Jump to content

Φωσφορικα


argy1

Recommended Posts

Εχω προβλημμα με φωσφορικα στο νερο της βρυσης μου!

 

Τους καλοκαιρινους μηνες εχει εμφανιστει κυανοβακτηριο σε δυο ενυδρεια,το ενα ειναι στον Νεο Κοσμο που ειναι το μαγαζι μου και το αλλο στο Παλαιο Φαληρο.Διαφορετικα ενυδρεια,σε διαφορετικα μερη με το ιδιο προβλημμα,φωσφορικα στην βρυση!!

 

Μετραω το καλοκαιρι λοιπον 0,25-0.50mg/l και νομιζα οτι εφταιγε καποια τροφη..Μεχρι που μου ηρθε να μετρησω την βρυση.και στις δυο περιπτωσεις λοιπον τα φωσφορικα ερχονται απο την βρυση οποτε οπως καταλαβαινεται η κατασταση με τις αλλαγες νερου αντι να βελτιωνεται να επιδινονεται! Και μετα μου λετε οτι η ΕΥΔΑΠ,δεν ριχνει καθαριστικα στο δικτυο...

 

 

Λοιπον το θεμα μου ειναι να προτεινεται καποιο αντιφωσφορο,μιας και δεν εχω ιδεα,να υπαρχει μονιμα στα φιλτρα των ενυδρειου μιας και αλλη λυση δεν βλεπω.Και τα δυο ειναι αφρικη χωρις φυτα (οι ανουμπιες δεν πιανονται) και παιρνω νερο απο προφιλτρα οσμωσης οποτε περασμενο νερο απο ανθρακα.

 

Να σημειωσω οτι τα νιτρικα τα κραταω εως 20-40 max,και το θεμα μου ειναι τι αντιφωσφορο να χρησημοποιησω σε μονιμη βαση μεσα στο φιλτρο οποτε γι'αυτο το ανοιξα εδω το θεμα.

 

Παιδια βοηθηστε γιατι μου την εχει δωσει ασχημα..Αν ηταν απο τροφη να το καταλαβω..Αλλα απο την βρυση μου!!Και δωστου αλλαγες και δωστου αλγη!

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα δηλαδη που ειναι εκει που ειναι δεν σε πειραζουν; τα φωσφορικα σε πειραξαν;Ρε φιλαρακι αφου αφρικανικο εχεις, τι σε κοβει η αλγη;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα αφρικανικα δηλαδη πρεπει να εχουν κυανο?

Τα νιτρικα γιατι να με πειραξουν? Μια χαρα ειναι στο 20 αντε και καμια φορα να πανε μεχρι 40,και παλι μια χαρα ειναι,αλλες αλγες δεν εχω.Το θεμα ειναι τα φωσφορικα που υπαρχουν στο δικτυο και αφου βρηκα το προβλημμα θα το διορθωσω.Το θεμα ειναι να κανω το ενυδρειο καθε μερα και καλυτερο και οχι οτι βρεξει ας κατεβασει.

 

Bytheway πηρα αντιφωσφορο χυμα της waterwaves με βαση το σιδηρο που απ'οτι διαβασα και μου ειπαν ειναι καλυτερο μακρυπροθεσμα και δρα πιο ομαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι και στο 1mg αλλα και παλι σε ενυδρειο χωρις φυτα γιατι να τα αφησω μεσα και μαλιστα να τα προσθετω σε καθε αλλαγη νερου απο την βρυση? Και απο την στιγμη που εχω κυανο και το σιφωναρω καθε 15 μερες λεω να δοκιμασω.Ετσι κι'αλλιως σε μη φυτεμενο μονο καλο θα κανει.

 

Εχετε δοκιμασει καποιο αντιφωσφορο τελικα να πειτε την γνωμη σας ή μονο οι θαλασσινοι εχουν το προνομιο αυτο :P

Link to comment
Share on other sites

Οκ,μαλλον ειμαι ο μονος παλαβος που μετραει φωσφορικα και θελει να τα διωξει.

Θα δοκιμασω λοιπον και θα σας πω τι κανει.

Link to comment
Share on other sites

Για το κυανο δεν ξερω αν φταινε τα φωσφορικα. Ισως η κυκλοφορια. Για την αλγη που λες ομως, με κανα δυο ανουμπιες, φταινε σιγουρα τα νιτρικα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω αλγη στο αρχικο ποστ αναφερομαι στο κυανο και μονο,δεν υπαρχει κατι αλλο στο ενυδρειο.Το κυανο δεν επωφελειται απο τα νιτρικα αλλα απο τα φωσφορικα σε συνδασμο με την απωλεια νιτρικων.Η κυκλοφορια ειναι 7 φορες τα λιτρα του ενυδρειου απο το φιλτρο και 9 φορες απο επιπλεον κυκλοφορητη κατευθυντικο θαλασσινου fluval.

