Jump to content

Aπορίες περί στρωσίματος


Recommended Posts

Καλησπέρα!!

 

Στις 24/8 ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου μου βάζοντας για αρχή τροφή σε τούλι και βακτήρια (jbl denitrol)

Mέχρι τις 27/8 δεν μετρούσα αμμωνία οπότε αφαίρεσα την τροφή και έριξα καθαρή αμμωνία ώστε να έχω 4ppm.

Χτες παρουσιάστηκαν τα πρώτα νιτρώδη και σήμερα,μετά από 4 μέρες η κλίμακα είναι σχεδόν στο τέρμα.

Συνεχίζω καθημερινά με τα βακτήρια καθώς σήμερα πρόσθεσα και λίγη αμμωνία αφού είχε πέσει στα 2ppm περίπου.

 

 

Σύμφωνα με την εμπειρία σας μετά από πόσες μέρες περίπου εμφανίζονται τα πρώτα νιτρικά και πότε μηδενίζεται η αμμωνία και τα νιτρώδη;

Επίσης εφόσον ολοκληρωθεί ο κύκλος το αζώτου,πρέπει να κάνω άμεσα αλλαγή νερού και να μπουν ψάρια ή μπορώ να το καθυστερήσω,και πώς διατηρώ τα βακτήρια ζωντανά μέχρι τότε;

 

Και τέλος κάτι άλλο που παρατήρησα..Το ph ανέβηκε γύρω στο 0,4 απ' όταν γέμισα το ενυδρείο και μέσα δεν υπάρχει τίποτα παρά το υπόστρωμα το οποίο υποτίθεται πως είναι ουδέτερο.Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για να σου ανεβάζει ph γίνεται ή από υπόστρωμα ή από πέτρα. κάτι δεν είναι ουδέτερο και πρέπει να το τεστάρεις.

όσο για το στρώσιμο υπομονή κάνα μήνα.

αμέσως μόλις μηδενίσεις αμμωνία θα πρέπει να βάλεις ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμενη μεθοδο που ακολουθεις δεν την ακολουθουμε εδω οπωτε θα πρεπει να σου πει καποιος που στρωνει με αμμωνια ποσο καιρο κανει.

Οταν στρωσει το ενυδρειο σου,κανεις μια καλη αλλαγη νερου για να πεσουν τα νιτρικα αλλα και για να φρεσκαρεις το νερο και βαζεις τα πρωτα ψαρια.

Οσον αφορα αυτο που λες για το ph,μαλλον ο βυθος σου ειναι ασβεστολυθικος.Τον τεσταρες πριν το βαλεις?

Επισης,για να ξερουμε για τι μιλαμε,αλλο υποστρωμα,αλλο βυθος.Το υποστρωμα ειναι το χωμα-λιπασμα που υπαρχει κατω απο το χαλικι μας.Ο βυθος ειναι το χαλικι η η αμμος.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας και σε 2-3 εβδομάδες θα αρχίσουν να μειώνονται τα νιτρώδη και θα εμφανιστούν νιτρικά

Όταν μηδενίσουν νιτρώδη και αμμωνία, κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού > 80% και μετά είσαι έτοιμος για ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα, ανεβηκε το ph οταν γεμισες το ενυδρειο; με τι το συγκρινες, με νερο βρυσης; 0,4 δεν ειναι και τιποτα τρελο. Μολις στρωσει θα το μετρησεις, οποτε αν εχεις κατι ασβεστολιθικο εχει ανεβει κι αλλο η οχι. Με τι μετρας;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με βακτήρια του εμπορίου να υπολογίζεις κάτι λιγότερο από μήνα (> 20-25 ημέρες)

Χωρίς βακτήρια του εμπορίου πάνω από μήνα (> 30-35 ημέρες)

Με μπόλι μια εβδομάδα και κάτι (> 7-10 ημέρες)

