Jump to content

Aπορίες περί στρωσίματος


Recommended Posts

Να τα πούμε απο κοντά στην επόμενη συνάντηση ;

 

??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να έχεις υπόψη σου πως και κατά τη διάρκεια του στρωσίματος αν κάνεις αλλαγή νερού μόνο καλό θα κάνεις, το φρέσκο νερό αφαιρεί ρύπους αλλά το σημαντικότερο είναι πως προσθέτει νερό με πολύ καλύτερη οξυγόνωση αλλά και δυνατότητα οξυγόνωσης , οξειδοαναγωγή, που βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη της βιολογίας, αρκεί βέβαια να προσθέτεις την ανάλογη αμμωνία ή πηγή αμμωνίας. Μη ξεχνάμε πως και τα βακτήρια είναι ζωντανοί οργανισμοί. Φυσικά η θερμοκρασία του φρέσκου νερού να είναι παρόμοια με του ενυδρείου

 

Συμφωνω.

Επισης σημαντικο ειναι οτι η αλλαγη νερου ανανεωνει ιχνοστειχεια και οξειδωμενα μεταλλικα αλατα.

Παλια δεν εκανα αλλαγη γιατι ετσι διαβαζα σε "συμβουλες προς νεους".

Καμια στιγμη διαβαζωντας χημεια και βιολογια ενυδρειου γενικοτερα και φτανοντας και στο θεμα του Redox, συνειδητοποιησα οτι το χασιμο της καποια αμμωνιας που αφαιρειται κατα την αλλαγη νερου δεν ειναι τοσο προβλημα ή της διαταραξης του χωρου (εξαλλου μπορει να αναπληρωθει η αμμωνια και να γινει και ομαλα μια αλλαγη νερου), οσο σημαντικο ειναι το προβλημα με την απωλεια ιχνοστοιχειων και αλατων.

Γι'αυτο δοκιμασα να αλλαζω νερο κατα το στρωσιμο (χωρις ψαρια παντα) και παρατηρησα συντομευση της διαρκειας, αντι καθυστερηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρείο στρωμένο είναι!!Απλά βάζω αμμωνία για να διατηρήσω τη βιολογία.Έχω κάνει μέτρηση και μετά από 10 ώρες αφού μπήκε η αμμωνία και είναι 0 αμμωνία και νιτρώδη.

 

Αλλαγές έκανα πριν 4 μέρες  που είχα θέμα με τα νιτρώδη όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ.(αν άκουγα και τον Τάκη εξαρχής ίσως να γλίτωνα και μερικές μέρες αναμονής)

Δε θέλω να κάνω τώρα και μετά ξανά πριν βάλω τα ψάρια για λόγους οικονομίας στο νερό αφού θα ξοδέψω αρκετό στην επόμενη μεγάλη αλλαγή (γύρω στο 50% θα είναι από όσμωση) γι αυτό και ρώτησα.

 

Θα έβαζα ψάρια από τώρα,αλλά θέλω πρώτα να ρυθμίσω το co2 και να το παρακολουθήσω λίγο πριν μπουν.

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

??????

 

Τι ωφελει?

Μονοι μας θα τα πουμε, μονοι μας θα τα ακουσουμε.

Εδω ολο και θα τα διαβασει και καποιος αυτα που γραφουμε.

Επισης, συνηθως δεν εχω χρονο, εκτος απο κατι περιεργες ωρες, αργα πριν πεσω για υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να κάνω τώρα και μετά ξανά πριν βάλω τα ψάρια για λόγους οικονομίας στο νερό αφού θα ξοδέψω αρκετό στην επόμενη μεγάλη αλλαγή (γύρω στο 50% θα είναι από όσμωση) γι αυτό και ρώτησα.

 

 

 

Αυτο να το προσεξεις.

Τα ψαρια που θα παρεις, σε τετοιο νερο ζουν?