 

Και εν παση περιπτωση τα νιτρικα μπορω να τα κραταω χαμηλα με πιο συχνες αλλαγες νερου,τα φωσφορικα δεν μπορω γιατι υπαρχουν στη βρυση μου.Να παιρνω απο την οσμωση και να προσθετω ιχνοστοιχεια απο φιλτρο ριτινης ή σκευασμα δεν παιζει,οποτε θα δοκιμασω αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Μου υπενθυμησε ενας καλος φιλος :) αυτο εδω το θεμα στο οποιο υπαρχουν πολλες πληροφοριες σε οτι αφορα το κυανο,τις πρασινες αλγες και την αναλογια φωσφορικων-νιτρικων που πρεπει να υπαρχει για να εχουμε ισσοροπια στο συστημα.Οχι μονο ο πινακας αλλα και οι απαντησεις των μελων απο κατω εχουν να πουν πολλα!

 

Οποιος εχει ορεξη ας ριξει μια ματια

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82477-redfield-ratio/

Link to comment
Share on other sites

Μου υπενθυμησε ενας καλος φιλος :) αυτο εδω το θεμα στο οποιο υπαρχουν πολλες πληροφοριες σε οτι αφορα το κυανο,τις πρασινες αλγες και την αναλογια φωσφορικων-νιτρικων που πρεπει να υπαρχει για να εχουμε ισσοροπια στο συστημα.Οχι μονο ο πινακας αλλα και οι απαντησεις των μελων απο κατω εχουν να πουν πολλα!

 

Οποιος εχει ορεξη ας ριξει μια ματια

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82477-redfield-ratio/

 

Βρε συ,γιατι μπερδευεις το κυανο που εχουν οι θαλασσινοι με το κυανο που εχουμε εμεις?

Αλλο το ενα και αλλο το αλλο,οπως και αλλες οι θεραπειες και οι αιτιες σε μας και αλλες σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ο πινακας και η αναλογια απευθυνεται και στο γλυκο και στο θαλασσινο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ο πινακας και η αναλογια απευθυνεται και στο γλυκο και στο θαλασσινο νερο.

 

Δεν ξερω αν ο πινακας ειναι και για γλυκο,εγω αλλο λεω.

Οτι αλλο το δικο μας κυανο και οι τροποι αντιμετωπισης του και αλλο αυτο που εχουν στο θαλασσινο και οι τροποι αντιμετωπισης του.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω αλγη στο αρχικο ποστ αναφερομαι στο κυανο και μονο,δεν υπαρχει κατι αλλο στο ενυδρειο.Το κυανο δεν επωφελειται απο τα νιτρικα αλλα απο τα φωσφορικα σε συνδασμο με την απωλεια νιτρικων.Η κυκλοφορια ειναι 7 φορες τα λιτρα του ενυδρειου απο το φιλτρο και 9 φορες απο επιπλεον κυκλοφορητη κατευθυντικο θαλασσινου fluval.

 

Και εν παση περιπτωση τα νιτρικα μπορω να τα κραταω χαμηλα με πιο συχνες αλλαγες νερου,τα φωσφορικα δεν μπορω γιατι υπαρχουν στη βρυση μου.Να παιρνω απο την οσμωση και να προσθετω ιχνοστοιχεια απο φιλτρο ριτινης ή σκευασμα δεν παιζει,οποτε θα δοκιμασω αντιφωσφορο.

 

Πως το συμπερανες αυτο?

Εγω εχω σε ενυρεια φωσφορικα 5mg/lt.

Ο βυθος σου σε τικατασταση ειναι ?

Θερμοκρασία?

Φωτισμός ?

Καλα ρε παιδια στην Αθηνα εχεται διαφορετικα νερα ολοι ?

Ρωτα κανενα γειτονα να δεις μηπως και κανεις λάθος στα τεστακια.

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος ειναι λεπτοκοκκη αμμος (πουδρα) και ειναι πεντακαθαρος αν εξαιρεσεις το κυανο που σκαει μυτη και το σιφωναρω με αμμο μαζι.Θερμοκρασια 27,φωτισμος μια οσραμ 38 βατ 6000 κελβιν στα 120 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...