Jump to content

Άλγη


Recommended Posts

Ναι το έφτιαξα τώρα και δουλεύει στο φουλ.  

Μου έκανε εντύπωση όμως ότι παρά την υπερδοσολογία μαγνησίου δεν άλλαξε καμιά άλλη τιμή. Ούτε η αλατότητα αλλά ούτε και το ασβέστιο.  Κάτι δεν κάθεται καλά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να αλλαξει καποια απο τις τιμες του kh-ca Θα το περιμενα να σου πω την αληθεια,ειδικα στο 2.000 μαγνησιο.Τις μετρησες και δεν ειχες καμια αλλαγη?

Η αλατοτητα απ'οσο γνωριζω δεν επιρεαζεται απο το μαγνησιο.

Link to comment
Share on other sites

Sorry  το Kh ήθελα να πω. ¨οχι την αλατότητα. ναι τα μέτραγα αλλά δεν άλλαζαν !!!!  Σπαζοκεφαλιά !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως πας με το παρασημο briopsis panagreco?

 

Σε κάνα δυό βράχους επιμένει και αρχίζει να ξαναβγαίνει. Αύριο θα βγάλω τους βράχους για τρίψιμο και αν ξαναεμφανιστεί στους ίδιους βράχους θα τους πάω για δισκοβολία στο διπλανό οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η άλγη ξαναβγαίνει !!!!!!!!!!!!

 

Τσάμπα πήγε τόσο Μαγνήσιο που έριξα?

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Ποσο μαγνησιο εισαι τωρα???

1600 και το κάλσιο έχει φτάσει στα 500 !!!!!

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα σταματήσει να βγάζει αν δεν ρίξεις τα θρεπτικα σου. Βγάλε κάποιο από τα μεγάλα ψάρια που έχεις, ελάττωσε στο ελάχιστο τα ταισματα,μη βάζεις αλλά κοραλια και μην ρίχνεις καθόλου κοραλοτροφες, πάρε ριακτορα και βάλε μεγάλη ποσότητα αντιφοσφωρο σιδήρου εκεί. Αφου τα κανείς όλα αυτά και τρέξει έτσι κάμποσους μήνες το ενυδρείο για να στρώσει, μετά ανεβάζει mg με κεντ για να την Πεθανείς την βριοψης και να μην σου ξαναβγεί! Στοκαρες παρά πολύ γρήγορα Πανο για ακόμη μια φορά, τα λίτρα του ενυδρείου σου δεν σηκώνουν 3 μεγάλα ψάρια όχι τώρα, αλλά ακόμη και όταν σου στρώσει σωστά μετά από καιρό!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα σταματήσει να βγάζει αν δεν ρίξεις τα θρεπτικα σου. Βγάλε κάποιο από τα μεγάλα ψάρια που έχεις, ελάττωσε στο ελάχιστο τα ταισματα,μη βάζεις αλλά κοραλια και μην ρίχνεις καθόλου κοραλοτροφες, πάρε ριακτορα και βάλε μεγάλη ποσότητα αντιφοσφωρο σιδήρου εκεί. Αφου τα κανείς όλα αυτά και τρέξει έτσι κάμποσους μήνες το ενυδρείο για να στρώσει, μετά ανεβάζει mg με κεντ για να την Πεθανείς την βριοψης και να μην σου ξαναβγεί! Στοκαρες παρά πολύ γρήγορα Πανο για ακόμη μια φορά, τα λίτρα του ενυδρείου σου δεν σηκώνουν 3 μεγάλα ψάρια όχι τώρα, αλλά ακόμη και όταν σου στρώσει σωστά μετά από καιρό!

Απλά και κατανοητά. Από ότι φαίνεται αρχίζω το ψάξιμο για ριάκτορα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια καλη οσμοση δεν θα βοηθουσε παιδια?? Με προφιλτρα κ καρβουνα 0.5 μικροκομ?

Γνώμη μου είναι πως όχι ιδιαίτερα! Τους λόγους δες τους εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/101994-φοσφωρικα-και-reef/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την αντίστροφη όσμωση θα πάρεις καθαρό νερό.