Γιατι, αν ζουν σε βρυσης, να αναγκαστεις να κανεις μεγαλη προσαρμογη και που και παλι δεν ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καμια στιγμη διαβαζωντας χημεια και βιολογια ενυδρειου γενικοτερα και φτανοντας και στο θεμα του Redox, συνειδητοποιησα οτι το χασιμο της καποια αμμωνιας που αφαιρειται κατα την αλλαγη νερου δεν ειναι τοσο προβλημα ή της διαταραξης του χωρου (εξαλλου μπορει να αναπληρωθει η αμμωνια και να γινει και ομαλα μια αλλαγη νερου), οσο σημαντικο ειναι το προβλημα με την απωλεια ιχνοστοιχειων και αλατων.

Γι'αυτο δοκιμασα να αλλαζω νερο κατα το στρωσιμο (χωρις ψαρια παντα) και παρατηρησα συντομευση της διαρκειας, αντι καθυστερηση.

 

Πάντως όσο έστρωνα και μετρούσα tds αυτό ήταν κολλημένο γύρω στο 344 αν λέει κάτι αυτό όσο αφορά τα ιχνοστοιχεία και τα άλατα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο έστρωνα και μετρούσα tds αυτό ήταν κολλημένο γύρω στο 344 αν λέει κάτι αυτό όσο αφορά τα ιχνοστοιχεία και τα άλατα..

 

Οχι , δεν το δείχνει το TDS αυτό, μόνο με μετρητή ORP (Oxidation Reduction Potential)  μπορείς να δεις ότι αφορα την οξειδοαναγωγή (REDOX)

Link to comment
Share on other sites

............

 

Θα έβαζα ψάρια από τώρα,αλλά θέλω πρώτα να ρυθμίσω το co2 και να το παρακολουθήσω λίγο πριν μπουν.

 

Θα πρέπει να ξαναρυθμίσεις όταν βάλεις ψάρια .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ωφελει?

Μονοι μας θα τα πουμε, μονοι μας θα τα ακουσουμε.

Εδω ολο και θα τα διαβασει και καποιος αυτα που γραφουμε.

Επισης, συνηθως δεν εχω χρονο, εκτος απο κατι περιεργες ωρες, αργα πριν πεσω για υπνο.

 

Ούτε εγω εχω χρόνο , απλά προσπαθώ να δώσω τη πολυτέλεια στον εαυτό μου να πιούμε με τη παρέα ενα καφεδάκι .

Μόνοι μας πάντως στις συναντήσεις δεν είμαστε και αρκετά πράγματα μαθαίνουμε όλοι μας όταν βρισκόμαστε .

Τέλος πάντων , όπως νομίζεις .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.

Επισης σημαντικο ειναι οτι η αλλαγη νερου ανανεωνει ιχνοστειχεια και οξειδωμενα μεταλλικα αλατα.

Παλια δεν εκανα αλλαγη γιατι ετσι διαβαζα σε "συμβουλες προς νεους".

Καμια στιγμη διαβαζωντας χημεια και βιολογια ενυδρειου γενικοτερα και φτανοντας και στο θεμα του Redox, συνειδητοποιησα οτι το χασιμο της καποια αμμωνιας που αφαιρειται κατα την αλλαγη νερου δεν ειναι τοσο προβλημα ή της διαταραξης του χωρου (εξαλλου μπορει να αναπληρωθει η αμμωνια και να γινει και ομαλα μια αλλαγη νερου), οσο σημαντικο ειναι το προβλημα με την απωλεια ιχνοστοιχειων και αλατων.

Γι'αυτο δοκιμασα να αλλαζω νερο κατα το στρωσιμο (χωρις ψαρια παντα) και παρατηρησα συντομευση της διαρκειας, αντι καθυστερηση.

