Jump to content

Eρωτηση για γεμισμα μπουκαλας co2


retard20

Recommended Posts

Δε ξερω πιυ τα βρισκουν αυτα τα νουμερα εγω παιρνω απο αποθηκη αναψυκτικων και συναφων ειδων και πληρωσα την 6κιλη την εγγυηση 55 ευρω και μετα οταν την παω παιρνω γεματη επι τοπου με 7 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε; μου κανει εντυπωση... Πες ενταξει για την 4κιλη 80-85 απο ιατρικα ειδη λογω ασφαλειας που δεν εχω ακουσει η δει κατι για τα αλλα ειδη....!!(Γι αυτο εκανα και το θεμα γιατι ηξερα περιπου τι θα αντιμετωπισω με τιποτα βεβαια σε τετοιο βαθμο.) αν ξερει κανεις χριστιανος κατι και σε καλη τιμη για δικιλη και τις περιοχες..

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε; μου κανει εντυπωση... Πες ενταξει για την 4κιλη 80-85 απο ιατρικα ειδη λογω ασφαλειας που δεν εχω ακουσει η δει κατι για τα αλλα ειδη....!!(Γι αυτο εκανα και το θεμα γιατι ηξερα περιπου τι θα αντιμετωπισω με τιποτα βεβαια σε τετοιο βαθμο.) αν ξερει κανεις χριστιανος κατι και σε καλη τιμη για δικιλη και τις περιοχες..

 

Η λύση από κάβα είναι πολύ καλή και οικονομική θα έλεγα, 6 κιλη με 55 Ευρώ και 7 Ευρω γέμισμα είναι πολύ καλή τιμή, και αν επιστρέψεις τη μπουκάλα παίρνεις πίσω τα 55 Ευρώ και σε κάθε γέμισμα έχεις άλλη μπουκάλα που θεωρητικά είναι ελεγμένη, απο εκει και πέρα είναι αν σε βολευουν οι διαστάσεις που έχουν αυτες οι μπουκάλες γιατι είναι ψηλές. Αν θες 2κιλη να την αγοράσεις, απο τα πιο γνωστά μαγαζιά είναι το Olympia, με 40-45 Ευρώ καινούρια 2κιλη και 4 Ευρώ γέμισμα, αν ήσουν προς Πειραια θα σε έστελνα στη Δραπετσώνα με 35 Ευρώ η μπουκάλα   (πιστεύω να την έχει ακόμα τόσο :) )

 

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος γραφει οτι ειναι απο φθιωτιδα γι αυτο δε ρωτησα απο που... Και για εφεδρικη παρα ειναι μεγαλη.

Ολυμπια στο site λεει 55 ευρω η 2κιλη.

Δραπετσωνα μακρια εδω για τα σαλιγκαρια και δεν ηρθα :) που τα θελω περισσοτερο( και σε ευχαριστω γι την προταση ξανα).

Ολες οινκαβες εχουν και δινουβ η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,κανονικα οτα γεμιζουμε την μπουκαλα το μανομετρο δεν πρεπει να δειχνει παραπανω απο 55 bar.

Μητσο,το 75 που λες ειναι πολυ φιλε,μαλλον το μανομετρο σου ειναι χαλασμενο.

Εχει τυχει να γεμισω εδω στο Μενιδι σε μαγαζι με αερια τη 2κιλη με 10 ευρω..φυσικα δεν ξαναπηγα και παω Ολυμπια που την γεμιζει με 4 ευρω και την παιρνω και αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος γραφει οτι ειναι απο φθιωτιδα γι αυτο δε ρωτησα απο που... Και για εφεδρικη παρα ειναι μεγαλη.

Ολυμπια στο site λεει 55 ευρω η 2κιλη.

Δραπετσωνα μακρια εδω για τα σαλιγκαρια και δεν ηρθα :) που τα θελω περισσοτερο( και σε ευχαριστω γι την προταση ξανα).

