Jump to content

τι ειναι αυτο ρε παιδια


mageiras293

Recommended Posts

το ειδα καποια στιγμη πριν πολυ καιρο πισω απο το βραχο και δεν το εδωσα πολυ σημασια επειδη δεν το εβλεπες κανεις (κι εγω με δυσκολια το εβλεπα αφου επρεπε να παω πισω απο το ενυδρειο.)τωρα βγηκε απο μπροστα τι ειναι???τρωει χερια ???κοραλια κτλπ??? 

post-10574-0-55063900-1442330889_thumb.jpg

post-10574-0-45902800-1442330893_thumb.jpg

post-10574-0-25330900-1442330896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απταίσια. Ανεμώνη η οποία αναπαράγεται με γρήγορους ρυθμους και γεμίζει τα βράχια. Τα πλοκάμια έχουν τοξίνες και αν ακουμπήσουν κοράλλι θα στο νεκρώσουν.  Τρώει ζωοπλαγκτόν.

 

Το ποιο πιθανόν είναι να έχεις κι άλλες μέσα και να μην τις έχεις προσέξει.   

 

Κάνε της μια ένεση με ξύδι στο κέντρο της (έχει στόμα στο κέντρο) να την σκοτώσεις. όμως με προσοχή γιατί αν δεν την πετύχεις καλά μπορεί είτε να πετάξει σπόρια στο ενυδρείο και να αναπαραχθεί ή κατά λάθος να την κόψεις και απο τα κομμάτια της να δημιουργηθούν νέες απταίσιες.   Και στην πορεία παίρνεις θηρευτές απτάισιας.

 

Οι θηρευτές είναι η  γαρίδα peppermint shrimp , filefish, chelmon rostratus.   Τα 2 τελευταία δεν είναι reef safe. 

Link to comment
Share on other sites

πιαδια ειναι πανεμορφο (χαχαχαχ)

χαριζεται η ανταλλάσσεται με κατι που δεν εχω ...

 

με φοβίσατε με αυτα που λετε αυτο με το ξυδι λεω να κανω αλλα θα γινει χαμος φοβαμαι

αυτη ειναι καλη φοτο??

υπαρχει κατι αλλο που το βαζω στο ενυδρειο και μας αποχαιρετά ???

post-10574-0-05282300-1442333239_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

Μην σε φοβίζει καθόλου.  

 

Θα την τρυπήσεις με ένεση στο κέντρο και θα ρίξεις 0,5-1 ml ξύδι.  Άπλα θα το κάνεις γρήγορα γιατί αν την ακουμπήσεις κλείνει και μαζεύεται.  

 

Είναι κάπως έτσι ?   https://saltwaterplus.files.wordpress.com/2014/02/aiptasia2021.jpg      

 

Για μεγάλη απάισια μου μοιάζει.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλη ...πηγα με μια τσιμπιδα να την πιασω κα μαζεψε....ειναι επικυνδινο για εμενα που θα το κανω (επει δη θα βαλω χερι)δεν την ακουμπισα ποτε και φοραω παντα γαντια

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν θες να μπερδεύεσαι με  τσιμπίδες ενέσεις κλπ πάρε μια γαριδούλα peppermind. ( Γαρίδα απταίσιας λέγετε και την έχουν τα περισσότερα μαγαζιά. ). Θα στην κουρέψει. 

 

όμως δεν μας είπες με ποιά φώτο μοιάζει περισσότερο?  Υπάρχει μικρή πιθανότητα να είναι και κάποιο άλλο είδος ανεμώνης.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω σαν αυτη ειναι αν δειτε κι εσεις φοτο αυτη πρεπει να ειναι 

http://www.reeflex.net/tiere/5454_Aiptasia_sp01.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρα παιρνεις δυο peoermint που λεει και ο Ευγενιος για αρχη και υπομονη να στην καθαρισει.

Link to comment
Share on other sites

Η πεπερμιντ δυσκολο να χτυπησει αυτο το τερας, συνηθως εξαφανιζουν μικρες στην γεννηση τους

Ετσι κι αλλιως χρησιμη θα ειναι παντως

Αν ειναι σε μικρο κομματι βραχου καλυτερα να το εβγαζεις......

Link to comment
Share on other sites

Η πεπερμιντ δυσκολο να χτυπησει αυτο το τερας, συνηθως εξαφανιζουν μικρες στην γεννηση τους

Ετσι κι αλλιως χρησιμη θα ειναι παντως

Αν ειναι σε μικρο κομματι βραχου καλυτερα να το εβγαζεις......

