Jump to content

Σκόνες,μετρήσεις και διαλύματα(Kh-Ca-Mg)


fishbone!

Recommended Posts

Ναι ρε φίλε !!!

Ακουμπούσε το σωληνάκι μέσα στο νερό !!!

Το ενυδρείο είναι 500 -550 λίτρα σύνολο .

Βάζω 40μλ διαλύματος kh.

Link to comment
Share on other sites

Κανε 8ml × 6 δοσεις την ημερα ανα 5 ωρες ποσο βγαινει σπαστες της δοσεις μεσα στο 24ωρο.. και μετρα μολις το κανεις,το εφαρμοζεις κ μετρας την επομενη μερα ιδια ωρα κ πες μας..

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dennis και γω υο ιδιο θεμα εχω.. νομιζω οτι ρίχνω πολυ.. με τις σκόνες της fauna διαλύω 125g. Στο λίτρο kh και εχω κατανάλωση 81ml τη μερα για να κρατάω 7- 7,5..

Ασβέστιο της ίδιας εταιρίας διαλύω 500g συο λίτρο και ρίχνω μεσα 35ml τη μερα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο 

 

Ειναι παρα πολυ!

81ml τη μερα για να κρατας στο οριο το Kh ειναι μεγαλη ποσοτητα, συμφωνα με τα λιτρα σου.

Φαντασου εγω με 120lt (Main) + 60lt (Sump) ριχνω καθημερινα 44ml (fauna) για να κραταω το kh στο 8.3.

Επισης στο Ca ριχνω 14ml ημερισιως για να το κραταω στο 440.

 

Τωρα με βαζεται σε σκεψεις μηπως δεν κανω εγω κατι σωστα, μηπως δεν μετραω καλα....?

 

 

Link to comment
Share on other sites

του κάνουμε λίγο το θέμα κουρείο αλλα ελπίζω να μην εχει πρόβλημα μιας και το θέμα είναι προς συζήτηση..

 

με προβλιματίζει καιρό αυτή η κατανάλωση.. δεν ξερω τι είναι φυσιολογικό και τί όχι.. εμενα πάντως αυτό που ρίχνω μου φαίνεται πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dennis και γω υο ιδιο θεμα εχω.. νομιζω οτι ρίχνω πολυ.. με τις σκόνες της fauna διαλύω 125g. Στο λίτρο kh και εχω κατανάλωση 81ml τη μερα για να κρατάω 7- 7,5..

Ασβέστιο της ίδιας εταιρίας διαλύω 500g συο λίτρο και ρίχνω μεσα 35ml τη μερα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

φιλαράκι μου εχω μια παρατήρηση να κάνω:

 

 

 Πάνω κατω τον τελευταίο καιρό ολο τα ίδια προβλήματα εχουμε,

 

Τις ίδιες σκέψεις και προβληματισμους εχουμε,

 

Περίπου τις ιδιες μαλ@*ιες κάνουμε!

 

Γιατί το δικό μου ενυδρείο δεν μοιάζει με το δικό σου ρε γ@μοτο μου :ballistic: ????

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dennis και γω υο ιδιο θεμα εχω.. νομιζω οτι ρίχνω πολυ.. με τις σκόνες της fauna διαλύω 125g. Στο λίτρο kh και εχω κατανάλωση 81ml τη μερα για να κρατάω 7- 7,5..

Ασβέστιο της ίδιας εταιρίας διαλύω 500g συο λίτρο και ρίχνω μεσα 35ml τη μερα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Περα της πλάκας τωρα , το μειγμα που λες ειναι τρελό!

 

500gr στο λίτρο ειναι 50% !!!!!

 

Πως διαλύεται η σκονη σε ενα τοσο κορεσμένο μείγμα????

 

Και εντυπωσιακό και η ποσότητα που ρίχνεις!!!  35μλ την ημέρα???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε 4l. Νερο 500gr kh, και περιπου την ημερα εαν θυμαμε καλα 48 περιπου ml την ημερα.και το κραταω σταθεροτατο στο 8.8.

Να σας κουφανω?? Εαν βγαλω τα clam το ασβεστιο και το kh μου θα παει στο θεο!!τραβανε τρελαααα!!(οποτε βαζω καναδυο clams με χτυπαει στο ασβεστιο) κανενσ συστημα δεν ειναι ιδιο..

