Jump to content

Νέο ξεκίνημα


Ice-Man

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ύστερα από 5,5 χρόνια που έτρεχε το παλιό ενυδρείο μαλών ήρθε η ώρα να πάμε σε κάτι άλλο. Έπεσε λοιπόν στα χέρια μου κάτι λίγο μεγαλύτερο και αφού το επισκεύασα, Έγινε ο κύκλος του αζώτου μπήκε άμμος χαλαζιακη μπεζ ψιλή περίπου 4cm ύψος και 8 ψαρια. 4 hemigrammus bleheri kai 4 Rasbora heteromorpha και 1 ancistrus sp3. Ξερω οτι ο αριθμος τους ειναι λαθος προσορινα ειναι ετσι. Δεν έχω καταλήξει στο πως θα το κάνω και ψάχνω συγκάτοικους για  αυτά τα ήδη κάποια νανοκυχλιδα και ένα κοπάδι η 2 κάτι τέτοιο.

πρεπει να ειναι γυρω στα 125-130 λιτρα κατι τετοιο τα πολυγονα με μπερδεβουνε

Αυτο ειναι το ενυδρειο

20542476504_4cc33b1121_b.jpg

Έτσι είναι αυτή τη στιγμή

21253683028_1ff9e8ce70_b.jpg

Σκεφτομαι να βαλω  2 βραχους στο κεντρο προσ τα πισω και περισοτρη αμμο απο το κεντρο και πισω,τα ξυλα μαλλον θα φυγουν. πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά.

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα ροδοστομα δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,θελουν πολυ μεγαλητερο μηκος.

Καλυτερα να τα δωσεις και να βαλεις περισσοτερους αρλεκινους τους οποιους μπορεις να τους συνδιασεις με γκουραμι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα ροδοστομα δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,θελουν πολυ μεγαλητερο μηκος.

Καλυτερα να τα δωσεις και να βαλεις περισσοτερους αρλεκινους τους οποιους μπορεις να τους συνδιασεις με γκουραμι.

έτσι είναι...άλλα..ούτως η άλλος είναι και λίγοι τέσσερις...δεν προκειτε να έβλεπε κίνηση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα ροδοστομα δεν κανουν γι αυτο το ενυδρειο,θελουν πολυ μεγαλητερο μηκος.

Καλυτερα να τα δωσεις και να βαλεις περισσοτερους αρλεκινους τους οποιους μπορεις να τους συνδιασεις με γκουραμι.

  Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Βασικά σε ένα μόνο πράγμα δεν μ'αρεσουνε οι αρλεκίνοι, πάντα τρέχω χωρίς καπάκι με το νερό αρκετά ψιλά(μην κοιτας τωρα) και από οτι κατάλαβα είναι άλτες. Μπορεί να έτυχε άλλα είχα 10 κάποτε.Ο Ancistrus ενοχλεί;

Το gourami πάλι σήμερα το κοιτούσα, πολύ όμορφο ψάρι. Κατι τέτοιο δηλαδή ψάχνω gourami,ramirezi,firemouth, να βάλω ένα ζευγάρι με ένα κοπάδι συν κάτι στο βυθό.

Ξέχασα να αναφέρω οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80.5χ40.5χ43

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι...άλλα..ούτως η άλλος είναι και λίγοι τέσσερις...δεν προκειτε να έβλεπε κίνηση...

Προσωρινά είναι έτσι μέχρι να δω τι θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Βασικά σε ένα μόνο πράγμα δεν μ'αρεσουνε οι αρλεκίνοι, πάντα τρέχω χωρίς καπάκι με το νερό αρκετά ψιλά(μην κοιτας τωρα) και από οτι κατάλαβα είναι άλτες. Μπορεί να έτυχε άλλα είχα 10 κάποτε.Ο Ancistrus ενοχλεί;

Το gourami πάλι σήμερα το κοιτούσα, πολύ όμορφο ψάρι. Κατι τέτοιο δηλαδή ψάχνω gourami,ramirezi,firemouth, να βάλω ένα ζευγάρι με ένα κοπάδι συν κάτι στο βυθό.

