Jump to content

Aπορίες περί στρωσίματος


Recommended Posts

Αυτοι που λενε οτι δεν κανουν τιποτα,η δεν τα εχουν χρησιμοποιησει η τα εχουν χρησιμοποιησει λαθος...

Η τεχνολογια και η τεχνογνωσια εχει προχωρισει.

Προσωπικα εχω κανει στρωσιμο με βακτηρια και μετα απο 24 ωρες μπηκαν τα πρωτα ψαρια. Δεν υπηρχε κανενα προβλημα απολυτως,το ενυδρειο τρεχει ακομα με τα ιδια ψαρια και ειναι ενυδρειο φιλου μου.

Τα βακτηρια δουλευουν κανονικα αρκει να κανεις τα σωστα βηματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι απόψεις είναι πολλές και μπερδεύουν κατά πολύ έναν νεοεισερχόμενο όπως εγώ πχ. Απόψεις απο ημιμαθείς και δυστυχώς μπερδεύουν πολύ τους νεοεισερχόμενους στο χόμπι .

 

Προσωπικά κατέληξα σε αυτό τον τρόπο στρωσίματος μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορα forum εξωτερικού και εσωτερικού και μου φάνηκε η ιδανική σύμφωνα με την κρίση μου.Τώρα αν είναι η ιδανικότερη μέθοδος δεν το γνωρίζω,πάντως έμαθα να έχω υπομονή και το πώς λειτουργεί ο κύκλος του αζώτου σε ένα βαθμό χωρίς να ταλαιπωρήσω ψάρια που είναι το πιο συχνό φαινόμενο. Είναι λανθασμένη η εντύπωση .

Σίγουρα υπήρχε η εύκολη λύση με το μπόλι αλλά το απέρριψα προσωπικά όπως ανέφερα στην αρχή του θέματος. Και το απέρριψες γιατί πιστεύεις οτι θα κολλήσει το ενυδρείο κάποια ασθένεια . Πράγμα το οποίο δεν ισχύει εφ όσον είναι απο ενυδρείο που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα . Για να καταλάβεις θα στο πω με ενα παράδειγμα . Όσες πιθανότητες έχεις κι εσύ να κολλήσεις μια ασθένεια μπαίνοντας σε ενα λεωφορείο , αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα μπείς σε λεωφορείο .

 

Οσο αφορά το στρώσιμο με τα βακτήρια επειδή τα χρησιμοποίησα κι εγώ σε συνδυασμό με την αμμωνία,όλα τα σκευάσματα λένε να προσθέσεις ψάρια μετά από ελάχιστες μέρες,αλλιώς δεν λειτουργούν.Οπότε αυτή η μέθοδος απαιτεί ψάρια που θα φάνε όλο το ζόρι στην αρχή. Και ποιός σου είπε οτι βάζοντας αμμωνία στο ενυδρείο έχεις ταΐσει και εχεις κρατήσει σε ισορροπία όλη τη βιοποικιλότητα που χρειάζεται ενα ενυδρείο για να συντηρήσει τα ψάρια ;

 

Tέλος για το στρώσιμο 40 μέρες χωρίς καμία προσθήκη δεν το έχω ξανακούσει..Θα με ενδιέφερε αν έχεις κάποιο άρθρο πρόχειρο ώστε να ενημερωθώ καθώς αυτό ανατρέπει κάπως την θεωρία για τον κύκλο του αζώτου.. Μη μου πείς οτι δεν ξέρεις οτι ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώνετε σε 40 ημέρες (περίπου).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

Όσο αφορά το τελευταίο,γνωρίζω πόσο διαρκεί,η απορία μου είναι πώς θα πολλαπλασιαστούν οι αποικίες των βακτηρίων χωρίς την προσθήκη ρύπων αφήνοντας σκέτο νερό..

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό..Ωστόσο οι αόριστες οδηγίες στο σκεύασμα που χρησιμοποίησα εγώ (jbl denitrol συγκεκριμένα),ήταν εισαγωγή ψαριών σταδιακά μετά από 48 ώρες.Καμία υποσημείωση για προσοχή με την τροφή γι αυτόν που θα το χρησιμοποιήσει.. Δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη εταιρία τι λέει στις οδηγίες της , για να σου πώ . Πάντως ο κανόνας οτι ή παλιό ή νέο ενυδρείο οταν προσθέτουμε ψάρια δεν ταΐζουμε για 48 ώρες ισχύει .

