα" της.

 

8a778020b01464c9ddf55d05c67be0f3_zps3uw6

 

Στο συγκεκριμένο βραχάκι έριξα κατευθείαν πάνω της Μαγνήσιο και το αποτέλεσμα είναι πιο εμφανές.

 

56b0b6876e51f60ff56c1fcf94dab3a9_zps1lpk

 

Να αρχίσω να καθαρίζω τον βράχο με καμιά οδοντόβουρτσα ή ακόμα μέχρι να υποχωρήσει περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

καλα παει. πρεπει να ανεβάσεις όμως κι άλλο..

εχεις pm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο ίδιος βράχος μετά το Μαγνήσιο

07080C5F-D1EC-4100-8ED3-096CCD5127CF_zps

Παρόλα αυτά σε κάποιον άλλο βράχο κάτι αρχίζει να ξαναβγαίνει. Εκτός αν δεν είναι bryopsis.

50DE34DA-8187-4FD5-B939-2088E85A7911_zps

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα οχι οδοντοβουρτσα μεσα στο νερο,γιατι την διαλυεις παντου.. θα προτεινα με καποιο τροπο να την τραβηξεις!! Ποσο mg εισαι??να ξερεις πως αυτο το παρασημο briopsis ειναι πολυ δυσκολο να φυγει!αλλοι πεδευονται μηνες δυστηχος..συνεχεισε να την τραβας οσο πιο πολυ μπορεις και να την καις με το μαγνησιο... δεν χρειαζετε μαγνησιο σαν target τζαμπα κουραζεσε συνολικα σε ολο το ενυδρειο πρεπει να ανεβει!

Ειδα πανω που λες πως δεν μπορεις να βρεις το προιον??νομιζω πως με οποιοδηποτε mg κανεις δουλιτσα.. 1600 ??νομιζω θελει κιαλλο...δεν ξερω ποσο ακριβως πρεπει να παει αλλα νομιζω ξαναλεω παραπανω απο 1600..το μαγνησιο ναεβαινει πολυ δυσκολα και πεφτει κ πολυ δυσκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο δεν θέλει οποιοδήποτε σκεύασμα. Δεν είναι η αύξηση του Μαγνησίου που σκοτώνει την bryopsis αλλά κάποιο συστατικό μέσα στο Μαγνήσιο της ΚΕΝΤ

Τελικά βρήκα και το έχω φθάσει κοντά στα 1800.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στα 280 λίτρα που είμαι έχω συνολικά ρίξει πάνω απο 3 λίτρα Μαγνήσιο της ΚΕΝΤ.

Προβλέπεται μακρύς και δυστυχώς κοστοβόρος αγώνας αλλά θα την νικήσω την άτιμη.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες τελικά Παναγιώτη?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και θα την νικησεις και θα γελας μετα!!!!

Δεν το ηξερα αυτο με το κεντ.. καπου ειχα ακουσει για οποιοδηποτε μαγνησιο..

Το θεμα ομως ειναι το εξης τη περιεχει μεσα??

Το μαγνησιο χωριζετε σε χλωριουχο και χηλικο μπας και κατι παιζει με αυτο?? Θα το ψαξω αξιζει το κοπο!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και θα την νικησεις και θα γελας μετα!!!!

Δεν το ηξερα αυτο με το κεντ.. καπου ειχα ακουσει για οποιοδηποτε μαγνησιο..

Το θεμα ομως ειναι το εξης τη περιεχει μεσα??

Το μαγνησιο χωριζετε σε χλωριουχο και χηλικο μπας και κατι παιζει με αυτο?? Θα το ψαξω αξιζει το κοπο!

Αν το βρεις σε βλέπω για Νόμπελ. Απο ότι διαβάζω πολλοί έχουν προσπαθήσει αλλά δεν τα κατάφεραν. Μακάρι να είσαι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες τελικά Παναγιώτη?

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωκεανό.

Link to comment
Share on other sites

Ωκεανο υδατινο καρχαρια... :) μωρε θα το βρω που θα μου παει!!κατι τετιο παιζει με το κεντ εαν ειναι ετσι παντα.. με το πιο μαγνησιο εχει.. η τον συνδιασμο.. ωρα για καψιμωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη μπορει να κανω κ λαθος γιατι ειναι μακρινη η φωτο και δεν μπορω να διακρινω καλα αλλα μου μοιαζει με τριχοειδη αυτη η αλγη στη φωτο.

Βγαλε μερικες τουφιτσες απο αυτες που φαινονται στη φωτο η' τραβηξε μια πιο κοντινη ωστε να δεις-δουμε αν μοιαζει με φτερη οπως η bryopsis.

Λογικο ομως ειναι να μην εχει επιρεαστει καθολου η τριχοειδης(αν ειναι οντως τετοια αλγη) απο την χορηγηση του μαγνησιου kent και να εχεις καθαρισει μονο απο την bryopsis. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη μπορει να κανω κ λαθος γιατι ειναι μακρινη η φωτο και δεν μπορω να διακρινω καλα αλλα μου μοιαζει με τριχοειδη αυτη η αλγη στη φωτο.