Ξέχασα να αναφέρω οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80.5χ40.5χ43

Υπαρχουν πολλα ειδη απο γκουραμακια...ψαχτο..στο λεω γιατι μια εποχη ειχα τρελα μετα συγκεκριμενα ψαρια...μεχρι και chocolate ειχα βαλει να μου μου στειλουν απ εξω γιατι δεν εβρισκα στην εγχωρια αγορα εκεινες τις χρονιες..ραμιρεζακια και φαιερμαουθ πας σε αλλη ηπειρο...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα ειδη απο γκουραμακια...ψαχτο..στο λεω γιατι μια εποχη ειχα τρελα μετα συγκεκριμενα ψαρια...μεχρι και chocolate ειχα βαλει να μου μου στειλουν απ εξω γιατι δεν εβρισκα στην εγχωρια αγορα εκεινες τις χρονιες..ραμιρεζακια και φαιερμαουθ πας σε αλλη ηπειρο...

 

Καλησπέρα, αυτό εδώ είναι το chocholate gourami;  http://www.seriouslyfish.com/wp-content/uploads/2012/03/Sphaerichthys_osphromenoides_flare_.jpg

Κάτι άλλο σε αυτά τα λίτρα εκτός από  gourami και αρλεκινους δεν μπαίνει; 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Ναι..αν μιλαμε για ασια αν και δεν ειναι το στοιχειο μου πιστευω οτι εχεις πολλες επιλογες...αρχικα ειναι πολλα τα ειδη rasbora...επισης ζευρακια..τιγρακια... cherry bard..και μικροψαρα..μελανοταινιες οχι αυστραλιανες...διαφανειες..pseudomugils και ισως κατι πιο ξεχωριστο round tail paradice (macropodas ocellatus) η καπως ετσι και peacock coby δεν ξερω ανηκει στην κατηγορια των killifishes αλλα εχω καιρο να τα ακουσω...τεσπα παντως ψαχτο γιατι οπως σου ειπα και εξαρχης δεν ειμαι καλος γνωστης της ασιας...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι..αν μιλαμε για ασια αν και δεν ειναι το στοιχειο μου πιστευω οτι εχεις πολλες επιλογες...αρχικα ειναι πολλα τα ειδη rasbora...επισης ζευρακια..τιγρακια... cherry bard..και μικροψαρα..μελανοταινιες οχι αυστραλιανες...διαφανειες..pseudomugils και ισως κατι πιο ξεχωριστο round tail paradice (macropodas ocellatus) η καπως ετσι και peacock coby δεν ξερω ανηκει στην κατηγορια των killifishes αλλα εχω καιρο να τα ακουσω...τεσπα παντως ψαχτο γιατι οπως σου ειπα και εξαρχης δεν ειμαι καλος γνωστης της ασιας...

 

Τα εχεις μπλεξει λιγο τα ψαρια που προτεινεις.

Καταρχην,τα τιγρακια δεν μπαινουν σε ζευγαρια αλλα σε ομαδες.

Pseudomugil και peacock goby (δεν ειναι kilifish) δεν ειναι Ασιας αλλα Αυστραλιας.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπλεξει λιγο τα ψαρια που προτεινεις.

Καταρχην,τα τιγρακια δεν μπαινουν σε ζευγαρια αλλα σε ομαδες.

Pseudomugil και peacock goby (δεν ειναι kilifish) δεν ειναι Ασιας αλλα Αυστραλιας.