 

Πάντως ακόμα κ για τα βακτήρια οι μισοί είναι υπέρ οι άλλοι μισοί λένε ότι είναι πεταμένα λεφτά και δεν κάνουν τίποτα.. Δυστυχώς , είναι στο συγκεκριμένο θέμα τελείως άσχετοι και δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα με αυτά που υποστηρίζουν .

 

 

*Μιας κ λέμε κ για τα βακτήρια,μου περίσσεψαν και 2-3 δόσεις οπότε  θα το προσθέσω όταν μπουν τα πρώτα ψάρια. Να τα φυλάς σε ψυγείο , αν θα κάνεις καιρό για να τα χρησιμοποιήσεις .

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

Όσο αφορά το τελευταίο,γνωρίζω πόσο διαρκεί,η απορία μου είναι πώς θα πολλαπλασιαστούν οι αποικίες των βακτηρίων χωρίς την προσθήκη ρύπων αφήνοντας σκέτο νερό..

 

Δεν ζούμε σε αποστειρωμένο περιβάλλον .

Και το 40 ημέρες έτσι βγαίνει , είναι η ίδια η φύση που λειτουργεί με αυτό το τρόπο .

Για να το καταλάβεις καλύτερα θα σου πω ότι , εαν πάρεις μια χούφτα χώμα απ το κήπο σου και το βάλεις στο ενυδρείο σου ο κύκλος του αζώτου είναι άμεσα έτοιμος !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το λες για τη φράση αυτή που έγραψα : "Δυστυχώς , είναι στο συγκεκριμένο θέμα τελείως άσχετοι και δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα με αυτά που υποστηρίζουν ."

Εχω δίκιο και θα σου εξηγήσω το λόγο .

Δεν μπορεί ο κάθε ένας να κατηγορεί συλλήβδην οτι ολα τα ζωντανά βακτήρια που πωλούνται στην αγορά είναι νεράκια . Αυτό απο μόνο του δηλώνει ασχετοσύνη .

Όταν ακόμη και εδω μέσα έχει αποδειχθεί οτι νεράκι σκέτο δεν είναι . http://www.aquazone.gr/forums/topic/92654-aainucaaeo-aaeothnea-c-oeyoc-ooa-aessiaae-aeunaaui/?p=910286

 

Και κακώς το παίρνεις σαν προσβολή .

Διαπίστωση είναι .

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγα πειραματα  με βακτηρια απο εμπειρους, δεν ειναι δειγμα.

Ειναι καποιο φανατικοι που τα βαζουν ολα στο ιδιο σακουλι. ΟΚ εκει διαφωνω.

Αλλα εκ του αποτελεσματος (παντου αναφορες για ενυδρεια φουλ στην αμμωνια και νεκρα ψαρια ενω στρωνουν με βακτηρια) και εκ του δεδομενου οτι ολα σχεδον τα σκευασματα δεν εχουν σαφεις οδηγιες, οι ημιμαθεις και οι ασχετοι εχουν δικιο να αμφισβητουν το στρωσιμο με βακτηρια (και οχι τα ιδια τα σκευασματα και μαλιστα ολα) ....  τουλαχιστον απο αρχαριους.

Αντιθετα το στρωσιμο με αμμωνια γινοταν, γινεται και νομιζω θα γινεται για παντα, χωρις προβληματα και με επιτυχια. (χωρις να ειμαι "οπαδος" αυτης της μεθοδου, απλα λεω τις διαπιστωσεις μου)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Λιγα πειραματα  με βακτηρια απο εμπειρους, δεν ειναι δειγμα. Μην το υποβαθμίζεις έτσι . Έγινε πολύ σοβαρή δουλειά και απο επιστήμονες του είδους , ο ένας ιχθυολόγος και ο άλλος ιχθυοπαθολόγος σε εργαστήριο που ασχολείται με ψάρια .