 

 

Είναι μία από τις πολύ λίγες φορές, για να μη πω η 1η φορά, που διαβάζω πως και κάποιος άλλος είναι υπέρ αυτής της άποψης, και αρκετές φορές που τη πρότεινα δέχθηκα  σχόλια του στυλ "κατά τη διάρκεια του στρωσίματος δεν πρέπει να κάνουμε αλλαγές" με κάπως ειρωνικό ύφος. Το θέμα είναι πως όσα παιδιά το εφάρμοσαν τα αποτελέσματα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικά. Επειδή πιστεύω πως στο χόμπι μας όσα πιο πολλά μαθαίνουμε αλλά τόσα και περισσότερο είναι να μάθουμε ακόμα, η γνώση της φύσης δεν έχει τέλος και θεωρώ πως η ανταλλαγή τεκμηριωμένων απόψεων μόνο καλό κάνει στο χόμπι και το προχωράει ακόμα πιο πέρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ωφελει?

Μονοι μας θα τα πουμε, μονοι μας θα τα ακουσουμε.

Εδω ολο και θα τα διαβασει και καποιος αυτα που γραφουμε.

Επισης, συνηθως δεν εχω χρονο, εκτος απο κατι περιεργες ωρες, αργα πριν πεσω για υπνο.

 

Εδω θα διαφωνησω καθετα!

Μπορουν να στο επι βεβαιωσουν και αλλοι αυτο.

Οταν γνωρισεις καποιον απο κοντα μπορεις να δεις τον τροπο σκεψεις του.

Πισω απο ενα πληκτρολογιο πολες φορες εχουν γινει παρεξηγησεις χωρις λογο. 

 

 

Πολλες φορες γινονται αναφορες απο ποιο ( ψαγμενους ) χομπιστες με καποιες μετρησεις ( tds, redox ) κλπ.

Ειναι ωραιες αυτες οι αναφορες, αλλα ενας απλος νεος χομπιστας δεν τα καταλαβαινει.

Θελει απλες και πρακτικες λυσεις και χωρις να χωσει το χερι στην τσεπη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα διαφωνησω καθετα!

Μπορουν να στο επι βεβαιωσουν και αλλοι αυτο.

Οταν γνωρισεις καποιον απο κοντα μπορεις να δεις τον τροπο σκεψεις του.

Πισω απο ενα πληκτρολογιο πολες φορες εχουν γινει παρεξηγησεις χωρις λογο. 

 

 

Πολλες φορες γινονται αναφορες απο ποιο ( ψαγμενους ) χομπιστες με καποιες μετρησεις ( tds, redox ) κλπ.

Ειναι ωραιες αυτες οι αναφορες, αλλα ενας απλος νεος χομπιστας δεν τα καταλαβαινει.

Θελει απλες και πρακτικες λυσεις και χωρις να χωσει το χερι στην τσεπη. 

 

Συμφωνώ μαζί σου Μήτσο και θα προσθέσω οτι , πίσω απ το πληκτρολόγιο ( ειδικά όταν είσαι και άγνωστος ) υπάρχει και μια δόση ανευθυνότητας όταν γράφεις κάτι και για αυτό υπάρχουν τόσες ανακρίβειες στο ίντερνετ γενικά .

Όταν όμως είσαι γνώριμη φάτσα γίνεσαι λίγο πιο προσεκτικός .

Όταν για παράδειγμα γράφεις εσύ κάτι σαν giorgosmarios , άλλοι 200 άνθρωποι γνωρίζουν ότι είσαι ο Μήτσος , αυτό απο μόνο του σε κάνει και πιο απελευθερωμένο στο να γράψεις τις σκέψεις σου και πιο προσεκτικό ως προς την ακρίβεια αυτών που γράφεις .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω θα διαφωνησω καθετα!

Μπορουν να στο επι βεβαιωσουν και αλλοι αυτο.

Οταν γνωρισεις καποιον απο κοντα μπορεις να δεις τον τροπο σκεψεις του.

Πισω απο ενα πληκτρολογιο πολες φορες εχουν γινει παρεξηγησεις χωρις λογο. 

 

 

Πολλες φορες γινονται αναφορες απο ποιο ( ψαγμενους ) χομπιστες με καποιες μετρησεις ( tds, redox ) κλπ.