Γενικα δεν μου αρεσει να μπαινω σε αυτο το τρυπακι γιατι δεν εχει σχεση με το θεμα μας..Αλλα μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει!!!αρχικα ρωτησε αν μπαινουν αλλα ψαρια δεν ειπε τιποτα για ομαδες...δεν ειπα οτι ειναι killifish ρωτησα αν ειναι..και τα pseudomugil υπαρχουν και στην ινδονησια δηλαδη ανατολικη ασια..και τα peacock coby στην νεα γουινεα και συγκεκριμενα στην παπουα που ειναι ανεξαρτητο κρατος που ανηκει στην ωκεανια και στην νεα γουινεα που ανηκει στην ινδονησια και αυτη στην ανατολικη ασια.... Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβάζοντας αυτές τις μέρες μάλλον θα πάω προς την Ασία. Σκεφτόμουνα για καμιά 10 αρια Danio ποιο είδος δεν ξέρω , 1 ζεύγος gourami ανάλογα ποιο είδος θα βρω (μόνο dwarf εχω βρει μέχρι στιγμής), το ancistrus πειράζει με αυτά; και κοίταζα και το labeo frenatum(s)? . λέτε είμαι εντάξει μέχρι εδώ; υπάρχει κάποια ασυμβατότητα; με περνει να βαλω κατι ακομα; Θα είναι φυτεμένο, μαλλον από τη μέση και πίσω με εύκολα φυτά λίγο μινιμαλ και θα μπει και λάβα μέσα 2-3 μεγάλα κομμάτια. Περίπου πόσα λίτρα βιολογία θα χρειαστώ; 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας. Εγω θα ελεγα να κρατησεις τα ρασμπορακια, ενα χαρεμι γκουραμι και αν βρεις καποιο μικρο ειδος μποτια! Το λαμπεο νομιζω θα ειναι υπεβολη. Τα ανσιστρους τα εχεις ή θες να βαλεις; Δεν πειραζει απο αποψη συνθηκων αλλα απο αποψη βιοτοπικοτητας ειναι απο αλλες ηπειρους! Βιολογια, οση χωραει το φιλτρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας. Εγω θα ελεγα να κρατησεις τα ρασμπορακια, ενα χαρεμι γκουραμι και αν βρεις καποιο μικρο ειδος μποτια! Το λαμπεο νομιζω θα ειναι υπεβολη. Τα ανσιστρους τα εχεις ή θες να βαλεις; Δεν πειραζει απο αποψη συνθηκων αλλα απο αποψη βιοτοπικοτητας ειναι απο αλλες ηπειρους! Βιολογια, οση χωραει το φιλτρο σου!

 

Το ανσιστρουσ το έχω,  τα αλλα γιατι οχι; βασικά και αυτά που λέω αν τα βρω γιατί πήγα σε διάφορα πετ σοπ και γενικά η γκάμα μου φάνηκε μικρότερη από παλιά. ξέρετε κάποιο που να έχει πολλά ηδη ψαριών και να μην γδέρνει; η βιολογία πρέπει να είναι χοντρικά γύρω στα 2 λίτρα σιποραξ το χοντρό pond.

Link to comment
Share on other sites

Τα λαμπεο αστα στην ακρη,δεν κανουν για το ενυδρειο σου,ασε που θελουν και κοπαδι  http://www.seriouslyfish.com/species/epalzeorhynchos-frenatum/

Link to comment
Share on other sites

Το ανσιστρουσ το έχω,  τα αλλα γιατι οχι; βασικά και αυτά που λέω αν τα βρω γιατί πήγα σε διάφορα πετ σοπ και γενικά η γκάμα μου φάνηκε μικρότερη από παλιά. ξέρετε κάποιο που να έχει πολλά ηδη ψαριών και να μην γδέρνει; η βιολογία πρέπει να είναι χοντρικά γύρω στα 2 λίτρα σιποραξ το χοντρό pond.

Τα ντανιο ειναι λιγο πιο τσαμπουκαλεμενα απο τα ρασμπορακια και πιο γρηγορα στο κολυμπι. Ισως να ενοχλουν τα γκουραμι!

Βιολογια, ειπαμε οση χωραει στο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανσιστους το θες σαν ειδος αλγοφαγου..μπορεις να βρεις αντιστοιχο της ασιας οπως τα borneo suckers να το αντικαταστησεις...στην περιοχη μας δυστηχως δεν εχει τεραστια μαγαζια με ενυδρειακα...πρεπει να πας προς κηφισο η πειραια(δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω μαγαζια)για να βρεις ποικιλια...υπαρχουν παντως...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ανσιστους το θες σαν ειδος αλγοφαγου..μπορεις να βρεις αντιστοιχο της ασιας οπως τα borneo suckers να το αντικαταστησεις...στην περιοχη μας δυστηχως δεν εχει τεραστια μαγαζια με ενυδρειακα...πρεπει να πας προς κηφισο η πειραια(δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω μαγαζια)για να βρεις ποικιλια...υπαρχουν παντως...

 

Αυτο το ψαρι που προτεινεις θελει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο τα υπολοιπα και περισσοτερη ροη απο τα υπολοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ψαρι που προτεινεις θελει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο τα υπολοιπα και περισσοτερη ροη απο τα υπολοιπα.