Ειναι καποιο φανατικοι που τα βαζουν ολα στο ιδιο σακουλι. ΟΚ εκει διαφωνω.

Αλλα εκ του αποτελεσματος (παντου αναφορες για ενυδρεια φουλ στην αμμωνια και νεκρα ψαρια ενω στρωνουν με βακτηρια) και εκ του δεδομενου οτι ολα σχεδον τα σκευασματα δεν εχουν σαφεις οδηγιες, οι ημιμαθεις και οι ασχετοι εχουν δικιο να αμφισβητουν το στρωσιμο με βακτηρια (και οχι τα ιδια τα σκευασματα και μαλιστα ολα) ....  τουλαχιστον απο αρχαριους. Δέν έχεις δίκιο , υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που κάτι δεν πήγε καλά .

Αντιθετα το στρωσιμο με αμμωνια γινοταν, γινεται και νομιζω θα γινεται για παντα, χωρις προβληματα και με επιτυχια. (χωρις να ειμαι "οπαδος" αυτης της μεθοδου, απλα λεω τις διαπιστωσεις μου) Επιτυχία είναι να έχεις ενα άδειο ενυδρείο να του κάνεις αλλαγές νερού και μετά απο 20 μέρες να ξεκινάς να βάζεις τα ψάρια σιγά σιγά ;

 

Αν πούμε οτι είναι "μέθοδος " το στρώσιμο των ενυδρείων με αμμωνία , δεν υπάρχει πρόβλεψη ούτε για το που θα βρεθούν τα βακτήρια που εμείς απο την αρχή έχουμε βάλει τη τροφή τους , ούτε για το που θα αποικίσουν .

Το οτι έχουμε βιολογικό υλικό και τροφή δεν αρκεί απο μόνο του . Κολλοειδείς ουσίες πως θα δημιουργηθούν για να μπορέσουν τα βακτήρια να αποικήσουν και πια φροντίδα έχουμε κάνει για τα ένζυμα που χρειάζονται οι κολλοειδείς ουσίες για να αναπτυχθούν ;

Θέλω να σου εμβαθύνω σε πράγματα που δεν τα γνωρίζω καλά , αλλά μου έχουν μεταφερθεί απλοϊκά απο ανθρώπους που το έχουν σπουδάσει το θέμα και εγώ δεν μπορώ και δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες για να στα αναλύσω σωστά .

Το συμπέρασμα όμως για μένα είναι ότι , το ενυδρείο έχει πάρα πολλούς οργανισμούς που πρέπει να βρίσκονται σε ισορροπία και αλληλοεξαρτώμενοι μεταξύ τους για τη σωστή ανάπτυξή τους και δεν μπορεί εξασφαλίζοντας τη τροφή για ενα μόνο οργανισμό  να το πετύχεις αυτό .

Συν , ότι ξεκινάς ενα ενυδρείο με δηλητήριο σε πολύ υψηλή συγκέντρωση .

 

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και κάτι ακόμα για όσους πιστεύεται στη μέθοδο με αμμωνία .

Σκεφτήκατε ποτέ οτι σε ένα παλιό ενυδρείο στρωμένο , δεν υπάρχει αμμωνία .

Και πως ταΐζονται τόσο μεγάλοι πληθυσμοί απο βακτήρια ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και κάτι ακόμα για όσους πιστεύεται στη μέθοδο με αμμωνία .

Σκεφτήκατε ποτέ οτι σε ένα παλιό ενυδρείο στρωμένο , δεν υπάρχει αμμωνία .

Και πως ταΐζονται τόσο μεγάλοι πληθυσμοί απο βακτήρια ;

Υπαρχει δεν γινεται να μην υπαρχει..την αποβαλουν τα ψαρια..υπαρχει στους διαλυμενους ιστους ψαριων και φυτων...ισως και στις τροφες που δεν προλαβαινουν να καταναλωθουν απο τα ψαρια και "σαπιζουν"...απλα δεν προλαβαινει να γινει μετρησημη μιας και μιλαμε για στρωμενο ενυδρειο ενα οικοσυστημα δηλαδη που δουλευει ρολοι (μεχρι ορισμενων οριων βεβαια αναλογα την βιολογικη του δυνατοτητα)..η βιολογια την αφομειωνει και δεν μιλαω μονο σε αυτην που υπαρχει στο φιλτρο αλλα σε ολο το ενυδρειο(βυθο,φυτα,ξυλα, κ.α)...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αμμωνία υπάρχει , απλα δεν είναι μετρήσιμη απο τα δικά μας τεστ .

