Jump to content

Καλώς σας βρήκα!!! Καιρός να σας συστήσω τη Βεατρίκη μου...


Marzanna

Recommended Posts

Καλημέρα!!! Σήμερα είναι Κυριακή ΑΡΑ αύριο είναι Δευτέρα, οπότε σας εύχομαι καλή εβδομάδα  :icon_dance:

Ονομάζομαι Μαριάννα και πριν από 14 σχεδόν χρόνια, μια ωραία πρωία, γύρισε η μαμά μου σπίτι με ένα χελωνάκι... Ήταν ένα χελωνάκι που είχε βρει να περιφέρεται στα Πατήσια έξω από τα σχολεία της Γκράβας και το είχε φέρει στο κήπο μας μέχρι να τηλεφωνήσουμε σε κάποιο σωματείο για την άγρια ζωή να μας ενημερώσουν για το που πρέπει να τη πάμε. Εγώ όμως που ήμουν τότε 10 χρονών είχα μαγευτεί γιατί αυτό το χελωνάκι ήταν πολύ διαφορετικό από όσα είχα δει στη φύση μέχρι τότε... είχε στα δαχτυλάκια του μεμβράνες και είχε κατακόκκινα μάγουλα. Αυτά είπε και η μαμά μου στο σωματείο και φρίκαραν οι άνθρωποι. Μας είπαν να μη την αφήσουμε στη φύση για κανένα λόγο γιατί είναι εξωτικές χελώνες και βλάπτουν τα ελληνικά ήδη (στη πορεία έμαθα ότι αυτές χελώνες τρώνε περίπου 300 ήδη από πανίδα και χλωρίδα και κατάλαβα το λόγο  :P ). Κατά τη γνώμη τους έπρεπε να την αμολήσουμε στο Αττικό πάρκο. Κι επειδή εμείς οικογενειακώς αγαπάμε πάρα πολύ τα ζώα και μας ενοχλεί ιδιαίτερα το γεγονός της εγκατάλειψης τους αποφασίσαμε να τη κρατήσουμε. Κι έτσι μπήκε η Βεατρίκη στη ζωή μας  :love: . Δε ξέρω πόσων χρονών είναι η Βεατρίκη γιατί όταν τη βρήκαμε δεν ήταν σαν τα χελωνάκια που πουλάνε στα pet shop, (υποθέτω ότι δεν ήταν πάνω από 3 ετών πάντως γιατί δεν ήταν και πολύ μεγάλη) αλλά εμείς εδώ μαζί μας, στην οικογένεια μας, την έχουμε 14 χρόνια σχεδόν. Οι διαστάσεις του καβουκιού της είναι 18x13 (νομίζω μικρή για την ηλικία της) κι από όταν τη βρήκαμε έχει το καβούκι-καμήλα. Ο ειδικός που την είδε μας είπε ότι παλιά είχε μια πάθηση (με τα πολλά έλλειψη ασβεστίου από ότι κατάλαβα) και γι αυτό το καβούκι της είναι πιο χαμηλό στη μέση κι έχει μια καμπούρα στο πάτο και μια στη κορυφή  :crazyyyy: . Η Βεατρίκη επίσης ενώ μικρή κολυμπούσε, τώρα πια δε κολυμπάει... τη πήγα στον ειδικό, για να δούμε αν έχει αέρα στα πνευμόνια και μου είπε ότι δεν είχε. Ο ίδιος συμπέρανε ότι δε ξέρει να κολυμπάει αλλά επειδή μικρή κολυμπούσε σκέφτηκα μήπως έφταιγε το ότι όταν την είχαν οι γονείς μου δε της βάζανε πολύ νερό (το ύψος νερού ήταν ίδιο με το δικό της, ενώ γνωρίζω ότι πρέπει να είναι το διπλάσιο). Τώρα που τη πήρα εγώ σκέφτηκα κάθε βδομάδα να της ανεβάζω κι από λίγο το νερό, σιγά-σιγά, μπας και τη ξαναδώ κολυμβήτρια...