Για το στρώσιμο δεν παίζει ρόλο η πηγή της αμμωνίας , αν είναι καθαρή αμμωνία φαρμακείου ή από τροφή ή από ψάρια (αυτό αντενδείκνυται, δεν παιδεύουμε ψάρια για να στρώσουμε ενυδρείο) , παίζει ρόλο όμως η ποσότητα αλλά με κάποιο ανώτατο όριο, πάνω από 5 δεν προτείνεται ,   μπορεί να υπάρχει καθυστέρηση ή να μη στρώσει γιατί η πολύ αμμωνία μπορεί να σκοτώσει τα βακτήρια, η λίγη αμμωνία (<= 1 ) θα καθυστερήσει λίγο να στρώσει, για αυτό καλό είναι να υπάρχει αμμωνία >=2 ppm  & <= 4 ppm. Το καλό με την καθαρή αμμωνία είναι πως μπορούμε πιο εύκολα να τη ρυθμίσουμε γιατί είναι άμεση.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η θερμοκρασία , είναι καλύτερα να είναι πάνω από 27 βαθμούς (>=27-28) γιατί έχουμε ταχύτερη αναπαραγωγή βακτηρίων

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με το μπολι το ενυδρειο στρωνει αμεσα γιατι μπαινουν τα πρωτα ψαρια την επομενη μερα,απλα θελει λιγο προσοχη στις πρωτες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Με το μπολι το ενυδρειο στρωνει αμεσα γιατι μπαινουν τα πρωτα ψαρια την επομενη μερα,απλα θελει λιγο προσοχη στις πρωτες μερες.

 

Και αυτό γίνεται και όπως είπες με μια σχετική προσοχή και παρακολούθηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Όσον αφορά το ph ένα μικρό ρόλο παίζει και η θερμοκρασία του νερού όταν το μετράς. Το νερό όπως βγαίνει τρεχούμενο από τη βρύση έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το νερό του ενυδρείου. Αμέσως λοιπόν έχουμε μία αιτία διαφοροποίησης..... Όταν εννοείς υπόστρωμα μιλάς για το βυθό σου? Αν είναι χαλίκι ή άμμος βγάλε λίγο (αν δεν σου έχει περισσέψει) και άστο να στεγνώσει, βάλτο σε ένα πλαστικό (που θα το πετάξεις μετά) ή μία λεκανίτσα που χρησιμοποιείται στο σπίτι για δουλειές και ρίξε λίγο ακουαφόρτε (μετά τη δοκιμή το πετάς - δεν ξαναμπαίνει στο ενυδρείο). Αν αφρίσει είναι ασβεστολιθικό και σου ανεβάζει το ph.... 

Σε αυτή τη περίπτωση ή το αλλάζεις ή βάζεις ψαράκια σκληρού νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

 

Δεν ήθελα να στρώσω με μπόλι για να αποφύγω πιθανή μεταφορά αρρώστιας.Άλλωστε δεν βιάζομαι να το γεμίσω αφού έχει πολύ ζέστη ακόμα και απ' ότι φαίνεται έτσι θα πάει ο καιρός για κανα δυο βδομάδες ακόμα.

Οι θερμοκρασία του νερού είναι γύρω στους 30 τώρα οπότε πιστεύω είναι ότι πρέπει για τα βακτήρια.

 

Όσο αφορά για το ph συγκρίνω διαφορά με το ph της βρύσης όταν πρωτογεμισα το ενυδρείο και υπάρχει αυτή η μικρή αύξηση τώρα.Μετρήσεις γίνονται με υγρά της API.Διαφορά στη θερμοκρασία όντως υπάρχει..Τελευταία φορά που είχα μετρήσει το ph ήταν γύρω στους 27C αν θυμάμαι καλά,ενώ τώρα είναι 30.

Ο βυθός αποτελείται από jbl aquabasis και από πάνω jbl manado πάρα πολύ καλά πλυμένο και όπως ανέφερα ακόμα δεν έχει μπει τίποτα μέσα από διακόσμηση.