Και αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν χρειάζεται να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία για να στρώση το ενυδρείο και κακώς το μπερδεύουμε με τη διαπίστωση οτι όταν πέσει η αμμωνία και το Νο2 οτι έστρωσε το ενυδρείο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε οτι είναι "μέθοδος " το στρώσιμο των ενυδρείων με αμμωνία , δεν υπάρχει πρόβλεψη ούτε για το που θα βρεθούν τα βακτήρια που εμείς απο την αρχή έχουμε βάλει τη τροφή τους , ούτε για το που θα αποικίσουν .

 

 

 

Αυτά τα βακτήρια υπάρχουν στην ατμόσφαιρα αλλά σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις, και για αυτό άλλωστε έστω και μετά από αρκετές ημέρες το ενυδρείο αποκτά βιολογία χωρίς να κάνουμε τίποτα εμείς παρά να προσθέτουμε "τροφή" για αυτά τα βακτήρια, αν δεν υπήρχαν δεν θα αποκτούσε ποτέ βιολογία ένα ενυδρείο με αυτή τη μέθοδο, και η πράξη έχει δείξει πως γίνεται.

 

 

 

Συν , ότι ξεκινάς ενα ενυδρείο με δηλητήριο σε πολύ υψηλή συγκέντρωση .

 

 

Μα και η αμμωνία που βγάζουν τα ψάρια ή το σάπισμα των οργανικών ρύπων είναι ακριβώς η ίδια ουσία, και συγκέντρωση εξαρτάται από το μέγεθος των ρύπων. Αλλά η πράξη έχει δείξει πως και αυτή η μέθοδος δουλεύει, και στο τέλος υπάρχει το ίδιο αποτέλεσμα όσο αφορά τον κύκλο του αζώτου

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αμμωνία υπάρχει , απλα δεν είναι μετρήσιμη απο τα δικά μας τεστ .

Και αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν χρειάζεται να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία για να στρώση το ενυδρείο και κακώς το μπερδεύουμε με τη διαπίστωση οτι όταν πέσει η αμμωνία και το Νο2 οτι έστρωσε το ενυδρείο .

 

 

Σωστό είναι αυτό , και εξαρτάται από τη συγκέντρωση της αμμωνίας σε σχέση με το μέγεθος της βιολογίας, αλλά σαν σημείο αναφοράς αλλά και σαν ένδειξη λέμε και προτείνουμε πως όταν μηδενισθεί η αμμωνία και τα νιτρώδη και υπάρχουν νιτρικά έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου

Link to comment
Share on other sites

Αν πούμε οτι είναι "μέθοδος " το στρώσιμο των ενυδρείων με αμμωνία , δεν υπάρχει πρόβλεψη ούτε για το που θα βρεθούν τα βακτήρια που εμείς απο την αρχή έχουμε βάλει τη τροφή τους , ούτε για το που θα αποικίσουν .

Το οτι έχουμε βιολογικό υλικό και τροφή δεν αρκεί απο μόνο του . Κολλοειδείς ουσίες πως θα δημιουργηθούν για να μπορέσουν τα βακτήρια να αποικήσουν και πια φροντίδα έχουμε κάνει για τα ένζυμα που χρειάζονται οι κολλοειδείς ουσίες για να αναπτυχθούν ;

Θέλω να σου εμβαθύνω σε πράγματα που δεν τα γνωρίζω καλά , αλλά μου έχουν μεταφερθεί απλοϊκά απο ανθρώπους που το έχουν σπουδάσει το θέμα και εγώ δεν μπορώ και δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες για να στα αναλύσω σωστά .