 

+10000

 

Bγάλε το βράχο αν είναι μικρός και πετα τον.

 

Και ριχνε μια ματια πιο συχνά, γιατι ειναι πολυ πιθανό να εχεις κι άλλες.. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και εγω ειχα εβγαλα το βραχο εξω και τελος.Μην τη πειραξεις γιατι θα πολαπλασιαστη πετα τον βραχο εξω να τελιωνεις

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη σίγουρη λύση είναι berghia. Όσες και αν έχεις θα τις εξαφανίσουν σίγουρα.

Το κακό είναι ότι τις βρίσκεις δύσκολα και είναι λίγο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη σίγουρη λύση είναι berghia. Όσες και αν έχεις θα τις εξαφανίσουν σίγουρα.

Το κακό είναι ότι τις βρίσκεις δύσκολα και είναι λίγο ακριβές.

+10000

 

παιζει και αυτο.

 

http://www.marinedepot.com/Majano_Wand_Aiptasia_Majano_Eliminator_-PS_Aquatics_LLC-4P1111-FIMIMW-vi.html

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γεμισει απο αυτες τις ατιμες ,μεχρη και στον αραγωνιτη λιβαδια,εβαλα 3 πεπερμιντ και σε 3 εβδομαδες περιπου καθαρισαν τα παντα.εκτος τις μεγαλες τισ εκανα ενεση με ξυδι

Link to comment
Share on other sites

και γω είμαι υπερ της pepermint. τοσο μεγαλη δεν θα στη φαει όμως.

οπότε κάνε ένεση με ξύδι ή kalk και βάλε και 2 γαριδούλες να προλάβουν τυχοβ γεννητούρια

Link to comment
Share on other sites

ο βραχος δυσκολα να βγει ,,ειναι μεγαλος και εχει και τη σηνουλαρια που ειναι τεραστια ,,,να τον βγαλο το  βραχο εξω πρωτα και να τη κανω τη  ενεση εξω απο το ενυδρειο????

Link to comment
Share on other sites

αν βγάλεις τον βράχο έξω ούτε θα καταλάβεις που είναι.. :)

καντο μέσα στο νερό και σιγά -σιγα μη κλείσει ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι κλεινει εκτος νερου η αν τρομαξει, δεν θα την δεις καν

Πρεπει να την αφνιδιασεις...

Link to comment
Share on other sites

'Αλλο ένα είδος που τις τρώει σίγουρα είναι ο scatophagus argus. Εμένα μου καθάρισε τα πάντα από τους βράχους (όχι ότι με ενοχλούσαν, βέβαια).

Συνίσταται το bergia, αλλά σπάνια βρίσκεις και να βρεις δε μπορεί να φαγωθεί προς φάει από κάποιο άλλο ψάρι...

Για τις chelmon δεν ξέρω τι κάνεις αφού τις φάει..Τι θα τρώει μετά? Όμορφο ψάρι, αλλά δύσκολο στο φαί του.

Οι pepermind που είχα πάρει δεν τις ακούμπησαν.

Link to comment
Share on other sites

οι pepermint είναι καλή λύση αλλα πρέπει να πεινάσουν πρώτα

αν πεφτει φαι/ υπολείμματα στο ενυδρείο ή αν οι απτέζιες είναι μεγάλες δεν θα τις πλησιάσουν

 

 

Link to comment
Share on other sites

οι pepermint είναι καλή λύση αλλα πρέπει να πεινάσουν πρώτα

αν πεφτει φαι/ υπολείμματα στο ενυδρείο ή αν οι απτέζιες είναι μεγάλες δεν θα τις πλησιάσουν

Άρα δεν είναι καλή λύση.....γιατί Πανό αλλά και και οι άλλοι που το γραψατε, πως γίνετε να μην τάιζεις σε ένα ενυδρείο που έχεις ψάρια; Εκτός αν αφήσω να ψοφησουν στην πείνα τα ψάρια , για νανφανε οι πεοερμιντ τις απταισιες! Δεν νομίζω να το κάνει κανείς....έβαλα και εγώ 2 πεοερμιντ πριν 5 μέρες αλλά ακόμη τίποτα. Κάνα 2 μέρες ελλατωσα λίγο το φαι στα ψάρια αλλά τώρα πάλι κανονικά. Τα λυπάμαι. Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...