Ολες οινκαβες εχουν και δινουβ η οχι;

 

Οσες κάβες πουλάνε βαρέλια μπυρα ή post-mix αναψυκτικά (αυτα στα ποτηρι) σίγουρα έχουν, δηλαδή κάβες που πουλανε και χοντρική ως επι το πλείστον

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,κανονικα οτα γεμιζουμε την μπουκαλα το μανομετρο δεν πρεπει να δειχνει παραπανω απο 55 bar.

Μητσο,το 75 που λες ειναι πολυ φιλε,μαλλον το μανομετρο σου ειναι χαλασμενο.

Εχει τυχει να γεμισω εδω στο Μενιδι σε μαγαζι με αερια τη 2κιλη με 10 ευρω..φυσικα δεν ξαναπηγα και παω Ολυμπια που την γεμιζει με 4 ευρω και την παιρνω και αμεσως.

 

Μπορει Κωστα, πολυ πιθανον.

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω αλλο προβλημα θα τρελαθω....

εχω αυτο το μανομετρο...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100974-%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-co2/?hl=%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF#entry1052372

 

 

και οταν το βαζω την μαυρη την εχω ανοιχτη τερμα και την μικρη την ειχα κλειστη τερμα μεχρι να ξεσφηξω  να ρυθμισω φυσαλιδες και βγαζει με τρελη πιεση με αποτελεσμα να λασκαρω τοσο την μικρη για να το φερω εκει που θελω και να νιωθω οτι χανει αερα....

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την μπουκάλα μια στροφή,

ανοίγεις την μαυρη βάνα μέχρι να φτάσει η πίεση 1,5 max 2 bar

και από το μικρό βανάκι(μικρομετρική) ρυθμίζεις τον αριθμό των φυσαλλίδων.

 

Αν χάνει από κάπου κάποια ένωση μπορείς να το τσεκάρεις και με σαπουνόνερο.

Link to comment
Share on other sites

την μπουκαλα την ανοιγα τερμα και μετα την γυρναγα μια στροφη πισω(αν με πιανεις) οπως εκανα παντα.

την μαυρη βανα τερμα χαλαρη....

το μικρο το ειχα παει τοσο χαλαρο που ενιωθα στο χερι μου οτι χανει αερα τωρα μαλλον ισοροπησε αλλα δε ξερω αν χανει εχω παθει σοκ σημερα

απο 50 βαρ την πηγα 35 απο τις 5:00 που ασχολουμαι και καποια στιγμη τα zebra δεν ειχαν οξυγονο και τα σαλιγκαρια αρχισαν να πηγαινουν πανω....

τωρα ολα πανε ρολοι απο τις 8 εκανα και μια αλλαγη τα ψαρακια gg και οι σαλιγκαροι

 

παω να παρω ενα bubble counter....

παντως 3 χρονια δεν ειχα τετοιο προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Την μπουκάλα και μισή στροφή να την ανοίξεις την ίδια ποσότητα θα βγάλει.

Θεωρητικά εχεις χάσει πολύ μεγάλη ποσότητα αν και δεν είναι και η πιο αξιόπιστη μέθοδος η ένδειξη στο μανόμετρο

καθώς παίζει ρόλο η θερμοκρασία της μπουκάλας για την ένδειξη αυτή.

 

Η μόνη αξιόπιστη μέθοδος για να τσεκαρεις την πoσότητα του co2 που έχει η μπουκάλα σου είναι η ζυγαριά.

 

Το bubble counter έπρεπε να το έχεις ήδη. . . όπως επίσης χρήσιμο είναι και το drop checker. . .

Αντεπίστροφη πιστεύω να έχεις . . .

Link to comment
Share on other sites

Σωστος για το drop checker.

Με μια ματια τουλαχιστον απο το χρωμα θα καταλαβαινεις την ποσοτητα του co2 στο νερο σου....

Για την αντεπιστροφη δεν μου απαντησες ομως????!!

Link to comment
Share on other sites

α ναι ειχε το κιτ που ειχα παρει απο aquaristik επισης ελεχγω την μικρη κατω και χανει αν την ξεσφηξω πολυ αν το κανω μεχρι εκει που δε χανει τοτε ξεκινανε τα προβληματα.... υπαρχει λυση η ξερουμε γιατι χανει? η γιατι εχει τοση πιεση που δε μπορω να την ρυθμισω εκει που θελω?