Ωραια παρατηρηση!!!κοιτα τα ρασπορα θελουν απο 22-27...τα ντανιο απο 20-26...και τα μπορνεο απο 20-23,8....ισως του περιοριζει λιγο το ευρως της θερμοκρασιας..αλλα περισοτερο σαν μεσος ορος τον αλλων δυο θερμοκρασιων μου μοιαζει παρα σαν θερμοκρασια απαγορευτικη...βεβαια το συγκεκριμενο ψαρι το ειχε γνωστος μηνες σε θερμοκρασιες 26-27 με σκαλαρια και αλλα ασχετα χωρις θεμα εμφανες τουλαχιστον..λαθος του μεγαλο αλλα δειχνει οτι τα ψαρια μας δυστυχως για κατι κολημενους σαν εμενα που πανε by the book εχουν πια ψιλομεταλαχθει..λαθος μεγαλο ξαναλεω...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια παρατηρηση!!!κοιτα τα ρασπορα θελουν απο 22-27...τα ντανιο απο 20-26...και τα μπορνεο απο 20-23,8....ισως του περιοριζει λιγο το ευρως της θερμοκρασιας..αλλα περισοτερο σαν μεσος ορος τον αλλων δυο θερμοκρασιων μου μοιαζει παρα σαν θερμοκρασια απαγορευτικη...βεβαια το συγκεκριμενο ψαρι το ειχε γνωστος μηνες σε θερμοκρασιες 26-27 με σκαλαρια και αλλα ασχετα χωρις θεμα εμφανες τουλαχιστον..λαθος του μεγαλο αλλα δειχνει οτι τα ψαρια μας δυστυχως για κατι κολημενους σαν εμενα που πανε by the book εχουν πια ψιλομεταλαχθει..λαθος μεγαλο ξαναλεω...

 

Δεν ξερω για ποιον λογο ειρωνευσε αλλα ναι τα borneo θελουν χαμηλερη θερμοκρασια απο τα αλλα και ειναι και ευαισθητα ψαρια στο θεμα θερμοκρασιας.

Επισης,θελουν και μεγαλη ροη ενω πχ τα γκουραμι που θελει να βαλει θελουν χαμηλη ροη,τα ρασμπορα μετρια.Εκτος και αν αυτο δεν πιανεται στις συνθικες του καθε ψαριου.

Αυτο που λες για τον γνωστο σου,δεν μου κανει αισθηση και εγω εχω δεις Αφρικες με αλλα ψαρια ασχετα και ζουν,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το προτεινουμε η οχι ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιον λογο ειρωνευσε αλλα ναι τα borneo θελουν χαμηλερη θερμοκρασια απο τα αλλα και ειναι και ευαισθητα ψαρια στο θεμα θερμοκρασιας.

Επισης,θελουν και μεγαλη ροη ενω πχ τα γκουραμι που θελει να βαλει θελουν χαμηλη ροη,τα ρασμπορα μετρια.Εκτος και αν αυτο δεν πιανεται στις συνθικες του καθε ψαριου.

Αυτο που λες για τον γνωστο σου,δεν μου κανει αισθηση και εγω εχω δεις Αφρικες με αλλα ψαρια ασχετα και ζουν,αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το προτεινουμε η οχι ειναι σωστο.

Δεν ειρωνευτηκα πουθενα ηταν οντως μια παρατηρηση καλη(οχι ομως ευστοχη)..στο εχω ξαναπει αν η γνωμη σου δεν μου ιδρωνε το αυτι και δεν την μετραγα απλα δεν θα σου απαντουσα...στο θεμα μας (σου εδειξα που κινουνται σαν θερμοκρασιες τα ψαρια οποτε μπορουν να συνηπαρχουν)....ευαισθητα τα συγκεγκριμενα ψαρια ειναι στο θεμα της φιλτρανσης και απο οτι θυμαμαι τουλαχιστον..ανοχες στην θερμοκρασια εχουν(σου εδωσα παραδειγμα)....οσο για την ροη δεν πιστευω οτι θα εχουν προβλημα να βρουν την γωνια που τους ταιριαζει(αν και κινουνται σε ολο το ενυδρειο στα τζαμια περισοτερο)ουτε πιστευω οτι θα πρεπει να μπει σε διαδικασια να την ρυθμισει αν δεν ειναι σε ακραια κατασταση που τοτε θα το πιαναμε σαν ξεχωριστη συνθηκη διαβιωσης ψαριων...γνωμη μου...οσο για τα ασχετα ψαρια σε ενυδρεια επαναλαμβανω παλι οτι ειναι μεγαλο λαθος...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Το χειμώνα το δωμάτιο έχει γύρω στους 23-24 βαθμούς, το καλοκαίρι όμως  έχει γύρω στους 27. Τουλάχιστον ξεθολώνει κάπως το τοπίο όσο αφορά την ψαροσυνθεση. Πάντως μην νομίζετε σε 3-4 που πήγα (από τη γνωστή αλυσίδα) ούτε rasbora δεν είχε το μόνο ενδιαφέρον ήτανε το dwarf gourami. Στείλτε όποιος θέλει κάνα πμ και ξέρει που πουλάνε γκουραμι και κάποιο από αυτό τα κοπαδοψαρα γιατί έχω απογοητευτεί τα rasbora τα έχω τόσα χρόνια και είναι άλτες γιαυτό δεν τα θέλω.Την πρώτη κιόλα μέρα που τα είχα πάρει μάζεψα το πρώτο από το πάτωμα. Καπάκι δεν χωράει στο χώρο που το έχω σε συνδυασμό με το φωτιστικό 8cm το καπακι του jewel + 15 το glo δεν νομίζω τακη.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ψαρι που προτεινεις θελει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο τα υπολοιπα και περισσοτερη ροη απο τα υπολοιπα.