Ειναι ωραιες αυτες οι αναφορες, αλλα ενας απλος νεος χομπιστας δεν τα καταλαβαινει.

Θελει απλες και πρακτικες λυσεις και χωρις να χωσει το χερι στην τσεπη. 

 

 

Συμφωνώ μαζί σου Μήτσο και θα προσθέσω οτι , πίσω απ το πληκτρολόγιο ( ειδικά όταν είσαι και άγνωστος ) υπάρχει και μια δόση ανευθυνότητας όταν γράφεις κάτι και για αυτό υπάρχουν τόσες ανακρίβειες στο ίντερνετ γενικά .

Όταν όμως είσαι γνώριμη φάτσα γίνεσαι λίγο πιο προσεκτικός .

Όταν για παράδειγμα γράφεις εσύ κάτι σαν giorgosmarios , άλλοι 200 άνθρωποι γνωρίζουν ότι είσαι ο Μήτσος , αυτό απο μόνο του σε κάνει και πιο απελευθερωμένο στο να γράψεις τις σκέψεις σου και πιο προσεκτικό ως προς την ακρίβεια αυτών που γράφεις .

 

+1 στα γραφόμενα των ανωτέρω φίλων.

Link to comment
Share on other sites

+1 στα γραφόμενα των ανωτέρω φίλων.

Ναι αλλα δεν σε εχω δει να κανεις κινηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να καταργησουμε τοτε τα δημοσια φορουμ συζητησης, αφου ελαχιστοι εχουν χρονο να δινουν αξιοπιστια στα γραπτα τους μεσω της παρουσιας τους και οχι μεσω των επιχειρηματων τους ή της βιβλιογραφιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν σε εχω δει να κανεις κινηση!

Επιφυλάσσομαι.

Τστστστς μην πέσει κάτω καμιά κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

Να καταργησουμε τοτε τα δημοσια φορουμ συζητησης, αφου ελαχιστοι εχουν χρονο να δινουν αξιοπιστια στα γραπτα τους μεσω της παρουσιας τους και οχι μεσω των επιχειρηματων τους ή της βιβλιογραφιας.

 

Τωρα θα μου πεις οτι ειναι επιχειρημα να κανεις στρωσιμο με αμμωνια,.ποτε προ Χριστου?

Το γνωριζεις πολυ καλα οτι το σιγκεκριμενο ειναι δηλητηριο και δεν ειναι απλη η διαχηρηση του.

 

Ποσες φορες εχουμε ακουση ( διαβαση ) χομπιστα να λεει οτι θελω να βαλω τα ψαρια αυριο.

Εσυ και ο καθε εσυ ( δεν θελω να το παραξηγησεις αυτο ) του αναφερεις οτι πρεπει να βαλει τα

ψαρια του μετα απο 30 - 40 μερες.

Ξερετε και γνωριζεται οτι ο καθε νεος χομπιστας ( οπως κι εμεις καποτε ) ειναι ανυπομονος.

 

Στην εκθεση με τους δισκους, ετυχε να βρισκομαι στο στησιμο των ενυδρειων μαζι με τον Νινταλ

( Οσοι δεν τον γνωριζουν ας κανουν μια αναδρομη μεσα στο φορουμ )

Το νερο που μπηκε στα ενυδρεια καινουργιο ουτε βιολογια ουτε τιποτα.

Την επομενη μερα επρεπε οπως διποτε να μπουν τα ψαρια.

Πως θα γινοταν αυτο με αμμωνια? 

Βεβαια οχι. Υπαρχει ενα σκευασμα ( δεν το θυμαμαι, ουτε ξερω την τιμη του ) σε αμπουλες,που το 

εβαλε και σε μιση μερα μπηκαν τα ψαρια.

Πιστευεις τωρα οτι ο καθε χομπιστας και ιδιως με δισκους που εχουν γινει τα ψαρια γομαρια και εχει

ριξει τοσα χρηματα για να τα φτασει εκει θα το διακινδυνευε?

