Jump to content

Recommended Posts

Ναι σφουγγαρι/βαμβακι στον ιδιο καδο και στους αλλους βιολογικο.

 

Βαμβακι μετα το βιολογικο θα ειχε λογικη μονο αν το φιλτρο δεν ειχε καδους για να μπορεις να το αλλαζεις (το βαμβακι) ευκολα χωρις να τα βγαλεις ολα εξω.Με το να μπει πριν το βιολογικο κρατας πιο καθαρα τα υλικα σου (αφου ολα τα στερεα σταματουν στο βαμβακι) και αφου το φιλτρο αυτο επιτρεπει την αλλαγη του ευκολα (βγαινουν οι καδοι) νομιζω ειναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστό ακούγεται. Πάντως επειδή έπιασα και ένα eheim 2213 στα χέρια μου πριν πάρω αυτό, μου φαίνεται ότι σαν ποιότητα υλικών δεν έχουν σχέση. Αυτό είναι πολύ πιο ελαφρύ σε σχέση με το eheim και φαίνεται λίγο πιο πλαστικούρα, ειδικά τα κουμπώματά του δεν τα συμπάθησα.

Παρ' όλα αυτά, μου άρεσε που περιστρέφονται 360 μοίρες και οι 2 υποδοχές των σωλήνων και το σύστημα γεμίσματος. Ούτε ρουφάς, ούτε κάνεις βόλτες πάνω κάτω το φίλτρο για να δημιουργήσεις πίεση να αρχίσει να τρέχει το νερό.

Στη λειτουργία θα το δω μόλις τελειώσω την βάση του ενυδρείου που φτιάχνω.

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου αρεσαν αυτα τα κουμπωματα, που να βλεπες του eheim. Μια χαρα φιλτρακι ειναι. Καλοριζικο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Του eheim (τουλάχιστον του 2213 που είχα για λίγο) ήταν μεταλλικά. Μπορεί να ήταν μικρά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσουν. Ενώ αυτά είναι πιο χοντρά αλλά πλαστικά.

Σε γενικές γραμμές δεν το μετάνιωσα για τα χρήματά του.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ευχαριστώ!
Στο κάτω σφουγγάρι και πάνω του βαμβάκι στον ίδιο κάδο εννοείς;
Και η σειρά θα είναι:
Χοντρό σφουγγάρι
Βαμβάκι
Βιολογικό υλικό;
Εγώ συνηθίζω να βάζω σφουγγάρι-βιολογικό-βαμβάκι.

Να σε ρωτήσω. Όταν το καθαρίζεις τα υλικα τα καθαρίζεις με νερό του ενυδρείου φαντάζομαι. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν όταν το καθαρίσεις το γεμίζεις με νερό ή το αφήνεις να γέμισει μόνο του από το ενυδρείο από την ανακυκλωση

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το γεμίσεις πριν μπει σε λειτουργια

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το γεμίσεις πριν μπει σε λειτουργια

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk



Και όταν κάνεις μερική αλλαγή νερού ρίχνεις λίγο αντιχλωριο και στο καινούργιο νερό του φίλτρου

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δεν το γεμιζεις με νερο βρυσης αλλα με νερο ενυδρειου.Το εγκαθιστας κανονικα (σωληνες,βανες κτλ) και ενω εχεις κλεισει και τον καδο,ρουφας απο την εξαγωγη και το βαζεις στην πριζα.Θα γεμισει μονο του σε ελαχιστα δευτερολεπτα χωρις να εγκλωβιστει αερας.Αν το γεμισεις νερο και το βαλεις σε λειτουργια δεν θα κανεις απολυτως τιποτα.Ο αερας που θα βρισκεται στην σωληνα επιστροφης (προς το φιλτρο) δεν θα διαπερασει τον ογκο νερου στον καδο ωστε να φυγει.Θα λειτουργει η φτερωτη αλλα χωρις να σπρωχνει νερο.

 

Κατα τους επομενους καθαρισμους,για να μην ρουφας απο το λαστιχο (αυτο θα το κανεις μια φορα μονο,την πρωτη) θα κλεινεις τις βανες ενω ειναι γεματα τα λαστιχα με νερο,θα ανοιγεις το καπακι και θα αδειαζεις τον καδο.Στην συνεχεια θα αδειαζεις το λαστιχο προς το ενυδρειο (προσεχε η σταθμη του ενυδρειου σε αυτο το σημειο να ειναι πιο χαμηλα απο την εξαγωγη) και θα κουμπωνεις καπακι (αδειο το φιλτρο).Σε αυτο το σταδιο ειναι ολα αδεια απο νερο εκτος απο την σωληνα εισαγωγης (προς το φιλτρο).Ανοιγεις την βανα και αυτοματα ξεκιναει αναροφηση που θα γεμισει το φιλτρο.Αφου ανοιξεις την βανα βαλε και το φιλτρο στην πριζα.

 

Ειναι πολυ απλη διαδικασια που διαρκει λιγα δευτερολεπτα απλα το εγραψα οσο μπορουσα πιο περιγραφικα ωστε να μην παιδευτεις.Αν το κανεις μια φορα θα δεις οτι ειναι παιχνιδι.

 

Σε αυτα τα φιλτρα οποιαδηποτε προσπαθεια γεμισματος με γεματο καδο και αδεια λαστιχα θα αποτυχει με αποτελεσμα να ξανα αδειαζεις τον καδο,τα λαστιχα και φυσικα να ξαναρουφας.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αργυρη γινεται και χωρις ρουφηγμα με αδειους σωληνες, εγω δεν εχω ρουφηξει ποτε.

Ανοιγο/κλεινεις το ρευμα στο φιλτρο και κατεβαινει το νερο.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ο τροπος που εχεις στερεωσει τα μπαστουνια και η διαδρομη που ακολουθουν (αν κανουν σιφωνισμο ή οχι)

Σε εμενα δεν λειτουργει οσες φορες και αν το βγαλω απο το ρευμα και το ξαναβαλω,κανενα απο τα τρια φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...