 

υπαρχει καποιο συγκεκριμενο drop checker;;

 

εχει παει το ph στο 6,5 και τα ψαρια πανε πανω να παρουν αερα εβαλα και τα σπρευ μπαρς να βαρανε πανω για οξυγονωση..

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Τι χανει και απο που.Δυστυχως δεν εχω τα συγκεκριμενα οργανα για να εχω εικονα και για να μπορεσω να σε βοηθησω χρειαζομαι λεπτομερειες.

Μπορεις να βαλεις μια φωτο που να φαινεται η μικρομετρικη?

Ξεβιδωνει πανω απο τα μανομετρα ή μου φαινεται ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβως η ηδια με το ποστ που εβαλα

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100974-%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-co2/?hl=%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF#entry1052372

 

μηπως το εχω συνδεσει αναποδα τωρα που βλεπω και του αλλου?????

post-21929-0-95529300-1442514849_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειδα αλλα δεν φαινεται αυτο που σε ρωτησα στο προηγουμενο μηνυμα.

Ζηταω την φωτο γιατι εχω μια σκεψη αλλα δεν εχει νοημα να κανω υποθεσεις:(

Μια φωτο pls και απο που χανει ακριβως ?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και πιο πανω βαζω και αλλη μια...

 

 

τα εχω αναποδα η μου φαινεται/ μαλλον μου φαινεται...

post-21929-0-75234100-1442515041_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Πως να τα συνδεσεις ανάποδα?

Βαλε σαπουναδα να δεις μηπως χανει απο καπου.

Οπως σου ειπε και  rastaman ρυθμιζε την μαυρη βανα που εχεις στο 1,5 -2 bar και μετα πειραξε την μικρομετρικη.

Link to comment
Share on other sites

χανει με σαπουναδα ελεγξα στην μικρη βαλβιδα δεξια

 

αμα ανεβασω απο την μαυρη σε 1,5-2 παλι οταν την γυριζω λιγο πιο κατω απο εκει που την εχω τωρα αρχιζει και χανει μετα θελει αλλες 2-3 σβουρες και βγαινει τελειως

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Αν η μικρομετρική ξεβιδώνει που έτσι δείχνει και έχεις τεφλόν λύσε την πιάσε δουλειά και εδώ είμαστε . . .

 

Αν χάνει από το "ρυθμιστικό" και όχι από κάποια ένωση,εφόσον ξεβιδώνει πάμε σε άλλες λύσεις . . .

 

Link to comment
Share on other sites

βγαινει τελειως να πιασω δουλεια κανοντας τι;

χανει απο εδω που εχω κοκκινησει.. το εχω ξεσφυξει παρα πολυ....

 

τωρα το εχω μεχρι εκει που δε χανει αλλα βγαζει παρα πολυ

post-21929-0-36277100-1442515599_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

χανει με σαπουναδα ελεγξα στην μικρη βαλβιδα δεξια

 

αμα ανεβασω απο την μαυρη σε 1,5-2 παλι οταν την γυριζω λιγο πιο κατω απο εκει που την εχω τωρα αρχιζει και χανει μετα θελει αλλες 2-3 σβουρες και βγαινει τελειως

 

Κανονικα δεν βγαινει η μικρομετρικη....

Μαλλον πας για μικρομετρικη.

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που την αγορασα εβγαινε ξεβιδωνε τελειως. υπαρχει σκετη η πρεπει να παρω ολο τον μηχανισμο(μανομετρο?)

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

βγαινει τελειως να πιασω δουλεια κανοντας τι;

χανει απο εδω που εχω κοκκινησει.. το εχω ξεσφυξει παρα πολυ....

 

τωρα το εχω μεχρι εκει που δε χανει αλλα βγαζει παρα πολυ

 

Αν χανει απο την ενωση  , πηγαινε παρε λιγο τεφλον και σφίξε το με ενα καβουρακι.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...