Π.χ. παρατηρισα με την αλλαγη στο φως,ζηταγε ακομα περισοτερο kh..καπιος θελει να μεγαλωσει εκει μεσα λεω. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεντρωσεις που δινει η Fauna ειναι για το ασβεστιο και το μαγνησιο 400γραμμαρια ανα λιτρο διαλυματος και για το ΚΗ 100γραμμαρια ανα λιτρο διαλυματος. Οπως λεει στις οδηγιες της βαζεις για ασβεστιο και μαγνησιο 2 κιλα σε δοχειο των 5 λιτρων που εχεις βαλει 4 λιτρα νερο και στη συνεχεια το συμπληρωνεις μεχρι τα 5 λιτρα. Αντιστοιχα για το ΚΗ ριχνεις 500γραμμαρια σε 4λιτρα νερο σε δοχειο των 5 λιτρων και στη συνεχεια συμπληρωνεις το νερο μεχρι τα 5.

Επειδη το καθε υλικο επωνυμο ή χυμα δεν ειναι το ιδιο (αλλα αλατα και αλλες αναλογιες-διακυμανσεις υπαρχουν και απο παρτιδα σε παρτιδα ) καλο ειναι να χρησιμοποιουμε τα ιδια υλικα και οταν αλλαζουμε τοτε να κανουμε μετρησεις μεχρι να το σταθεροποιησουμε. Επισης το διαφορετικο ειδος αλατων μπορει να επηρεασει και τη διαλυτοτητα των υλικων και ετσι εκει που σε ενα διαλυμα δεν βλεπαμε ιζημα ξαφνικα με αλλαγη πρωτης υλης να βλεπουμε. Χαρακτηριστικη η διαφορα σε σκονες ΚΗ αναλογα με την περιεκτικοτητα του σε οξινο ανθρακικο νατριο και ανθρακικο νατριο.

Επισης ενας γενικος κανονας που ισχυει και στα ενυδρεια λεει οτι συνθεση που κερδιζει δεν την αλλαζεις :-)))))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω οτι η διαλυτοτητα του χλωριουχου ασβεστιου στο νερο στους 25 oC ειναι 81.1 g/ 100ml. Δηλαδη για να γινει το διαλυμα κορεσμενο και να αρχισει να βλεπει καποιος αδιαλυτη σκονη που δεν θα διαλυεται θα πρεπει να ριξει στη θερμοκρασια αυτη πανω απο 811 γραμμαρια σε ενα λιτρο διαλυματος!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω ακολουθώ αυτες τις οδηγίες για τις σκόνες http://static.faunamarin.de/manuals/manual_balling-methode_eng.pdf

 

έχετε κάτι άλλο??

 

τελικά είναι ή δεν είναι πολύ η ποσότητα που ρίχνω ? :/

 

Dennis, δεν εχεις να ζηλέψεις τίποτα ρε σύ απο το ενυδρείο μου, αυτα τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια αν βγάλεις θα βρείς την υγειά σου!!!

χαχαχαχα

:P

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα διαλυματα σου εφοσον τα φτιαχνεις συμφωνα με τις οδηγιες του link εχουν την ιδια ακριβως συγκεντρωση με αυτα που αναφερω παραπανω καθως και αυτα ακολουθουν τις οδηγιες της Fauna. Απο κει και περα το πολυ ή το λιγο το καθοριζει το καθε ενυδρειο και οι απαιτησεις του με την προυποθεση βεβαια οτι μετραμε σωστα και τακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης στα διαλυματα αυτα υπαρχει περιορισμος στην ποσοτητα σκονης που μπορει να διαλυθει. Πχ η διαλυτοτητα το οξινου ανθρακικου νατριου ( bicarbonate) δεν ξεπερνα τα 100 γ ανα λιτρο διαλυματος στους 25oC (αυτο δινει και η Fauna). Συνεπως εαν εχουμε καθαρο bicarbonate οτι και να κανουμ στους 25 βαθμους δεν μπορουμε να διαλυσουμε αλλο. Αν ομως η σκονη του bicarbonate εχει προσμιξεις απο ανθρακικο νατριο τοτε η ποσοτοτητα που μπορει να διαλυθει απο τη σκονη αυτη αυξανει γιατι το ανθρακικο νατριο εχει μεγαλυτερη διαλυτοτητα. Αυτος ειναι και ο λογος που ακουμε οτι καποιος διαλυει 120 ή 130 γραμμαρια σκονη για το ΚΗ ανα λιτρο διαλυματος. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα λαθος εαν εχει διασφαλισει την ιδια περιεκτικοτητα της σκονης στα δυο ανθρακικα αλατα και δεν αλλαζει υλικα χωρις μετρησεις. Επισης ενας ακομη κινδυνος απο την υπαρξη μεγαλης ποσοτητας ςπλου ανθρακικου αλατος ειναι η ανοδος του pH γεγονος που δεν συμβαινει με το bicarbonate καθως φροντιζει να σταθεροποιει το pH του ενυδρειου γυρω απο το 8.34

