Jump to content

Σπρει μπαρ


billaus

Recommended Posts

Καλησπερα. Το φιλτρο μου εχει επανω σπρει μπαρ και το εχω μισο ποντο πανω απο το νερο. Εχω και ενα δευτερο φιλτρακι που κανω επεξεργασια με τυρφη και απλα διμιουργει ροη στο νερο.

Αυτα τα δυο ομως μαζι γεμιζουν ολο το ενυδρειο φυσαλιδες.

οταν ειχα το σπρει μπαρ μεσα στο νερο ηταν μια χαρα το εβγαλα τωρα που εβαλα τις ανουμπιες μηπως να το ξαναβαλω μεσα η πρεπει για τα φητα να δημιουργο φυσαλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Η ανατάραξη που δημιουργείται από το σπρέι μπαρ οξυγονώνει το νερό αλλά το έχεις αρκετά ψηλά, δε σε ενοχλεί και ο θόρυβος; Μπορείς να το βάλεις ελάχιστα κάτω από την επιφάνεια και να χτυπάει λίγο προς τα πάνω (να το γυρίσεις ωστε οι τρυπούλες να έχουν μια ελαφριά κλήση προς τα πάνω) ωστε και ανατάραξη να δημιουργεί και να μην έχεις θόρυβο και φυσαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναβαλεις μεσα. Οι φυσαλιδες ειναι οξυγονο και τα φυτα δεν το χρειαζονται και τοσο. :)

Διοξειδιο χρειαζονται. Αρα οσο λιγοτερες φυσαλιδες, τοσο λιγοτερο οξυγονο στο νερο, τοσο περισσοτερο διοξειδιο , τοσο πιο ευτυχισμενα φυτα!!!

Τι ψαρια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σωστος το απογευμα που θα παω σπιτι ετσι θα το κανω. Ειχα σκεφτει να εβγαζα το καπακι απο το σπρει μπαρ και να αφηνα το νερο απλα να πεφτει. Θα τα δοκιμασω και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναβαλεις μεσα. Οι φυσαλιδες ειναι οξυγονο και τα φυτα δεν το χρειαζονται και τοσο. :)

τωρα εχω 3 τετρα colubian red fin ειμαι 23 μερα στο στρωσιμο ακομα.

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα το καπακι από το σπει μπαρ το εβαλα και διαγωνια και κανει μια ωραια συνεχομενη αναταραξη. :thumbsu: είναι πολύ πιο καλα τωρα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το καπάκι στο τελος σπρέι μπαρ έβγαλες; γιατί βρε; αν το νερό βγαίνει από τις τρύπες καλύπτει μεγαλύτερη επιφανεια του νερού και έχεις καλύτερη ανατάραξη. Το δοκίμασες και δε σου άρεσε κάτι σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αλλα δεν μου αρεσε όπως εκανε αναταραξη :waaa: σαν να πιτσιλαγε. ενώ τωρα που το εχω διαγωνια στο ενυδρειο αναταραζει την μιση επιφανια σχεδόν γιατι εχει πιεση το νερο αφου γυρισα τις τρυπες επανω :P

 (είναι ωραιο πιστεψε με). χαχαχα :lol2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...