Jump to content

Ξεκινημα


Kapelos

Recommended Posts

Καλησπερα ειμαι εντελως ασχετος με τα ενυδρεια ηθελα ομως να φτιαξω.διαβασα καποια πραγματα.θελω να παρω ενα ενυδρειο σιγα σιγα ηθελα ενα 50-60 λιτρα για αρχη εχετε κατι να μου προτεινεται ειδα σε μερικα e shop οτι πουλανε σετ με θερμοστατη λαμπα φιλτο κτλ.μαζι με καποια υγρα για (στρωσιμο)αν το λεω καλα που σ επιτρεπουν να βαλεις μερικα απο τα ψαρια που θες απο τις πρωτες μερες.επισης θα ηθελα κατι οικονομικο σε γενικες γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, πιστεύω όπως και εσύ πως τα 50-60 λίτρα είναι κατάλληλα για ένα νέο ξεκίνημα. Θα μπορούσες να ψάξεις ένα καλό και σε προσιτή τιμή ενυδρείο σε κάποιο e-shop όπως λες και εσύ, ή και να αγοράσεις κάποιο άλλο ενυδρείο και να το στήσεις σιγά σιγά με ξεχωριστό εξοπλισμό ο ίδιος.

Όσο για το στρώσιμο που λες νομίζω πως γίνεται να βάλεις κατευθείαν ζωντανά βακτήρια ώστε να μπουν τα ψάρια σε σύντομο χρονικό διάστημα αλλά δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι. Πάρε γνώμες και από άλλους πιο ειδικούς και ξεκίνα αυτό το χόμπι με κάποια εύκολα ψαράκια!

 Καλή Επιτυχία! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα για τα ζωντανα βακτιρια μπαινουν σιγα σιγα τα ψαρια σε συντομο χρονικο διαστημα καποιο e shop μπορειται να προτεινεται τωρα για αυτο που λες να το στησω μονος μου μου φαινεται ποιο δυσκολο και απο το να φτιαξω σπιτι ολοκληρομε τοσα που διαβαζω εχει γινει το κεφαλι μου καζανι

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι είναι στην αρχή μπερδεύεσαι λίγο χαχαχα! Τώρα για e-shop  μπορείς να ψάξεις στο aquario.gr, στο  petsupermarket.gr, στο aquascape.gr

 και στο igna.gr! :turned:

Link to comment
Share on other sites

fishbay-aquavivere-blue fish και αλλα καταστήματα....σκέφτηκες τι ψαρια θα βάλεις για να εχεις μια αποψη για το πως θα επεξεργάζεσαι το νερό σου?

Link to comment
Share on other sites

Γκαπυ ενα χαρεμι 1-3 για φυτο ανουβια μου ειπαν 2-3 θα ειναι καλα και αμα γινεται να βαλω και ενα ζευγαρι oranda calico fantail goldfish

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο μπορούμε να κάνουμε βασικά με 3 τρόπους.

Βάζοντας στο ενυδρείο αμμωνία ή τροφή που θα παράγει αμμωνία και ο χρόνος στρωσίματος είναι πάνω από 30-35 ημέρες

Βάζοντας πάλι αμμωνία ή τροφή και βακτήρια του εμπορίου και ο χρόνος στρωσίματος είναι πάνω από 25 ημέρες.

Βάζοντας πάλι αμμωνία ή τροφή και μπόλι από υγιές ενυδρείο και ο χρόνος στρωσίματος είναι πάνω από 7-10 ημέρες.

Μπορείς όμως να βάλεις μπόλι και πολύ λίγα ψάρια αλλά προσωπικά δεν είναι υπέρ αυτής της μεθόδου, έκτος αν είναι επείγον. Προτιμώ να περιμένω μια εβδομάδα και να είμαι πιο σίγουρος πως δεν θα συμβεί κάτι στους κάτοικους του ενυδρείου μου τις πρώτες ημέρες.

Σε όλες τις  μεθόδους είναι απαραίτητο να υπάρχουν τεστ και να γίνεται τακτικά έλεγχος να βλέπουμε τη πορεία του στρωσίματος. Επίσης κατά τη διάρκεια του στρωσίματος καλό είναι να έχουμε υψηλή θερμοκρασία , 27 με 28 βαθμούς, έχουμε πιο γρήγορη δημιουργία βιολογίας

Επίσης να πω πως η διαφορά τροφής και αμμωνίας είναι πως με καθαρή αμμωνία είναι ελεγχόμενη η ποσότητα αμμωνίας στο νερό ενώ με τροφή θέλει πιο πολλούς και τακτικούς ελέγχους

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γκαπυ ενα χαρεμι 1-3 για φυτο ανουβια μου ειπαν 2-3 θα ειναι καλα και αμα γινεται να βαλω και ενα ζευγαρι oranda calico fantail goldfish

 

Τα ψαρια που ζητας δεν μπαινουν μαζι.

Για ενα χαρεμι γκαπυ στα 60 λιτρα εισαι καλα,αλλα μολις αρχισουν να γεννανε θα πρεπει να δινεις τις γεννες.

