Jump to content

Ο McGayver στο ενυδρείο μου!


Recommended Posts

Σήμερα η μέρα είχε αλλαγή νερού και καθαρισμό φίλτρων που τελευταια φορά είχα κάνει πριν από 2 μήνες. Βγάζω λοιπόν το πρώτο φίλτρο που περιέχει από κάτω προς τα επάνω, 4 καλάθια με: πυκνότρυπο μαύρο σφουγγάρι - κεραμικό υλικό - κεραμικό υλικό - Ελαφρόπετρα και ενυδρειακό βαμβάκι. Αφού ήρθε η σειρά του πρώτου καλαθιού με βιολογικό υλικό να το ξεπλύνω με νερό ενυδρείου και το βγάζω από τον κάδο, βλέπω πάνω πάνω στα "μακαρόνια" ένα ακίνητο καταγάλανο μωρό Metriaclima Callainos. Κατεβάζω για αρχή δυο τρία σκληρά μπινελίκια μιας και λατρεύω αυτά τα ψάρια και ακολούθως, ευτυχώς με απαλές κινήσεις, το πιάνω και διαπιστώνω με έκπληξη οτι ήταν ζωντανό. Το έβαλα αμέσως σε δοχείο με νερό από το ενυδρείο και χαίρει άκρας υγείας ο μάγκας. Με λίγα λόγια, βρέθηκε στο τρίτο καλάθι (από κάτω προς τα πάνω, όπως είναι και η ροή του νερού στο φίλτρο) και υποτίθεται πέρασε από το σφουγγάρι, ένα άλλο καλάθι φούλ στο κεραμικό υλικό, δεύτερο καλάθι φουλ στο κεραμικό υλικό και έκατσε στην επιφάνειά του........Αλήθεια τώρα;;;;;;

Είναι ένα εκατοστό περίπου και αυτή τη στιγμή το έχω σε γεννήστρα μέσα στο μεγάλο ενυδρείο μέχρι να δω πως θα το χειριστώ ωστε να μεγαλώσει λίιιιγο ακόμα και να το ρίξω μέσα με τα άλλα και φυσικά βαφτίστηκε με ανάλογο όνομα............αυτό του τίτλου!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Χαχα ωραιος ρε φιλαρακι. Να σου ζησει. Μακαρι να το μεγαλωσεις. Ψιλολογικο φαινεται να περασε απο ολα αυτα τα σταδια στο μεγεθος που ηταν.

Κι εγω καθαρισα το φιλτρο χθες και βρηκα μονο δυο χουφτες λαθρεπιβατες.:)

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσακάλι ο μικρός στο ριφιφι. Αν τον άφηνες λίγο καιρό ακόμα θα εύρισκε τον τρόπο να επιστρέψει στο ενυδρείο.  Για καλό και για κακό ποτέ μην τον βάλεις να δει την ταινία Ψάχνοντας τον Νεμο. Δεν ξέρεις τι ιδέες μπορεί να του μπουν.

Πάντως πέρα από την πλάκα είναι πολύ τυχερό αφού επέζησε από τόση ταλαιπωρία 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, τελικά το μέγεθός του είναι 18 χιλιοστά (σχεδόν 2 εκατοστά) με την ουρά. Πως είναι δυνατόν να πέρασε από στο σφουγγάρι κατ' αρχήν; μετά πέρασε από τις εγκοπές στο καλαθιού και πέρασε στο επόμενο καλάθι, πέρασε μέσα από το κεραμικό υλικό βάθους 4 εκατοστών και ξαναπέρασε πάλι από τις εγκοπές και πάλι από την ίδια ποσότητα κεραμικού υλικού και έκατσε πάνω πάνω μέχρι να το βρω......δεν ακούγεται πολύ περίεργο; Υπάρχει περίπτωση να έγιναν αλλιώς τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Τσακάλι ο μικρός στο ριφιφι. Αν τον άφηνες λίγο καιρό ακόμα θα εύρισκε τον τρόπο να επιστρέψει στο ενυδρείο Ναι καλά, ας έφτανε στη φτερωτή και σου έλεγα εγώ!.  Για καλό και για κακό ποτέ μην τον βάλεις να δει την ταινία Ψάχνοντας τον Νεμο. Δεν ξέρεις τι ιδέες μπορεί να του μπουν.

Πάντως πέρα από την πλάκα είναι πολύ τυχερό αφού επέζησε από τόση ταλαιπωρία 

 

Πάντως μετά από τη διάσωση αυτή, το καθάρισμα των 2 φίλτρων διήρκησε 5 φορές περισσότερο από τις άλλες φορές. Έψαξα ολα τα καλάθια ένα ένα με κάθε λεπτομέρεια βγάζοντας τα μακαρόνια σχεδόν δυο δυο από τα καλάθια με προσεκτικές κινήσεις και στα δύο φίλτρα μήπως βρω και κανα άλλο αλλά τζίφος.