Το θέμα είναι να βρεις τις αιτίες που προκαλούν τα θρεπτικά στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά και κατανοητά. Από ότι φαίνεται αρχίζω το ψάξιμο για ριάκτορα.

Πανό θυμήθηκαν κάτι. Όταν έκανες το σαμπ, σου είχα γράψει, ότι το νερό στο τμήμα της αντλιας επιστροφής ,πρέπει να έρχεται από πάνω και όχι από κάτω ,όπως το είχες σχεδιάσει, για να έχεις ανατάραξη και να μην δημιουργήται πρωτεϊνικό φιλμ. Τελικά πως το έκανες;
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη τελικά έγινε απο κάτω. Με μπέρδεψε το απο πάνω γιατί δεν θα μπορούσα να καταλάβω την σταθερή στάθμη των 20 εκατοστών που θέλει το skimmer για να δουλέψει σωστά. Έτσι το πρώτο τζάμι μπήκε στους 20 πόντους απο κάτω και το νερό καβαλάει για να πέσει κάτω και να πάει στο τμήμα επιστροφής. Εκ των υστέρων βέβαια διάβασα ´οτι πάντα το νερό θα πρέπει να κατεβαίνει αλλά κανείς δεν εξηγούσε τον λόγο όπως εσύ.

Μπορεί να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ; Αν ναι να βρώ τρόπο να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη τελικά έγινε απο κάτω. Με μπέρδεψε το απο πάνω γιατί δεν θα μπορούσα να καταλάβω την σταθερή στάθμη των 20 εκατοστών που θέλει το skimmer για να δουλέψει σωστά. Έτσι το πρώτο τζάμι μπήκε στους 20 πόντους απο κάτω και το νερό καβαλάει για να πέσει κάτω και να πάει στο τμήμα επιστροφής. Εκ των υστέρων βέβαια διάβασα ´οτι πάντα το νερό θα πρέπει να κατεβαίνει αλλά κανείς δεν εξηγούσε τον λόγο όπως εσύ.

Μπορεί να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ; Αν ναι να βρώ τρόπο να το αλλάξω.

Ναι αν έχεις πρωτεϊνικό φιλμ είναι αθέμιτο! Είναι οργανικά που "λιμνάζουν" , το σκιμερ δεν μπορεί να τα απομακρύνει, ούτε τα Κοραλία να τα καταναλώσουν, οπότε μετατρέπονται σε ανόργανα θρεπτικα, που επιβαρύνουν το νερό, απομακρύνονται μόνο με αλλαγές ή μακροαλγες!

ΥΓ σου το είχα γράψει τότε, εξηγώντας τον λόγο, αλλά δεν το προσεξες!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ σου το είχα γράψει τότε, εξηγώντας τον λόγο, αλλά δεν το προσεξες!

Άπειρος γαρ τότε και τώρα :)

Δηλαδή αν βρώ τροπο και στριμώξω λίγη χαέτο θα βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Άπειρος γαρ τότε και τώρα :)

Δηλαδή αν βρώ τροπο και στριμώξω λίγη χαέτο θα βοηθήσει?

Ή χαετο θέλει απλά και κυκλοφορια για να βοηθήσει ουσιατικα :-)
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια επειδη δουλευω χρονια την χαετο εχω καταλαβει οτι για να δεις διαφορα πρεπει να εχεις μεγαλη και πυκνη ποσοτητα. Μια μπαλα δεν αρκει.θελει π.χ το 1/10 του ογκου του νερου να καταλαμβανεται απο χαετο για να δεις πραγματικη και ουσιαστικη διαφορα.

Παντος και λιγο χαετο να βαλεις,απο το καθολου σιγουρα καλο θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, περίεργο που σου ξαναβγήκε η άλγη φίλε.. μάλλον δεν το κράτησες όσο έπρεπε ψηλά το μαγνήσιο ή ήθελε κι  άλλο.