Έχει δίκιο ο Κώστας.

Δείτε πως την πάτησα εγώ εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/88154-pleco-eeeuna/

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλες θελει..αλλα ο ρασταφιαν εχει λαθος..δεν ειπε κανεις να τα βαλει με δισκους..συμφωνα με το syriouslyfish..ρασπορας (αναλογως το ειδος)απο 20-28....ντανιο 18-25...νταρφ γκουραμι 22-27....μπιουτιφορτια 16-24...οποτε μπορουν να συγκατοικησουν...

http://www.seriouslyfish.com/group/rasboras-relatives

....

http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

....

http://www.seriouslyfish.com/species/trichogaster-lalius/

....

http://www.seriouslyfish.com/species/beaufortia-cyclica/

...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι πως δεν λαμβανεις καθολου υποψιν αυτο που σου λεω για την ροη..θελει πολυ ροη αυτο το ψαρι.

Τα γκουραμι θελουν σχεδον στασιμο νερο.

Τα ρασμπορα,που σιγουρα εννοει τους αρλεκινους θελουν μετρια.

Και αυτο στις απαιτησεις των ψαριων ειναι!

Το καλοκαιρι το ψαρι αυτο δεν θα αντεξει για πολυ στους 27-28

Επισης δες παρακατω...

 

Γκουραμι Θερμοκρασία: 25-28°C http://www.aquazone.gr/forums/topic/86055-colisa-lalia-hamilton-1822/

Αρλεκινοι Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 24-26°C) http://www.aquazone.gr/forums/topic/36962-trigonostigma-heteromorpha-duncker-1904/#entry323417

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι πως δεν λαμβανεις καθολου υποψιν αυτο που σου λεω για την ροη..θελει πολυ ροη αυτο το ψαρι.

Τα γκουραμι θελουν σχεδον στασιμο νερο.

Τα ρασμπορα,που σιγουρα εννοει τους αρλεκινους θελουν μετρια.

Και αυτο στις απαιτησεις των ψαριων ειναι!

Το καλοκαιρι το ψαρι αυτο δεν θα αντεξει για πολυ στους 27-28

Επισης δες παρακατω...

Γκουραμι Θερμοκρασία: 25-28°C http://www.aquazone.gr/forums/topic/86055-colisa-lalia-hamilton-1822/

Αρλεκινοι Θερμοκρασία: 22-28°C (Ιδανικά: 24-26°C) http://www.aquazone.gr/forums/topic/36962-trigonostigma-heteromorpha-duncker-1904/#entry323417

Σου απαντησα ηδη για την ροη...αν δεν ειναι υπερβολικα χαμηλη η υπερβολικα υψηλη σε ολο το ενυδρειο δεν υπαρχει προβλημα για τα ψαρακια γιατι το καθενα θα βρει πιο μερος του ενυδρειου το βολευει(κοντα στο φιλτρο ή σε γωνια που ειναι σχεδον στασιμη)...οσο για την θερμοκρασια γνωριζουμε πια οι περισοτεροι και πως να την ανεβασουμε και πως να την κατεβασουμε και πως να την κρατησουμε σταθερη...ασε που το νταρφ γκουραμι εχει μεγαλυτερο ευρως θερμοκρασια(δεν το λεω εγω το seriouslyfish το λεει)...τι αλλο να πουμε πια επαναλαμβανομαστε!!! Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...