Αυτά από μένα... δε ξέρω αν θα έπρεπε να γράψω κάτι άλλο.. την έχω σε ενυδρείο 80 λίτρων και μαζεύω λεφτά να τη βάλω σε μεγαλύτερο, της έχω βάλει φυσικό χαλίκι και λίγες πορώδες πέτρες για πάτωμα, κι ένα κομμάτι φελλόξυλο για basking. Με ζορίζουν στο καθάρισμα αλλά μου αρέσουν πολύ τα φυσικά υλικά. Οι λάμπες της δε ξέρω τι λάμπες είναι ακριβώς γιατί είναι ενσωματωμένες στο καπάκι του ενυδρείου, και της έχω φίλτρο EHEIM pick up 200.

Και τώρα θα δοκιμάσω να ανεβάσω φωτογραφίες  :crazyyyy:

Πρώτη μούρη στο καβούρι

Untitled-1%20copya_zpsg6ywbknp.jpg

 

Το ενυδρείο μας (με χάλια εστίαση γιατί όλη η προσοχή έπεσε στη Βεατρίκη :P)

DSC_0004_zps7idrtvw1.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατάλαβα ότι σήμερα είναι Δευτέρα... Η καλή εβδομάδα σε όλους ισχύει ακόμα, αλλά στο πρώτο μου κιόλας ποστ δε μπόρεσα να κρύψω το πόσο ζαβλακωμένη προσωπικότητα είμαι... :crazyyyy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλη διαμονή. Για να μπέρδεψες τις μέρες, μάλλον σε διακοπές είσαι ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλη διαμονή. Για να μπέρδεψες τις μέρες, μάλλον σε διακοπές είσαι ακόμα!

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα  ^_^  Διακοπές έχω να πάω περίπου 4 χρόνια, και φέτος ειδικά έκανα 2 μπάνια όλο το καλοκαίρι  :waaa:  Το να μπερδεύω μέρες και γενικώς πολλά πράγματα στη καθημερινότητα μου είναι ένα σταθερό event που αποτελεί αποτέλεσμα της υπολειτουργίας του εγκεφάλου μου  :clown2:  Ζω τα τελευταία χρόνια με το φόβο ότι ένα πρωί θα ξυπνήσω, θα πετάξω δημητριακά σοκολάτα στη Βεατρίκη κι εγώ θα αρχίζω να της τρώω τις γαρίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και μπραβο για το ζωντανο που αγαπας και φροντιζεις!

 

Αν θελεις κανε μια παρουσιαση στα "αμφιβια και νεροχελωνες" να απολαυσουμε και περισσοτερες φωτογραφιες της κουκλας και του ενυδρειου της.Επισης εκει θα το διαβασουν και αλλοι παλαβοι χελωνιεριδες και θα σε συμβουλεψουν αν μπορεις και πως καποια στιγμη να της βγαλεις τα μπρατσακια :P

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και μπραβο για το ζωντανο που αγαπας και φροντιζεις!

 

Αν θελεις κανε μια παρουσιαση στα "αμφιβια και νεροχελωνες" να απολαυσουμε και περισσοτερες φωτογραφιες της κουκλας και του ενυδρειου της.Επισης εκει θα το διαβασουν και αλλοι παλαβοι χελωνιεριδες και θα σε συμβουλεψουν αν μπορεις και πως καποια στιγμη να της βγαλεις τα μπρατσακια :P

 

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!! Θα κάνω παρουσίαση κι εκεί, απλά είμαι καινούργια και δε τα έχω βρει ακόμα τα κατατόπια..  :blush:

Εν το μεταξύ μπορεί να το λες για πλάκα, αλλά ίσως το να της βάλω μπρατσάκια να μην είναι και πολύ κακή ιδέα τελικά.. :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα Μαριάννα, και μην αγχώνεσαι θα τα βρείς σιγά σιγά τα κατατόπια.

Πολύ όμορφη η Βεατρίκη σου. :)

 

                   :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα Μαριάννα, και μην αγχώνεσαι θα τα βρείς σιγά σιγά τα κατατόπια.

Πολύ όμορφη η Βεατρίκη σου. :)

 

                   :welcome:

Σ ευχαριστώ πολύ!!!  ^_^  ^_^  ^_^

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε στην παρέα μας :D

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η Βεατρικη ειναι κουκλα.Καλος ηρθες στην παρεα μας

Είναι το κορίτσι μου :) !!! Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες :thumbsu:

 

 

καλως ηρθες

Καλώς σας βρήκα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...