Για το ενυδρειο,θα χρειαστεις ενα εξωτερικο φιλτρο καλυτερα για να εχεις αρκετη βιολογια γιατι με τα γκαπυ να γεννανε συνεχεια αν βαλεις εσωτερικο φιλτρο μπορει να εχεις προβληματα.

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου.

Μπορεις να κοιτας και τις αγγελιες του φορουμ,ολο και κατι μπορεις να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Γκαπυ ενα χαρεμι 1-3 για φυτο ανουβια μου ειπαν 2-3 θα ειναι καλα και αμα γινεται να βαλω και ενα ζευγαρι oranda calico fantail goldfish

 

Δεν μπορείς να βάλεις ζωοτόκα με χρυσόψαρα, τα ζωοτόκα πάνε με ζωοτόκα και όχι με όλα τα ειδη γιατι υβριδίζουν και χρυσόψαρα μόνο με χρυσόψαρα γιατι είναι ψάρια κρύου νερού, επίσης τα χρυσόψαρα θέλουν πιο μεγάλο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον σας ε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση καπου διαβασα οτι γινεται στρωσιμο με ειδικα σκευασματα πολυ ποιο ευκολα και οτι ειναι και καλυτερα τις γεννες εχω που να τις δωσω γιατι μιλησα με εναν ιδιοκτητη πετ σοπ και μου ειπε για γκαπι και ανουβιες και τις ποσοτητες και μου εθπε αμα εχω θεμα με υπερπλυθησμο να του τα παω εσεις τη αλλο θα προτειναται για να βαλω μαζι με τα γκαπυ γαριδες δεν θελω μου το ειπε και το παιδι στο πετ τα γκαπυ με της ανουβιες οκ η υπαρχει κανενα θεμα???εγω αρχικα ηθελα πλαστικα αλλα μου ειπε ο το παιδι στο πετ σοπ οτι δεν ειναι καλο για τα ψαρια καλυτερα αληθινα και μου ειπε επισης οτι ειναι απο τα ποιο ευκολα ψαρια τα γκαπι και τα φυτα το ιδιο ειναι σωστα ολα αυτα η με εβλεπε σαν κουβα με λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να βαλεις κατι αλλο μαζι με τα γκαπυ σ αυτα τα λιτρα.

Διαβασε αυτο που εδωσα,λεει και για το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει απο χθες το συγκεκριμενω εδω το βρηκα σε ενα θεμα εκει ςμαθα μαλιστα και για το στρωσιμο με σκευασματα.ευχαριστω παντος.κατι αλλο εκτος απο γκαπυ με τις ιδιες αναγκες περιπου αλλα σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον σας ε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση καπου διαβασα οτι γινεται στρωσιμο με ειδικα σκευασματα πολυ ποιο ευκολα και οτι ειναι και καλυτερα τις γεννες εχω που να τις δωσω γιατι μιλησα με εναν ιδιοκτητη πετ σοπ και μου ειπε για γκαπι και ανουβιες και τις ποσοτητες και μου εθπε αμα εχω θεμα με υπερπλυθησμο να του τα παω εσεις τη αλλο θα προτειναται για να βαλω μαζι με τα γκαπυ γαριδες δεν θελω μου το ειπε και το παιδι στο πετ τα γκαπυ με της ανουβιες οκ η υπαρχει κανενα θεμα???εγω αρχικα ηθελα πλαστικα αλλα μου ειπε ο το παιδι στο πετ σοπ οτι δεν ειναι καλο για τα ψαρια καλυτερα αληθινα και μου ειπε επισης οτι ειναι απο τα ποιο ευκολα ψαρια τα γκαπι και τα φυτα το ιδιο ειναι σωστα ολα αυτα η με εβλεπε σαν κουβα με λεφτα?

στρώσιμο από ότι είδα πιο πάνω σου είπαν τα παιδιά...στο πετ σοπ καλά σου είπε για τα φυτά καλύτερα αληθινά...είναι εύκολα τα ψάρια τα γκαμπι...εύκολα φυτά οι ανουμπιες..τα ψάρια μπορείς να τα μοιραστείς και με συνχομπιστες...τώρα αν σε βλέπει σαν κουβά με λεφτά??αυτό θα δείξει προς το παρόν τον χρειάζεσαι και αυτός εσένα...αναλόγως και πόσο χρεώνει βεβαία..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω σε 15 μερες πληρωνομαι και περνω το ενυδρειο θα κανω μια ερευνα αγορας μεχρι τοτε.οτι αλλο μου πειτε θα μου ηταν χρισιμο

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας καλα μονο μην βιαστεις στην πορεια και ο,τι απορια εχεις να ρωτας! :)

 

Αν ειχες την δυνατοτητα να επαιρνες λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο μια και καλη γιατι σε λιγο καιρο θα σου φαινεται μικρο! :D

Αν οχι δεν πειραζει,τα 60 λιτρα ειναι μια χαρα για ξεκινημα!

 

Εριξες καμια ματια στα μαγαζια που σου προτειναν τα παιδια?Ειδες κανα φιλτρο?