 

edit: ......Εν τω μεταξύ, πό 14/8/2015 έβαλα στις εισόδους των φίλτρων προφίλτρα και κάλυψα ολο το σιφόνι χωρίς να αφήσω κενό σημείο που σημαίνει οτι από τότε τουλάχιστον το ψάρι είναι μέσα στο φίλτρο γιατί από το προφίλτρο ούτε ο Μαγκάιβερ θα πέρναγε!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο το μικρο θα μπορουσε να μεταφερθει και με τηλεμεταφορα αλλα θα λεγόταν Σποκ!!!

Του παει το Μαγκαιβερ!

Προσεξε το παντως γιατι εγω σε αναλογη περιπτωση που το βρήκα στο πρώτο φιλτρο του υαλοβάμβακα οταν μετα απο καιρο το επανεφερα εγινε Αορατος!!!

Υ.Γ. Ηρθα Σιατιστα στον αδερφο 15Αυγουστο αλλα σε θυμηθηκα αργα και δεν ειχα το τηλ σου!

Link to comment
Share on other sites

Πανο το μικρο θα μπορουσε να μεταφερθει και με τηλεμεταφορα αλλα θα λεγόταν Σποκ!!!

Του παει το Μαγκαιβερ!

Προσεξε το παντως γιατι εγω σε αναλογη περιπτωση που το βρήκα στο πρώτο φιλτρο του υαλοβάμβακα οταν μετα απο καιρο το επανεφερα εγινε Αορατος!!!

Υ.Γ. Ηρθα Σιατιστα στον αδερφο 15Αυγουστο αλλα σε θυμηθηκα αργα και δεν ειχα το τηλ σου!

 

.....θες κεφαλιές. Πάντως με είδες σίγουρα αλλά δε κατάλαβες ποιός ήμουν!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν περασε τωρα, το πιο πιθανον

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο μπόμπιρας!!!

 

Αγαπημένη σειρά ο Μαγκάιβερ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο μπόμπιρας!!!

Αγαπημένη σειρά ο Μαγκάιβερ...

Κάτι παραπάνω από αγαπημένη. Στα γενέθλιά του, του έκανες δώρο ενα συνδετήρα, ενα μανταλάκι, ενα λάστιχο και λίγο νερό και έφτιαχνε μόνος του την τούρτα. Γκούγκλαρε να δεις πως είναι σημερα ο ηθοποιός (δε θυμάμαι το όνομά του).
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αναπάντεχες εκπλήξεις είναι από τις πιο όμορφες στιγμές του χόμπυ μας. Ελπίζω να τα καταφέρεις να τον κάνεις ψάρακλα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παραπάνω από αγαπημένη. Στα γενέθλιά του, του έκανες δώρο ενα συνδετήρα, ενα μανταλάκι, ενα λάστιχο και λίγο νερό και έφτιαχνε μόνος του την τούρτα. Γκούγκλαρε να δεις πως είναι σημερα ο ηθοποιός (δε θυμάμαι το όνομά του).

 

Richard Dean Anderson

Ο χρόνος είναι αμείλικτος

 

Η σειρά πάντως ήταν αγαπημένη

 

Και πάλι να χαίρεσαι τον ψαρή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήση ο μπόμπιρας :)

Μάλλον πέρασε από τα σφουγγάρια γονιμοποιημένο αυγό και εκκολάφτηκε και  μεγάλωσε μετά μέσα στο φίλτρο

 

Link to comment
Share on other sites

Να τα 'χεις σε σωστές συνθήκες και να πεθαίνουν και να επιζούν από τέτοιο στίβο μάχης :D.

Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Richard Dean Anderson

Ο χρόνος είναι αμείλικτος

 

Η σειρά πάντως ήταν αγαπημένη

 

Και πάλι να χαίρεσαι τον ψαρή

 

 

Σαν να πάχυνε λιγάκι ή είναι η ιδέα μου;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο μπόμπιρας!! Τον βλέπω για αρχηγό στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Το ματιάσαμε και σημερα το βρήκα ανάσκελα το κακόμοιρο. Απο τα χρώματα που είδα να αχνοφαίνονται απο χθες, δεν ηταν Metriaclima αλλα Maingano. R.I.P. McGyver.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ο μπόμπιρας...

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο στεναχωρέθηκα γιατί ενώ επέζησε μέσα στο φίλτρο, με όποιον τροπο και όποια χρονική στιγμή πέρασε εκει μέσα, δε την πάλεψε τελικά στο μεγάλο ενυδρειο. Το είχα βάλει σε μια γεννήστρα κρεμαστή και μέσα εκεί είχα βάλει και ενα αερόφιλτρο. Αυτές τις τρεις μέρες κινούνταν κανονικά και τσιμπολογούσε τροφή οταν του εριχνα τριμμένα flakes. Κρίμα ο πιτσιρίκος.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα :(

δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει.... δεν πειραζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Να τα 'χεις σε σωστές συνθήκες και να πεθαίνουν και να επιζούν από τέτοιο στίβο μάχης :D.

 

Ειρωνεία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...