Link to comment
Share on other sites

τα διαλυματα ασβεστιου και μαγνησιου που κανεις ετσι ειναι περιπου 4 φορες πιο αραια απο αυτα που προτεινει η Fauna ενω το διαλυμα του ΚΗ λιγο πιο πυκνο. Μπορεις και με αυτα να φερεις τις τιμες που θελεις αλλα οταν οι απαιτησεις ειναι αυξημενες τοτε θα ριχνεις περισσοτερο ογκο διαλυματων (τετραπλασια ποσοτητα) σε σχεση με τον ογκο των διαλυματων που προτεινει η Fauna και ετσι θα σου τελειωνουν πιο γρηγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πασχαλη, σαν ο ποιο ειδικός απ ολους στη χημεια μου φαίνεται πως πρεπει να μας παραδώσεις κάποια μαθήματα για την σωστη χρήση αυτών των υλικών και για τα προβλήματα που μπορει να δημιουργήσουμε απο τη μη ορθή χρήση ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σωστες αποριες πανο.εγω το μονο που ξερω ειναι οτι αν ξεφυγεις στο ασβεστιο τα καις.αρχιζουν και ασπριζουν ολα.και τα ζωανθους λιωνουνε.εφιαλτης.επισης καπου ειχα ακουσει οτι αν ξεπερασεις τα ορια ασβεστιου θωλονει και το νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση μετά από δοκιμές σε χύμα προϊόντα έχω βρει την υγεία μου και την σταθερότητα στα προϊόντα τις fauna

 

Λυκο , στο τελος εκει θα καταλήξω!

 

Καλα τα χυμα αλλα τα επώνυμα εχουν κάποιες προδιαγραφές που σου δείχνουν τον δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεντρωσεις που δινει η Fauna ειναι για το ασβεστιο και το μαγνησιο 400γραμμαρια ανα λιτρο διαλυματος και για το ΚΗ 100γραμμαρια ανα λιτρο διαλυματος. Οπως λεει στις οδηγιες της βαζεις για ασβεστιο και μαγνησιο 2 κιλα σε δοχειο των 5 λιτρων που εχεις βαλει 4 λιτρα νερο και στη συνεχεια το συμπληρωνεις μεχρι τα 5 λιτρα. Αντιστοιχα για το ΚΗ ριχνεις 500γραμμαρια σε 4λιτρα νερο σε δοχειο των 5 λιτρων και στη συνεχεια συμπληρωνεις το νερο μεχρι τα 5.

Επειδη το καθε υλικο επωνυμο ή χυμα δεν ειναι το ιδιο (αλλα αλατα και αλλες αναλογιες-διακυμανσεις υπαρχουν και απο παρτιδα σε παρτιδα ) καλο ειναι να χρησιμοποιουμε τα ιδια υλικα και οταν αλλαζουμε τοτε να κανουμε μετρησεις μεχρι να το σταθεροποιησουμε. Επισης το διαφορετικο ειδος αλατων μπορει να επηρεασει και τη διαλυτοτητα των υλικων και ετσι εκει που σε ενα διαλυμα δεν βλεπαμε ιζημα ξαφνικα με αλλαγη πρωτης υλης να βλεπουμε. Χαρακτηριστικη η διαφορα σε σκονες ΚΗ αναλογα με την περιεκτικοτητα του σε οξινο ανθρακικο νατριο και ανθρακικο νατριο.

Επισης ενας γενικος κανονας που ισχυει και στα ενυδρεια λεει οτι συνθεση που κερδιζει δεν την αλλαζεις :-)))))

 

 

Επισης να πω οτι η διαλυτοτητα του χλωριουχου ασβεστιου στο νερο στους 25 oC ειναι 81.1 g/ 100ml. Δηλαδη για να γινει το διαλυμα κορεσμενο και να αρχισει να βλεπει καποιος αδιαλυτη σκονη που δεν θα διαλυεται θα πρεπει να ριξει στη θερμοκρασια αυτη πανω απο 811 γραμμαρια σε ενα λιτρο διαλυματος!!!!

 

 

Τα διαλυματα σου εφοσον τα φτιαχνεις συμφωνα με τις οδηγιες του link εχουν την ιδια ακριβως συγκεντρωση με αυτα που αναφερω παραπανω καθως και αυτα ακολουθουν τις οδηγιες της Fauna. Απο κει και περα το πολυ ή το λιγο το καθοριζει το καθε ενυδρειο και οι απαιτησεις του με την προυποθεση βεβαια οτι μετραμε σωστα και τακτικα.