 

Aν υποθέσουμε ότι νιτρώδη και αμμωνία μηδενίζονται γρηγορότερα απ' ότι υπολογίζω και δεν βάλω άμεσα τα ψάρια,τι διαδικασία ακολουθώ ώστε να διατηρήσω τα βακτήρια ζωντανά;Συνεχίζω να τους ρίχνω τροφή (αμμωνία) γύρω στα 2ppm και καθυστερώ την αλλαγή νερού για πριν μπουν τα ψαρια;

 

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις ψάρια αμέσως μετά το στρώσιμο μπορείς να διατηρήσεις τη βιολογία βάζοντας τροφή ψαριών σε τούλι (για να την αλλάζεις εύκολα και να μη μουχλιάζει) και να υπολογίσεις πως θα βάζεις καθημερινά τόση τροφή + λίγο παραπάνω από όση θα έβαζες αν είχες ψάρια. Τα 2ppm καθημερινά με καθαρή αμμωνία νομίζω πως είναι πολύ και θα πρέπει να κάνεις τακτικά αλλαγές νερού γιατί θα έχεις υπερβολικά πολλά νιτρικά. Με τη τροφή σε τούλι θα κάνεις και  μικρές εβδομαδιαίες αλλαγές. Επίσης η τροφή θα προκαλέσει και την ανάπτυξη και άλλων μηχανισμών που συντελούν στην αποδόμηση οργανικών ρύπων

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Ασθένειες δεν μεταφέρονται έτσι απλά - με το να πάρεις μπόλι - ειδικά εφόσον μιλάμε για υγιές ενυδρείο. Καλά κάνεις και προσέχεις, αλλά προσωπικά δεν μου έχει τύχει

2. Για να διατηρήσεις τη βιολογία, βάζε λίγη τροφή σε μια αποχή και άλλαζε την ανά 2-3 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα για το manado...

Link to comment
Share on other sites

To pH δεν παίζει να ανέβηκε από εξάτμιση;

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως είναι ουδέτερο..Έφαγε και πολύ πλύσιμο πριν μπει.

Θα το παρατηρήσω και μετά την αλλαγή νερού,αν και λογικά όταν γίνει η αλλαγή θα μπει και νερό από ΑΟ γιατί έτσι κι αλλιώς θέλω χαμηλότερο PH απ της βρύσης..

Εξάτμιση σίγουρα υπάρχει με τόση ζέστη.Συμπλήρωμα βέβαια έκανα μόνο μια φορά γύρω στα 4-5 λίτρα με νερό βρύσης συν αντιχλώριο.

 

Επίσης όσο αφορά τα φυτά,από δω και πέρα οποιαδήποτε στιγμή θέλω φυτεύω σωστά;

 

Edit:Διάβασα κάπου ότι με πολύ υψηλές τιμές αμμωνίας (όπως είμαι τώρα δηλαδή) η μέτρηση του ph είναι τελείως ασταθής..Ισχύει κάτι τέτοιο;

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

Και η αμμωνια ανεβαζει το πεχα.

Θα μπορουσε να στρωσει και με σκετη τροφη, κι ας μην εβλεπες σοβαρη ανοδο στις μετρησεις. "Αθορυβα".

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

To pH δεν παίζει να ανέβηκε από εξάτμιση;

 

Γενικά το ph μπορεί να ανέβει από την εξάτμιση αλλά θέλει και περισσότερο χρόνο. Μία αλλαγή δεν είναι αρκετή και το ενυδρείο είναι φρέσκο.

 

Φυτά μπορείς να βάλεις όποτε θέλεις.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσο αφορά τα φυτά,από δω και πέρα οποιαδήποτε στιγμή θέλω φυτεύω σωστά;

 

 

Αν δεν κατεβάσεις την θερμοκρασία του ενυδρείου σου στους 27 τουλάχιστον καλό θα είναι να μην βάλεις φυτά γιατί θα σου λιώσουν.

Βέβαια δεν ισχύει για όλα τα φυτά αυτό μιας και υπάρχουν κάποια που δεν έχουν πρόβλημα με την υψηλή θερμοκρασία .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!! Ελπίζω να δροσίσει σύντομα γιατί ψύξη θ αγοραστεί του χρόνου.

Ευχαριστώ κ πάλι για τη βοήθεια.