 

Γνωμη μου,μην παρεις κανα χρωματιστο χαλικι....μονο φυσικο χαλικι ή αμμο...οπως επισης θα ελεγα να αποφυγεις και τα ψευτικα διακοσμητικα αλλα να πας σε αληθινα ξυλα ή πετρες για να δεσεις πανω και τις ανουμπιες......

Παω μακρια,στην διακοσμηση,αλλα τα λεω τωρα για να σε προλαβω! :D

 

Αυτο που προεχει ειναι να διαλεξεις το ενυδρειο,να μας πεις τι φιλτρο θα παρεις ή τι φιλτρο εχει μην τυχον ειναι μικρο συν θερμοστατη και να διαβασεις το λινκ που σου εδωσαν τα παιδια πιο πανω και μπες και στα προφιλ των ψαριων που εχουμε να ριξεις μια ματια και για τα γκαπυ!

 

Αυτα προς το παρον και υπομονη! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο μπορούμε να κάνουμε βασικά με 3 τρόπους.

Βάζοντας στο ενυδρείο αμμωνία ή τροφή που θα παράγει αμμωνία και ο χρόνος στρωσίματος είναι πάνω από 30-35 ημέρες

Βάζοντας πάλι αμμωνία ή τροφή και βακτήρια του εμπορίου και ο χρόνος στρωσίματος είναι πάνω από 25 ημέρες.

Βάζοντας πάλι αμμωνία ή τροφή και μπόλι από υγιές ενυδρείο και ο χρόνος στρωσίματος είναι πάνω από 7-10 ημέρες.

Μπορείς όμως να βάλεις μπόλι και πολύ λίγα ψάρια αλλά προσωπικά δεν είναι υπέρ αυτής της μεθόδου, έκτος αν είναι επείγον. Προτιμώ να περιμένω μια εβδομάδα και να είμαι πιο σίγουρος πως δεν θα συμβεί κάτι στους κάτοικους του ενυδρείου μου τις πρώτες ημέρες.

Σε όλες τις μεθόδους είναι απαραίτητο να υπάρχουν τεστ και να γίνεται τακτικά έλεγχος να βλέπουμε τη πορεία του στρωσίματος. Επίσης κατά τη διάρκεια του στρωσίματος καλό είναι να έχουμε υψηλή θερμοκρασία , 27 με 28 βαθμούς, έχουμε πιο γρήγορη δημιουργία βιολογίας

Επίσης να πω πως η διαφορά τροφής και αμμωνίας είναι πως με καθαρή αμμωνία είναι ελεγχόμενη η ποσότητα αμμωνίας στο νερό ενώ με τροφή θέλει πιο πολλούς και τακτικούς ελέγχους

Υπαρχει βεβαια και ο τροπος της Ιωβειας υπομονης, χωρις αμμωνια αλλα με χρηση μονο σκευασματος βακτηριων και..........υπομονη. Περιπου 35-40 μερες για να στρωσει. Καλη αρχη σου ευχομαι.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω σε 15 μερες πληρωνομαι και περνω το ενυδρειο θα κανω μια ερευνα αγορας μεχρι τοτε.οτι αλλο μου πειτε θα μου ηταν χρισιμο

Αν εχεις δυνατοτητα παρε εξωτερικο φιλτρο που να υπερκαλυπτει το ενυδρειο σου....σχεδον ποτε η φιλτρανση δεν ειναι υπερβολικη(καλα δεν λεμε για 60 λιτρα να παρεις και φιλτρο λιμνης)....η αμμο θα σε βοηθησει πιο πολυ απο το χαλικι σε μερικα φυτα ευκολα και δεν θα πληγωνει τα ψαρακια βυθου...καποια χρωματα τα στρεσαρουν...ψαχτον τον βυθο μην τον αφησεις στην τυχη γιατι μετα δυσκολα αλλαζει..διαβασε για νεα ενυδρεια πρεπει να υπαρχουν δεκαδες αν οχι εκατονταδες αθρα εδω μεσα.... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλώς ήρθες.

επειδή θεωρώ πως αργότερα θα θες να αλλάξεις ψαράκια και τα 60 λίτρα δεν θα σου δίνουν επιλογές,

θα σου πρότεινα να πας στα 80 με 100.

θα δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα τώρα αλλά θα τα γλιτώσεις μετά. 

συν και ότι θα έχεις ποιο άνετο συστημα ακόμα και με τα γκάπυ...

τιπ να προτιμήσεις μήκος και πλάτος από ότι υψος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το σκεφτηκα καο εγω αλλα πρωτον θελω να ειναι λιγο οικονομικο γιατι ειναι ααρχη και δευτερον ειμαι λιγο ζορισμενος απο αποψη χωρου για 80αρη μπορει αλλα για παραπανω με τιποτα δεν εχω που να το βαλω

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα φιλε μουυ,  για κατι οικονομικο δες και της αγγελιες συγουρα θα βρεις κατι, οσο για την αμμο να ξερεις καθαριζετε ποιο δυσκολααπο το χαλικι...για ψαρακια δες και η μολλυ η πλατυ... παντως να ξερεις οτι  γεννανε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...