Jump to content

ερωτηση σχετικα με αντιστροφη οσμωση


ctpanoramix

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ,

 

Προσφατα μετακομισα Ξανθη και παρατηρησα οτι το νερο ειναι πολυ σκληρο εδω. Εχω μια οσμωση 3 σταδιων απο τη waterwaves (την ενυδρειακη) που τη χρησιμοποιω για το ενυδρειο μου.... και αναρωτιεμαι τι πρεπει να κανω για να μπορω να τη χρησιμοποιω για ποσιμο  νερο.... Αν η μονη αλλαγη ειναι να βαλω τη δεξαμενη για να μαζευει το νερο ή χρειαζεται να προσθετω παλι καποια μεταλλικα αλατα. Η δεξαμενη δεν με ενδιαφερει καθως η οσμωση βρισκεται στο μπαλκονι και δεν με πειραζει να περιμενω να γεμισω ενα μπουκαλακι νερο για το ψυγειο.

Ετσι οπως ειναι τωρα το νερο πινεται ? Αν πινω και απο την οσμωση και απο τη βρυση περιστασιακα πιστευετε οτι χρειαζεται να την "μετατρεψω"? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29893

 

Νομίζω απαντά σε όλα τα ερωτήματα σου

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29893

 

Νομίζω απαντά σε όλα τα ερωτήματα σου

 

 

απο εκει ξεκινησα .... απλα επειδη οπως ειπα δεν ειναι η οσμωση στην κουζινα μου δεν με ενδιαφερει η δεξαμενη και η βρυση και η βαλβιδες και ολα αυτα που δινει το κιτ.

με αλλα λογια αν βαλω ενα εξτρα φιλτρο ανθρακα μετα την μεμβρανη με καλυπτει και σαν ποσιμου νερου... για να γεμιζω τα μπουκαλια μου. και το προαιρετικο φιλτρο μετεπεξεργασιας mineral αν πινω και απο τη βρυση ειναι αυτο που λεει... προαιρετικο....

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερο της βρυσης ειναι καθαρο (δεν εχει δλδ αλλο προβλημα εκτος του οτι ειναι σκληρο), γιατι δεν κανεις μιξη βρυση με ΑΟ οπως και στις αλλαγες στο ενυδρειο?
Απλα βαλε ενα "κλεφτη" πριν την μεμβρανη για να ειναι και περασμενο απο τα προφιλτρα ανθρακα και στερεων. Το ιδιο συστημα δηλαδη και με το "προφιλτραρισμενο" νερο για αλλάγες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερο της βρυσης ειναι καθαρο (δεν εχει δλδ αλλο προβλημα εκτος του οτι ειναι σκληρο), γιατι δεν κανεις μιξη βρυση με ΑΟ οπως και στις αλλαγες στο ενυδρειο?

Απλα βαλε ενα "κλεφτη" πριν την μεμβρανη για να ειναι και περασμενο απο τα προφιλτρα ανθρακα και στερεων. Το ιδιο συστημα δηλαδη και με το "προφιλτραρισμενο" νερο για αλλάγες.

 

 

Σωστοοοοοοος.... ακομα καλυτερα ετσι... βεβαια δεν ξερω κατα ποσο καθαρο ειναι το νερο της βρυσης αλλα απο το να το πινω σκετο καλυτερα θα ηταν μισο μισο με οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αναφερεται ως ποσιμο απο την εταιρεια υδρευσης της πολης.

Κανε και κανενα τεστ ομως για σιγουρια γιατι ο νομος στην Ευρωπη επιτρεπει νιτρικα εως 50ppm  :death: (Αμερικη εως 10 και πανε να το μηδενισουν και καλα κανουν)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...