Θα επανελθω να ενημερωσω μόλις προχωρήσει το στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Όσον αφορά το ph ένα μικρό ρόλο παίζει και η θερμοκρασία του νερού όταν το μετράς. Το νερό όπως βγαίνει τρεχούμενο από τη βρύση έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από το νερό του ενυδρείου. Αμέσως λοιπόν έχουμε μία αιτία διαφοροποίησης..... Όταν εννοείς υπόστρωμα μιλάς για το βυθό σου? Αν είναι χαλίκι ή άμμος βγάλε λίγο (αν δεν σου έχει περισσέψει) και άστο να στεγνώσει, βάλτο σε ένα πλαστικό (που θα το πετάξεις μετά) ή μία λεκανίτσα που χρησιμοποιείται στο σπίτι για δουλειές και ρίξε λίγο ακουαφόρτε (μετά τη δοκιμή το πετάς - δεν ξαναμπαίνει στο ενυδρείο). Αν αφρίσει είναι ασβεστολιθικό και σου ανεβάζει το ph.... 

Σε αυτή τη περίπτωση ή το αλλάζεις ή βάζεις ψαράκια σκληρού νερού.

 

 

Και η αμμωνια ανεβαζει το πεχα.

Θα μπορουσε να στρωσει και με σκετη τροφη, κι ας μην εβλεπες σοβαρη ανοδο στις μετρησεις. "Αθορυβα".

 

Παιδια δεν ισχυει αυτο που λέτε...

Πως η αμμωνια και η θερμοκρασια επηρεάζει το Ph?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο από την στιγμή που αλλάζει η θερμοκρασία ενός διαλύματος έχουμε και μετακίνηση των ιόντων ΟΗ και Η... (Δεν τα ξέρω καλά αλλά από ότι διάβασα στο διαδίκτυο κάπως έτσι πάει.) Το αν πάει προς τα πάνω ή προς τα κάτω, είναι μικρή ή μεγάλη είναι άλλο θέμα. Η μεταβολή όμως υπάρχει.

Δες για παράδειγμα εδώ και εδώ.... Ακόμα και στα διαλύματα ρύθμισης των phμετρων τα φακελάκια σου γράφουν πιο ακριβώς θα είναι το Ph ανάλογα με την θερμοκρασία του διαλύματος ώστε να γίνει σωστό καλιμπράρισμα. Συνήθως τα διαλύματα αυτά είναι στο 7 και στο 4 στους 25 βαθμούς κελσίου. Θα τα έγραφαν αυτά αν δεν υπήρχε μεταβολή του ph με τη θερμοκρασία?

 

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ μια διευκρίνηση για χάριν τρίτου που δεν έχει επικοινωνία, στον τρόπο στρωσίματος με τροφή τα βακτήρια δημιουργούνται απ την τροφή ή ρίχνει τροφή και παράλληλα βακτήρια σε σκεύασμα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ μια διευκρίνηση για χάριν τρίτου που δεν έχει επικοινωνία, στον τρόπο στρωσίματος με τροφή τα βακτήρια δημιουργούνται απ την τροφή ή ρίχνει τροφή και παράλληλα βακτήρια σε σκεύασμα;

 

Ρίχνεις και τροφή για να υπάρχει πηγή αμμωνίας που είναι τροφή για τα βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με τροφή μέχρι και 3 μέρες μετά δεν έδειχνε τίποτα το τεστ αμμωνίας παρόλο που ή τροφή είχε σαπίσει,οπότε κ κατέφυγα στη λύση της αμμωνίας.

Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται "αθόρυβα" το στρώσιμο όπως ανέφερε ένας φίλος σε προηγούμενο ποστ.

Άλλο ένα θέμα που είχα με την τροφή είναι ότι μου άφηνε αρκετά κατάλοιπα στο νερό παρόλο που ήταν σε τούλι ειδικά όταν άρχιζε να σαπίζει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ μια διευκρίνηση για χάριν τρίτου που δεν έχει επικοινωνία, στον τρόπο στρωσίματος με τροφή τα βακτήρια δημιουργούνται απ την τροφή ή ρίχνει τροφή και παράλληλα βακτήρια σε σκεύασμα;

 

Τα βακτηρια δεν δημιουργουνται.

Υπαρχουν ηδη παντου και απλα αναπτυσονται με την αμμωνια που βγαζουν οι ρυποι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...