Βγαλε μερικες τουφιτσες απο αυτες που φαινονται στη φωτο η' τραβηξε μια πιο κοντινη ωστε να δεις-δουμε αν μοιαζει με φτερη οπως η bryopsis.

Λογικο ομως ειναι να μην εχει επιρεαστει καθολου η τριχοειδης(αν ειναι οντως τετοια αλγη) απο την χορηγηση του μαγνησιου kent και να εχεις καθαρισει μονο απο την bryopsis. :thumbsu:

 

Μιχάλη έχεις δίκιο αλλά έτσι την πάτησα στην αρχή που νόμιζα ότι είναι τριχοειδής. Όταν είναι τόσο μικρή δεν διακρίνεται η διαφορά για να δεις τα ''κλαδιά'' της bryopsis. Θα δοκιμάσω για καλύτερη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αρχίσω να ρίχνω το μαγνήσιο σιγά σιγά με συχνές αλλαγές γιατί κάποια μαλακά κοράλλια την έχουν "ακούσει'' άσχημα :( 

 

Οτι έγινε έγινε με την bryopsis. Τώρα θα ασχοληθώ με την πηγή του προβλήματος. Εχω όμως την εντύπωση ότι ο βράχος μου μπορεί να "ξερνάει'' φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο τελικα το εφτασες το μαγνησιο?

 

Ο βραχος ηταν νεκρος παναγιωτη?Ζωντανος?

 

Το μαγνήσιο το πήγα και το κράτησα για μια εβδομάδα στο 2000 !!!!!!  Κάτι σαρκόφυτα και μια Clavularia έχουν ασπρίσει αλλά είναι ακόμα ζωντανά. Η γονιοπόρα έχει να ανοίξει δύο ημέρες :(

 

O βράχος ήταν συνχομπίστα που τον είχε σε 1000 λίτρα ενυδρείο αλλά ήταν για πολύ καιρό στον ήλιο. Δεν θεωρείται νεκρός?

Link to comment
Share on other sites

Ποοοοοσο???

Βρε πανο μεχρι 1600 το πολυ 1700 πρεπει βρε!Και αν πας στα 2.000,σε βαριες περιπτωσεις και οχι παραπανω απο μερικες μερες.

Κανε αλλαγες νερου οσο μεγαλυτερες μπορεις να πεσει εστω κοντα στις παραπανω τιμες.

 

Ναι νεκρος ειναι αλλα για αποθηκευσει φωσφορικα σε βαθμο που να σου αλλοιωνει την ποιοτητα του νερου σου σε τεραστιο βαθμο θα πρεπει να τον ειχε πολλα πολλα χρονια η' να εχουν ψοφησει εκει μεσα τα απιστευτα πραγματα!

Που στη δευτερη περιπτωση θα ειχες θεμα και με τα νιτρικα.

Τι τιμες εχεις νιτρικα και φωσφορικα?

Link to comment
Share on other sites

Ποοοοοσο???

Βρε πανο μεχρι 1600 το πολυ 1700 πρεπει βρε!Και αν πας στα 2.000,σε βαριες περιπτωσεις και οχι παραπανω απο μερικες μερες.

Κανε αλλαγες νερου οσο μεγαλυτερες μπορεις να πεσει εστω κοντα στις παραπανω τιμες.

 

Ναι νεκρος ειναι αλλα για αποθηκευσει φωσφορικα σε βαθμο που να σου αλλοιωνει την ποιοτητα του νερου σου σε τεραστιο βαθμο θα πρεπει να τον ειχε πολλα πολλα χρονια η' να εχουν ψοφησει εκει μεσα τα απιστευτα πραγματα!

Που στη δευτερη περιπτωση θα ειχες θεμα και με τα νιτρικα.

Τι τιμες εχεις νιτρικα και φωσφορικα?

 

Νιτρικά κάτω από 1 και φωσφορικά 0 !!!!!. Με salifert.

Ημουν και σχεδόν 20 ημέρες χωρίς skimmer αν παίζει ρόλο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιζει μεγαλο ρολο πανο,ειδικα σε ενυδρειο που ειναι φρεσκοστημενο και δεν μπορει να ανταπεξελθει σε αποτομες αλλαγες τιμως,σε οτι και να αφορουν αυτες.

Ειδικα τα οργανικα παιρνει πολυ χρονο σε ενα ενυδρειο να μπορει να τα διαχειριστει μονο του,που και αυτο θα ειναι ικανο να το κανει σε ενα βαθμο οχι στο μεγιστο.

Θελουν χρονο να δημιοργηθουν οι προυποθεσεις αλλα και οι οργανισμοι να φτασουν πληθυσμιακα στο καταλληλο βαθμο.

 

Ισως αυτο να εχει μεγαλο μερος της ευθυνης για την εξαρση της αλγης.

Το εφτιαξες?

Αν ναι αστο να δουλευει και ξεκινα μερικες συχνες αλλαγες νερου για να κατεβει και το μαγνησιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...