Jump to content

Fin rot ή τσιμπήματα ;


Recommended Posts

Ρε παιδια πως μπορει ενα τετοιο πραγμα να βρεθει μεσα σε ενυδρειο; Πως εισβαλεξ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει να μπηκε με καποιο κοραλι η με τον βραχο.δεν ειναι αναγκη να ειναι εξ αρχης μεγαλο.Μπορει να μπηκε ειτε σε νεαρο σταδιο(νημφικο) ειτε και σε αυγο το οποιο εκκολαφθηκε και πλεων ο σκουληκης ειναι ενηληκος και κανει τις ζημιες του επειδη πρεπει να τραφει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας για το ύποπτο σκουλήκι έπεσα πάνω στον mithrax.

Φαίνεται ότι είναι ο μόνος που ασχολείται με τις άλγες. Απολάυστε τον να τσιμπολογάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον βρήκα τον κερατά. Προσπάθησα να τον βγάλω αλλά πρόλαβε να γαντζωθεί και δεν ήθελα να τον κόψω γιατί μετά θα κυνηγάω δύο από δαύτα.

Τουλάχιστον ξέρω που είναι η φωλιά του. Πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο από την αντίσταση που κατάλαβα στην τσιμπίδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α το μο@#%λο!! Πιαστον με τη τσιμπιδα και κανε το κολπο με το μπουκαλι αν μπορεις. Απλα δεσε το με κοντο σκοινακι για να τον βγαλει.

Παντως η γαριδα αγιο ειχε.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γινετε ρε γιατρε; εχω κανονισει ψαρεμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γινετε ρε γιατρε; εχω κανονισει ψαρεμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να κάνω; Έχω ξενυχτήσει δυο βράδια να το δώ να βγαίνει απο την τρύπα του αλλά τίποτα. Αν και απόψε δεν γίνει κάτι αύριο βγάζω βράχο. Έλα για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα φερω και το ψαροντουφεκο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν η επιχείρηση σκούληκας. Βγήκε το κομμάτι του βράχου που το είχα εντοπίσει και ιδού

 

A43F844E-E41A-470B-9F67-69CD579036AA_zps

 

765049B6-29DB-4F05-855D-38DC0820D1D2_zps

 

Βέβαια δεν μου μοιάζει σαν το απόκοσμο bobbit worm αλλά ότι και να ήταν είναι παρελθόν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλο. Πω πω!!! 

 

Αν το απομονώσεις βγάλε το άλλη μια φώτο με κανένα μολύβι-στυλό δίπλα να δούμε το μέγεθος, 

Link to comment
Share on other sites

Αηδιαστικο πλασμα.

Και επικινδυνο για τα ψαρακια.

Ουστ!

Link to comment
Share on other sites

Και το σχετικό βίντεο.  Ρε παιδιά τελικά αυτός είναι ο Φαραώ ?????

 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου.

Μπορεις να αποφυγεις τετοια παραγματα αν βαλεις μονο νεκρο βραχο; Με ενα καλο βρασιματακι και σε μορφη αυγων να ειναι παπαλα...η και ετσι μπορει να ερθει απο καπου αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου.

Μπορεις να αποφυγεις τετοια παραγματα αν βαλεις μονο νεκρο βραχο; Με ενα καλο βρασιματακι και σε μορφη αυγων να ειναι παπαλα...η και ετσι μπορει να ερθει απο καπου αλλου;

 

Νεκρό βράχο είχα βάλει Παρασκευά. Από άλλο βραχάκι με κοράλλι θα ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Νεκρό βράχο είχα βάλει Παρασκευά. Από άλλο βραχάκι με κοράλλι θα ήρθε.

Α καταλαβα.....οκ.
Link to comment
Share on other sites

δεν μου μοιάζει με φαραω. Ποιο πολυ με μεγάλο bristle worm μου μοιάζει. Και δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά οτι αυτός πείραζε τα ψάρια. Αυτο αν πεινάσει χτυπάει ποιό ακίνητους στόχους, πχ Clams. Εχω και γω τέτοια και τρώνε τροφή που πεφτει κάτω.

 

Συνήθως τα Wrasse τα θηρεύουν αυτά 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για τέτοιο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς οι θαλασσινοί τι εξωγήινα πλάσματα βρίσκετε ρε παιδί μου στα ενυδρεια σας!!! Jurassic Park το εχετε κάνει εδω μέσα. Πάνο, εύχομαι οι θάνατοι να οφειλόταν σε αυτό και να σου τελειώσουν τα προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη δεν ειναι φαραω αυτο σιγουρα φιλε.Αυτο ειναι bristle worm και δεν νομιζω να σου εκανε αυτο την ζημια εχω και εγω τετοια οπως σου ειπε και ο Ευγενειος τρωει αποφαγια.

Το φαραω σε νεαρη ηληκια ειναι καφεκοκκινο και αν ηταν σε τετοιο μεγεθος διακρινεις πολυ καλα της δαγκανες του στο κεφαλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν φαινεται να εχει το χαρακτηριστικο στομα του φαραω αλλα οτι και να ειναι και σε αυτο το μεγεθος καλα εκανες και το εβγαλες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν δεν ευθύνεται αυτό για τις φαγωμένες ουρές και τις απώλειες το μυστήριο της αιτίας παραμένει άλυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν δεν ευθύνεται αυτό για τις φαγωμένες ουρές και τις απώλειες το μυστήριο της αιτίας παραμένει άλυτο.

 

Οχι δεν τα εφαγε αυτο φιλε...

Σε τι κατασταση ειναι τα υπολοιπα ψαρια σου ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα εφαγε αυτο φιλε...

Σε τι κατασταση ειναι τα υπολοιπα ψαρια σου ?

 

Όλα φαίνονται μια χαρά . χτύπα ξύλο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς είχα τέτοια σκουλήκια και τριγυρνούσαν μέσα στον αραγωίιτη και τον βράχο.Ποτέ δεν πείραξαν κάποιο ψάρι.

Ψάξε για αλλού την αιτία.Ίσως είναι κάποιο βακτήριο.

Μπορεί να και κάποιος άλλος λαθρεπιβάτης που δεν τον έχεις δει ακόμα.

Μικρή πιθανότητα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...