Το συμπέρασμα όμως για μένα είναι ότι , το ενυδρείο έχει πάρα πολλούς οργανισμούς που πρέπει να βρίσκονται σε ισορροπία και αλληλοεξαρτώμενοι μεταξύ τους για τη σωστή ανάπτυξή τους και δεν μπορεί εξασφαλίζοντας τη τροφή για ενα μόνο οργανισμό  να το πετύχεις αυτό .

Συν , ότι ξεκινάς ενα ενυδρείο με δηλητήριο σε πολύ υψηλή συγκέντρωση .

 

 

Το που θα βρεθουν οι κολλοειδεις ουσιες και τα βακτηρια μπορουμε να το αναλυσουμε, αλλα εκ του αποτελεσματος ειναι περιττο.

Και το αποτελεσμα ειναι οτι το ενυδρειο στρωνει κανονικα και με αμμωνια και με τροφη και χωρις να υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο.

Και δεν χρειαζεται να γινει καποιο επιστημονικο πειραμα για να αποδειχθει αυτο. Επαληθευεται καθημερινα απο πολλους χομπιστες.

Το δηλητηριο (αμμωνια) που μπαινει για το στρωσιμο, ειναι ακριβως το ιδιο δηλητηριο που βγαζουν απο τα βραγχια τους τα ψαρια.

Η αμμωνια ειναι μια. Δεν υπαρχει αμμωνια-δηλητηριο και αμμωνια-ακακη ψαριων.

Η τροφη (στο στρωσιμο με τροφη), κι αυτη επισης δημιουργει (μεσω της αμμωνικοποιησης) την ιδια μια και μοναδικη αμμωνια-δηλητηριο, που υπαρχει και στις αλλες μεθοδους.

 

Ολο το θεμα ειναι οτι με τα βακτηρια εμποριου, μπαινουν ψαρια μεσα (αν και δεν χρειαζεται, αφου εχω στρωσει με βακτηρια και τροφη οπως και με βακτηρια και ψαρια και το αποτελεσμα ηταν περιπου το ιδιο - με βακτηρια και αμμωνια δεν εχω στρωσει και δεν εχω μετρο συγκρισης).

Το στρωσιμο με τα βακτηρια (συν ψαρια ή τροφη) γινεται μεν με πιο ηπιες τιμες σε ΝΗ3 και ΝΟ2 (απο οτι αν εμπαιναν τα ψαρια χωρις βακτηρια), αλλα διαρκει το ιδιο οπως και με τις αλλες μεθοδους (μπορω να πω λιγο πιο συντομα με τροφη, αλλα μπορει να ηταν τυχαιο)

Το προβλημα ειναι οτι οι αρχαριοι δεν ξερουν να διαχειριστουν την μεθοδο.

Κανουν λαθος στην αρχικη ιχθυοφορτωση και στην αντιμετωπιση των προβληματων μετα απο αυτο.

Ως εκ τουτου το στρωσιμο χωρις ψαρια ειναι προτιμοτερο για αυτους (και για τα ψαρια τους φυσικα) κατα την αποψη μου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το που θα βρεθουν οι κολλοειδεις ουσιες και τα βακτηρια μπορουμε να το αναλυσουμε, αλλα εκ του αποτελεσματος ειναι περιττο. Περιττό δεν είναι γιατί ο σκοπός που κάνουμε ότι κάνουμε είναι για να συντομέψει ο χρόνος που θα βάλουμε ψάρια .

Και το αποτελεσμα ειναι οτι το ενυδρειο στρωνει κανονικα και με αμμωνια και με τροφη και χωρις να υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο.

Και δεν χρειαζεται να γινει καποιο επιστημονικο πειραμα για να αποδειχθει αυτο. Επαληθευεται καθημερινα απο πολλους χομπιστες. Και χωρίς αμμωνία το ίδιο είναι .

Το δηλητηριο (αμμωνια) που μπαινει για το στρωσιμο, ειναι ακριβως το ιδιο δηλητηριο που βγαζουν απο τα βραγχια τους τα ψαρια.

Η αμμωνια ειναι μια. Δεν υπαρχει αμμωνια-δηλητηριο και αμμωνια-ακακη ψαριων.