 

 

Επισης στα διαλυματα αυτα υπαρχει περιορισμος στην ποσοτητα σκονης που μπορει να διαλυθει. Πχ η διαλυτοτητα το οξινου ανθρακικου νατριου ( bicarbonate) δεν ξεπερνα τα 100 γ ανα λιτρο διαλυματος στους 25oC (αυτο δινει και η Fauna). Συνεπως εαν εχουμε καθαρο bicarbonate οτι και να κανουμ στους 25 βαθμους δεν μπορουμε να διαλυσουμε αλλο. Αν ομως η σκονη του bicarbonate εχει προσμιξεις απο ανθρακικο νατριο τοτε η ποσοτοτητα που μπορει να διαλυθει απο τη σκονη αυτη αυξανει γιατι το ανθρακικο νατριο εχει μεγαλυτερη διαλυτοτητα. Αυτος ειναι και ο λογος που ακουμε οτι καποιος διαλυει 120 ή 130 γραμμαρια σκονη για το ΚΗ ανα λιτρο διαλυματος. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα λαθος εαν εχει διασφαλισει την ιδια περιεκτικοτητα της σκονης στα δυο ανθρακικα αλατα και δεν αλλαζει υλικα χωρις μετρησεις. Επισης ενας ακομη κινδυνος απο την υπαρξη μεγαλης ποσοτητας ςπλου ανθρακικου αλατος ειναι η ανοδος του pH γεγονος που δεν συμβαινει με το bicarbonate καθως φροντιζει να σταθεροποιει το pH του ενυδρειου γυρω απο το 8.34

 

 

τα διαλυματα ασβεστιου και μαγνησιου που κανεις ετσι ειναι περιπου 4 φορες πιο αραια απο αυτα που προτεινει η Fauna ενω το διαλυμα του ΚΗ λιγο πιο πυκνο. Μπορεις και με αυτα να φερεις τις τιμες που θελεις αλλα οταν οι απαιτησεις ειναι αυξημενες τοτε θα ριχνεις περισσοτερο ογκο διαλυματων (τετραπλασια ποσοτητα) σε σχεση με τον ογκο των διαλυματων που προτεινει η Fauna και ετσι θα σου τελειωνουν πιο γρηγορα.

 

Πασχαλη ευχαριστώ πολυ που μπηκες στον κόπο να γράψεις ολα αυτα!

 

Απ οτι κατάλαβα ο καθενας μας κανει και μια διαφορετική χρήση στις αναλογίες του καθε σκευάσματος!

 

Κάποιοι  τα κάνουν πιο αραια (εγω) και αλλοι πιο ενισχυμένα!

 

Τουλάχιστον τωρα θα ξερω την δοσολογία που προτείνει η εταιρία!

Link to comment
Share on other sites

paschalpgr 

 

Μπορείς να μας εξηγήσεις (αν  ξέρεις) τις διαφορές μεταξύ των χύμα υλικών (Ca,Mg ,KH) σε σχέση με τα αντίστοιχα της Fauna  ?  Επειδή σε βλέπω ενημερωμένο (ίσως να είσαι και χημικός) ψάχνω καιρό μια ποιο επιστημονική και τεκμηριωμένη απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα.  

Οι περισσότερες απαντήσεις που λαμβάνω είναι "Τα χύμα δεν είναι τόσο καθαρά όσο της Fauna ".   

 

Ναι οκ πιθανόν να ισχύει αλλά ποιές είναι οι προσμίξεις? τι επιπτώσεις έχουν στο ενυδρείο?  Μήπως οι επιπτώσεις είναι αμελητέες σε σχέση με το κόστος ? (για τις χύμα)  

Μήπως η διαλυτότητα της Fauna είναι μεγαλύτερη (λόγο λιγότερων προσμείξεων)  και κάνει το διάλυμα ποιο πυκνό και άρα χρησιμοποιούμε λιγότερη ποσότητα σε γρ υλικού που σημαίνει εξοικονόμηση σκόνης σε σχέση με τα χύμα? (και άρα συμφέρει η Fauna)

 

(Ετσι όπως το θέτω θα μπορούσε να ανοιχτεί και θέμα Fauna VS χύμα υλικών :) )

 

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση .. λόγω του οτι πλέον ρίχνω 85ml Kh την ημέρα και 55 ml Ca  το έχω σπασει σε 12 δόσεις .. ήτοι ανα 2 ώρες με μεταξύ τους διαφορά (Kh- Ca), 1ωρα..

 

είναι πολύ σύντομο αυτό το διάστημα για να πέφτουν τα χημεικα στο νερό??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...