Jump to content

Φουσκωμένη κοιλιά σε panaqolus albivermis L204


thab

Recommended Posts

Χαίρετε!

Ξαναγράφω στο φόρουμ ύστερα από μεγάλο χρονικό διάστημα, αν και ο λόγος μπορεί και να μην είναι ευχάριστος..ελπίζω οι ανησυχίες μου να μην έχουν βάση...

 

Λοιπόν, πριν 2 μέρες παρατήρησα τον L204 pleco μου να έχει φουσκωμένη κοιλιά.

Το ψάρι το έχω γύρω στα 4 χρόνια και τον τελευταίο χρόνο το έχω το έχω μόνο του σε ένα 60άρι..

 

Κάποια στοιχεία για το ενυδρείο:

Θερμοκρασία: 28 βαθμοί

KH:5

TDS:141

 

Και δυο χθεσινές φωτογραφίες:

 

WP_20150901_016_zpsllh5tcgb.jpg

 

WP_20150901_017_zps4te8cgw4.jpg

 

 

Να επισημάνω ότι το ψάρι συμπεριφέρεται και αναπνέει φυσιολογικά, ενώ παρατήρησα και τα περιττώματά του, που ήταν φυσιολογικά, επίσης..

 

Είναι κάποια μόλυνση;

Υπάρχει περίπτωση να έχει ωριμάσει σεξουαλικά και να έχει αυγά στην κοιλιά; (Αυτό σε περίπτωση που είναι θηλυκό...δε γνωρίζω το φύλο του, αύριο κιόλας θα προσπαθήσω να το φωτογραφίσω ξανά, μήπως κάποιος μπορέσει να αναγνωρίσει το φύλο του).

 

Τέλος, να πω ότι χθες του έδωσα αρακά, μήπως και είναι θέμα εντέρου..δεν τον άγγιξε, αλλά σήμερα του ανανέωσα το μπιζέλι  B) ...τον ακούω πάντως να ροκανίζει ξύλα!

Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει η συμπεριφορά του και είναι τα πάντα φυσιολογικά, με εξαίρεση την ¨γεμάτη¨ κοιλία, τότε είναι αυγωμένη!!

Βγάλε καλύτερες φωτογραφίες... 

 

Link to comment
Share on other sites

Καινούριες φωτογραφίες, μήπως μπορέσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

 

 

WP_20150903_001_zpsh6f9u1tl.jpg

 

WP_20150903_005_zps2oybndry.jpg

 

WP_20150903_002_zpslbbib3uk.jpg

 

WP_20150903_009_zpsp6umosmc.jpg

 

WP_20150903_015_zpsiioax0sw.jpg

 

Αν και δεν έχω την εμπειρία να ξεχωρίζω το φύλο, μήπως τα "αγκαθάκια" στο σώμα σημαίνουν αρσενικό?

Επίσης, σαν να μου φαίνεται λίγο πιο αδύνατο σε σχέση με το πρώτο βράδυ που ανακάλυψα το φούσκωμα..ίσως είναι και ιδέα μου..

 

Πάντως, χθες το βράδυ έφαγε αρακά..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Ένα μήνα μετά και αφού το ψάρι ταΐστηκε αρχικά με αρακά, και στη συνέχεια η διατροφή του εμπλουτίστηκε με περισσότερα λαχανικά, το πρήξιμο έχει υποχωρήσει!

Δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα από τι μπορεί να προήλθε, πάντως εδώ και αρκετές ημέρες όλα βαίνουν καλώς! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@thab έκανα αναζήτηση στο φόρουμ και βρήκα το θέμα σου.Άν και παλιό βλέπω ότι έχεις ένα πολύ όμορφο αρσενικό.....έχεις σκεφτεί/θέλεις να πάρεις θυληκό?

 

Η αναπαραγωγή τους είναι φανταστική σάν χορευτικό μιάς και κουνάνε τα πτερύγια της ουράς για να προσελκύσει το ένα το άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω να βρώ και του @south θηλυκό πές μου άν θέλεις να ψάξω και για εσένα, να γίνω πλεκο-προξενήτρα.... :)

 

Σπηλιά του έχεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο χρονικό διάστημα παρακολουθούσα προ-παραγγελίες μήπως βρω να πάρω 3-4 ακόμα και να ασχοληθώ πιο σοβαρά..δυστυχώς δεν το έβλεπα στις λίστες..

τελικά το ψάρι δόθηκε το περασμάνο καλοκαίρι, λόγω αλλαγής πλάνων..

 

@Husky_Jim ευχαριστώ, πάντως για την προσφορά σου να βοηθήσεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος thab έγραψε:

Κάποιο χρονικό διάστημα παρακολουθούσα προ-παραγγελίες μήπως βρω να πάρω 3-4 ακόμα και να ασχοληθώ πιο σοβαρά..δυστυχώς δεν το έβλεπα στις λίστες..

τελικά το ψάρι δόθηκε το περασμάνο καλοκαίρι, λόγω αλλαγής πλάνων..

 

@Husky_Jim ευχαριστώ, πάντως για την προσφορά σου να βοηθήσεις!

 

Μακάρι να ζεί και να είναι καλά!

 

Έχεις άλλους πλέκο τώρα;

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!

 

Το συγκεκριμένο ψάρι το είχα πάρει απλά για να έχω ένα πλέκο (το είχα μαζί με apistogramma), στην πορεία το έβαλα σε δικό του ενυδρείο και σε περίπτωση που του έβρισκα παρέα σκεφτόμουν να φτιάξω ενυδρείο με προσομοίωση ρεύματος (την κατασκευή με τις σωλήνες pvc και τους κυκλοφορητές)

Επίσης, πολύ όμορφος είναι και ο L276 από τον rio san alejandro..

 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω γεμάτο ενυδρείο..αλλά ετοιμάζομαι για Αφρική μεριά, λόγω έλλειψης χρόνου για προετοιμασίες νερού..

 

Ίσως στο μέλλον να ασχοληθώ ξανά..

Link to comment
Share on other sites

Οχιιιιι μην πας αφρικηηηηηηη.... :)

 

ο Rio San Alejandro μερικές εποχές του χρόνου φτάνει PH 8,2!!!!Ποιος ο λόγος για αφρικάνικο;;;; :P

 

Ότι και να κάνεις με το καλό εύχομαι!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Οχιιιιι μην πας αφρικηηηηηηη.... :)

 

ο Rio San Alejandro μερικές εποχές του χρόνου φτάνει PH 8,2!!!!Ποιος ο λόγος για αφρικάνικο;;;; :P

 

Ότι και να κάνεις με το καλό εύχομαι!

 

giphy.gif

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...