Η τροφη (στο στρωσιμο με τροφη), κι αυτη επισης δημιουργει (μεσω της αμμωνικοποιησης) την ιδια μια και μοναδικη αμμωνια-δηλητηριο, που υπαρχει και στις αλλες μεθοδους.Σε άλλη πυκνότητα .

 

Ολο το θεμα ειναι οτι με τα βακτηρια εμποριου, μπαινουν ψαρια μεσα (αν και δεν χρειαζεται, αφου εχω στρωσει με βακτηρια και τροφη οπως και με βακτηρια και ψαρια και το αποτελεσμα ηταν περιπου το ιδιο - με βακτηρια και αμμωνια δεν εχω στρωσει και δεν εχω μετρο συγκρισης).

Το στρωσιμο με τα βακτηρια (συν ψαρια ή τροφη) γινεται μεν με πιο ηπιες τιμες σε ΝΗ3 και ΝΟ2 (απο οτι αν εμπαιναν τα ψαρια χωρις βακτηρια), αλλα διαρκει το ιδιο οπως και με τις αλλες μεθοδους (μπορω να πω λιγο πιο συντομα με τροφη, αλλα μπορει να ηταν τυχαιο) Αυτό που λές εσύ τυχαίο προσπαθώ να εξηγήσω , οτι δεν είναι τυχαίο .

Το προβλημα ειναι οτι οι αρχαριοι δεν ξερουν να διαχειριστουν την μεθοδο. Και εμείς γιατί είμαστε εδω ; Καμία μέθοδο δεν μπορούν να διαχειριστούν χωρίς οδηγίες . Εδω έχουμε αρχάριους που ακολούθησαν τις οδηγίες για αμμωνία και μετά απο 3 και 6 μήνες δεν μπορούσαν να ελέγξουν την κατάσταση .

Κανουν λαθος στην αρχικη ιχθυοφορτωση και στην αντιμετωπιση των προβληματων μετα απο αυτο. Αυτό ακριβώς είναι το μυστικό σε όλες τις μεθόδους .

Ως εκ τουτου το στρωσιμο χωρις ψαρια ειναι προτιμοτερο για αυτους (και για τα ψαρια τους φυσικα) κατα την αποψη μου. Στρώσιμο χωρίς ψάρια δεν υπάρχει ακόμα . Σε οποιαδήποτε μέθοδο κι αν χρησιμοποιήσουμε θα πρέπει τα ψάρια να μπουν σταδιακά . Και όπως είπε ο Μπλέχερ οταν του είπαμε αυτές τις κουβέντες η απάντησή του ήταν " αν δεν σπάσεις αυγά , ομελέτα δεν τρως " .

 

Επαναλαμβάνω και πάλι , πάρε ενα ενυδρείο και άστο να δουλεύει χωρίς τίποτα , ακολουθώντας τις οδηγίες της μεθόδου με αμμωνία αλλα χωρίς προσθήκη αμμωνίας το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρεις .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελουμε να φαμε ομελετα.

Να στρωσουμε ενα ενυδρειο θελουμε. Κι αυτο γινεται και χωρις ψαρια μεσα.

Και ξαναλεω εκ του αποτελεσματος, χωρις να το αναλυουμε και κουραζουμε τον αναγνωστη με ελλειψη ιδιαιτερων γνωσεων στη χημεια, οι προαναφερομενες μεθοδοι (αμμωνια, τροφη) το κανουν με επιτυχια, σε ευλογο χρονικο διαστημα (20-40 μερες) και χωρις απωλειες και καταστα ασφαλη (υπο προυποθεσεις) την διατηρηση των ψαριων, μεχρι να ωριμασει τελειως ολοκληρο το ενυδρειο (μετα απο καποιους μηνες)

Αυτο πιστευω οτι ενδιαφερει τον αρχαριο.

 

Χωρις τεχνητους ρυπους, και παλι θα γινει ο κυκλος του αζωτου, αλλα θα ειναι πολυ μικρη η δυναμη της βιολογιας ακομα και μετα απο μηνες, για να υποστηριξει επαρκως μια σχετικα μικρη αρχικη ιχθυοφορτωση. Θα πρεπει να ειναι .... πολυ μικρη ιχθυοφορτωση. Οποτε παμε στο πεδιο που φαινεται να απασχολει ολους σχεδον, "ακομα μεγαλυτερη καθυστερηση εισαγωγης τελικης ιχθυοφορτωσης και στησιματος ενυδρειου".