 

Τωρα οσο για τη βιβλιογραφια που σου εχω επισημανη, να σου δωσω ορισμενα λινκ να δεις διαφορες στα γραφομενα τους? PH, KH ,GH. θερμοκρασιες.Μπορει να βρεις διφορες και στο δικο μας φορουμ.

Ακομα διαφορες και στη Βικιπαιδεια.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα μου πεις οτι ειναι επιχειρημα να κανεις στρωσιμο με αμμωνια,.ποτε προ Χριστου?

Το γνωριζεις πολυ καλα οτι το σιγκεκριμενο ειναι δηλητηριο και δεν ειναι απλη η διαχηρηση του.

 

Ποσες φορες εχουμε ακουση ( διαβαση ) χομπιστα να λεει οτι θελω να βαλω τα ψαρια αυριο.

Εσυ και ο καθε εσυ ( δεν θελω να το παραξηγησεις αυτο ) του αναφερεις οτι πρεπει να βαλει τα

ψαρια του μετα απο 30 - 40 μερες.

Ξερετε και γνωριζεται οτι ο καθε νεος χομπιστας ( οπως κι εμεις καποτε ) ειναι ανυπομονος.

 

Στην εκθεση με τους δισκους, ετυχε να βρισκομαι στο στησιμο των ενυδρειων μαζι με τον Νινταλ

( Οσοι δεν τον γνωριζουν ας κανουν μια αναδρομη μεσα στο φορουμ )

Το νερο που μπηκε στα ενυδρεια καινουργιο ουτε βιολογια ουτε τιποτα.

Την επομενη μερα επρεπε οπως διποτε να μπουν τα ψαρια.

Πως θα γινοταν αυτο με αμμωνια? 

Βεβαια οχι. Υπαρχει ενα σκευασμα ( δεν το θυμαμαι, ουτε ξερω την τιμη του ) σε αμπουλες,που το 

εβαλε και σε μιση μερα μπηκαν τα ψαρια.

Πιστευεις τωρα οτι ο καθε χομπιστας και ιδιως με δισκους που εχουν γινει τα ψαρια γομαρια και εχει

ριξει τοσα χρηματα για να τα φτασει εκει θα το διακινδυνευε?

 

Τωρα οσο για τη βιβλιογραφια που σου εχω επισημανη, να σου δωσω ορισμενα λινκ να δεις διαφορες στα γραφομενα τους? PH, KH ,GH. θερμοκρασιες.Μπορει να βρεις διφορες και στο δικο μας φορουμ.

Ακομα διαφορες και στη Βικιπαιδεια.

Εννοείς οτι τα νερά στην έκθεση ήταν τελείως άστρωτα; Δεν υπήρχε έστω κάποιο υγιές μπόλι σε κεντρικό φίλτρο κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι τα νερά στην έκθεση ήταν τελείως άστρωτα; Δεν υπήρχε έστω κάποιο υγιές μπόλι σε κεντρικό φίλτρο κτλ;

 

Οταν λες υγιες μπολι τη ενοεις?

Μπολι να μπει σε ποιο απ ολα τα ενυδρεια που υπηρχαν.

Πιστευω το καταλαβαινεται και ειναι προφανες αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για του Νινταλ αλλα απ οτι θυμαμαι τα δικα μας τα ειχαμε στρωσει με special blend.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για του Νινταλ αλλα απ οτι θυμαμαι τα δικα μας τα ειχαμε στρωσει με special blend.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καμια σχεση Θοδωρα..τα δικα μας στρωθικαν με prodibio start up αμπουλες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Δεν θυμομουν καλα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω στανταρ γιατι στο στησιμο των ενυδρειων ειμουν εκει,οπως και τις υπολοιπες μερες και συγκεκριμενα στο Αφρικανικο και στο φυτεμενο εγω εσπασα τις αμπουλες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αντιλεγω. Ειχαμε μια συζητηση εκει για το special blend με τον Μαριο και μπορει γιαυτο να μου ειχε μεινει.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...