Η αλήθεια είναι οτι αυτή η θεραπεία δίνει λυση αλλα δεν λύνει το πρόβλημα στη πηγή που είναι τα φωσφορικά σου

Link to comment
Share on other sites

[quote name="gregkn73" post="1073198"

Ναι αν έχεις πρωτεϊνικό φιλμ είναι αθέμιτο! Είναι οργανικά που "λιμνάζουν" , το σκιμερ δεν μπορεί να τα απομακρύνει, ούτε τα Κοραλία να τα καταναλώσουν, οπότε μετατρέπονται σε ανόργανα θρεπτικα, που επιβαρύνουν το νερό, απομακρύνονται μόνο με αλλαγές ή μακροαλγες!

ΥΓ σου το είχα γράψει τότε, εξηγώντας τον λόγο, αλλά δεν το προσεξες!

Αλλαγες ισος το πιο σωτηριο για το ρεεφ μας!!και με καλη οσμοση.. εγω τωρα αλλαξα φιλτρα και παω με 0.5 ανθρακες να κρατανε οσο καλυτερα μπορουνε..

Link to comment
Share on other sites

Ποοοοοσο???

Βρε πανο μεχρι 1600 το πολυ 1700 πρεπει βρε!Και αν πας στα 2.000,σε βαριες περιπτωσεις και οχι παραπανω απο μερικες μερες.

Κανε αλλαγες νερου οσο μεγαλυτερες μπορεις να πεσει εστω κοντα στις παραπανω τιμες.

 

Ναι νεκρος ειναι αλλα για αποθηκευσει φωσφορικα σε βαθμο που να σου αλλοιωνει την ποιοτητα του νερου σου σε τεραστιο βαθμο θα πρεπει να τον ειχε πολλα πολλα χρονια η' να εχουν ψοφησει εκει μεσα τα απιστευτα πραγματα!

Που στη δευτερη περιπτωση θα ειχες θεμα και με τα νιτρικα.

Τι τιμες εχεις νιτρικα και φωσφορικα?

 

:blink:  :blink:  :wacko:  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι πως υπαρχουν καπια πραγματα στο νερο μας που δεν μετριουντε με τεστ, φυσικα δεν εννοω τα νιτρικα και φωσφορικα!!εγω δεν εχω συμπ και το μετανιωνω..εαν ειχα??οσο πιο πολλα ειδη αλγης και ενα atc!!κρατανε πραματα τα οποια ουτε καν φανταζομαστε!!

Επισεις μια α/ο με σωστα φιλτρα να κραταει οτι μπορει περισσοτερο!!δυστηχος καθε τι εισαγετε στο νερο μας πρεπει να στεγνωνει εντελως!!οσο γιαντα ψοφια κοραλλια και ψαρια και ασπονδυλα ΦΥΣΗΚΑ και επιρεαζουν. Θανατηλα ειναι ρε παιδια!!πτωματα!!:)

Link to comment
Share on other sites

:blink:  :blink:  :wacko:  :wacko:

Πανο επειδη ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα αλλα και οι εικονες,μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Πανο επειδη ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα αλλα και οι εικονες,μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με τα παραπανω?

Ναι έχεις δίκιο. Αυτό συμβαίνει όταν οδηγάς και βάζεις φατσούλες. :)

Αυτό που ήθελα να πω είναι τις διαφορετικές προσεγγίσεις που έχουμε και ότι είμαι μπερδεμένος. Ξέρω και καταλαβαίνω ότι τελικά το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό για να μην πω μοναδικό απο κάποιο άλλο και μια μέθοδος που δούλεψε σε ένα , πολύ πιθανό να μην δουλέψει σε ένα άλλο.

Απλά για λόγους δοκιμών έχουμε δυο απόψεις που είναι απόλυτα σεβαστές. Η μία που λέει ανέβασε το mg στον Θεό και η άλλη που λέει κάτι διαφορετικό. Καμμία δεν είναι σωστή και καμμία δεν είναι λάθος όσον αφορά εμένα για τους λόγους που είπα παραπάνω. Αξίζει όμως να το ψάξουμε. Όχι μόνο για το δικό μου ενυδρείο αλλά και για τους υπόλοιπους φίλους και νέα μέλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...