Jump to content

βοηθεια επιλογης εξωτερικου φιλτρου


Michalis Stavria

Recommended Posts

Ετοιμαζομαι σιγα σιγα για να στήσω το 300 λιτρο ενυδρειο μου! θα σας παρακαλεσω να με βοηθισετε στην επιλογη αυτου διοτι δεν εχω χρησιμοποιησει εξωτερικο φιλτρο

εψαξα φθηνες λυσεις απο ebay, amazon και μια γερμανικη ιστοσελιδα. θα επερνα απο ελλαδα αλλα εχουν μεγαλο κοστος αποστολης και μονο 50-60 ευρω διαθετω. ψαχνοντας βρηκα αυτα τα εξωτερικα.

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00KYRVYY0?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=A2N7FUIPMSTYPN

 

http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p14005_SunSun-HW-504A-Aquarium-External-Canister-Filter-1000l-h-with--4-Stage.html

 

http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p14006_SunSun-HW-505A-Aquarium-External-Canister-Filter-1000l-h-with--4-Stage.html

 

http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p16336_SunSun-HW-702A-Aquarium-External-Canister-Filter-1000-l-h-15W-3-Stages.html

 

http://www.ebay.com/itm/HW-603B-L-6W-External-Canister-Filter-Table-Top-Aquarium-Fish-Tank-400L-h-220V-/391222696566?hash=item5b16b09a76

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψη σου ότι το φιλτρο για τα 300 λίτρα ενυδρειο θα πρεπει να "γυρίζει" επί 4-5 φορες τα λίτρα αυτα την ωρα μη πω και παραπάνω (βέβαια ανάλογα και τα ψάρια που θα βάλεις). Αρα τα φίλτρα αυτα που σκέφτεσαι δε σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το καλυτερο ειναι να παρεις ενα φιλτρο να σου μεινει και να ειναι αξιοπιστο γτ στην πορεια θα το μετανιωσεις και θα χρειαστει να δωσεις περισσοτερα λεφτα!! Τα sun sun γενικα εχουν καλες κτιτικες, αλλα τι μεταφορικά εχει το site για κυπρο. Εγω που ειχα παραγγειλει μια φορα φυτα ειχα 30€ μεταφορικα και δεν το ειχα προσεξει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο καλησπερα, δωσε το πολυ 40-50€ παραπανω κ κοιταξε τα καινουργια εξωτερικα φιλτρα της Aquael, πιστευω αυτα θα ειναι οτι πρεπει για τη δουλεια που τα θελεις κ με βιολογικα υλικα ετοιμο δλδ πρως χρηση

Link to comment
Share on other sites

φιλε sotosgreek τα μεταφορικα ειναι 5.50 αρα συμφερει παρα πολυ! το να αγορασω φιλτρο εδω στην κυπρο δεν συμφερει ειναι το πιο φθηνο 140 και παει.,ενω στην ελλαδα ειναι φθηνα αλλα εμενα δεν με συμφερει διοτι εχουν ακριβο κοστος μεταφορας αρα με αυτα τα χρηματα περνω 2 φιλτρα :) φιλε sirex αυτα τα φιλτρα ειναι ετοιμα η θα πρεπει να αγορασω και αλλα υλικα? αν ναι τι υλικα? 

θα ψαξω και την μαρκα που μου ειπες

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φιλτρο το έχω πάρει απο Γερμανία μέσω eBay. Έρχεται με τα υλικά του κανονικά. Είμαι ικανοποιημένος από τη λειτουργία του αλλα στο ενυδρειο μου (340 λίτρα) έχω και δεύτερο φιλτρο ίδιας περίπου δυναμικότητας. Μονο του σε αυτα τα λίτρα δε θα το έβαζα για όλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/351489187635?_trksid=p2060353.m1431.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

αυτο το επαιξα σε δημοπρασια απο το ιμπευ και τελιωνει σε 2 ωρες! 

αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φιλτρο το έχω πάρει απο Γερμανία μέσω eBay. Έρχεται με τα υλικά του κανονικά. Είμαι ικανοποιημένος από τη λειτουργία του αλλα στο ενυδρειο μου (340 λίτρα) έχω και δεύτερο φιλτρο ίδιας περίπου δυναμικότητας. Μονο του σε αυτα τα λίτρα δε θα το έβαζα για όλους λόγους.

Απο περιςργεια και για να μαθαινουμε! Γιατι δεν θα το εβαζες μόνο του?
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/351489187635?_trksid=p2060353.m1431.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

αυτο το επαιξα σε δημοπρασια απο το ιμπευ και τελιωνει σε 2 ωρες! 

αξιζει?

 

δεν το στελνει Κυπρο ειναι μονο για Ηνωμενο Βασιλειο, αυτη τη λεπτομερεια την προσεξες? εκτος αν μιλησεις με τον ιδιο και ειπε οτι στο στελνει.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το προσεξα εχεις δικαιο.

εσεις με βαση την εμπειρια σας σε αυτα τα φιλτρα, βρηκατε κατι φθηνο απο 40 μεχρι 60 ευρω μαζι με φθηνα εξοδα αποστολης για τα λιτρα μου? απο σελιδες πχ  ebay η amazon η καποια αλλη σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλα online ψαρομαγαζια, τα εχεις κοιταξει καθολου αυτα? να κανεις καμια ερευνα αγορας? με το φιλτρο τι εγινε τελικα μιας και η δημοπρασια πρεπει να τελειωσε.

Link to comment
Share on other sites

Το κερδισα αλλα δεν εχω στειλει μυνημα στον πωλητη! Εψαξα πολλα μαχαζια ονλαιν αλλα τα περισσοτερα εχουν ακριβο κοστοσ μεταφορας

Link to comment
Share on other sites

του εστειλα και μου απαντησε την ιδια ωρα ! μου ειπε θα κοιταξει την τριτη στο ταχυδρομειο για να δει ποσα στοιχιζει η μεταφορα αρα δεν νομιζω να με συμφερει

 

http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p7033_SunSun-HW-303-Aquarium-External-Canister-Filter-1400l-h-with-3-Stage.html

αυτο μου εμεινε στο μυαλο ειναι 1400 λιτρα ανα ωρα, αν το ενυδρειο μου που ειναι 300 λιτρα και χρειαζεται περισσοτερα επί 4 φορες τα λίτρα αυτα την ωρα τοτε μια χαρα θα ειναι .συγκρινοντας και απο τις γνωμες των περισσοτερων που ειναι ευχαριστημενοι

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το ευχαρηστηθεις σαν φιλτρο, ειναι τιμια φιλτρα που αξιζουν τα λεφτα τους!

Link to comment
Share on other sites

Απο περιςργεια και για να μαθαινουμε! Γιατι δεν θα το εβαζες μόνο του?

Κοίτα, σα φιλτρο ειναι αξιοπρεπέστατο με καλη χωρητικότητα για υλικά. Έχει τρία καλάθια αλλα ειναι αρκετά βαθιά οπότε εκει που έχεις το σφουγγάρι και στο άλλο που έχεις το ενυδρειακό βαμβάκι, άνετα βάζεις και βιολογικό υλικό, έχεις και το τρίτο γεμάτο και είσαι κομπλέ. Μονο του στα 340 λίτρα που ειναι το δικο μου δε θα το έβαζα γιατι δεν έχει δυνατη ροή (η ονομαστική του ειναι ψιλομούφα). Φαντάσου οτι το δεύτερο που έχω ειναι 1200 lit/h και ειναι πιο δυνατό. Κατα τ' αλλα ειναι μια χαρά για ενα μικρότερο ενυδρειο. Βέβαια πάντα ανάλογα με τα ψάρια, οι αφρικάνες μου ειναι και σχετικά ρυπογονα ψάρια και χρειάζομαι καλη φίλτρανση. Βέβαια επειδη είμαι και επιφυλακτικός γενικά και πολυ προνοητικός, εγω έβαλα και δεύτερο φιλτρο για λόγους ασφαλείας, να δουλεύει το ενα αν πάθει κάτι το άλλο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα εξωτερικα φιλτρα της sera ειναι αξιοπιστα? με πηρε ενας τηλεφωνο απο πετ σοπ και εχει ενα μεταχειρισμενο της sera δεν μου ειπε μοντελο αλλα μου ειπε ειναι το πιο μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φιλτρα ειναι. Δες μοντελο, λιτρα, τιμη, ανταλακτικα , σερβις και αποφασισε.

Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησα το μοντελο και μου ειπε οτι ειναι το πιο μεγαλο της σερα, δεν ξερω τι μοντελο ειναι το πιο μεγαλο της.

για λιτρα λογικα για να ειναι το πιο μεγαλο θα κανει για το ενυδρειο μου

τιμη ειναι 100 ευρω μεταχειρισμενο αλλα αν μου το αφισει 80 θα το παρω σημερα

ανταλακτικα πρεπει να εχει μεσα η θα πρεπει να αγορασω?

καθε ποσο καιρο χρειαζεται σερβισ και πως το κανουμε αυτο :) :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λογικα θα εχει μεσα ολδς φις σωληνωσεις του, εισοδους εξοδους , spray bar κτλ και τα καλαθια του. Δεν ξερω αν θα εχει σφουγγαρια και βιολογικα υλικα μεσα. Ισως πρεπει να τα αγορασεις εξτρα. Ακομη ρωτησε τον γιατι το πουλαει και καλο ειναι κατα τη γνωμη μου να το δεις να λειτουργει πριν το πληρωσεις. Ετσι για να εισαι σιγουρος ....

Σερβις τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λογικα θα εχει μεσα ολδς φις σωληνωσεις του, εισοδους εξοδους , spray bar κτλ και τα καλαθια του. Δεν ξερω αν θα εχει σφουγγαρια και βιολογικα υλικα μεσα. Ισως πρεπει να τα αγορασεις εξτρα. Ακομη ρωτησε τον γιατι το πουλαει και καλο ειναι κατα τη γνωμη μου να το δεις να λειτουργει πριν το πληρωσεις. Ετσι για να εισαι σιγουρος ....

Σερβις τι εννοεις;

Συ ειπας

.....για το σέρβις εννοω.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα και εννοουσα σερβις σε περιπτωση βλαβης του φιλτρου, δλδ αν το καταστημα αναλαμβανει την επιδιορθωση/ αντικατασταση κτλ.

Αν εννοει αυτο ο φιλος Μιχαλης ευχομαι να μην το χρειαστει ποτε.

:)

Ικανοποιηθηκατε κυριε safarpn?????

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα και εννοουσα σερβις σε περιπτωση βλαβης του φιλτρου, δλδ αν το καταστημα αναλαμβανει την επιδιορθωση/ αντικατασταση κτλ.

Αν εννοει αυτο ο φιλος Μιχαλης ευχομαι να μην το χρειαστει ποτε.

:)

Ικανοποιηθηκατε κυριε safarpn?????

;)

Ναι καλο μου παιδί και ευχαριστω για τη διευκρίνηση γιατι με έβαλες σε σκέψεις και έψαχνα στο κουτί του φιλτρου μου μήπως υπάρχει κανα βιβλιαράκι σέρβις και δε το είχα πάρει χαμπάρι (....ΚΤΕΟ κάθε ποτε περνάμε; ). Πάντως για τα φίλτρα sera έχω ακούσει καλές κριτικές αλλα θα συμφωνήσω μαζι σου οτι πρεπει να το ελέγξει καλα πριν προβεί στην αγορα του.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 80 ευρω δεν εχει καποιο fluval;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...