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Να τα πούμε απο κοντά στην επόμενη συνάντηση ;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ αν και το τρεξιμο του ενυδρειου με σκετο νερο για 15-30 μερες μερες, προσωπικα πλεον (τωρα που συνηθως δεν βιαζομαι να τελειωσω ενα ενυδρειο) ειναι κατι που κανω παντα, πριν αρχισω να προσθετω ρυπους.(τροφη)

Ειναι θεμα ημερων μετα να ειναι απολυτως ετοιμο για υποδοχη ψαριων. Οχι τελικης αλλα οχι και μικρης ιχθυοφορτωσης.

Αν και εχω βαλει και τελικη μονομιας λογω ειδους (τροφεους) και απλα δεν ταισα για 2-3 μερες και προσεχα με μετρησεις, αυξανωντας μετα σταδιακα την ποσοτητα τροφης.

Παλι 40 μερες βγηκε περιπου η διαρκεια.

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

 

Αγόρασα χτες καμιά 10ρια φυτά και σήμερα θα τα φυτέψω..

Εώς τώρα διατηρώ τη βιολογία με περίπου 2ppm αμμωνία,κι έχω υψηλά νιτρικά αφού αλλαγή νερού θα κάνω μια και καλή με το που μπουν τα πρώτα ψάρια (λογικά από βδομάδα).

Τα φυτά δεν επηρεάζονται,σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει πολυ αμμωνια στο νερο, δεν θα παθουν τιποτα.

Ενδεχεται με τα φυτα να δεις πιο χαμηλες τιμες αζωτουχων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...

 

Αγόρασα χτες καμιά 10ρια φυτά και σήμερα θα τα φυτέψω..

Εώς τώρα διατηρώ τη βιολογία με περίπου 2ppm αμμωνία,κι έχω υψηλά νιτρικά αφού αλλαγή νερού θα κάνω μια και καλή με το που μπουν τα πρώτα ψάρια (λογικά από βδομάδα).

Τα φυτά δεν επηρεάζονται,σωστά;

 

Συγγνώμη , αλλά ένα μήνα παιδεύεσαι να στρώσεις το ενυδρείο με αμμωνία και ακόμα δεν έχει στρώση ;

Link to comment
Share on other sites

27η μέρα και επιτέλους ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώθηκε!!

 

 

 

 

Απλα προσθετει αμμωνια για να υπαρχει, μεχρι να βαλει ψαρια.

Αν δεν βαζει πολυ αμμωνια δεν θα εχει προβλημα με τα φυτα.

 

Αλλα γιατι απορεις για την καθυστερηση? αφου  .... :)

 

Ακόμα με το στρώσιμο με αμμωνία ασχολείστε ;

Τα έχουμε πει ξανά και ξανά εδω και αρκετά χρόνια , δεν είναι μέθοδος στρωσίματος η προσθήκη αμμωνίας .

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εώς τώρα διατηρώ τη βιολογία με περίπου 2ppm αμμωνία,κι έχω υψηλά νιτρικά αφού αλλαγή νερού θα κάνω μια και καλή με το που μπουν τα πρώτα ψάρια (λογικά από βδομάδα).

 

 

Να έχεις υπόψη σου πως και κατά τη διάρκεια του στρωσίματος αν κάνεις αλλαγή νερού μόνο καλό θα κάνεις, το φρέσκο νερό αφαιρεί ρύπους αλλά το σημαντικότερο είναι πως προσθέτει νερό με πολύ καλύτερη οξυγόνωση αλλά και δυνατότητα οξυγόνωσης , οξειδοαναγωγή, που βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη της βιολογίας, αρκεί βέβαια να προσθέτεις την ανάλογη αμμωνία ή πηγή αμμωνίας. Μη ξεχνάμε πως και τα βακτήρια είναι ζωντανοί οργανισμοί. Φυσικά η θερμοκρασία του φρέσκου νερού να είναι παρόμοια με του ενυδρείου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...